Kim günah işleyip de tövbe eden kimseyi, işlediği o günahtan dolayı kınarsa, kendisi o günahı işlemeden ölmez
..:: Menü ::..

..:: Bir Ayet ::..

Onlar senden, azabın çarçabuk getirilmesini istiyorlar; Allah, va'dine kesin olarak muhalefet etmez. Gerçekten, senin Rabbinin katında bir gün, sizin saymakta olduklarınızdan bin yıl gibidir


..:: Bir Hadis ::..

Pek çok günahları olan bir kimse dahi olsa, zulme uğrayanın bedduası kabul görür. Fasıklığı kendine...


Başlangıç sayfanıza talibiz
islamiyazilar.com'u ana sayfanız yapın

Anasayfa » Genel Makaleler » Sami Hocaoğlu'na Mektup 2


Sami Hocaoğlu'na Mektup 2
 
Bu yazıyı facebookta paylaşıp daha çok kişinin görmesine vesile olmak için tıklayın...

Sayın Sami Hocaoğlu!


' Firavun' un büyücüleri' başlıklı yazınızı okuduğumda, içimde mutluluk kıpırtıları başladı. Sebep, Kur`an`ın derinliğine, gün geçtikçe biraz daha inmenizdir. Burada dile getirmek istediğim düşüncelerim, yazınızın daha da anlaşılır olması içindir.


Şuarâ Suresi' nin 29. âyetini aktarıyorsunuz: ' ' Firavun Musâ' ya dedi ki: Eğer benim dışımda ilah edinirsen, senin hapsedilenlerden olmana karar veririm' '


Bu âyetin yorumuna girdiğinizde, her çağda firavun olduğunu, tanrıdan rol çalıcı sahtekarların çıktığını, sahtekarların sırtında semiren yavru firavunların varlığını hatırlatıyorsunuz.


Şimdi burada, benim merakım depreşir: Acaba, Firavun' la Musa diyaloğu nasıl oluştu?


Bu diyaloğun oluşma sebebini anlıyabilmemiz için, 29. âyetten önce gelen âyetlere bakmamız gerekir.


Şuarâ. Âyetler 10 ve 11: O zaman Rabbin, Musa`ya, zalimlerin kavmine gitmesi için seslendi. Firavun`un kavmine... ' ' Yerli yerince, usulünce hareket etmeyecekler mi?' '


Şuarâ. Âyetler 12 ve 13: ' ' Musa dedi: Tekzib etmelerinden korkuyorum. Göğsüm daralır, dilim açılmaz. Harun`a da emrini gönder' ' .


Firavun ile Musa diyaloğunun oluşma zemini burasıdır. Zalimlerin varlığı ve o zalimlerin mutlaka uyarılma gerçeğini ortaya koyar. ' Elâyettekûn' sözcüğü, neden uyarılması gerektiğinin de ipuçlarını verir.


Şimdi, bir merak daha: Firavun`un gönderildiği kavim, yahut toplum, ne gibi davranışta bulunuyordu da, Alemlerin Rabbi tarafından ' zâlim' sözcüğüyle vasıflandırılmıştı?


Şuarâ. Âyetler 16 ve 17: ' ' Gidin Firavun`a. Ve deyin ki: Biz, İsrailoğulları`nı bizimle göndermen için Alemlerin Rabbi' nin elçisiyiz' '


Demek ki, ' zâlim' sıfatı alan Firavun topluluğunun, adı ' İsrailoğulları' olan toplulukla ilgisi var.


Kur' an mesajından bu bilgiyi edindikten sonra, kolaysa merak girdabına tutulma! Her fırsatta ' lânet' sözcüğünün içine sokulmaya çalışılan İsrailoğulları' nın, Firavun-Musa diyaloğuyla ilgisi ne olabilir ki?


Madem ki, Kur`an deryasında santim santim derine iniyoruz, gözümüzün içine girmeye hazır âyetleri, tutmaya çalışacağız:


Bakara. Âyet 49: ' ' (Ey İsrailoğulları!) Sizi, Firavun ehlinden kurtarmıştık. Çünkü o taife, size azabın kötüsünü uyguluyordu. Erkek çocuklarınızı katlediyor, dişi olanlarınızı sağ bırakıyordu' ' .


A`raf. Âyet 127: ' ' (Firavun grubuna) Dedi: Erkek çocuklarını katletmek, dişilerini sağ tutmak istiyorum. Biz, ezici, kahredici olarak onların üzerindeyiz' ' .


A`raf. Âyet 137: ' ' Hor görülüp güçsüz bırakılan topluluk...' '


Şimdi başa dönelim. Musa' nın, Rabbi`nden emir alıp Firavun' a gitmesinin sebebi, O günün süper devleti Mısır' a hakim azınlık gurubun, hatırı sayılır çoğunluğa sahip bir kavmi köle statüsünde tutması imiş. Demek ki, bu durum, Rabb' in hoşnutsuzluğuna sebep olmuş. Firavun' un ilahlık taslaması önemsenecek bir şey değil. Musa kadar, Musa' nın kavminin içindeki çok kişi de bunu biliyordu. Firavun`un kör baskısına karşı ona karşı koyacak gücü bulamasalarda, onun ilahlık gösterisine belki de için için gülüyorlardı . Çünkü, en bilgisiz ama aklı olan kişi, Firavunvari karakter taşıyana İbrahimvari alaycılık gösterir.


Sayın Sami Hocaoğlu!


Bazı olaylara, ' benzer' hükmünü verip her çağa firavun koyma fikriniz ilginç! Onun karşısına bir Musa koymanız da!.. Demek ki bulunduğumuz çağda, bir firavun ve bir Musa var!


Ama ben, şunu söyliyebilirim: Bugün memleketimizde, ' Firavun' diye görülen, Firavun' un, güneşin dik vurmasıyla ufacık kalmış gölgesidir. Belki yüz yıl önce vardı; bugün ise yok. Sahtekarların üzerinde semiren yavru firavuncuklar benzetmesini hatırlarsak, onlar, lakayt kalındığında büyüyecektir mutlaka. ' Çağ' yüz yıl olarak bilinir. daha uzun zamanı da kapsayabilir. Bulunduğumuz çağdan öncesi çağda firavun çıktığı bilinmelidir. Kim olduğu önemli değil. Şayet, onun karşısındaki Musa' yı tanımak istersek geçmişteki olaylara bakmak yeter. Bir ' ' Asâ-yı Musa' ' sözcüğü söyleniyordu dillerde. Ve sözcüğün yazılı olduğu varaklar taşınıyordu ceplerde ve valizlerde. O günler şimdi yok. Ama o günlerin geri gelmesini isteyen çok. Hem de, sana-bana cici gözüken karakter elbisesiyle!.


Yazınızın bütününü tahlil için söz uzatmaya lüzum yok. Kur' anî cevherlerin bundan sonra da sütununuzu süslemesi dileğiyle.


Selamlar...


 


İbrahim Faik Bayav


(21 Mart 2008 16:44 SARIGAZİ-İSTANBUL)


http://www.aktifkalem.com/yazidetay.php?id=3118&yazar=ibrahim-faik-bayav&yazi=sami-hocaoglu-na-mektup-2
Cevap yazmak için üye olun


Yazıyı çok sevdim hemen arkadaşıma göndereyim

Adınız Soyadınız
Arkadaşınızın adı soyadı
Arkadaşınızın E-Posta adresiEklenme Tarihi: 24.03.2010 16:41:15
Yazıyı Ekleyen : ŞAKİROĞLU
 Bu  yazı Bugün 1 kez okundu.
 Bu  yazı Toplam 1044 kez okundu.
ŞAKİROĞLU bugüne kadar toplam 26 yazı ekledi.
..:: Üye Paneli ::..
K.Adı :
Şifre  :
Beni Hatırla

..:: Favorilerimiz ::..
dedektör
nokta dedektör
nasıl gidilir
karikatür

..:: Son yorumlananlar ::..

''Allah (Haşa) Seçimlerimizi Bilemez'' Diyen Hocalara Cevap

KOMİK RESİMLİ YAZILAR

hadis

yemek tarifleri resimleri

HADİSLERİN EN GUZELİ


..:: Günün Yazıları ::..

4 BÜYÜK KİTAP HANGİ PEYGAMBERLERE GELDİ

KURANDAKİ SIRAYA GÖRE SURE İSİMLERİ

KIYMETLİ KADIN İSİMLERİ

Kuran Arapçadır, Ama Hükümleri Evrenseldir

şehid


Bugün Hiç Okunmadılar..

cumanız mubarek olsun...

senin adını kalbime yazıyorum..

Allah yalnız bırakmaz

YALAN SÖYLEMEK

İBRETLİK RESİM


..:: Online Üyeler ::..


Doğum Günü Bugün Olanlar
mavilim , ahmetweyn , _osman_ , elifimbenim , cemildddd , civan , akifgenc46 , ismail23 ,

..:: Arama ::..

Bul:  

..:: En Son Arananlar ::..

hudayi yoluRahmanAllah?tesbihmesuliyetanayasaminafotoyunus emreSinepüryan

..:: Rasgele 5 Üyemiz ::..

   ahmedyasin
   Zahra
   haberhit
   AKALIN
   ruveyda

Bu siteye eklenen yazılardan, yazıların yazarları sorumludur. Yazı eklerken alıntı yapılan kaynak mutlaka yazı sonunda belirtilmelidir. Mevcut herhangi bir yazıdan rahatsız olanlar suistimal@islamiyazilar.com mail adresine bilgi vererek duruma göre yazının kaldırılmasını sağlayablirler.