Kim günah işleyip de tövbe eden kimseyi, işlediği o günahtan dolayı kınarsa, kendisi o günahı işlemeden ölmez
..:: Menü ::..

..:: Bir Ayet ::..

Onlar senden, azabın çarçabuk getirilmesini istiyorlar; Allah, va'dine kesin olarak muhalefet etmez. Gerçekten, senin Rabbinin katında bir gün, sizin saymakta olduklarınızdan bin yıl gibidir


..:: Bir Hadis ::..

Himmet yönüyle insanların en yücesi hem dünya hem de ahiret işine himmet gösteren mü'mindir.


Başlangıç sayfanıza talibiz
islamiyazilar.com'u ana sayfanız yapın

Anasayfa » Genel Makaleler » Siyaset Nasıl Yapılır? Ali Bulaç'a ..


Siyaset Nasıl Yapılır? Ali Bulaç'a Cevap
 
Bu yazıyı facebookta paylaşıp daha çok kişinin görmesine vesile olmak için tıklayın...

Ülkemizde partiler var; partidaşlar var; partidaşların içinde devlet yönetimine talip olanlar var; seçimler var; neticeleri var... Ama, neticelerden doğru dürüst memnun olan yok. İşte o doğru dürüst memnun olmayanların içinden çıkan ' fikir erbabı' diye bilinenlerden bazıları, şu soruları ortaya atıveriyorlar: ' ' Siyaset ne için yapılır?' '


Fikir erbabı diye bilinenlerden Ali Bulaç, siyasetin niçin yapıldığını, veya yapılması gerektiğini bildirmiş. Bildirdikten sonra, İslamiyet' in siyaset yapısına etkisini anlatmış. Bkz: http://www.zaman.com.tr/yazar.do?yazino=831631


Sayın Bulaç' ın vermek istediği mesaja dikkat edilebilir. Ben de dikkat ettim; tuhafıma giden bazı cümlelerle karşılaştığımda, fikrimi sunmak zorunda kaldım. İşte o cümleler; ve işte benim fikrim:


1-' ' İlahi hükümlerin temel esasları, değişmez hükümleri ve genel kuralları anlamında Şeriat...' ' cümlesi.


İlahi hükümlerden değişmeyen olanlar, ilahın tek olduğu, bütün yaratılanların onun kulu olduğu ve düzen oluşması için elçilerini gönderdiğidir. Şeriat bu değildir. Gönderdiği elçilerle düzenin oluşması için bildirilen hükümler şeriat adı altında toplanır ki, hiç kimse onlara değişmez hükümler diyemez.


2-' ' (Şeriat) şahıslar tarafından değil de vahy sonucu belirlendiğinden...' ' cümlesi.


Şeriat, neden sadece vahy yoluyla belirlenen hükümler olsun? Allah, şahıslar tarafından getirilen hükümlere toptan reddiye mi çekiyor? Şeriat bu şekilde anlaşılıyorsa, ' ' Şeriat-ı İslamiye' ' diye ünlenen terimin açıklanması gerekir. Bunun mefhum-u muhalifi olarak ' şeriat-ı zulmüyye' akla gelmiyor mu?


3-' ' İnsanlar kendi hukuklarını yaptıklarında, ister istemez bir miktar, bağlı oldukları sosyal grubun (...) çıkarlarını gözetirler' ' cümlesi.


Bu tesbit doğru. Allah' ın elçi göndermesinin, o elçi ile hüküm vazetmesinin sebebi, bu tesbitle belirtilen olumsuzluğun giderilmek istenmesi değil miydi? Yani insanlar bağlı oldukları sosyal grubu kayırıcı hukuk oluşturduklarında, Rabb' in itirazı ile karşılaşıyor, o hukukun düzeltilmesi için uyarıcı hükümlere muhatab oluyor. Sayın Ali Bulaç, İlahi olmayan hukuk düzenlemelerine nazar edebilir.


4-' ' Dört halifenin seçimle işbaşına gelmesi' ' cümlesi.


Acaba, bu cümleyle, dört halife dönemindeki seçimlerde bugünkü seçimlerle paralellik bulunduğu mu anlatılmak isteniyor? Eğer öyleyse yanlış: Dört halifenin seçimle oy istediği toplum, yanlışı red edip doğru üzerine gitmeye karar vermiş olan toplum idi. Dört halife, ' yanlışı yanlış olduğu halde yaparım' diyenlerden oy istememişti herhâlde. Bugün uygulanan yanlış-doğru herkesten istenen seçim usulüyle, dört halifenin uyguladığı seçim usulünün zerrece birbirine benzerliği yok. Öyle olsaydı, emin olunsun ki, şehid edilmezlerdi.


5-' ' Hz. Ali (ra)' nin şehadetinden sonra iç kargaşa ve iktidar mücadeleleri İslam' ın büyük felaketi oldu' ' cümlesi.


Hz. Ali (ra)' nın şehadeti, İslam' ın felaketi olmadı. İslam' ı terkedenlerin felaketi oldu. İslam, uyulması istenen düzendi. Düzenden çıkıldı, toplum içindeki kargaşa ve iktidar mücadeleleri bir birini kovaladı. Peki İslam ne oldu? Düzen içinde yaşamak isteyen toplumların tarafına gitti. Kur' an' daki bazı ayetlere bakılırsa, ne demek istediğim anlaşılacaktır.


6-' ' İslam bilginleri, siyasi rejimi (...) belirli hukuki kurallara bağlayabilseydi...' '


Ne güzel olurdu değil mi? Ama, dünya hırsına kapılanlara ve saltanattan pay kapmak isteyenlere doğruyu anlatabilmek mümkün olmuyor. Peki olmayınca ne oluyor? Cevabı Asr Suresi' ndedir.


O gün siyasi rejime, bilgin olanlar çeki düzen verememişler. Bugün verebiliyorlar mı?


Sayın Ali Bulaç' ın, ' ' ... bugün Müslüman bilginler ve entellektüeller tarafından yapılmayacak bir şey değildir' ' cümlesiyle sunulan niyete umut bağlamak isterim. İnşallah bunun yolu açılabilmiştir.


 


İbrahim Faik Bayav


(30 Mart 2009)


http://www.aktifkalem.com/yazidetay.php?id=3386&yazar=ibrahim-faik-bayav&yazi=siyaset-nasil-yapilir?-ali-bulac-a-cevap--
Cevap yazmak için üye olun


Yazıyı çok sevdim hemen arkadaşıma göndereyim

Adınız Soyadınız
Arkadaşınızın adı soyadı
Arkadaşınızın E-Posta adresiEklenme Tarihi: 19.06.2010 06:39:45
Yazıyı Ekleyen : ŞAKİROĞLU
 Bu  yazı Bugün 0 kez okundu.
 Bu  yazı Toplam 1635 kez okundu.
ŞAKİROĞLU bugüne kadar toplam 26 yazı ekledi.
..:: Üye Paneli ::..
K.Adı :
Şifre  :
Beni Hatırla

..:: Favorilerimiz ::..
dedektör
nokta dedektör
nasıl gidilir
karikatür

..:: Son yorumlananlar ::..

''Allah (Haşa) Seçimlerimizi Bilemez'' Diyen Hocalara Cevap

KOMİK RESİMLİ YAZILAR

hadis

yemek tarifleri resimleri

HADİSLERİN EN GUZELİ


..:: Günün Yazıları ::..

4 BÜYÜK KİTAP HANGİ PEYGAMBERLERE GELDİ

KURANDAKİ SIRAYA GÖRE SURE İSİMLERİ

SALAVAT I ŞERİF İN ANLAMI NEDİR?

Kuran Arapçadır, Ama Hükümleri Evrenseldir

İslam'da Recm Gibi İnsanlık Dışı Vahşet Yoktur!


Bugün Hiç Okunmadılar..

EY İNSAN

YA RABBİ !!!

Reyyân Kapısı

ALDATMAK

BU ÇIRAĞ ŞAHSİ MALIM DEĞİLDİR


..:: Online Üyeler ::..


Doğum Günü Bugün Olanlar
duygu , nureddinbayram , parola27 , blacklion_107 , asfalt_kovboyu , tuum , ayferkanw , SEVGİEKİZLER , yaren yaman ,

..:: Arama ::..

Bul:  

..:: En Son Arananlar ::..

29 ekimmehternikaharkadasKENDİNİZEya resulallahla havlewonderderecow

..:: Rasgele 5 Üyemiz ::..

   islaminesilerkam
   Son_Osmanlı
   fattihh
   canbaz60
   cemalzen

Bu siteye eklenen yazılardan, yazıların yazarları sorumludur. Yazı eklerken alıntı yapılan kaynak mutlaka yazı sonunda belirtilmelidir. Mevcut herhangi bir yazıdan rahatsız olanlar suistimal@islamiyazilar.com mail adresine bilgi vererek duruma göre yazının kaldırılmasını sağlayablirler.