Bağışını geri alan kimsenin durumu şu köpeğin durumu gibidir: Yalını yer, iyice doyunca kusar. Sonra kusmuğuna tekrar dönüp onu yer.
..:: Menü ::..

..:: Bir Ayet ::..

Onlar senden, azabın çarçabuk getirilmesini istiyorlar; Allah, va'dine kesin olarak muhalefet etmez. Gerçekten, senin Rabbinin katında bir gün, sizin saymakta olduklarınızdan bin yıl gibidir


..:: Bir Hadis ::..

Dünya işlerinizi yolunuza koyunuz. Ve yarın ölecekmiş gibi de ahiretinize çalışınız.


Gün'e islamiyazılar ile başlayın
islamiyazilar.com'u ana sayfanız yapın

Anasayfa » Genel Makaleler » RIZIK


RIZIK
 
Bu yazıyı facebookta paylaşıp daha çok kişinin görmesine vesile olmak için tıklayın...

                                 RIZIK

Cenab-ı Hak buyuruyor:  • Yeryüzünde rızkı Allah' a ait olmayan hiçbir canlı yoktur. O, onların karar kıldıkları yerleri de, emaneten durdukları yerleri de bilir. Onların hepsi apaçık bir kitaptadır. (Hud Suresi : 6)

Yeryüzünde hiçbir  hiçbir canlı yoktur ki, kesinlikle onun rızkı Allah' a ait olmasın.  Gerek insan, gerek diğer canlıların rızkı, kuvveti, gıdası ve beslenmesi, yaşamak için gerekli olan bütün şartlar ve sebepler Allah' a aittir. İsteyerek ve istemeyerek  o canlının o rızka kavuşması Allah' ın yükümlülüğü altındadır. Gerçi yaşatmak istemediği vakit, rızkını kesiverir ve O kesince kimsenin vermesine imkân veihtimal yoktur. Fakat yaşatmak istediği sürece de bütün âlem onu önlemeye ve engellemeye çalışsa yine de göndereceği rızkı gönderir. Karar ettiği yeri de bilir, emaneten bulunduğu yeri de bilir. Durduğu, oturduğu, gezdiği, dolaştığı, yattığı, öleceği yeri de vakti de bilir. Bütün bunları bilir ve ona göre rızkını verir. Hepsi bir kitab-ı mübindedir,  levh-i mahfuza yazılmış, Allah' ın bilgisinden yaratılış alanına çıkarılmıştır ki, bu kitabı görebilen melekler oradaki yazıyı açıktan okur ve anlarlar.
O halde insan rızkını Allah' dan istemeli ve rızık için değil, Allah için çalışmalıdır. Rızık meselesi o kadar endişe edilecek bir şey değildir. Allah' dan başkasından rızık beklemek boşunadır.

Rızık, Allah Teala' nın bütün canlılara, yiyip içerek gıdalanmaları ve faydalanmaları için lütfettiği şeylerdir. Bu tarife göre rızkın içersine, yiyecek, içecek ve insan hayatını sıcak ve soğuktan korumaya yarayan elbise ve mesken gibi şeyler girer. Herkes kendisi için takdir edilen rızkını yer, bir kimse başkasının rızkını yiyemez.Kimse kendi için takdir edilen rızkını yemeden ölmez.


Allah' ın ilminde bir insanın ömrü boyunca yiyeceği rızıklar belli olup, bunlar helal yoldan kazanma yoluna gitmelidir, haram olan şeyleri ve helal olmayan yollardan temiz yiyecekleri elde edenler, kendileri için haram olan rızkı elde etmiş ve yemiş olurlar. Allah Teala' nın insanların haram yollardan rızık elde etmelerine rızası yoktur. Haram lokmada hiç hayır yoktur.


Cenab-ı Hak buyuruyor:  • Eğer Allah rızkı kullarına bol bol verseydi, mutlaka yeryüzünde azgınlık ederlerdi. Fakat O dilediğini belli bir ölçüye göre indiriyor. Şüphesiz ki O, kullarından haberdardır, onları hakkıyla görür. (Şura Suresi 27)

Peygamberimiz buyuruyor:


  • Başınız hareket ettiği ve sallandığı müddetçe rızıktan ümid kesmeyin. Zira insan, derisiz kızıl bir et parçası halinde doğarda Allah Teala onun rızkını verir.
  • Dünyalık husunda daima senden düşük olana bak, senden ilerde olana bakma.

Hz.Ömer (r.a.):


  • İçinizden biri, rızık talebini bırakıp da mescidde oturmasın. Kim böyle  yapar ve"Allah' ım beni rızıklandır" derse, şüphesiz bu, sünnete aykırıdır. Bilirsiniz ki, gökten ne altın yağar, ne de gümüştür.

Sadi:


  • Ne karınca zayıf olmakla aç kalır, ne de aslan pençesinin ve kuvvetinin zoruyla karın doyurur.

Ebu Kilabe:


  • Bence, hayatını kazanmak için çalışan kimse, mescidde oturan kimseden daha faziletlidir.Cevap yazmak için üye olun


Yazıyı çok sevdim hemen arkadaşıma göndereyim

Adınız Soyadınız
Arkadaşınızın adı soyadı
Arkadaşınızın E-Posta adresiEklenme Tarihi: 19.06.2008 19:22:45
Yazıyı Ekleyen : cosmicdonusum
 Bu  yazı Bugün 2 kez okundu.
 Bu  yazı Toplam 1450 kez okundu.
cosmicdonusum bugüne kadar toplam 401 yazı ekledi.
..:: Üye Paneli ::..
K.Adı :
Şifre  :
Beni Hatırla

..:: Favorilerimiz ::..
dedektör
nokta dedektör
nasıl gidilir
karikatür

..:: Son yorumlananlar ::..

''Allah (Haşa) Seçimlerimizi Bilemez'' Diyen Hocalara Cevap

KOMİK RESİMLİ YAZILAR

hadis

yemek tarifleri resimleri

HADİSLERİN EN GUZELİ


..:: Günün Yazıları ::..

KURANDAKİ SIRAYA GÖRE SURE İSİMLERİ

4 BÜYÜK KİTAP HANGİ PEYGAMBERLERE GELDİ

itaat

umre ve cuma namazı

Kuran Arapçadır, Ama Hükümleri Evrenseldir


Bugün Hiç Okunmadılar..

erbakan hoca ihlaslı dini bütün bir müslümandı

yalnızlık paylaşılmaz...

NEFS_İ EMMARE VE AKL_I SELİM

Namazın Önemi ve Fazileti

mercedes benz c 36 süper


..:: Online Üyeler ::..


Doğum Günü Bugün Olanlar
rojin , bnm , doğan , gül sevdalısı , adem8286 , coolgaripce , neriman , nurdan elif ,

..:: Arama ::..

Bul:  

..:: En Son Arananlar ::..

ebu hanseningenetikHZMUHAMMEDayet el kürsimizahyorumlarevrim teorisikitaplartasfiye

..:: Rasgele 5 Üyemiz ::..

   fattihh
   HELİL
   askbiryalan
   mümin
   abdullah çatalyıldız

Bu siteye eklenen yazılardan, yazıların yazarları sorumludur. Yazı eklerken alıntı yapılan kaynak mutlaka yazı sonunda belirtilmelidir. Mevcut herhangi bir yazıdan rahatsız olanlar suistimal@islamiyazilar.com mail adresine bilgi vererek duruma göre yazının kaldırılmasını sağlayablirler.