Dünya işlerinizi yolunuza koyunuz. Ve yarın ölecekmiş gibi de ahiretinize çalışınız.
..:: Menü ::..

..:: Bir Ayet ::..

Onlar senden, azabın çarçabuk getirilmesini istiyorlar; Allah, va'dine kesin olarak muhalefet etmez. Gerçekten, senin Rabbinin katında bir gün, sizin saymakta olduklarınızdan bin yıl gibidir


..:: Bir Hadis ::..

Cuma gününde öyle bir saat vardır ki, şayet bir müslüman kul o saate rastlar da Allah’tan bir hayır isterse, Allah onu kendisine mutlaka verir.


Daha çok kişiye ulaşabilmemiz için
islamiyazilar.com'u ana sayfanız yapın

Anasayfa » Aile Hayatı » yeni evlilere öğütler


yeni evlilere öğütler
 
Bu yazıyı facebookta paylaşıp daha çok kişinin görmesine vesile olmak için tıklayın...

Ayetullah Hamanei’den yeni evli çiftlere öğütler 


Mutluluk insanın içsel bir huzura kavuşup, saadetli olmasıdır. Çokça gülüp eğlenmek, çok fazla çeyizin olması, mehriye miktarının fazlalığı hiçbir zaman insanın mutlu olmasının kaynaklarından değildir. Mutluluk, maddiyatta ve dünyevi süslerde değil, asıl mutluluk eşlerin Allah yolunda ilerlemelerinde, İslam’ın hükümlerini uygulamalarındadır.

Evlilik ve insanın hayatını birleştirdiği eşi, Onun ebedi saadetinde çok etkilidir. Birçok kadın kocasını ve birçok erkekte karısını cennetlik etmiştir. Karı koca evliliğin ve birlikteliğin kıymetini bilip, Ona değer verdikleri sürece hem dünyada ve hem de ahirette gerçek mutluluğa ulaşacaklardır. Evlilik insanı mükemmelliğe ulaştıran en hızlı yollardan birisidir.

Erkekler bazen hayatlarında iki yol arasında kalırlar, hangi yolu seçeceklerine karar veremezler; ahireti mi yoksa dünyayı mı, doğruluğu mu yoksa yanlışlıkları mı? İşte bu esnada kadın, eşini birinci yahut ikinci yola doğru sürükleye bilir. Aynı şey kadınlar içinde geçerlidir, erkekler eşlerinin neye karar vermelerinde etkili olabilirler.

Birbirinize doğru ve hak yolda etki etmeye çalışın, sürekli birbirinizi koruyun. Eşler birbirlerini Allah’ın, İslam’ın, hakkın, doğruluğun yoluna davet etmeli ve şeytanın, haksızlığın, zulmün yolundanda alı koymalıdır.

Zalimlere karşı direnip, hakkı hâkim kılmak için yapılan birçok mücadele ve direnişte kadınlar, sabırla kocalarının yanında yer alarak onlara destek olmuşlardır, omuz omuza Allah yolunda çalışarak cennete girmeyi hak etmişlerdir.

Kocaları savaş meydanlarına gitti; evde yalnızlık, acı ve yokluk içerisinde kalan kadınlar ise hiçbir zaman şikâyet etmediler, aksine büyük bir sabırla kocalarını bu yolda savaşmak için teşvik ettiler. Aslında, bu erkeklerin cennetlik olmalarının bir nedeni de eşleridir. Tüm zorluklara açık gönüllülükle tahammül etmeyip, eşlerini savaş meydanlarına göndermeye de bilirlerdi, sürekli sızlanıp, yakınarak kocalarını Allah yolunda mücadeleden alı koya bilirlerdi, ama yapmadılar, aksine tüm acıları içlerine gömerek güler yüzle onları uğurladılar.

Aynı şekilde sayısız erkekte, karısını Allah yolunda ilerletti, Onun elinden tutarak ilim, takva ve marifette en üst seviyelere ulaşmasını sağladı.

Bunun aksini de tarihte çok gördük; birçok kadın kocasını birçok kocada karısını cehennemlik etmiştir. Birbirlerine yardım edip Allah yolunda ilerletmek yerine şeytanın yoluna çekmişlerdir.

Sizler asla böyle olmayın, birbirinizi cennetlik kılın, birbirinize yardım ederek Allah’a doğru ilerlemeye çalışın. Bu yol tek başına kat edilebilecek bir yol değildir. Eşler beraberce, omuz omuza insani kemallere doğru ilerlemelidirler.

Kocanız veya karınız iyi olmaya bilir, Allah’tan uzak, kötü işler yapan birisi olabilir. Fakat sizin Onu düzeltmeniz gerekir, Onun yaptığı yanlışların önünü güzel bir şekilde almalısınız, aile ortamında sürekli ilahi hükümleri ve İslami ahlakı hâkim kılarak birbirinizi mutlu edebilirsiniz. Her ne kadar eşiniz kötü olsa da, siz davranışlarınız ve güzel ahlakınızla Onu doğru yola çekebilirsiniz.

Bazen uyararak, bazen güzel davranışınızla ve bazen de engellemeye çalışarak eşinizi yanlışlıklardan kurtarıp, cennetlik etmelisiniz. Beraberce, samimiyetle birbiriniz için var olmak yani; bir birinizi Allah yolunda korumak demektir. Birbirinizi sabretmeye, birbirinizi hakka davet edin.

Kocanızın para kazanma yöntemini yanlış buldunuz, alışverişlerinde haram karıştığını gördünüz, arkadaşlarının günahkâr kimseler olduğunu anladınız, bu esnada karısı olarak vazifeniz Onu doğru yola çekmektir. Erkekte aynı şekilde karısının günaha düştüğünü gördüğünde Onu korumalıdır. Eşlerin birbirlerini bu şekilde korumaları; güzel ahlak, sakince, tatlı dille ve mantıklı bir şekilde olmalıdır. Bağırıp çağırarak, kavga ederek, sinirlenip, küsmelerle eşinizi asla koruyamazsınız.

Özellikle de dini konularda birbirinize çok yardımcı olun, şunu unutmayın ki; siz Allah’ın hükümlerini uyguladığınız sürece evinizden huzur ve mutluluk eksik olmayacaktır. Eşiniz namaz kılmıyorsa hiç bıkmadan sürekli Onu namaza davet edin, değişik yöntemlerle namazı Ona sevdirmeye çalışın. Yalan konuşuyor, başkasının malını haksız yere alıyor, toplumsal görevlerini düzgün bir şekilde yerine getirmiyorsa, Onu düzeltmeye çalışın.

Mahrem ve namahrem, helal haram, necis temiz v.b konulara önem vermiyorsa, siz bir şekilde Onu düzeterek önem vermesini sağlayın. Yalan konuşmanın, gıybet etmenin kötü olduğu öğretin, ama her zaman güzel ahlakla, sinirlenip küsmek hiç kimseyi doğru yola hidayet etmez.

Karı koca; bir anne gibi, hastasıyla gönülden ilgilenen bir doktor gibi, yürekten Onun mutluluğu için çalışan bir baba misali birbirini düzeltmeye çalışmalıdır. Karı kocanın ortak hedefleri ve ulaşmak istedikleri amaç; Allah yönelmek, Ona ulaşmak için çalışmak ve Onun emirlerini yerine getirmek olmalıdır.

Bu hedefe ulaşmak için bir birlerine destek olmalı ve birbirlerini korumalıdırlar. Sizin eşinize yapabileceğiniz en büyük iyilik ve yardım, Onun günah işlememesini sağlamaktır. Emir ederek değil, güzel ahlak ve tatlı dille Onu Allah’a isyandan koruyun, dikkat edin eşiniz en ufak bir günaha dahi düşmesin. 
Cevap yazmak için üye olun


Yazıyı çok sevdim hemen arkadaşıma göndereyim

Adınız Soyadınız
Arkadaşınızın adı soyadı
Arkadaşınızın E-Posta adresiEklenme Tarihi: 17.06.2008 14:12:13
Yazıyı Ekleyen : admin
 Bu  yazı Bugün 0 kez okundu.
 Bu  yazı Toplam 1692 kez okundu.
admin bugüne kadar toplam 3487 yazı ekledi.
..:: Üye Paneli ::..
K.Adı :
Şifre  :
Beni Hatırla

..:: Favorilerimiz ::..
dedektör
nokta dedektör
nasıl gidilir
karikatür

..:: Son yorumlananlar ::..

''Allah (Haşa) Seçimlerimizi Bilemez'' Diyen Hocalara Cevap

KOMİK RESİMLİ YAZILAR

hadis

yemek tarifleri resimleri

HADİSLERİN EN GUZELİ


..:: Günün Yazıları ::..

KURANDAKİ SIRAYA GÖRE SURE İSİMLERİ

Şahitlikte Bir Erkeğe İki Kadın Olmasındaki Hikmetler

4 BÜYÜK KİTAP HANGİ PEYGAMBERLERE GELDİ

ECEL DEĞİŞİR Mİ?

Kuran Arapçadır, Ama Hükümleri Evrenseldir


Bugün Hiç Okunmadılar..

BİRİCİK VEFALIM.. GÜZEL ALLAHIM...

TEVBEDE SAMİMİYET

SEDEF ÇİCEGİİ...

DAYAN BE GÖNLÜM,,,

Etme Bulma Dünyası


..:: Online Üyeler ::..


Doğum Günü Bugün Olanlar
çağrı , nazlıcan , feveran , koolistiwra , kazan , MGUMUS , yücel01 , f d ,

..:: Arama ::..

Bul:  

..:: En Son Arananlar ::..

salih insanresimli hadislersabah namazıankebutsevmehamilelikKUL HAKKImezarfedakarladnan

..:: Rasgele 5 Üyemiz ::..

   Âşık Prens
   ensarullah
   Nil-Gün-89
   menekse
   havas

Bu siteye eklenen yazılardan, yazıların yazarları sorumludur. Yazı eklerken alıntı yapılan kaynak mutlaka yazı sonunda belirtilmelidir. Mevcut herhangi bir yazıdan rahatsız olanlar suistimal@islamiyazilar.com mail adresine bilgi vererek duruma göre yazının kaldırılmasını sağlayablirler.