Biri diğerine ihanet etmediği müddetçe iki ortağın üçüncüsü ben olurum. Biri arkadaşına ihanet etti mi ben aralarından çekilirim.
..:: Menü ::..

..:: Bir Ayet ::..

Onlar senden, azabın çarçabuk getirilmesini istiyorlar; Allah, va'dine kesin olarak muhalefet etmez. Gerçekten, senin Rabbinin katında bir gün, sizin saymakta olduklarınızdan bin yıl gibidir


..:: Bir Hadis ::..

Kim günah işleyip de tövbe eden kimseyi, işlediği o günahtan dolayı kınarsa, kendisi o günahı işlemeden ölmez


Gün'e islamiyazılar ile başlayın
islamiyazilar.com'u ana sayfanız yapın

Anasayfa » Eğitim Dökümanları » SİGARA' YI, ARA VERMEDEN BİR KE..


SİGARA' YI, ARA VERMEDEN BİR KEREDE BIRAKIN !..
 
Bu yazıyı facebookta paylaşıp daha çok kişinin görmesine vesile olmak için tıklayın...

Prof. Dr. Erdoğan Kunter, sigaranın insanda fiziksel ve psikolojik bağımlılık yaptığını belirterek, sigaranın birden, ara vermeden bırakılmasının daha etkili olduğunu söyledi. Kunter, sigarayı bırakanlara da üzerinden bir yıl geçmeden "Sigarayı bıraktım."dememeleri tavsiyesin bulundu.


Prof. Dr. Erdoğan Kunter, sigara içenlerde uzun dönemde kalp ve damar hastalıklarından ölüm ihtimalinin kanserli hastalardan daha yüksek olduğunu ifade etti. İstanbul Medipol Hastanesi Göğüs Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Erdoğan Kunter, sigarayı bırakmanın en kesin sonuç veren yolunun farkında olarak ve çekilecek zorluğun her gün azalarak yok olacağını bilerek, bir kerede ve asla tekrar içmemek kararıyla bırakmak olduğunu söyledi.


Sigaranın yol açtığı hastalıklardan bahsetmenin etkili olmadığını belirten Kunter, "Çünkü her birey anlatılanların bir başkasının başına geleceğini düşünmektedir. En etkili yöntemin bunun gerçek anlamda bir bağımlılık olduğunun ve kişiye özel bir planla tedavisinin mümkün olduğunun anlatılması olduğunu düşünüyorum." dedi. Bunu başaramayanların öncelikle bir göğüs hastalıkları uzmanına müracaat etmeleri ve diğer yöntemlerden hangisinin kendisi için uygun olacağını öğrenmeleri gerektiğini dile getiren Kunter, "Bu yöntemlere örnek olarak sigaranın verdiği keyif duygusunu ve sigara içme arzusunu azaltan ilaçlar, nikotin ihtiyacını karşılamaya yarayan bantlar, sakızlar, vs. verilebilir. Ayrıca birçok sağlık kurumunda sigara bıraktırma poliklinikleri bulunmaktadır. Ancak unutulmamalıdır ki, her yöntem herkes için uygun değildir. Bu nedenle kendi kendine aniden bırakma yöntemini uygulayamayanlar mutlaka bir uzmandan yardım almalıdırlar." dedi.


Sigara, fiziksel ve psikolojik bağımlılık yapıyor


Sigaranın iki tip bağımlılık yaptığını dile getiren Kunter, "Bunlar fiziksel ve psikolojik bağımlılıktır. Bağımlının sigara dumanında bulunan nikotini belli aralıklarla almadığında ortaya çıkan sinirlilik, sıkıntı duygusu ve dikkatini toplamada güçlük gibi belirtiler fiziksel bağımlılığın sonucudur." diye konuştu. Kunter, sanılanın aksine, bu belirtilerin acı verici olmakla beraber yaklaşık bir hafta kadar bir sürede giderek azalarak kaybolacağını aktardı. Psikolojik bağımlılık olarak isimlendirilen bu süreç en az 6 ay ama genellikle 1 yıl sürer. Bu süreçte yenik düşenler, yaşadıkları başarısızlık nedeniyle kendilerine olan güvenlerini kaybederek sigarayı bırakmanın imkânsız olduğuna karar verirler." şeklinde konuştu.


Sigarayı bırakanların bu gerçeği bilmeleri gerektiğinin altını çizen Kunter, bırakanları da "1 yıl dolmadan kendilerini sigarayı bırakmış saymamalı." diye uyardı.


Kalp damar hastalıkları ihtimali çok yüksek


Prof. Dr. Erdoğan Kunter, sigara içenlerde uzun dönemde kalp ve damar hastalıklarından ölüm ihtimalinin kanserli hastalardan daha yüksek olduğunu ifade etti.


Kunter, kanser dışında sigaraya bağlı hiçbir hastalık ölümcül olamazmış gibi bir yanlış algının söz konusu olduğunu hatırlatarak, "Bilimsel araştırmalar, sigaranın gözle görülür bir hastalığa yol açmasa bile insan ömrünü 5-8 yıl kısalttığını, eğer herhangi bir aşikar hastalığa yol açmışsa 18-22 yıl kadar kısalttığını göstermektedir." diye konuştu.


Zaman
Cevap yazmak için üye olun


Yazıyı çok sevdim hemen arkadaşıma göndereyim

Adınız Soyadınız
Arkadaşınızın adı soyadı
Arkadaşınızın E-Posta adresiEklenme Tarihi: 25.07.2011 13:34:23
Yazıyı Ekleyen : *ÜSTÜNBAŞ*
 Bu  yazı Bugün 0 kez okundu.
 Bu  yazı Toplam 1453 kez okundu.
*ÜSTÜNBAŞ* bugüne kadar toplam 175 yazı ekledi.
..:: Üye Paneli ::..
K.Adı :
Şifre  :
Beni Hatırla

..:: Favorilerimiz ::..
dedektör
nokta dedektör
nasıl gidilir
karikatür

..:: Son yorumlananlar ::..

''Allah (Haşa) Seçimlerimizi Bilemez'' Diyen Hocalara Cevap

KOMİK RESİMLİ YAZILAR

hadis

yemek tarifleri resimleri

HADİSLERİN EN GUZELİ


..:: Günün Yazıları ::..

KURANDAKİ SIRAYA GÖRE SURE İSİMLERİ

4 BÜYÜK KİTAP HANGİ PEYGAMBERLERE GELDİ

KIYMETLİ KADIN İSİMLERİ

allahın 7 ismi

umre ve cuma namazı


Bugün Hiç Okunmadılar..

yahudi şuuru.DERS ALIRMIYIZ ACABA

ŞEHİTLER ÖLMEZ VATAN BÖLÜNMEZ

KABİRDEN MEKTUP

Sen dünyayı mı bıraktın, yoksa dünya seni mi?

KURBAN KESMENİN ÖNEMİ


..:: Online Üyeler ::..


Doğum Günü Bugün Olanlar
ahmet159 , skyne , nsa , seyhannet , ysmnkndmr , csn111 , yusuf14 , ebruli ,

..:: Arama ::..

Bul:  

..:: En Son Arananlar ::..

hikayenefsimizsibelneysemraallahu tealaoyasahabelerselmamafa

..:: Rasgele 5 Üyemiz ::..

   sevgi yumağı
   ege
   rositav
   huseyini
   legal89

Bu siteye eklenen yazılardan, yazıların yazarları sorumludur. Yazı eklerken alıntı yapılan kaynak mutlaka yazı sonunda belirtilmelidir. Mevcut herhangi bir yazıdan rahatsız olanlar suistimal@islamiyazilar.com mail adresine bilgi vererek duruma göre yazının kaldırılmasını sağlayablirler.