Allah bir kulu sevdi mi, onu dünyadan korur. Tıpkı sizden birinin hastasına suyu yasaklaması gibi.
..:: Menü ::..

..:: Bir Ayet ::..

Onlar senden, azabın çarçabuk getirilmesini istiyorlar; Allah, va'dine kesin olarak muhalefet etmez. Gerçekten, senin Rabbinin katında bir gün, sizin saymakta olduklarınızdan bin yıl gibidir


..:: Bir Hadis ::..

İçinde çocuk bulunmayan evde, bereket yoktur


İnternete güvenli bir başlangıç yapın
islamiyazilar.com'u ana sayfanız yapın

Anasayfa » Genel Makaleler » sözler


sözler
 
Bu yazıyı facebookta paylaşıp daha çok kişinin görmesine vesile olmak için tıklayın...

 (İnsanda bir et parçası vardır. Bu sâlih olursa, bütün beden sâlih olur. Fâsid olursa, bütün beden fâsid olur. Bu et parçası, kalbdir!) [Kıyâmet ve Âhıret s.292] Bedenin sâlih olması için, kalbin sâlih olmasına tasavvufcular (Fenâ-i kalb) demektedir. Kalb, Allahü teâlânın sevgisinde fânî olur. Onun sevdiği şeyleri seven kalbi olunca, kalbin bu fenası, komşusu olan nefse de te' sîr eder. Nefis, emmâreliğinden kurtulmaya başlar. (Hubb-i fillah ve Buğd-i fillah) kazanır. Yâni Allahü teâlânın beğendiği şeyleri sever. Allahü teâlânın beğenmediklerini sevmez. Bundan dolayı, bedenin hepsi islâmın ahkâmına uymak ister.
 
*** (Allahü teâlâ buyurdu ki, ben zikrolunduğum zemân Evliyâm hâtırlanır. Onlar zikrolununca da, ben hâtırlanırım.) [Mesâbîh; Kıyâmet ve Âhıret s.301] Allahı hâtırlamak için, Velî ile bağlılık lâzımdır. Velîyi inkâr eden, Velî olduğuna inanmıyan, ona bağlı değildir. İnanmıyan, bu nîmete kavuşamaz.
 
***  (Cennettekiler, en çok, dünyada Allahü teâlâyı zikretmeden geçirdikleri zemânlar için üzülürler.) [Kıyâmet ve Âhıret s.307] Allahü teâlâ, insanlarda kendine yaklaşmak ve kendini tanımak isti' dâdını yarattı. Bu isti' dâdın miktârı herkeste başkadır. Farzları, vâcibleri yaptıktan ve haramlardan, şüphelilerden kaçtıktan sonra, nâfile ibâdetlerin en te' sîrlisi zikirdir. Her zemân Allahü teâlâyı zikretmelidir.


 


AHMED-İ BEDEVÎ hazretleri (kuddise sirruh) buyurdu ki;

 

Tövbenin hakikati, geçmiş günahlara pişman olmak, gelecekte olacağa istigfâr etmek, affını istemektir. İşlenen günâha tamamen pişman ve bîzâr olmak, bir daha o günahı işlememeye
cânu gönülden azmetmek ve bu çeşit bir tövbe ile kalbi temizlemekten ibârettir.


Sâdık o kimsedir ki; Allahü teâlânın hükmünden râzı olduktan sonra Allahü teâlânın emirlerini yerine getirip Resûlullah efendimizin "aleyhisselâtü vesselâm" sünnet-i seniyyesine uyan, başkasından bir şey istemeyip verilirse şükreden, verilmezse sabreden kimsedir."

   • Hakîki mü’minlerin kabirleri, toprakları cennet bahçesidir.


  • Muhabbed hilkatin sebebidir. Bütün se’âdetlerin menşeidir.


  • Minel kalbi ilel kalbi sebîlâ, kalpten kalbe yol vardır. O yol muhabbettir.


  • Kâlp hastalıklarının tedavisini bilen tâbibül kulüb, evliyalardır. Evliya olmak için haramlardan sakınmak lâzımdır. Çünki, haramdan sakınmayan evliya olamaz. Evliyalar, aynı zamanda islâm alimleridir.


  • Mazhâr-ı Cân-ı cânan hazretlerine, AbdülKâdir Geylâni hazretlerimi, İmâm-ı Rabbânî hazretlerimi daha büyüktür diye sordular. İkiside bizden yüksekte birer buluttur, hangi bulut daha üstte olduğu belli olmaz buyurdu. Aynı suali Efendi hazretlerine sordular. Efendi hazretleri saatlerce Abdülkadir Geylâni hazretlerini anlattılar, herkes Ondan büyük velî olmaz zannetti. En sonunda, herşeye rağmen Ben İmam-ı Rabbânî hazretlerinin aşığıyım buyurdu.Cevap yazmak için üye olun


Yazıyı çok sevdim hemen arkadaşıma göndereyim

Adınız Soyadınız
Arkadaşınızın adı soyadı
Arkadaşınızın E-Posta adresiEklenme Tarihi: 25.06.2008 13:24:28
Yazıyı Ekleyen : admin
 Bu  yazı Bugün 0 kez okundu.
 Bu  yazı Toplam 912 kez okundu.
admin bugüne kadar toplam 3487 yazı ekledi.
..:: Üye Paneli ::..
K.Adı :
Şifre  :
Beni Hatırla

..:: Favorilerimiz ::..
dedektör
nokta dedektör
nasıl gidilir
karikatür

..:: Son yorumlananlar ::..

''Allah (Haşa) Seçimlerimizi Bilemez'' Diyen Hocalara Cevap

KOMİK RESİMLİ YAZILAR

hadis

yemek tarifleri resimleri

HADİSLERİN EN GUZELİ


..:: Günün Yazıları ::..

NEFSİ TERBİYE ETME YOLLARI

Elhamdülillah

ALLAHA İMAN AYETLERİ

KEFENİNİZ SİZİN OLSUN

Medinenin Yollarina


Bugün Hiç Okunmadılar..

AFRİKADAKI GELİŞMELER

EFENDİLER EFENDİSİ-2

BERAT KANDİLİ

tesettür ile ilgili hadisler

Mecnun ve devesi


..:: Online Üyeler ::..


Doğum Günü Bugün Olanlar
yılmaz , eylül 13 , nur , nur1 , taekwondocu_1580 , HATICE BACIM , ıboo , cankan , deda , YILMAZ42 , engin , phenomenon , 3562765831 , SAHADET_61 , duygusal , yağız ,

..:: Arama ::..

Bul:  

..:: En Son Arananlar ::..

YUSUForuc tutamayanlarHAKKkab bin maliktamburmerkez efendicenab-i haksafcocuknehir

..:: Rasgele 5 Üyemiz ::..

   mnvvr
   S@LİH
   eyyupp
   kalpgözü
   mustafabedirerzurum

Bu siteye eklenen yazılardan, yazıların yazarları sorumludur. Yazı eklerken alıntı yapılan kaynak mutlaka yazı sonunda belirtilmelidir. Mevcut herhangi bir yazıdan rahatsız olanlar suistimal@islamiyazilar.com mail adresine bilgi vererek duruma göre yazının kaldırılmasını sağlayablirler.