Kişinin malayani (boş) şeyleri terki İslam'ının güzelliğinden ileri gelir
..:: Menü ::..

..:: Bir Ayet ::..

Onlar senden, azabın çarçabuk getirilmesini istiyorlar; Allah, va'dine kesin olarak muhalefet etmez. Gerçekten, senin Rabbinin katında bir gün, sizin saymakta olduklarınızdan bin yıl gibidir


..:: Bir Hadis ::..

Cuma gününde öyle bir saat vardır ki, şayet bir müslüman kul o saate rastlar da Allah’tan bir hayır isterse, Allah onu kendisine mutlaka verir.


Başlangıç sayfanıza talibiz
islamiyazilar.com'u ana sayfanız yapın

Anasayfa » Çocuk Eğitimi » Yap-Boz Parçaları Kendiliğinden Bir..


Yap-Boz Parçaları Kendiliğinden Birleşir mi?
 
Bu yazıyı facebookta paylaşıp daha çok kişinin görmesine vesile olmak için tıklayın...

 


Gözlerimizle görebildiğimiz ve göremediğimiz her şeyi; dünyamızı, güneşi, yıldızları ve ayı Allah yaratmıştır. Sizce dünyamızın üzerinde canlılar nasıl oluşmuştur? Bir düşünün kocaman bir gezegen ama üstünde hiçbir canlı yok, bomboş. İnsanlar, hayvanlar, çiçekler ve hatta böcekler bile yok.

Bütün bu saydıklarımızı Allah eksiksiz olarak yaratmıştır. Allah bu canlıların rahatça yaşayabilmeleri için de Dünyamızı pek çok güzellikle süslemiştir. Eğer bu güzellikler olmasaydı hiçbirimiz var olamazdık. Ne biz, ne anne babamız, ne de arkadaşlarımız; hiçbiri olamazdı.


 


Şimdi Allah’ın Dünyada canlıların yaşayabilmesi için ne gibi güzel özellikler yarattığını inceleyelim:


 


Bir düşünelim… Evrendeki her şey nasıl düzenli. Güneş tam bizi ısıtacak ve aydınlatacak bir yere yerleştirilmiş. Güneş olmasaydı, dünyamızda hiçbir canlı yaşayamazdı. Ne biz, ne hayvanlar, ne de diğer canlılar olmazlardı.

Allah, Dünyamız' ın Güneş' e uzaklığını da en iyi şekilde ayarlamış. Eğer Dünya ve Güneş' in arasındaki uzaklık daha az olsaydı, Dünyamız sıcaktan kavrulurdu ve biz olamazdık. Dünya ve Güneş' in uzaklığı biraz daha fazla olsaydı, o zaman da dünyanın her yeri buzlarla kaplı olurdu ve canlılar olmazlardı. Diğer gezegenler güneşe ya çok yakındırlar ya da çok uzaktırlar. Bu nedenle diğer gezegenlerde hayat yoktur.


 


Bütün canlıların yaşayabilmeleri için nefes almaları gerekir biliyorsunuz. Nefes alabilmek için de havada oksijen olması gerekir. İşte havada insanların rahat nefes almaları için en uygun miktarda oksijen vardır. Havadaki oksijen biraz daha az veya biraz daha fazla olsaydı, ne biz ne hayvanlar ne de bitkiler yaşayamazdık. Ama Allah, havada bütün canlılar için en uygun oranda oksijeni yaratmıştır.


 


Bize hayat veren en önemli şeylerden biri de sudur. Susuz yaşayabilen hiçbir canlı yoktur. Bu yüzden Allah dünyanın büyük bir kısmını su olarak yaratmıştır. Dünyanın dörtte üçü sularla kaplıdır. Oysa diğer gezegenlerde ve geceleyin gökyüzünde gördüğümüz Ay' da su yoktur. Sadece Dünya' da canlıların yaşaması için gerekli her şey vardır.


 


Bizim dünyada rahat yaşayabilmemizi sağlayan binlerce olay vardır. Bu olaylardan biri bile olmasa dünyada tek bir canlı yaşamaz. Peki bu binlerce olay kendiliğinden bir araya gelmiş ve Dünyamızı oluşturmuş olabilir mi? Kesinlikle olamaz. Bu özelliklerin hiçbiri tesadüfen gerçekleşemez. Allah dünyayı biz insanlar için yaratmıştır. O nedenle de Dünyamız bizim için en uygun yerdir.


 


Şöyle düşünelim. Çok parçalı büyük bir yap-bozunuz vardır mutlaka. Bir gün odanıza girdiğinizde, dağınık bıraktığınız yap-bozunuzun düzgün bir şekilde yerleştirilmiş olduğunu görseniz, ne düşünürsünüz? Birinin; anneniz, babanız ya da kardeşinizin siz evde yokken odanıza girip yerleştirdiği aklınıza gelir doğal olarak. Yap-bozun parçalarının kendi kendine yerleştiğini düşünmezsiniz kesinlikle. Örneğin kardeşiniz size bu parçaların kendiliğinden yerleşmiş olduğunu söylese, hayal gördüğünü söylersiniz. Ya da kardeşinizin şaka yaptığını düşünürsünüz, değil mi? 


 


Bazı insanlar, yap-boz gibi bir örnek vermezler ama,  güneşi, yıldızları, dünyayı, bütün canlı cansız her şeyi atomların kendiliklerinden bir araya gelip, tesadüflerle oluşturduğunu söylerler. Bu insanlar her şeyi Allah' ın yarattığını söylemek istemezler. Bu yüzden saçma iddialar öne sürer, yanlış olanı savunurlar. Oysa doğru olan; bizi ve her şeyi yaratan tek büyük gücün Allah olduğudur.


 


Fuat Türker


 


 

halil

11 Nisan 2010 Pazar
13:55:49
 bu yararlı bilgiler için çok teşekkürler

ve söylediğiniz gibi yapbozdan çok daha mükemmel bir sistemden bahsediyoruz iyi düşünmek gerekir.

Cevap yazmak için üye olun


Yazıyı çok sevdim hemen arkadaşıma göndereyim

Adınız Soyadınız
Arkadaşınızın adı soyadı
Arkadaşınızın E-Posta adresiEklenme Tarihi: 11.04.2010 13:46:24
Yazıyı Ekleyen : Fuat Türker
 Bu  yazı Bugün 1 kez okundu.
 Bu  yazı Toplam 2981 kez okundu.
Fuat Türker bugüne kadar toplam 82 yazı ekledi.
..:: Üye Paneli ::..
K.Adı :
Şifre  :
Beni Hatırla

..:: Favorilerimiz ::..
dedektör
nokta dedektör
nasıl gidilir
karikatür

..:: Son yorumlananlar ::..

''Allah (Haşa) Seçimlerimizi Bilemez'' Diyen Hocalara Cevap

KOMİK RESİMLİ YAZILAR

hadis

yemek tarifleri resimleri

HADİSLERİN EN GUZELİ


..:: Günün Yazıları ::..

KIYMETLİ KADIN İSİMLERİ

KURANDAKİ SIRAYA GÖRE SURE İSİMLERİ

müslüman çocuklara öğretilmesi gereken konular

4 BÜYÜK KİTAP HANGİ PEYGAMBERLERE GELDİ

Avlanmak günahmıdır avcılık günahmıdır harammıdır


Bugün Hiç Okunmadılar..

Bazı ilahiyatçılara: Hz. Muhammed’e nasıl iman ediyorsunuz!

NİL NEHRİNİN SUYU

SELIMIYE CAMII'nin tarihçesi..

PEYGAMBERMİ DİRİ ,ŞEHİTMİ?

yıl başlıyor


..:: Online Üyeler ::..


Doğum Günü Bugün Olanlar
veteriner , 26kızılcıklı26 , ffahriyer , kullum , memetto , ASO , mehmetali , 30464501126 , surali , talha. , vedat aydın , ubeyde , çınar ,

..:: Arama ::..

Bul:  

..:: En Son Arananlar ::..

fil ordusuwondercesetcem-iisimpeygamberkolayyollarihsan nedir642

..:: Rasgele 5 Üyemiz ::..

   dji159
   cem güler
   nursevval
   abcabc
   ulkuduysak

Bu siteye eklenen yazılardan, yazıların yazarları sorumludur. Yazı eklerken alıntı yapılan kaynak mutlaka yazı sonunda belirtilmelidir. Mevcut herhangi bir yazıdan rahatsız olanlar suistimal@islamiyazilar.com mail adresine bilgi vererek duruma göre yazının kaldırılmasını sağlayablirler.