Cuma gününde öyle bir saat vardır ki, şayet bir müslüman kul o saate rastlar da Allah’tan bir hayır isterse, Allah onu kendisine mutlaka verir.
..:: Menü ::..

..:: Bir Ayet ::..

Onlar senden, azabın çarçabuk getirilmesini istiyorlar; Allah, va'dine kesin olarak muhalefet etmez. Gerçekten, senin Rabbinin katında bir gün, sizin saymakta olduklarınızdan bin yıl gibidir


..:: Bir Hadis ::..

Bir kısım insan vardır, Allah'ın mülkünden haksız bir surette mal elde etmeye girişirler. Halbuki bu, Kıyamet günü onlara bir ateştir, başka değil.


Yazı eklemeye vaktiniz yoksa
islamiyazilar.com'u ana sayfanız yapın

Anasayfa » Nasihatler » SADRIMDAN SATIRA


SADRIMDAN SATIRA
 
Bu yazıyı facebookta paylaşıp daha çok kişinin görmesine vesile olmak için tıklayın...


SADRIMDAN SATIRA
Bismillahirrahmanirrahim
وَمِنَ النَّاسِ مَن يَعْبُدُ اللَّهَ عَلَى حَرْفٍ فَإِنْ أَصَابَهُ خَيْرٌ اطْمَأَنَّ بِهِ وَإِنْ أَصَابَتْهُ فِتْنَة
انقَلَبَ عَلَى وَجْهِهِ خَسِرَ الدُّنْيَا وَالْآخِرَةَ ذَلِكَ هُوَ الْخُسْرَانُ الْمُبِينُ(HACC-11)
(İnsanlardan bazısı da, Allah’a bir kenardan (şübhe içinde) kulluk eder. Artık ona bir iyilik isâbet ederse, onunla mutmain olur. Fakat ona bir kötülük isâbet ederse, yüzüstü döner (dinden çıkar). Dünyayı da, âhireti de kaybetmiştir. İşte o apaçık hüsran, budur!)
Yaşıyoruz ama ne için yaşadığımızı bilmiyoruz. Her gün yavaş yavaş ölüyoruz ama ölümden ders almıyoruz. Konuşuyoruz ama laf olsun torba dolsun mantığıyla hareket ediyoruz. Sokaklardan birine giriyoruz lakin çıkmaz sokakta olduğumuzu sokağın sonunda anlıyoruz. Nasıl uyanacağız bu gaflet uykusundan?
Bismillah diyeceğiz en başta. Her kapıyı açan anahtarı kullanacağız. Sonra kapıyı aralayacağız. Etrafı kontrol edeceğiz, çünkü bizi yolumuzdan çevirecek, ayağımızı kaydıracak her türlü tehlikeyle, ins ve cinni şeytanlarla karşılaşabiliriz. Yere sağlam basmak zorundayız. Hele ki devir gaflet devriyse! Eğer bize yol gösteren, bu yollardan geçmiş, tecrübe edinmiş bir rehberimiz, yoldaşımız olsaydı bizim için daha kolay olurdu. Peki, böyle bir rehberi nasıl bulacağız? Bulduğumuz rehber bizi çukura da atabilir, hadsiz güzellikler yolunu da gösterebilir. Nasıl anlayacağız rehberimizin ilim ehli olduğunu, dürüst olduğunu, hiçbir kuşku duymadan ona teslim olabileceğimizi?
Önce rehberin bağlı olduğu kuruma bakacağız. Acaba kitabına göre hareket ediliyor mu? Sonra çevremize soracağız. Falanca kurumdan falanca rehberi nasıl bilirsin diye. Araştırdıktan sonra baktık ki her şey yolunda, o zaman o rehberle yola çıkabiliriz. Ama nasıl? Acaba aleni yanlış yapar mı diye tetikte olmamız gerekiyor. Ona tam olarak güvenmemiz gerekiyor. Aklımızı kullanmamız gerekiyor. Her şey yolundaysa o zaman anlayacağız ki doğru kişiyle doğru yoldayız. Ona tam olarak teslim olabiliriz artık. Ama o da insan, her insan gibi o da hataya düşebilir. Bunu da unutmayacağız.
Kapıyı açtık, rehberimizi bulduk ve yola koyulduk. Şimdi mi ne olacak? Yolun güzelliklerini öğreneceğiz, tehlikelerin nerede olduğunu, kendimizi nasıl korumamız gerektiğini öğreneceğiz. Her durumdan bir ders çıkaracağız. Amacımıza ulaşana kadar temkinli hareket edeceğiz. Yolun sonuna gelinceye kadar korku ve ümit arasında olmamız gerektiğini bileceğiz. Yarı yolda kalmış olanlara yardım edeceğiz. Bataklığa saplanmış, çukura yuvarlanmış olanlara sırtımızı dönüp gitmeyeceğiz. Onlara yardım elimizi uzatacağız. Yolun güzelliklerini anlatacağız. Tehlikelerden nasıl uzakta durmamız gerektiğini söyleyeceğiz. Yolda bize çamur atanlara, yolumuzu saptırmaya çalışanlara kulak asmayacağız. Hatta onlara da güzellikleri anlatacağız. Yolun sonunda ki ödülden bahsedeceğiz. Bileceğiz ki bu yolda ölenler, ölü değildirler. Bilhassa diridirler. Lakin yaşayan ölüler olarak bizler onları göremeyiz. Çünkü fani gözle, baki olan güzellikler görülmez. Bunu bileceğiz.
Sonra ilerledikçe göreceğiz ki, dehşetli bir kalabalığın içine düşmüşüz. Herkes kelamın bile yetmediği o güzelliğe ulaşmak için bir köprüden geçecekler. Kimileri köprüden geçerken kimileri de geçmeye çalışırken köprünün altında ki ateş deryasına düşecekler. Yakarışlar birbirini izleyecek. Sıra bize geleceği zaman anlayacağız ki yolun en tehlikeli kısmındayız. Rehberimize kulak kesileceğiz. Bize bir yerden umut verirken bir yandan da korku dağıtacak. Yol boyunca acziyetini bilenler, fani olduğunu unutmayanlar, emir ve yasaklara göre hareket edenler ecrini alacaklar. Soruyorum şimdi:
Uyanmaya hazır mıyız bu gaflet uykusundan? Yaş akacak mı göz pınarlarımızdan? Anlayacak mıyız esbab-ı hakikiyeyi? Düşmüşüz bir kuyuya, kuyuyu açan da suç bulmuşuz. Bakmamışız ki neyin nereden geldiğine. Hakkı bırakıp batıla yönelmişiz. Kalemimizi kırıp, pusata sarılmışız. Kelamımızı unutup, küfre alışmışız. Ebubekir olmayı bırakıp, Ebucehil’le yarışmaya başlamışız. İki cihan güneşi Efendimiz( Sallallahu aleyhi ve sellem )’in yaşadığı asr-ı saadetten, asrı gaflete uzanmışız. Baki olan Allah’ı unutup, fani olan kullarından medet ummuşuz. Ve sesleniyorum şimdi Ayeti Kerimenin hükmüne sığınarak:
Selam olsun Ebubekir, Ömer, Osman, Ali(a.s.) olmayı başaranlara, selam olsun Hakk’ı hak bilip batıldan kaçanlara, selam olsun nefislerine yenik düşmeyip şeytana uymayanlara, selam olsun Allah yolunda canlarını verenlere ve selam olsun Müslümanca yaşamanın kalesine sığınanlara…Cevap yazmak için üye olun


Yazıyı çok sevdim hemen arkadaşıma göndereyim

Adınız Soyadınız
Arkadaşınızın adı soyadı
Arkadaşınızın E-Posta adresiEklenme Tarihi: 02.03.2015 13:13:38
Yazıyı Ekleyen : balcıgokhan
 Bu  yazı Bugün 0 kez okundu.
 Bu  yazı Toplam 1160 kez okundu.
balcıgokhan bugüne kadar toplam 1 yazı ekledi.
..:: Üye Paneli ::..
K.Adı :
Şifre  :
Beni Hatırla

..:: Favorilerimiz ::..
dedektör
nokta dedektör
nasıl gidilir
karikatür

..:: Son yorumlananlar ::..

''Allah (Haşa) Seçimlerimizi Bilemez'' Diyen Hocalara Cevap

KOMİK RESİMLİ YAZILAR

hadis

yemek tarifleri resimleri

HADİSLERİN EN GUZELİ


..:: Günün Yazıları ::..

KURANDAKİ SIRAYA GÖRE SURE İSİMLERİ

4 BÜYÜK KİTAP HANGİ PEYGAMBERLERE GELDİ

KIYMETLİ KADIN İSİMLERİ

allahın 7 ismi

umre ve cuma namazı


Bugün Hiç Okunmadılar..

Cami ve Kilise

YENİ HİCRİ YILA GİRERKEN

HZ. MUHAMMED

Komünizm Pusuda!

Genetik Kod Hücrede Nasıl Yorumlanır


..:: Online Üyeler ::..


Doğum Günü Bugün Olanlar
ahmet159 , skyne , nsa , seyhannet , ysmnkndmr , csn111 , yusuf14 , ebruli ,

..:: Arama ::..

Bul:  

..:: En Son Arananlar ::..

toplumkadhz. davudberat gecesidualarhadis-ineyadiminnurettinhüseyin

..:: Rasgele 5 Üyemiz ::..

   hak
   nursevval
   admin
   nureddinbayram
   witness_1989

Bu siteye eklenen yazılardan, yazıların yazarları sorumludur. Yazı eklerken alıntı yapılan kaynak mutlaka yazı sonunda belirtilmelidir. Mevcut herhangi bir yazıdan rahatsız olanlar suistimal@islamiyazilar.com mail adresine bilgi vererek duruma göre yazının kaldırılmasını sağlayablirler.