Diline sahip ol. Evin sana dar gelmesin. Günahların için ağla.
..:: Menü ::..

..:: Bir Ayet ::..

Onlar senden, azabın çarçabuk getirilmesini istiyorlar; Allah, va'dine kesin olarak muhalefet etmez. Gerçekten, senin Rabbinin katında bir gün, sizin saymakta olduklarınızdan bin yıl gibidir


..:: Bir Hadis ::..

Pek çok günahları olan bir kimse dahi olsa, zulme uğrayanın bedduası kabul görür. Fasıklığı kendine...


Sitemizi destekleyin
islamiyazilar.com'u ana sayfanız yapın

Anasayfa » Genel Makaleler » Sadece Cuma Değil Her Gün Namaz


Sadece Cuma Değil Her Gün Namaz
 
Bu yazıyı facebookta paylaşıp daha çok kişinin görmesine vesile olmak için tıklayın...

“Namaz dinin direğidir.” Bu cümleyi ülkemizde duymamış olan yoktur. Ancak her nedense çoğu insanımız ne yazık ki hayatlarında bu prensibi değil “Sadece Cuma namazı dini direğidir.” felsefesini uygulamaktadırlar. Zira Cuma namazlarında camilerimiz hınca hınç dolup taşarken vakit namazlarında adeta bu cami buraya neden yapılmış ki hissi uyandırmaktadırlar. Halbuki Allah ile iletişim kurmanın, ona yaklaşmanın en önemli yolu namazdır ve ne acıdır ki Müslümanlar bu iletişim aracına pek başvurmamaktadır.
Yüce Allah (c.c.) Ankebût Suresi 45. Ayette “Namazı / duayı yerine getir! Çünkü namaz / dua, çirkinliklerden ve kötülüklerden alıkoyar.” derken ve bunun gibi 100’e yakın ayetinde namazdan bahsederken Müslümanların bu gafleti nedendir? Bu soruyu birer Müslüman olarak bizler de kendimize sorduk.
Allah’ın(c.c.) merhametine ve affediciliğine sığınmak, insanları namazdan alıkoyan en büyük bahanelerden birisidir. Çoğu kimseye namaz kılması tavsiye edildiğinde “benim kalbim temiz, kimseye kötülüğüm, zararım yok. Allah büyüktür beni affetsin” dediğini duyarız. Bunu takiben gelen diğer cevaplar ise “yaşlanınca kılarım, henüz kendimi hazır hissetmiyorum, daha gencim, en kısa zamanda başlayacağım, arkadaşlarım da kılmıyor, işlerim çok, vakit bulamıyorum, sıkıntılarım var halledince başlayacağım vs.” olmaktadır. Dikkat edilirse bahanelerin çoğu namazın hep gelecekte kılınacak olma vaadini içermektedir. Unutulmamalıdır ki nefsimiz bize NAMAZ KILMA DEMEZ SONRA KILARSIN DER. Bizce şeytanın insana verdiği en büyük vesveselerden birisi budur. Fatır Suresi 5.ayet bunu bize şöyle bildirmektedir: “Ey insanlar, Allah' ın vaadi haktır! O halde iğreti dünya hayatı sizi sakın aldatmasın! O yaman aldatıcı, sakın sizi Allah ile aldatmasın.” Şüphesiz Allah(c.c.) merhametlilerin ve affedicilerin en hayırlısıdır. Ancak namaz Allah’ın(c.c) bize kesin emridir ve kılınması bir müslüman için zorunludur. Allah’ın affediciliği ve merhametine ulaşabilmemiz elimizden geldiğince namazımızı kılmaya çalışmamıza ve kılamadığımız namazlarımız için dua etmemize bağlıdır.
Bir de namaz kıldığını düşünen ancak Kur’an tarafından lanetlenen kesim vardır ki üzerinde durmaya şiddetle ihtiyaç vardır. Üzerinde sayfalarca yazı yazılabilecek bir sure olan Mâûn Suresi bu konuya şöyle açıklık getirmektedir:
1. Gördün mü o, dini yalan sayanı?
2. İşte odur yetimi itip kakan;
3. Yoksulu doyurmayı özendirmez o.
4. Lanet olsun o namaz kılanlara / dua edenlere ki,
5. Namazlarında / dualarından gaflet içindedir onlar!
6. Riyaya sapandır onlar / gösteriş yaparlar.
7. Ve onlar, kamu hakkına / yardıma / zekata / iyiliğe engel olurlar.
Allah(c.c.) namaz kılıpta namazın hakkını vermeyen ve hayatını kıldığı namaz gibi yaşamayan insanları böylesine lanetler. Namaz kılmak demek günde 5 defa secde etmek değildir. NAMAZ KILMAK DEMEK 2 VAKİT ARASINDA HAKİKİ BİR MÜSLÜMAN GİBİ YAŞAMAKTIR.
Mâûn Suresi ile birlikte dikkat edilmesi gereken bir diğer husus ise namazı sadece ezberden Arapça bir şeyler söylenen bir rutin olarak algılamaktan kaçınılması gerektiğidir. Zira ne yazık ki ülkemizde pek çok insan namaz kılarken söylediği sözlerin ve okuduğu duaların ne anlama geldiğini bilmemekte ve bu sebeple namazın manevi huzurundan mahrum kalmaktadır. Namaz sırasında okunan duaları bilmek ve anlamak namaza konsantre olmayı ve namaz sırasında dünya hayatından tamamen sıyrılmayı da beraberinde getirecektir.
Tüm bu anlatılanlar dikkate alındığında her gün her biri 5’er dakikadan 5 defa namaz kılmamak için yüce Kitabımız Kur’an-ı Kerim’de Allah’ın(c.c.) emrine karşı gelmek bir müslümanın takınmaması gereken bir tavırdır.
Şimdi bu yazıyı okuyan tüm arkadaşlarımızdan ricamız lütfen hangi vakitteyseniz abdestiniz alıp namazınızı büyük bir huzur ile kılın. Göreceksiniz ki dünyada bundan daha büyük bir mutluluk ve huzur yoktur. Yüce Allah (c.c.) bizleri bu bilince ulaşmış ve namazını layıkıyla hissederek kılanlardan eylesin.Cevap yazmak için üye olun


Yazıyı çok sevdim hemen arkadaşıma göndereyim

Adınız Soyadınız
Arkadaşınızın adı soyadı
Arkadaşınızın E-Posta adresiEklenme Tarihi: 16.01.2015 17:44:54
Yazıyı Ekleyen : cagdasyavas
 Bu  yazı Bugün 0 kez okundu.
 Bu  yazı Toplam 3179 kez okundu.
cagdasyavas bugüne kadar toplam 4 yazı ekledi.
..:: Üye Paneli ::..
K.Adı :
Şifre  :
Beni Hatırla

..:: Favorilerimiz ::..
dedektör
nokta dedektör
nasıl gidilir
karikatür

..:: Son yorumlananlar ::..

''Allah (Haşa) Seçimlerimizi Bilemez'' Diyen Hocalara Cevap

KOMİK RESİMLİ YAZILAR

hadis

yemek tarifleri resimleri

HADİSLERİN EN GUZELİ


..:: Günün Yazıları ::..

4 BÜYÜK KİTAP HANGİ PEYGAMBERLERE GELDİ

KURANDAKİ SIRAYA GÖRE SURE İSİMLERİ

KIYMETLİ KADIN İSİMLERİ

Sıkıntı anında çekilecek tesbihler..

Göz Alıcı kareler


Bugün Hiç Okunmadılar..

Örümcek Ağı..

Hicret etmek zordur; ama cennet de ucuz değil!

daha güzel günler için dürüst olmak

TÜRKİYE nereye gidiyor?

Ya benim için Allahü teâlâya duâ et


..:: Online Üyeler ::..


Doğum Günü Bugün Olanlar
dilara_gülşeni , tezin , eatas , halide , kunduz , asılbekova , asilbekova , faruk bin samet , canercansu özanlı ,

..:: Arama ::..

Bul:  

..:: En Son Arananlar ::..

HaramKONUKabdurrahmankefaletharut ve marutciceklerTANITIMsiagafursahip

..:: Rasgele 5 Üyemiz ::..

   dinmeyenyas
   menekse
   Âşık Prens
   Meryem İslam
   Yusuf_Mihrab

Bu siteye eklenen yazılardan, yazıların yazarları sorumludur. Yazı eklerken alıntı yapılan kaynak mutlaka yazı sonunda belirtilmelidir. Mevcut herhangi bir yazıdan rahatsız olanlar suistimal@islamiyazilar.com mail adresine bilgi vererek duruma göre yazının kaldırılmasını sağlayablirler.