Allah bir kulu sevdi mi, onu dünyadan korur. Tıpkı sizden birinin hastasına suyu yasaklaması gibi.
..:: Menü ::..

..:: Bir Ayet ::..

Onlar senden, azabın çarçabuk getirilmesini istiyorlar; Allah, va'dine kesin olarak muhalefet etmez. Gerçekten, senin Rabbinin katında bir gün, sizin saymakta olduklarınızdan bin yıl gibidir


..:: Bir Hadis ::..

Birbirinize karşı mütevazi olmanızı, Allah bana vahiyle emretti. Öyle ki, hiç kimse, kimseye karşı övünmesin ve hiç kimse, hiç kimseye zulmetmesin


İnternete güvenli bir başlangıç yapın
islamiyazilar.com'u ana sayfanız yapın

Anasayfa » Genel Makaleler » Üstünlük Irk Ya da Soya Göre Değil,..


Üstünlük Irk Ya da Soya Göre Değil, Takvaya Göredir
 
Bu yazıyı facebookta paylaşıp daha çok kişinin görmesine vesile olmak için tıklayın...

Pek çok insan yaşamı boyunca, amaç edindiği şeylerin kölesi olarak ömrünü tüketir. Tüm hayatını siyasi veya felsefi ideolojilerin peşinde koşarak geçirir. Oysa ne sağcı ne solcu olmasının, ne Kürt ne de Türk olmasının Allah katında hiç bir önemi yoktur.


 


Ey insanlar, gerçekten, Biz sizi bir erkek ve bir dişiden yarattık ve birbirinizle tanışmanız için sizi halklar ve kabileler (şeklinde) kıldık. Şüphesiz, Allah Katında sizin en üstün (kerim) olanınız, (ırk ya da soyca değil) takvaca en ileride olanınızdır. Şüphesiz Allah, bilendir, haber alandır. (Hucurat Suresi, 13)


 


Ayetten de anlaşıldığı gibi Allah katında üstünlük ırk ya da soya göre değil, takvaya göredir. Ahirette ne kadar toprak sahibi olduğumuzdan, siyasi görüşümüzden, coğrafyadan ya da tarihten değil, Kuran' dan sorulacağız.
Ve şüphesiz o (Kur' an), senin ve kavmin için gerçekten bir zikirdir. Siz (ondan) sorulacaksınız. (Zuhruf Suresi, 44)Allah, İslam' da birleşmemizi emretmiştir. Irk üstünlüğüne dayalı bir konu İslam' ın fıtratına aykırıdır. Irkların üstünlük savaşı veya çekişmesinin ahiretimize en ufak bir faydası yoktur. Zira tandır feveran edince ne Amerika' lısı, ne Afrika' lısı ne de Türk' ü toprak derdinde olacaktır. O büyük an geldiğinde herkes, dünya hayatında peşinde koştuğu boş işler için pişmanlık duyacaktır. Hele amelleri bir bir önüne serildiğinde, tartıları tutulduğunda, ne tuttuğu takım için yaptığı kavgaların önemi kalacak, ne biraz daha fazla toprak için yaptıklarının, ne ırkının, ne de peşinden gittiği ideolojilerin.... O gün geldiğinde kişi, ne için çaba harcamış olduğunu anlayacaktır.


 


O gün, insan, neye çaba harcadığını düşünüp-anlar. (Nazi' at Suresi, 35)


 


Herkesin, kısacık hayatındaki amaçlarını yeniden gözden geçirmesi çok hayati bir konudur. İnsanın, ölümü ile beraber anlamını yitirecek olan konuları hayatının amacı edinmekten vaz geçmesi gerekir.


Ne Sabancı Yanında Bir Şey Götürebilmiştir

Ne Darwin Şu An Teorisinden Dolayı Ahirette Taktir Görüyordur

Ne de Marilyn Monroe' nun Güzelliği Baki Kalabilmiştir


Tüm
bedenler eninde sonunda toprağın altına girecek ve bu dünyadaki amaçlar anlamını yitirecektir. İşte o gün gelmeden evvel tevbe edip, biş ve amaçlardan yüz çevirelim ve Allah' a layığı ile kul olalım. Dünya hayatındaki tüm mücadelemizin, ırkımızı değil, Allah' ın dinini tüm dünyaya hakim etmek için olmasına dikkat edelim. Zira Allah yolunda edilen mücadelenin dışında her şey boş...


 


Fitne kalmayıncaya ve dinin hepsi Allah' ın oluncaya kadar onlarla savaşın. Şayet vazgeçecek olurlarsa, şüphesiz Allah, yaptıklarını görendir. (Enfal Suresi, 39)


 

İbrahim Akın
Cevap yazmak için üye olun


Yazıyı çok sevdim hemen arkadaşıma göndereyim

Adınız Soyadınız
Arkadaşınızın adı soyadı
Arkadaşınızın E-Posta adresiEklenme Tarihi: 16.04.2011 11:16:28
Yazıyı Ekleyen : I.Akin
 Bu  yazı Bugün 0 kez okundu.
 Bu  yazı Toplam 1582 kez okundu.
I.Akin bugüne kadar toplam 120 yazı ekledi.
..:: Üye Paneli ::..
K.Adı :
Şifre  :
Beni Hatırla

..:: Favorilerimiz ::..
dedektör
nokta dedektör
nasıl gidilir
karikatür

..:: Son yorumlananlar ::..

''Allah (Haşa) Seçimlerimizi Bilemez'' Diyen Hocalara Cevap

KOMİK RESİMLİ YAZILAR

hadis

yemek tarifleri resimleri

HADİSLERİN EN GUZELİ


..:: Günün Yazıları ::..

KURANDAKİ SIRAYA GÖRE SURE İSİMLERİ

4 BÜYÜK KİTAP HANGİ PEYGAMBERLERE GELDİ

Avlanmak günahmıdır avcılık günahmıdır harammıdır

KIYMETLİ KADIN İSİMLERİ

Sıkıntı anında çekilecek tesbihler..


Bugün Hiç Okunmadılar..

resimli ayetler

İSRAİL ZULMÜ

O, MİSYONUNUN ENGİNLİĞİNE DENK BİR OKYANUSTU

ÇOCUK OLMAK ISTERDIM

İslamda Kadının Değeri


..:: Online Üyeler ::..


Doğum Günü Bugün Olanlar
buqra , kezman7 , Poyraz , kübraa , 123654987 , mehmet6868 , ayben , kaplanlıköyü , umar , devranı alem , sevinc , ilk şehid sümeyye , yalcindundar ,

..:: Arama ::..

Bul:  

..:: En Son Arananlar ::..

bigamelmelisgelarpacEZANANAharitabesmele resimlerimest

..:: Rasgele 5 Üyemiz ::..

   mrs. dedektif
   chemistry
   canbaz60
   evliya
   üveys

Bu siteye eklenen yazılardan, yazıların yazarları sorumludur. Yazı eklerken alıntı yapılan kaynak mutlaka yazı sonunda belirtilmelidir. Mevcut herhangi bir yazıdan rahatsız olanlar suistimal@islamiyazilar.com mail adresine bilgi vererek duruma göre yazının kaldırılmasını sağlayablirler.