Bir kısım insan vardır, Allah'ın mülkünden haksız bir surette mal elde etmeye girişirler. Halbuki bu, Kıyamet günü onlara bir ateştir, başka değil.
..:: Menü ::..

..:: Bir Ayet ::..

Onlar senden, azabın çarçabuk getirilmesini istiyorlar; Allah, va'dine kesin olarak muhalefet etmez. Gerçekten, senin Rabbinin katında bir gün, sizin saymakta olduklarınızdan bin yıl gibidir


..:: Bir Hadis ::..

“Daha vakti var, ilerde yaparım” demek, şeytanın mü’minlerin kalplerine bıraktığı bir vesvesedir.


İnternete güvenli bir başlangıç yapın
islamiyazilar.com'u ana sayfanız yapın

Anasayfa » Genel Makaleler » Rahmetli ve rahmetsiz hayat


Rahmetli ve rahmetsiz hayat
 
Bu yazıyı facebookta paylaşıp daha çok kişinin görmesine vesile olmak için tıklayın...

Allah’ın rahmetinden mahrum bir hayat acımasızdır, katı yüreklidir. Rahmetsiz hane, rahmetsiz toplum ve rahmetsiz dünya, bunca genişliğine rağmen çok dar gelir.


Bunun aksine şefkatli, umut yüklü, sevimli ve rabbani bir hayat ise her türlü güçlüklere rağmen hayatın akışını kolaylaştırır. Çünkü birin de Rabbani şefkat olduğu için yaşamayı elverişli ve güzel yapar. Ötekinde ise rabbani şefkatten mahrumiyet olduğundan dolayı sıkıntılar kişiyi dört yanından sarar.


Gerçek şefkat mümini kuşattığı zaman neşe, mutluluk ve huzur dolu bir hayatın içinde bulur kendini. Bu hususta merhum Seyit Kutup Fi Zilali’l Kur’an isimli 16 ciltlik tefsirinin 5’inci cilt 2922. sayfasında şu görüşleri dile getirir:


“Yüce Allah’ın rahmet vermediği her nimet, insan için bir musibete ve felakete dönüşmekte, ama Allah’ın rahmetle kuşattığı her sıkıntının kendisi bir nimet olmaktadır. İnsanın, üstünde yattığı diken Allah’ın rahmetiyle yumuşak yatak olmakta, ama rahmetten yoksun ise üzerinde yattığı ipek, diken olmaktadır. Allah’ın rahmetiyle en zor işler kolay ve basit olmakta, ama Allah’ın rahmetinden uzak ele alınan işler zorluk ve meşakkat olmaktadır.”


“Allah’ın rahmeti olan yerde darlık olmaz. Esas darlık rahmetinin gelmemesindedir. Karanlık zindanlarda, azap cehennemlerinde veya helak vadilerinde de olsa rahmete nail olan kişi için darlık yoktur. Ama nimetlerin, bolluğu ve zenginliğin refahı içinde de yüzse, rahmetten yoksun insan için genişlik ve rahat yoktur. Allah’ın rahmeti ile insanın içinden mutluluk, hoşnutluk ve huzur pınarları kaynamakta, rahmet olmadığında da insanın içinde huzursuzluk, meşakkat, yorgunluk ve bitkinlik çanları çalmaktadır”


“Allah hiçbir yerde ve hiçbir zaman rahmetini isteyenlerden esirgemez. Hz. İbrahim rahmeti ateşin içinde, Hz. Yusuf kuyuda, sonra zindan da, Hz. Yunus balinanın karnında üç kat karanlık içinde, Hz. Musa her türlü koruma ve kuvvetten yoksun iken denize atılan sandığın içinde, sonra kendisini öldürmeye diş bileyen, öldürmek için adamlarını görevlendiren azılı düşman Firavun’un sarayında, onu ve Müminleri yok etmek için kovaladığı denizin ortasında buldu. Ashab-ı Kehf evlerde ve saraylarda bulamadığı rahmeti mağarada buldular ve birbirlerine: (Mağaraya sığının, Rabbiniz size rahmetinden bol bol verir) dediler. Düşman peşlerine düşüp öldürmek için her yeri aradıklarında Hz. Muhammet ve arkadaşı da Sevr Mağarasında bu rahmeti buldular” Rahmeti bir mazhariyet, ondan mahrumiyet ise eza ve cefadır.


Allah’ın kapısını çalanlar, O’na güvenerek umut bağlayanlar şartlar ne ve nasıl olursa olsun rahmetli bir hayat yaşamış olurlar. Hakk’a ve hakikate güven duygusunu yitirenler her ne kadar maddi zenginlik içinde olsalar, saraylarda yaşasalar bile rahmetsiz, umutsuz ve çile yüklü bir ömür sürerler. Rahmet dolu, umut yüklü bir hayat varken rahmetsiz ve umutsuz bir hayatın kulu ve kölesi olmak insanın her iki dünyasını da karartır ve zindan eder.Veyis ERSÖZ
Cevap yazmak için üye olun


Yazıyı çok sevdim hemen arkadaşıma göndereyim

Adınız Soyadınız
Arkadaşınızın adı soyadı
Arkadaşınızın E-Posta adresiEklenme Tarihi: 22.09.2009 16:38:35
Yazıyı Ekleyen : zuvay
 Bu  yazı Bugün 1 kez okundu.
 Bu  yazı Toplam 1089 kez okundu.
zuvay bugüne kadar toplam 268 yazı ekledi.
..:: Üye Paneli ::..
K.Adı :
Şifre  :
Beni Hatırla

..:: Favorilerimiz ::..
dedektör
nokta dedektör
nasıl gidilir
karikatür

..:: Son yorumlananlar ::..

''Allah (Haşa) Seçimlerimizi Bilemez'' Diyen Hocalara Cevap

KOMİK RESİMLİ YAZILAR

hadis

yemek tarifleri resimleri

HADİSLERİN EN GUZELİ


..:: Günün Yazıları ::..

KURANDAKİ SIRAYA GÖRE SURE İSİMLERİ

4 BÜYÜK KİTAP HANGİ PEYGAMBERLERE GELDİ

itaat

umre ve cuma namazı

Kuran Arapçadır, Ama Hükümleri Evrenseldir


Bugün Hiç Okunmadılar..

dini bir hikaye

SALAVAT I ŞERİF İN ANLAMI NEDİR?

ne çok soruyorsun babaaaa

yine ve yine dua

YALAN VE CİMRİLİK


..:: Online Üyeler ::..


Doğum Günü Bugün Olanlar
rojin , bnm , doğan , gül sevdalısı , adem8286 , coolgaripce , neriman , nurdan elif ,

..:: Arama ::..

Bul:  

..:: En Son Arananlar ::..

bilmecelerebu hanseningenetikHZMUHAMMEDayet el kürsimizahyorumlarevrim teorisikitaplar

..:: Rasgele 5 Üyemiz ::..

   mim
   mikado
   gerzek
   selamim
   fatıma

Bu siteye eklenen yazılardan, yazıların yazarları sorumludur. Yazı eklerken alıntı yapılan kaynak mutlaka yazı sonunda belirtilmelidir. Mevcut herhangi bir yazıdan rahatsız olanlar suistimal@islamiyazilar.com mail adresine bilgi vererek duruma göre yazının kaldırılmasını sağlayablirler.