Diline sahip ol. Evin sana dar gelmesin. Günahların için ağla.
..:: Menü ::..

..:: Bir Ayet ::..

Onlar senden, azabın çarçabuk getirilmesini istiyorlar; Allah, va'dine kesin olarak muhalefet etmez. Gerçekten, senin Rabbinin katında bir gün, sizin saymakta olduklarınızdan bin yıl gibidir


..:: Bir Hadis ::..

“Daha vakti var, ilerde yaparım” demek, şeytanın mü’minlerin kalplerine bıraktığı bir vesvesedir.


Yazı eklemeye vaktiniz yoksa
islamiyazilar.com'u ana sayfanız yapın

Anasayfa » İslamda Ticaret » vergi iadesi ne kadar alınacak ne z..


vergi iadesi ne kadar alınacak ne zaman
 
Bu yazıyı facebookta paylaşıp daha çok kişinin görmesine vesile olmak için tıklayın...

Vergi iade sistemini kaldıran ve yerine asgari geçim indirimini getiren Kanun 4 Nisan 2007 tarihinde yayımlanmıştır.

NE KADAR ALINACAK?

Bu kanuna dayanılarak, 1 Ocak 2008' den itibaren maaş ve ücretlere ne kadar miktarda bir yansıma olacağına ilişkin olarak yapılan açıklamalar şöyle;

Vergi İadesinin kalkması resmiyet kazandı

1- 04/03/2007 tarihli Resmi Gazetede yayımlanan 5615 sayılı Kanuna göre vergi iade sistemi kalkmıştır. Memurlar 2007 yılı Ocak ayı başından bu yana fiş ve fatura almalarına rağmen bunları biriktirmemekteydi. Söz konusu bu Kanuni düzenleme bu uygulamaya resmiyet kazandırmıştır.

Peki 3 aylık sürede toplanan fişler ne olacaktır?

2- Hukukçular bu üç ay için ödeme yapılması gerektiğini belirtirken Maliye Bakanlığı bu iddiaları yersiz bulmaktadır. Bu konudaki haber için buraya, düzenlemenin Anayasa' ya aykırı olduğunu belirten hukukçuların görüşleri için şuraya tıklayınız.

3- Yeni sistem ne getirmektedir?

4 Aralık 2007 tarihinde bu konuda deteylı bir inceleme yayımlamıştık.

Yeni sistemin işleyişi de öncekinde olduğu gibi mahsupa dayanmaktadır. Ancak önceki mahsup miktarını verilen fiş/fatura tutarı ile mükerrer 121' deki dilimler belirlerken, yeni uygulamadaki mahsup miktarını ise asgari geçim indirimi belirleyecektir. Asgari geçim indirimi, ücretin elde edildiği takvim yılı başında geçerli olan ve sanayi kesiminde çalışan 16 yaşından büyük işçiler için uygulanan asgarî ücretin yıllık brüt tutarına göre belirlenmektedir. 2008 yılındaki uygulamada o yıla ait asgari ücrete bakılmalıdır. 2007 yılının ilk yarısı ve 16 yaşından büyükler için belirlenen asgari ücret 562,50, ikinci yarısı için ise 585 YTL' dir.

Aşağıda yılın ikinci yarısı için belirlenen 585 YTL esas alınmıştır. Buna göre, her ay peşin olmak üzere, maaştaki gelir vergisinden indirilecek tutarlar ve dolaysıyla maaşa eklenecek tutarlar şu şekildedir:

Bekar memur için asgari ücretin % 50' si oranında bir miktar vergi dışında bırakılmaktadır. Bunun, aylığa yansıyacak miktarı 585*%50= 292,5 * 15(minimum vergi oranı) =43,88 YTL' dir

Evli çocuksuz memurun ücretinden memur için %50+eş için %10= Toplam %60 oranında yansıma olacaktır. Bunun, aylığa yansıyacak miktarı 585*%60= 351 * 15(minimum vergi oranı) =52,65 YTL' dir.

Evli 1 çocuklu memurun ücretinden memur için %50+eş için %10+çocuk için %7.5= Toplam %67.5 oranında yansıma olacaktır. Bunun, aylığa yansıyacak miktarı 585*%67.5= 394.88 * 15(minimum vergi oranı) =59,23 YTL' dir.

Evli 2 çocuklu memurun ücretinden memur için %50+eş için %10+ ilk çocuk için %7.5 + ikinci çocuk için %7.5= Toplam %75 oranında yansıma olacaktır. Bunun, aylığa yansıyacak miktarı 585*%75= 438,75 * 15(minimum vergi oranı) =65,81 YTL' dir.

Evli 3 çocuklu memurun ücretinden memur için %50+eş için %10+ ilk çocuk için %7.5 + ikinci çocuk için %7.5 +3.çocuk için %5= Toplam %80 oranında yansıma olacaktır. Bunun, aylığa yansıyacak miktarı 585*%80= 468 * 15(minimum vergi oranı) =70,2 YTL' dir.

Evli 4 çocuklu memurun ücretinden memur için %50+eş için %10+ ilk çocuk için %7.5 + ikinci çocuk için %7.5 +3.çocuk için %5+4.çocuk için %5= Toplam %85 oranında yansıma olacaktır. Bunun, aylığa yansıyacak miktarı 585*%85= 497,25 * 15(minimum vergi oranı) =74,59 YTL' dir.

Evli 5 çocuklu memurun ücretinden memur için %50+eş için %10+ ilk çocuk için %7.5 + ikinci çocuk için %7.5 +3.çocuk için %5+4.çocuk için %5+5.çocuk için %5= Toplam %90 oranında yansıma olacaktır. Bunun, aylığa yansıyacak miktarı 585 *%90= 526,5 * 15(minimum vergi oranı) =78,96 YTL' dir.

Not: Yukarıda yer alan miktarlar 2008 yılı Ocak ayı maaşından itibaren memura yansıyacaktır

DÜZENLEME SADECE MEMURLARI MI KAPSIYOR?

Getirilmiş olan düzenleme tüm bordrololuları kapsamaktadır. Bir başka deyişle memurların yanısıra 4/B' li, sözleşmeli, işçi dahil olmak üzere tüm bordrolu personel bu ödemelerden yararlanacaktır.

EŞ VE ÇOCUKTAN NE ANLAŞILMALIDIR?

"çalışmayan ve herhangi bir geliri olmayan eşi için % 10’u,"

"İndirimin uygulamasında "çocuk" tabiri, mükellefle birlikte oturan veya mükellef tarafından bakılan (nafaka verilenler, evlat edinilenler ile ana veya babasını kaybetmiş torunlardan mükellefle birlikte oturanlar dâhil) 18 yaşını veya tahsilde olup 25 yaşını doldurmamış çocukları, "eş" tabiri ise, aralarında yasal evlilik bağı bulunan kişileri ifade eder."

Yukarıda yer verilen metin, 5615 sayılı Kanunun 2. maddesi hükmüdür. Bu maddede, asgari geçim indiriminden yararlanacak olan personele ödeme yapılırken eş ve çocuk tabirlerinden ne anlaşılması gerektiği açık olarak belirtilmiştir.

MALİYE TEBLİĞ YAYIMLAYACAK

İlgili Kanun maddesinin son fıkrası şu şekildedir: "Asgari geçim indiriminin uygulama dönemleri ve mahsup şekli ile diğer hususlara ilişkin usûl ve esaslar Maliye Bakanlığınca belirlenir."

Bu madde hükmüne göre, Maliye Bakanlığı bir tebliğ yayımlayacaktır.

murat çelebi

(Eski Mesaj)
 allah razı olsun devletimizden inşallah daha iyi günler bizleri bekliyorkutsi

(Eski Mesaj)
 yararlı olmuş saol


mesut

(Eski Mesaj)
 allah razı olsun bilgilendirdiğiniz için


Gökmen ÖZER

(Eski Mesaj)
 Ben Eskiden Fiş topluyodum şimdikinden daha az alacam bu bence saçma bir kanun olmuş

Cevap yazmak için üye olun


Yazıyı çok sevdim hemen arkadaşıma göndereyim

Adınız Soyadınız
Arkadaşınızın adı soyadı
Arkadaşınızın E-Posta adresiEklenme Tarihi: 17.06.2008 14:12:13
Yazıyı Ekleyen : cem
 Bu  yazı Bugün 0 kez okundu.
 Bu  yazı Toplam 5142 kez okundu.
cem bugüne kadar toplam 179 yazı ekledi.
..:: Üye Paneli ::..
K.Adı :
Şifre  :
Beni Hatırla

..:: Favorilerimiz ::..
dedektör
nokta dedektör
nasıl gidilir
karikatür

..:: Son yorumlananlar ::..

''Allah (Haşa) Seçimlerimizi Bilemez'' Diyen Hocalara Cevap

KOMİK RESİMLİ YAZILAR

hadis

yemek tarifleri resimleri

HADİSLERİN EN GUZELİ


..:: Günün Yazıları ::..

KIYMETLİ KADIN İSİMLERİ

KURANDAKİ SIRAYA GÖRE SURE İSİMLERİ

4 BÜYÜK KİTAP HANGİ PEYGAMBERLERE GELDİ

müslüman çocuklara öğretilmesi gereken konular

Avlanmak günahmıdır avcılık günahmıdır harammıdır


Bugün Hiç Okunmadılar..

ONUN ÜMMETİ OLALIM (kutlu doğum bu gün)

hz.ali

annenin yalnızlığı

Esselatuvesselamu Aleyke Ya Rasulallah

ask duasi


..:: Online Üyeler ::..


Doğum Günü Bugün Olanlar
veteriner , 26kızılcıklı26 , ffahriyer , kullum , memetto , ASO , mehmetali , 30464501126 , surali , talha. , vedat aydın , ubeyde , çınar ,

..:: Arama ::..

Bul:  

..:: En Son Arananlar ::..

dinlerevreninhzhaticesevgiyle ilgili ayetedeplokmanRAHMANafganistanpozitifyakma

..:: Rasgele 5 Üyemiz ::..

   türkan
   firat
   nisan yagmuru
   feyza nur
   kelebek

Bu siteye eklenen yazılardan, yazıların yazarları sorumludur. Yazı eklerken alıntı yapılan kaynak mutlaka yazı sonunda belirtilmelidir. Mevcut herhangi bir yazıdan rahatsız olanlar suistimal@islamiyazilar.com mail adresine bilgi vererek duruma göre yazının kaldırılmasını sağlayablirler.