Dünya işlerinizi yolunuza koyunuz. Ve yarın ölecekmiş gibi de ahiretinize çalışınız.
..:: Menü ::..

..:: Bir Ayet ::..

Onlar senden, azabın çarçabuk getirilmesini istiyorlar; Allah, va'dine kesin olarak muhalefet etmez. Gerçekten, senin Rabbinin katında bir gün, sizin saymakta olduklarınızdan bin yıl gibidir


..:: Bir Hadis ::..

“Daha vakti var, ilerde yaparım” demek, şeytanın mü’minlerin kalplerine bıraktığı bir vesvesedir.


İslamiyazılar gözünüzün önünde olsun
islamiyazilar.com'u ana sayfanız yapın

Anasayfa » Genel Makaleler » Sayın Başbuğ!


Sayın Başbuğ!
 
Bu yazıyı facebookta paylaşıp daha çok kişinin görmesine vesile olmak için tıklayın...

Zeki SAVAŞ

Sayın Başbuğ! Trabzon’daki konuşmanızda, “Türk Silahlı Kuvvetlerine karşı planlı ve kendi amaçları ve menfaatleri çerçevesinde haksız şekilde psikolojik harekât yürütenlere diyorum ki, tuttuğunuz yol ve bulunduğunuz yer doğru değildir. Türk milletinin büyük çoğunluğu da ne yaptığınızın farkındadır” diyordunuz.

Sayın Başbuğ! Sizin tuttuğunuz yol ve bulunduğunuz yer ise, hiç doğru değildir. Sizi eleştirenleri her türlü ithama maruz bırakırken emriniz altındaki komutanların kanlı planları için aynı hassasiyeti göstermiyor ve aynı dili kullanmıyorsunuz. Bazı hatalar olabilir deyip geçiştiriyorsunuz.

Sayın Başbuğ! Darbe planları basit bir hata ve yanlışlık mıdır?

Ülkeyi kaosa sürükleyip kan gölüne çevirme planları görmezlikten gelinecek küçük hatalar mıdır?

Çocuk katliamı planlamak sıradan bir hata ve adli vaka mıdır?

Sayın Başbuğ! Eğer altınızı kontrol edemiyorsanız, eğer onlara söz geçiremiyorsanız en azından bu vahim durumu eleştirenlere karşı susmayı tercih edebilir veya istifa etme erdemliliğini gösterebilirsiniz.

Sayın Başbuğ! Bu ülkeyi devletin silahlarıyla kanlı iç boğuşmalara sürüklemeye azmeden subaylarınız hakkında ne zaman Trabzon’daki gibi bir dil kullandınız?

Sayın Başbuğ! Medya mensupları, akademisyenler ve siyasiler hakkında kullandığınız tehditvari dili neden bir kez olsun Güneydoğuda keyfi şekilde adam öldüren subaylar hakkında kullanmadınız?

Hangilerinin suçu büyük?

Adam öldürmek mi büyük suç, yoksa bunu eleştirmek mi?

Çocukları toplu halde katletmeyi planlamak mı daha büyük suç yoksa bunu eleştirmek mi?

Halkın seçtiği iktidarı, terör ve kaos oluşturarak devirmeye kalkışmak mı daha büyük bir suç yoksa bunu eleştirmek mi?

Askerle ilgili eleştirel sürece dair de “İçinde bulunduğumuz bu süreçten rahatsızız” diyorsunuz.

Sayın Başbuğ! Biz de askerin ‘layüsel/sual olunamaz’ ve eleştirilemez konumundan fazlasıyla rahatsızız.

Sizi eleştirenler için, “Türk milletinin büyük çoğunluğu da ne yaptığınızın farkındadır” diyorsunuz. Kuşkunuz olmasın, milletin büyük çoğunluğu sizin de ne yaptığınızın kamilen farkındadır. Esasen siz de bunun farkındasınız. Daha doğrusu, milletin sizin siyasete müdahalenize nasıl baktığını çok iyi biliyorsunuz. Doğrudan veya dolaylı her askeri darbenin arkasından gelen seçimlerde, milletin veya sizin deyiminizle Türk milletinin çoğunluğunun ne dediğini kaç kez gördünüz, tecrübe ettiniz. Buna rağmen halkın kahir çoğunluğu askerin siyasete müdahalesini onaylıyormuş gibi konuşmanız, sadece kendinizi aldatmaya yarayabilir.

TCG Oruç Reis Firkateyni’nde yaptığınız konuşmada,

”Türk Silahlı Kuvvetlerini başka ülkelerin ordularıyla karıştıranlar, bu şekilde amaçlarına ulaşacaklarını sananlar, ne Türk toplumunun tarihî gerçeklerini ne de Türk Silahlı Kuvvetlerini bilmektedirler. Kendilerine bile yabancılaşmış olanlar ne yaparlarsa yapsınlar Türk Silahlı Kuvvetlerinin etkinliğini, Türk halkıyla olan bağını, sevgisini azaltamazlar” diyordunuz.

Sayın Başbuğ! Gördüğüm kadarıyla Türk ordusunun siyasi iradeyle ilişkileri, Avrupa ülkelerindeki ordu-siyaset ilişkileriyle karşılaştırılıyor ve bizdeki asker-sivil ilişkilerindeki demokrasi dışı uygulamalar eleştiriliyor. Bu türden bir mukayeseden neden rahatsız oluyorsunuz? Ordunun sivil iradeye tabi olması gerektiği fikrinden niçin rahatsızlık duyuyor ve bunu savunanları kendilerine yabancılaşmış kimseler olarak nitelendiriyorsunuz? Aynı konuşmada hem yukarıdaki sözleri hem de “Türk Silahlı Kuvvetleri, her vesile ile demokrasinin ve hukuk devletinin yanında olduğunu ifade etmektedir” diyorsunuz. Hangisi doğru? Demokrasinin ve hukukun yanında iseniz, neden asker-sivil ilişkilerinin demokrasi ölçüleri içinde olmasını savunanları suçluyorsunuz?

Ayrıca Türk toplumunun tarihi gerçekleri, askeri vesayeti mi gerektiriyor? Askerin ayrıcalıklı bir sınıf olmasını mı iktiza ediyor?

Sayın Başbuğ! Hem hukuk devletinden söz ediyorsunuz hem de elinizde silah varken yargının sizinle bilgi teatisinde bulunup vereceğiniz bilgilere göre hareket etmesini, aksi halde kurumlar arası çatışmanın olacağını ifade ederek yargıyı tehdit ediyorsunuz.
Sayın Başbuğ! Esasen asker-sivil ilişkileri 1960 darbesiyle askerin lehine sivil iradenin aleyhine bozulmuş, bu bozulma ve dengesizlik 12 Mart, 12 Eylül ve 28 Şubat darbeleriyle iyice kalıcı hale getirilmiştir.

Ülkemizde asker, Başbakan ve bakan idam etmiştir ama siviller bir genelkurmay başkanını ve kuvvet komutanını idam etmemiştir/edememiştir.

Askerler kaç kez sivil idareyi silah zoruyla görevden almış, demokrasiyi askıya almıştır ama siviller bir kez dahi genelkurmay başkanını ve kuvvet komutanlarını toplu olarak görevden uzaklaştırmamıştır/uzaklaştıramamıştır.

Siviller bir gece yarısı bildirisiyle görevden alınmış, sabahı hapsolunmuş veya eve kapatılmıştır ama hiçbir general gece yarısı bildirisiyle görevden alınmamış ve sabah cezaevinin yolunu tutmamış, böyle bir duyguyu tatmamıştır.

Askerler kaç kez muhtıra vermiştir hükümetlere ama hiçbir hükümet genelkurmaya muhtıra verememiştir.

Bu ülkede cesur siviller idam ipleri ceplerinde görev yapmıştır ve ipinin cebinde olduğunu ifade etmiştir ama yine bu ülkede hiçbir general idam ipini cebinde taşımamış ve bu duyguyu yaşamamıştır. Bunun nedenini hiç kendinize sordunuz mu?

Bu ülkenin bir çok gazetecisi ve medya mensubu sivillere uyarıda bulunarak ‘askerleri kızdırmayın’ demiştir ama hiç biri askerlere uyarıda bulunarak ‘hükümeti kızdırmayın’ diyememiştir. Neden ve niçin? Bu ülkede kızmak sadece sizin hakkınız mı? Bu ülkede duyarlılıkları gözetilmesi gereken sadece asker midir? Bu ayrıcalığın felsefesi nedir?

Hükümetler her türlü eleştiriye açık ve hesap sorulabilir durumda iken asker neden ve niçin eleştiriye ve hesap vermeye kapalı olsun?
Sayın Başbuğ! Ordu demokrasi ve hukukun üstünlüğünden mi yana yoksa militarist bir rejimden mi yana?

Demokrasi ve hukukun üstünlüğünden yana iseniz, eleştiriye açık olmak, hesap vermeye razı olmak ve sivil iradeye tabi olmak zorundasınız. Aksi halde, fiilleriniz sözlerinizi anlamsız hale getirir.

İştir kişinin aynası söze bakılmaz demişler. Bu kural, kurumlar ve kurumsal söz ve davranışlar için de geçerlidir.
atatürkcü

01 Ocak 2010 Cuma
7:31:32
 trabzon konusmasini sizler cok farkli taraflara cekmissiniz bu ülkede suan ergenekonun üstüne gidiliyorsa basbugdur sebebi onun izni ile gidiliyordur.yoksa basbakn tayyip 2 adim atamazdi.askeryemizi yipratmaya calismayalim güvenliğimizi saglayanlar hakkinda iftira etmiyelim günahtir

Cevap yazmak için üye olun


Yazıyı çok sevdim hemen arkadaşıma göndereyim

Adınız Soyadınız
Arkadaşınızın adı soyadı
Arkadaşınızın E-Posta adresiEklenme Tarihi: 19.12.2009 19:24:51
Kaynak : http://www.fitrat.com/yazi_detay.php?id=6528
Yazıyı Ekleyen : ömr_frk
 Bu  yazı Bugün 0 kez okundu.
 Bu  yazı Toplam 937 kez okundu.
ömr_frk bugüne kadar toplam 12 yazı ekledi.
..:: Üye Paneli ::..
K.Adı :
Şifre  :
Beni Hatırla

..:: Favorilerimiz ::..
dedektör
nokta dedektör
nasıl gidilir
karikatür

..:: Son yorumlananlar ::..

''Allah (Haşa) Seçimlerimizi Bilemez'' Diyen Hocalara Cevap

KOMİK RESİMLİ YAZILAR

hadis

yemek tarifleri resimleri

HADİSLERİN EN GUZELİ


..:: Günün Yazıları ::..

KURANDAKİ SIRAYA GÖRE SURE İSİMLERİ

4 BÜYÜK KİTAP HANGİ PEYGAMBERLERE GELDİ

allahın 7 ismi

Hz:Muhammedin GÜLLERi..

KIYMETLİ KADIN İSİMLERİ


Bugün Hiç Okunmadılar..

RESİMLERLE ŞİİRLER

harika bir türk bayrağı gif.

ONUN MÜLKÜNDE ONA İSYAN EDİLİRMİ

namaz

Her Tövbe Bir Müjdedir...


..:: Online Üyeler ::..


Doğum Günü Bugün Olanlar
acar , şevval , 295555 , wonder , ZÜMRÜT , coshkun_54 , gost , kartaca , bilqe ,

..:: Arama ::..

Bul:  

..:: En Son Arananlar ::..

dosyayarprotein senteziezelsahraSevgiberat gecesilokman suresiarıkarı koca

..:: Rasgele 5 Üyemiz ::..

   de da
   ruveyda
   ibrahimcam
   serap
   tahayasin

Bu siteye eklenen yazılardan, yazıların yazarları sorumludur. Yazı eklerken alıntı yapılan kaynak mutlaka yazı sonunda belirtilmelidir. Mevcut herhangi bir yazıdan rahatsız olanlar suistimal@islamiyazilar.com mail adresine bilgi vererek duruma göre yazının kaldırılmasını sağlayablirler.