Bir kimse, iflâs edenin yanında malını aynen bulmuş ise, bu mala o, herkesten daha ziyâde hak sâhibidir.
..:: Menü ::..

..:: Bir Ayet ::..

Onlar senden, azabın çarçabuk getirilmesini istiyorlar; Allah, va'dine kesin olarak muhalefet etmez. Gerçekten, senin Rabbinin katında bir gün, sizin saymakta olduklarınızdan bin yıl gibidir


..:: Bir Hadis ::..

İyilik insanlar arasında kesintiye uğrayabilir. Fakat iyiliği yapanla, Allah arasında hiçbir kesinti olmaz.


Gün'e islamiyazılar ile başlayın
islamiyazilar.com'u ana sayfanız yapın

Anasayfa » Nasihatler » SİGARA İÇENLER, Kıyafetini Değişt..


SİGARA İÇENLER, Kıyafetini Değiştirerek Eve Girmeli !.
 
Bu yazıyı facebookta paylaşıp daha çok kişinin görmesine vesile olmak için tıklayın...

 :!: SİGARA  İÇENLER,


kıyafetini değiştirerek eve girmeli !.

Sigaranın pek bilinmeyen üçüncü el duman zararına dikkat çeken Prof. Dr. Ahmet Rasim Küçükusta, sigara içenlerin kıyafetini değiştirmeden, banyo yapmadan çocuklarını öpmemesi ve kucaklamaması gerektiğini söyledi. Küçükusta, sigara dumanına maruz kalmış yerlere temas edilmemesi gerektiğini belirtti.

Aileler çocuklarına zarar vermemek için sigarayı pencere veya balkonda içiyor. Ancak sigaranın zararlı etkisi, sanılanın aksine içildikten sonra bitmiyor. Sigara içen kişinin elbise, deri, saç ve eşyaların üzerinde gözle görülmeyen bir nikotin tabakası oluşuyor. Halıda sürünen, eşyalarının ağzına alan çocuk ise kanser içerikli bu maddeye sürekli temas ediyor. Sigara içen kişinin çocukları kucağa almasıyla da çocukların nikotinle teması kaçınılmaz hale geliyor. Özellikle sigara içen anne-babalar farkına varmadan en çok sevdiklerine zarar veriyor.

Göğüs hastalıkları uzmanı Prof. Dr. Ahmet Rasim Küçükusta, sigara içen bir kişinin kıyafetini değiştirmeden ve banyo yapmadan çocuklarını öpmemesi ve kucaklamaması gerektiğini söylüyor. Prof. Dr. Küçükusta, hemen herkesin özellikle de çocukların ' üçüncü el duman' a maruz kaldığını ifade ediyor. Küçükusta, üçüncü el dumanın sigara içen kişilerin elbise, deri, saç ve bulundukları ortamdaki mobilya, perde, halı gibi eşyalara bulaşan dumanı tanımladığını belirtiyor. Üçüncü el dumanın, pasif içicilik yani ikinci el dumandan daha zararlı olduğunu söyleyen Küçükusta, "Üçüncü el duman, kapalı bir alanda sigara içen kişi ile aynı zamanda paylaşılmasa bile etkisini gösterir. İkinci el duman sadece solunum yoluyla etkili olurken, üçüncü el duman sigara içmeyenleri deri ve solunum yoluyla da etkileyebilme özelliğine sahip. Sigara dumanının sinmiş olduğu yerlere temas edilmesiyle oradaki kimyasal maddeler deriden emilerek veya elin ağza değdirilmesiyle vücuda girer." diyor.

Küçükusta' ya göre kapalı bir alanda yalnızca başkaları olmadığı zaman değil, hiçbir zaman sigara içilmemesi gerekiyor. Çünkü nikotin, deri ve diğer yüzeylere sıkıca yapışıyor ve ortamın havalandırılması da bu zararlı maddeyi uzaklaştırmaya yetmiyor. Sigara içen bir kişinin kıyafetini değiştirmeden ve banyo yapmadan başkalarının bulunduğu ortamlara girmesi bile sakıncalı. Özellikle de çocukları öpmeleri ve kucaklamaları. Çocuğun sağlığına zarar vermemek için ebeveyn sigara içtikten sonra yıkanmalı ve elbiselerini değiştirdikten sonra çocuk ile bir araya gelmeli.

:klp:  >>  Eşyalara yapışarak kanser yapıyor  << :klp:   
Yapılan araştırmalar sigaranın zararının sadece dumanında gizlenmediğini gösteriyor. Berkeley Laboratuvarları tarafından yapılan bir çalışmaya göre, elbise, mobilya veya duvar kâğıdına yapışan nikotin, oda havasında bulunan nitröz asitlerle birleşerek TSNA denilen tütüne özgü nitrozaminlerin oluşumuna yol açıyor. Nitröz asit, gazla çalışan aletler ve araba motorlarının çalışması sırasında da ortaya çıkan bir madde. Kanserojen yani kanser yapıcı etkileri olan TSNA' lar yanmamış tütün ve tütün dumanında da bulunuyor; ancak nikotin bulaşmış yüzeylerin nitröz asitle temas etmeleri durumunda 10 kat daha fazla TSNA oluşuyor.
Yazan  :  Zeynep  KAÇMAZ - İSTANBUL  ( KAYNAK : Zaman  Gazetesi - 02.11.2011)
Cevap yazmak için üye olun


Yazıyı çok sevdim hemen arkadaşıma göndereyim

Adınız Soyadınız
Arkadaşınızın adı soyadı
Arkadaşınızın E-Posta adresiEklenme Tarihi: 03.11.2011 14:24:23
Yazıyı Ekleyen : *ÜSTÜNBAŞ*
 Bu  yazı Bugün 0 kez okundu.
 Bu  yazı Toplam 1305 kez okundu.
*ÜSTÜNBAŞ* bugüne kadar toplam 175 yazı ekledi.
..:: Üye Paneli ::..
K.Adı :
Şifre  :
Beni Hatırla

..:: Favorilerimiz ::..
dedektör
nokta dedektör
nasıl gidilir
karikatür

..:: Son yorumlananlar ::..

''Allah (Haşa) Seçimlerimizi Bilemez'' Diyen Hocalara Cevap

KOMİK RESİMLİ YAZILAR

hadis

yemek tarifleri resimleri

HADİSLERİN EN GUZELİ


..:: Günün Yazıları ::..

KURANDAKİ SIRAYA GÖRE SURE İSİMLERİ

Kuran Arapçadır, Ama Hükümleri Evrenseldir

Şahitlikte Bir Erkeğe İki Kadın Olmasındaki Hikmetler

ECEL DEĞİŞİR Mİ?

4 BÜYÜK KİTAP HANGİ PEYGAMBERLERE GELDİ


Bugün Hiç Okunmadılar..

Amin diyelim..

şükür

AĞLAYAN ŞİİR

Adalet

NERDE BÖYLE KOMŞULUK


..:: Online Üyeler ::..


Doğum Günü Bugün Olanlar
çağrı , nazlıcan , feveran , koolistiwra , kazan , MGUMUS , yücel01 , f d ,

..:: Arama ::..

Bul:  

..:: En Son Arananlar ::..

MESACillercococolaTeravih namazıgermanusvedudadnanTANITIMvefatALLAH

..:: Rasgele 5 Üyemiz ::..

   fattihh
   ferhunde
   rabia44
   çiftci baba
   inzar

Bu siteye eklenen yazılardan, yazıların yazarları sorumludur. Yazı eklerken alıntı yapılan kaynak mutlaka yazı sonunda belirtilmelidir. Mevcut herhangi bir yazıdan rahatsız olanlar suistimal@islamiyazilar.com mail adresine bilgi vererek duruma göre yazının kaldırılmasını sağlayablirler.