Yardıma ihtiyacı olanlara sadaka dağıtmak vehayır yapmak istediğinde, hemen yap(geciktirme)
..:: Menü ::..

..:: Bir Ayet ::..

Onlar senden, azabın çarçabuk getirilmesini istiyorlar; Allah, va'dine kesin olarak muhalefet etmez. Gerçekten, senin Rabbinin katında bir gün, sizin saymakta olduklarınızdan bin yıl gibidir


..:: Bir Hadis ::..

Kim günah işleyip de tövbe eden kimseyi, işlediği o günahtan dolayı kınarsa, kendisi o günahı işlemeden ölmez


Yazı eklemeye vaktiniz yoksa
islamiyazilar.com'u ana sayfanız yapın

Anasayfa » Ahlak Bilgisi » Ramazan' da SİGARA' nın Zararları..


Ramazan' da SİGARA' nın Zararlarını Din Adamları Anlatacak !
 
Bu yazıyı facebookta paylaşıp daha çok kişinin görmesine vesile olmak için tıklayın...

 Ramazan' da SİGARA' nın zararlarını din adamları anlatacak

Prof.Dr.Füsun Yıldız, bir afiş hazırladı ve cami kapısına astı: "40 yaşın üzerindeyseniz, öksürüyorsanız, sesiniz daralıyorsa ve SİGARA kullanıyorsanız sizde KOAH olabilir." Afişi okuyan cami cemaati sağlık kuruluşlarının yolunu tutunca bilim adamları ve din adamları el ele verdi.

Sağlık Bakanlığı' nın yürüttüğü, Türkiye Kronik Hava Yolu Hastalıkları Önleme ve Kontrol Programı (GARD) kapsamında, Kocaeli' nde ilginç bir proje gerçekleştirilecek.Müftülük ile yapılacak programla, ildeki imam ve vaiz gibi tüm din görevlileri, Ramazan' da sigaranın insan vücuduna verdiği zararlara dikkat çekerek, sigaranın dinî yönden de sakıncalı olduğunu anlatacak.

GARD Projesi' ni kamuoyuna anlatan grubun başkanlığını yürüten Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanı Prof.Dr.Füsun Yıldız' ın, caminin girişine astırdığı broşür, sigarayla mücadelede yeni bir projeye vesile oldu.Kocaeli GARD Kurulu' nun aldığı karar doğrultusunda, kronik obstrüktif akciğer hastalığı (KOAH) ile ilgili mücadele amacıyla hazırlanan broşürleri ilin çeşitli yerlerine asan Yıldız, vatandaşlardan istenen geri dönüşü alamayınca yeni bir metot denemiş.Yıldız, hazırlanan afişlerin Kocaeli merkezdeki Fevziye Camii' nin girişine asılmasını isteyip beklemeye başlamış.Daha sonra neler mi yaşanmış? Üzerinde, "40 yaşın üzerindeyseniz, öksürüyorsanız, balgam çıkarıyorsanız, sesiniz daralıyorsa ve sigara kullanıyorsanız, sizde KOAH olabilir.En yakın doktora başvurup, nefes testleri yaptırın." afişini okuyan cami cemaati, sağlık kuruluşlarının yolunu tutmuş.
Afişlerin cami girişine asılması sonrası sağlık ocaklarına nefes testi yaptırmaya gidenlerin sayısında adeta ' patlama yaşandığını' gören Prof.Dr.Füsun Yıldız, bilim adamları ile din adamlarının doğru mesajı vermesi için harekete geçmiş.İnsan sağlığını tehdit eden sigara ile Ramazan' da ciddi bir mücadele başlatmaya karar verdiklerini anlatan Yıldız, bu düşüncesini hayata geçirmek amacıyla İl Müftüsü Mehmet Sönmezoğlu ile temasa geçmiş.Projeyi beğenen Sönmezoğlu da, ildeki 350 din görevlisinin ' sigaranın zararları' konusunda daha da bilinçlenmesi amacıyla hafta başında bir araya getirmiş.

Füsun Yıldız, müftülüğün toplantı salonundaki din görevlilerine, ayet ve hadislerle desteklediği sigaranın zararlarını anlatan sunum yaptı.Toplantı o kadar faydalı geçti ki, din görevlileri daha sonra yakınlarını sigarayı bırakmaları amacıyla polikliniğe getirdi.Yıldız, din adamlarının hutbe ve vaazlarda sigaranın kötülüklerini anlatması amacıyla, ayet ve hadislerle desteklenen bir yazı hazırlayarak Diyanet İşleri Başkanlığı' na göndermiş.Yazının onaylanmasının ardından, sigaranın zararları Ramazan boyunca Kocaeli' ndeki tüm camilerin yanı sıra Kur' an kurslarında hutbe ve vaazlarda anlatılacak.Kaynak : Zaman Gazetesi - 31.07.2011

NAKLEN YAZAN : *ÜSTÜNBAŞ* - SİGARAYLA SAVAŞANLAR VAKFI ÜYESİ
*ÜSTÜNBAŞ*

31 Temmuz 2011 Pazar
15:31:29
  İmam' lar SİGARA içmez ise, cemaatten içenlere daha etkili olur ve SİGARA' yı bırakırlar.. Baş ne ederse diğerleride ona ayak uydurur.. İmamların cemaat üzerinde etkileri çok büyüktür..

Cevap yazmak için üye olun


Yazıyı çok sevdim hemen arkadaşıma göndereyim

Adınız Soyadınız
Arkadaşınızın adı soyadı
Arkadaşınızın E-Posta adresiEklenme Tarihi: 31.07.2011 15:26:55
Yazıyı Ekleyen : *ÜSTÜNBAŞ*
 Bu  yazı Bugün 0 kez okundu.
 Bu  yazı Toplam 2352 kez okundu.
*ÜSTÜNBAŞ* bugüne kadar toplam 175 yazı ekledi.
..:: Üye Paneli ::..
K.Adı :
Şifre  :
Beni Hatırla

..:: Favorilerimiz ::..
dedektör
nokta dedektör
nasıl gidilir
karikatür

..:: Son yorumlananlar ::..

''Allah (Haşa) Seçimlerimizi Bilemez'' Diyen Hocalara Cevap

KOMİK RESİMLİ YAZILAR

hadis

yemek tarifleri resimleri

HADİSLERİN EN GUZELİ


..:: Günün Yazıları ::..

Şahitlikte Bir Erkeğe İki Kadın Olmasındaki Hikmetler

NEFSİ TERBİYE ETME YOLLARI

Fitne Merkezi Düğünler

umre ve cuma namazı

KIYMETLİ KADIN İSİMLERİ


Bugün Hiç Okunmadılar..

hz.adem'in hayatı

Leylek Göçü

Karşı Cinsle Konuşmak Haram Değildir

CÜNÜBKEN YEME İÇME

DUA’m


..:: Online Üyeler ::..


Doğum Günü Bugün Olanlar
yılmaz , eylül 13 , nur , nur1 , taekwondocu_1580 , HATICE BACIM , ıboo , cankan , deda , YILMAZ42 , engin , phenomenon , 3562765831 , SAHADET_61 , duygusal , yağız ,

..:: Arama ::..

Bul:  

..:: En Son Arananlar ::..

rahimseyfettin budakdini resimlerayeti kerimelerhayr yapmakanayasaibretiguslzevkHz.Osman

..:: Rasgele 5 Üyemiz ::..

   islaminesilerkam
   sinepüryan
   cosmicdonusum
   muhammed nail
   burok

Bu siteye eklenen yazılardan, yazıların yazarları sorumludur. Yazı eklerken alıntı yapılan kaynak mutlaka yazı sonunda belirtilmelidir. Mevcut herhangi bir yazıdan rahatsız olanlar suistimal@islamiyazilar.com mail adresine bilgi vererek duruma göre yazının kaldırılmasını sağlayablirler.