Nafaka için harcananın hepsi Allah yolunda harcanmış gibidir, bina için harcanan müstesna, bunda hayır yoktur.
..:: Menü ::..

..:: Bir Ayet ::..

Onlar senden, azabın çarçabuk getirilmesini istiyorlar; Allah, va'dine kesin olarak muhalefet etmez. Gerçekten, senin Rabbinin katında bir gün, sizin saymakta olduklarınızdan bin yıl gibidir


..:: Bir Hadis ::..

Pek çok günahları olan bir kimse dahi olsa, zulme uğrayanın bedduası kabul görür. Fasıklığı kendine...


Yazı eklemeye vaktiniz yoksa
islamiyazilar.com'u ana sayfanız yapın

Anasayfa » İslamda Kadın » Saçı Topuz Yapmanın Hükmü


Saçı Topuz Yapmanın Hükmü
 
Bu yazıyı facebookta paylaşıp daha çok kişinin görmesine vesile olmak için tıklayın...

Hamd âlemlerin rabbi olan Allah’a, salât ve selam efendimiz Rasûlullah’a, ehli beytine, ashabına ve yolunu takip eden mü’minlere olsun.

İmam Muslim (rahimehullah)’ın Sahih’inde tahriç ettiği hadiste Ebu Hureyre (radıyallahu anhu) Rasûlullah (sallallahu aleyhi ve sellem)’in şöyle buyurduğunu söylemiştir:

قال رسول الله صلى الله عليه وسلم: صنفان من أهل النار لم أرهما, قوم معهم سياط كأذناب البقر يضربون بها الناس, ونساء كاسيات عاريات مميلات مائلات رؤوسهن كأسنمة البخت المائلة لا يدخلن الجنة ولا يجدن ريحها, وإن ريحها ليوجد من مسيرة كذا وكذا.

“Cehennemliklerden görmediğim iki sınıf vardır. Biri sığır kuyrukları gibi kamçıları olan, onlarla insanları döven bir kavim! Ve diğeri giyinmiş çıplak, meylettiren ve meyleden, başları deve hörgüçlerine benzeyen kadınlardır! Bunlar cennete giremeyecek ve onun kokusunu alamayacaklardır. Halbuki onun kokusu şu kadar ve şu kadar uzaklıktan alınabilecektir.”

“Kasiyat” ve “ariyat” giyinmiş ama çıplak olan kadınlardır. Ulema “yani vücudunu göstermek için bedeninin bazı yerlerini örten ve bazı yerlerini açan kadınlar” veya “bedenini gösteren ince veya dar elbise giyen kadınlar” demişlerdir. Ve “mumilat” ve “mailat” meyleden ve meylettiren kadınlardır. Ulema “mumilat, yani başka kadınları da kötü davranışlara sevk eden kadınlar ve mailat, yani Allah’a itaatten uzaklaşan kadınlardır” demişlerdir.

“Buht” çift hörgüçlü devedir. Rasûlullah (sallallahu aleyhi ve sellem)’in tarif ettiği kadınlar saçlarını toplayarak veya başka bir şey ekleyerek başlarına adeta ikinci bir baş eklemişlerdir, yani güzellik gayesiyle başlarının hacmini büyütmüşlerdir. En-Nevevi (rahimehullah) “başları deve hörgüçlerine benzer, yani başlarını başörtüsü veya başkasıyla sararak büyütürler” demiştir.

Ve İmam İbnu Hibban (rahimehullah) Sahih’inde Abdullah bin Amr (radıyallahu anhuma)’dan Rasûlullah (sallallahu aleyhi ve sellem)’in şöyle dediğini tahriç etmiştir:

سمعت رسول الله صلى الله عليه وسلم يقول: سيكون في أخر أمتي رجال يركبون على سروج كأشباه الرجال، ينزلون على أبواب المساجد، نساؤهم كاسيات عاريات على رؤوسهن كأسنمة البخت العجاف، إلعنوهن، فإنهن ملعونات، لو كان وراءكم أمة من الأمم خدمهن نساؤكم كما خدمكم نساء الأمم قبلكم.

“Ümmetin sonlarında erkeklere benzeyen semerlere binen ve mescidlerinin kapılarının önlerine inen erkekler olacaktır. Onların kadınları giyinmiş çıplaktırlar. Başları sıska develerin hörgüçlerine benzer. Onlara lanet okuyun! Zira onlar lanetlidir. Eğer sizden sonra bir ümmet gelmiş olsaydı evvelkilerin kadınları sizin kadınlarınıza hizmet ettikleri gibi sizin kadınlarınız da onlara hizmet ederlerdi.”

Bu hadisi İmam İbnu Hibban (rahimehullah) “yaptıkları sebebiyle laneti hak eden kadınların vasıflarını zikreden haberler” başlığı altında vermiştir.

Binaen aleyh kadının güzellik sebebiyle veya daha güzel durduğunu zannetmesi sebebiyle veya zamanın modasına uyma arzusu sebebiyle saçlarını ister yukarıya doğru veya ister arkaya doğru, kendi evinde ve dışarıda, mahremi ve namahremi arasında, topuz yaparak başının hacmini artırması muhakkak zikri geçen hadislerde varit olan tehdide dâhildir ve bunun için caiz değildir. Ancak bir kadının bir hacetten ötürü, ev işi, yemek vs. gibi sebeplerden ötürü saçını boynunun aşağısına doğru topuz yapmasında bir beis yoktur inşaAllah. Ancak bu durumda evinden dışarıya çıkacak olursa örtüsünün altında erkeklerin dikkatini çekeceğinden ötürü bu topuzu da açması ve saçlarını salması gerekir. Allah-u Alem.

Allah’a hamd ve Rasûlü Muhammed’e salât ve selam olsun. Davamızın sonu âlemlerin Rabbi olan Allah' a hamd etmektir.Cevap yazmak için üye olun


Yazıyı çok sevdim hemen arkadaşıma göndereyim

Adınız Soyadınız
Arkadaşınızın adı soyadı
Arkadaşınızın E-Posta adresiEklenme Tarihi: 18.01.2015 19:48:48
Yazıyı Ekleyen : Ebu Musab
 Bu  yazı Bugün 0 kez okundu.
 Bu  yazı Toplam 1599 kez okundu.
Ebu Musab bugüne kadar toplam 3 yazı ekledi.
..:: Üye Paneli ::..
K.Adı :
Şifre  :
Beni Hatırla

..:: Favorilerimiz ::..
dedektör
nokta dedektör
nasıl gidilir
karikatür

..:: Son yorumlananlar ::..

''Allah (Haşa) Seçimlerimizi Bilemez'' Diyen Hocalara Cevap

KOMİK RESİMLİ YAZILAR

hadis

yemek tarifleri resimleri

HADİSLERİN EN GUZELİ


..:: Günün Yazıları ::..

KURANDAKİ SIRAYA GÖRE SURE İSİMLERİ

Kuran Arapçadır, Ama Hükümleri Evrenseldir

Şahitlikte Bir Erkeğe İki Kadın Olmasındaki Hikmetler

4 BÜYÜK KİTAP HANGİ PEYGAMBERLERE GELDİ

KIYMETLİ KADIN İSİMLERİ


Bugün Hiç Okunmadılar..

NASİHAT

HACCIN KAVRAMI OLAN TELBİYE

DOSTLAR IRMAK GİBİDİR

ANAM BABAM SANA FEDA OLSUN

Din istismârı


..:: Online Üyeler ::..


Doğum Günü Bugün Olanlar
çağrı , nazlıcan , feveran , koolistiwra , kazan , MGUMUS , yücel01 , f d ,

..:: Arama ::..

Bul:  

..:: En Son Arananlar ::..

karabailk gecehz.hudboksgeylanivapurVEDA HUTBESIbaba sevgisibidataraba

..:: Rasgele 5 Üyemiz ::..

   Ebu Musab
   tahayasin
   bilgin@afacan@
   elo
   Meryem İslam

Bu siteye eklenen yazılardan, yazıların yazarları sorumludur. Yazı eklerken alıntı yapılan kaynak mutlaka yazı sonunda belirtilmelidir. Mevcut herhangi bir yazıdan rahatsız olanlar suistimal@islamiyazilar.com mail adresine bilgi vererek duruma göre yazının kaldırılmasını sağlayablirler.