Şurası muhakkak ki insanlar Kıyamet günü niyetleri üzere diriltilecekler.
..:: Menü ::..

..:: Bir Ayet ::..

Onlar senden, azabın çarçabuk getirilmesini istiyorlar; Allah, va'dine kesin olarak muhalefet etmez. Gerçekten, senin Rabbinin katında bir gün, sizin saymakta olduklarınızdan bin yıl gibidir


..:: Bir Hadis ::..

Himmet yönüyle insanların en yücesi hem dünya hem de ahiret işine himmet gösteren mü'mindir.


Başlangıç sayfanıza talibiz
islamiyazilar.com'u ana sayfanız yapın

Anasayfa » Genel Makaleler » ZALİM BABA


ZALİM BABA
 
Bu yazıyı facebookta paylaşıp daha çok kişinin görmesine vesile olmak için tıklayın...

Çocuklarının ikisi babalarına itaatkârdılar. İkisi ise pek babalarının lafını dinlediği yok. Baba ise nedendir bilinmez, itaatkâr olan çocukları bir odaya kapatmış, onlara ne doğru dürüst yemek veriyor. Ne de diğer ihtiyaçlarını karşılıyor. Hatta odada kapalı olmalarına rağmen bir de ellerini ayaklarını bağlamış. Böylece onları aç, susuz ve sefil bir durumda bırakmış.


            Babalarının sözünü dinlemeyen ve ona itaat etmeyen iki çocuk ise babalarından şımarık şımarık isteklerde bulunuyorlar, babaları da onların bir dediğini iki etmiyor. Her ne isteseler babaları anında onları tedarik ediyor. Üstelik istedikleri öyle lüzumlu şeyler de değil. Hem kendilerine hem babalarına hem de ailelerine zarar verecek türden şeyler istiyorlar.


            Hâlbuki baba, itaatkâr olan çocukların ellerini ve ayaklarını çözecek olsa ve onları bağladığı odadan çıkarsa, onlar yapacakları işlerle kendilerinin de, babalarının da yüzünü ak edecekler.


            Diğerleri ise yaptıklarıyla her tarafta hem babalarını hem kendilerini rezil ediyorlar.


            Şu anda o zalim babaya kızdığınızı ve: “asla ben öyle bir baba olmam” dediğinizi hissediyorum. Çok kızdıysanız şimdi o dört çocuklu evin ve o evde kendi öz çocuklarına eziyet eden zalim babanın yerini size tarif edeyim.


            O ev, bizim vücudumuzdur ki; canlı bir evdir.


            O zalim baba, nefsimizdir.


            Orada yaşayan çocuklar ise; tüm organlarımız ve ruhumuzdur.


            Hepsini saymayalım da iyi huylu çocukları temsilen sadece kalbimizi ve ruhumuzu, kötü huylu çocukları temsilen de sadece midemizi ve akciğerlerimizi sayalım.


            Yiyecekler ve içecekler midemizin ihtiyaç duyduğu şeylerdir.


            Akciğerlerimizin ihtiyaç duyduğu şey ise; oksijendir, yani nefes almaktır. Hiç onların bu ihtiyaçlarını aksatan var mı?


            Nefes almadan, ya da yiyip içmeden hayatını sürdüren yani midesinin ve akciğerlerinin ihtiyaçlarını yerine getirmeden hayatı idame ettiren var mı? Mümkün değil. Nefes almadan, değil ömür boyu hayatımızı sürdürmek, birkaç dakika bile yaşayamayız.


            Midemizin ve akciğerimizin bir dediğini iki etmiyoruz da onların aynı vücutta bulunan kardeşleri olan kalbimizin ve ruhumuzun ibadetsizlikten meydana gelen açlık feryatlarına kulak vermiyoruz.


            Kalp ve ruhun ihtiyaçları ise manevi şeylerdir ki başta namaz olmak üzere bütün ibadetlerdir.


            Midemizin doymasıyla nefsimiz daha gemlenemez hale gelirken, ruhumuzun ve kalbimizin doymasıyla maneviyat mertebelerinde mesafeler kat etmiş oluyoruz. Bu durum, yani ruhumuzu ibadetle doyurmamız, hem dünyada hem de ahrette bizim ve bizimle ilgili olan herkesin yüzünü ak edecektir.


            Eğer bu güne kadar bilerek veya bilmeyerek kalbini ve ruhunu kilitleyenler ve onların ihtiyaçlarına kulak vermeyenler olduysa; umarım bundan sonra onların feryatlarına kulak verirler.


            Aslında biz kalbimizi ve ruhumuzu serbest bırakmakla ve onların manevi ihtiyaçlarını yerine getirmekle onları şimdi doyurursak, onlar da bizi cennet bahçelerinde doyuracaklardır. Buna delil olacak birkaç ayet-i kerimeyi aşağıya kaydediyorum:


            “Rabbinizin mağfireti için ve eni gökler ve yer genişliğinde olan cennet için koşuşun. (O cennet) Allahtan korkanlar için hazırlanmıştır. (Ali İmran Suresi)133


            O müttakiler (Allahtan korkanlar) genişlik ve darlık zamanlarında Allah yolunda (mallarını) harcarlar. Öfkelendiklerinde öfkelerine hâkim olurlar. Ve insanları affederler. Allah da Muhsinleri (iyilik edenleri) sever. (Ali İmran Suresi)134


            (O Allah’tan korkanlar) bir kabahat yaptıkları veya kendilerine zulmettikleri zaman, Allah’ı anarlar da hemen günahları için istiğfar ederler. Günahları da Allahtan başka kim mağfiret eder? (O Allah’tan korkanlar) bile bile yaptıklarında ısrar etmezler! (Ali İmran Suresi)135


            İşte bunların mükâfatı, rablerinden bir mağfiret ve içlerinde ebedi kalmak üzere altında ırmaklar akan cennettir. (Salih) amel işleyenlerin mükâfatı ne de güzeldir.” (Ali İmran Suresi)136


NOT: her ne kadar 135. Ve 136. Ayetler konumuzla ilgili olsa da hemen üzerindeki iki ayette müthiş hakikatler ifade edildiği için onları da kaydetmeyi uygun gördüm. Rabbim cümlemizi rızasını kazananlardan eylesin. Âmin.


www.sungurbilgi.tr.gg
Cevap yazmak için üye olun


Yazıyı çok sevdim hemen arkadaşıma göndereyim

Adınız Soyadınız
Arkadaşınızın adı soyadı
Arkadaşınızın E-Posta adresiEklenme Tarihi: 02.01.2011 11:44:07
Kaynak : www.sungurbilgi.tr.gg
Yazıyı Ekleyen : mustafasungur25
 Bu  yazı Bugün 0 kez okundu.
 Bu  yazı Toplam 2990 kez okundu.
mustafasungur25 bugüne kadar toplam 1 yazı ekledi.
..:: Üye Paneli ::..
K.Adı :
Şifre  :
Beni Hatırla

..:: Favorilerimiz ::..
dedektör
nokta dedektör
nasıl gidilir
karikatür

..:: Son yorumlananlar ::..

''Allah (Haşa) Seçimlerimizi Bilemez'' Diyen Hocalara Cevap

KOMİK RESİMLİ YAZILAR

hadis

yemek tarifleri resimleri

HADİSLERİN EN GUZELİ


..:: Günün Yazıları ::..

KURANDAKİ SIRAYA GÖRE SURE İSİMLERİ

Şahitlikte Bir Erkeğe İki Kadın Olmasındaki Hikmetler

Kuran Arapçadır, Ama Hükümleri Evrenseldir

4 BÜYÜK KİTAP HANGİ PEYGAMBERLERE GELDİ

ECEL DEĞİŞİR Mİ?


Bugün Hiç Okunmadılar..

ŞEHİTLER DİYARI TÜRKİYEM

ANA GİBİ YAR

Allah'ın Habibi (A.S.) şu müjdeyi veriyor:

Kibir, Sonu Cehennemde Bitecek Olan Bir Hastalıktır

ÖYKÜ


..:: Online Üyeler ::..


Doğum Günü Bugün Olanlar
çağrı , nazlıcan , feveran , koolistiwra , kazan , MGUMUS , yücel01 , f d ,

..:: Arama ::..

Bul:  

..:: En Son Arananlar ::..

aLLAHgidenmezar taslaricocoKUMARdini resimlerkabusnasrettinzalim babaermi

..:: Rasgele 5 Üyemiz ::..

   ruveyda
   vuslat
   ((zeynep))
   emmre
   ORHAN AFACAN

Bu siteye eklenen yazılardan, yazıların yazarları sorumludur. Yazı eklerken alıntı yapılan kaynak mutlaka yazı sonunda belirtilmelidir. Mevcut herhangi bir yazıdan rahatsız olanlar suistimal@islamiyazilar.com mail adresine bilgi vererek duruma göre yazının kaldırılmasını sağlayablirler.