Bir kimse, iflâs edenin yanında malını aynen bulmuş ise, bu mala o, herkesten daha ziyâde hak sâhibidir.
..:: Menü ::..

..:: Bir Ayet ::..

Onlar senden, azabın çarçabuk getirilmesini istiyorlar; Allah, va'dine kesin olarak muhalefet etmez. Gerçekten, senin Rabbinin katında bir gün, sizin saymakta olduklarınızdan bin yıl gibidir


..:: Bir Hadis ::..

Devamlı herkesle kavga ve çekişme halinde olman, günah olarak sana kafidi


Başlangıç sayfanıza talibiz
islamiyazilar.com'u ana sayfanız yapın

Anasayfa » Peygamberlerimiz » Peygamberimiz (S.A.V) Yanındakilere..


Peygamberimiz (S.A.V) Yanındakilere Daima Hoşgörülü Davranmıştır
 
Bu yazıyı facebookta paylaşıp daha çok kişinin görmesine vesile olmak için tıklayın...

PEYGAMBERİMİZ (SAV) YANINDAKİLERE DAİMA HOŞGÖRÜLÜ DAVRANMIŞTIR


Daha önce de belirtildiği gibi Peygamberimiz (sav)' in yanında her karakterden, her düşünceden insan vardı. Ancak Peygamberimiz (sav) hayatı boyunca her biri ile tek tek ilgilenmiş, her birinin eksiklerini ve hatalarını düzeltmek için onları uyarmış, temizliklerinden imanlarına kadar onları her türlü konuda eğitmeye çalışmıştır. Onun bu şefkatli, hoşgörülü, anlayışlı ve sabırlı tavrı, birçok insanın kalbinin dine ısınmasına ve Peygamberimiz (sav)' e büyük bir içtenlik ve sevgi ile bağlanmalarına vesile olmuştur. Allah, Peygamber Efendimiz (sav)' in çevresindekilere gösterdiği bu güzel tavrını Kuran' da şöyle bildirmektedir:


Allah' tan bir rahmet dolayısıyla, onlara yumuşak davrandın. Eğer kaba, katı yürekli olsaydın onlar çevrenden dağılır giderlerdi. Öyleyse onları bağışla, onlar için bağışlanma dile� (Al-i İmran Suresi, 159)


Peygamberimiz (S.A.V) Yanındakilere Daima Hoşgörülü Davranmıştır resimleri - islamiyazilar.com
G. Mesara Koleksiyonu, Hat, Esma-i Nebi, Kuran' dan bir ayet; "Biz seni alemler için yalnızca bir rahmet olarak gönderdik." (Enbiya Suresi, 107)

Allah bir başka ayetinde ise Peygamberimiz (sav)' e çevresindekilere karşı nasıl davranması gerektiğini şöyle bildirmiştir:


Biz onların neler söylediklerini daha iyi biliriz. Sen onların üzerinde bir zorba değilsin; şu halde, Benim kesin tehdidimden korkanlara Kur' an ile öğüt ver. (Kaf Suresi, 45)


Peygamberimiz (sav), çevresindekilere dini zor kullanarak veya şart koşarak kabul ettirmeye çalışmamış her türlü durumda güzellikle anlatmıştır.


Peygamberimiz (sav) güçlü vicdanı ile ümmetini her yönüyle sahiplenmiş, onlara her konuda bir velinimet olmuştur. Bu özelliklerinden dolayı  Peygamberimiz (sav) Kuran' ın birçok ayetinde "sahibiniz" (arkadaş, sıkı dost, sahip) olarak zikredilir. (Sebe Suresi, 46/Necm Suresi, 2/ Tekvir Suresi, 22)


Peygamberimiz (sav)' in bu vicdanlı tavrını takdir edip anlayabilen müminler de, onu kendilerine herkesten çok daha yakın görmüşler ve onu kendi nefislerinden çok daha üstün tutmuşlardır. Bir ayette Allah bunu şöyle bildirir:


Peygamber, mü' minler için kendi nefislerinden daha evladır ve onun zevceleri de onların anneleridir� (Ahzab Suresi, 6)


Büyük İslam alimi İmam Gazali, hadis alimlerinden derlediği bilgiler ile Peygamber Efendimiz (sav)' in çevresindekilere karşı tutumunu şöyle özetlemiştir:


"... Huzurunda oturan herkese mübarek yüzünden nasibini verir, iltifat buyururdu. Bu yüzden huzurundaki herkes onun nezdinde kendisinden daha değerlisi olmadığı düşüncesine kapılırdı. Evet onun oturuşu, dinleyişi, sözleri, güzel latifeleri ve teveccühü hep nezdinde oturanlar içindi. Bununla birlikte onun meclisi haya, tevazu ve emniyet meclisiydi.


... Kendilerine ikram ve gönüllerini hoş tutmak için sahabelerini künyeleri ile çağırır, künyesi olmayanlara künye bularak onunla hitap ederdi.


Öfkelenmekten son derece uzak ve bir şeye çabucak rıza gösterendi. İnsanlara karşı insanların en şefkatlisiydi. Öyle ya, insanların en hayırlısı insanlara hayrı dokunan, insanların en yararlısı da insanlara faydalı olandır."(1)


Peygamberimiz (sav)' in çevresindekileri dine bağlayan ve kalplerini imana ısındıran insan sevgisi, ince düşüncesi ve şefkati, tüm Müslümanların önemle üzerinde durmaları gereken bir ahlak üstünlüğüdür.Peygamberimiz (S.A.V) Yanındakilere Daima Hoşgörülü Davranmıştır resimleri - islamiyazilar.com Peygamberimiz (S.A.V) Yanındakilere Daima Hoşgörülü Davranmıştır resimleri - islamiyazilar.com Peygamberimiz (S.A.V) Yanındakilere Daima Hoşgörülü Davranmıştır resimleri - islamiyazilar.com Peygamberimiz (S.A.V) Yanındakilere Daima Hoşgörülü Davranmıştır resimleri - islamiyazilar.com Peygamberimiz (S.A.V) Yanındakilere Daima Hoşgörülü Davranmıştır resimleri - islamiyazilar.com Peygamberimiz (S.A.V) Yanındakilere Daima Hoşgörülü Davranmıştır resimleri - islamiyazilar.com Peygamberimiz (S.A.V) Yanındakilere Daima Hoşgörülü Davranmıştır resimleri - islamiyazilar.com
Peygamberimiz (S.A.V) Yanındakilere Daima Hoşgörülü Davranmıştır resimleri - islamiyazilar.com Peygamberimiz (S.A.V) Yanındakilere Daima Hoşgörülü Davranmıştır resimleri - islamiyazilar.com
Peygamberimiz (S.A.V) Yanındakilere Daima Hoşgörülü Davranmıştır resimleri - islamiyazilar.comEğer onlar yüz çevirirlerse, de ki: "Bana Allah yeter. O' ndan başka ilah yoktur. Ben O' na tevekkül ettim ve büyük arşın Rabbi O' dur."
(Tevbe Suresi, 129)


... Allah, elçilerinden dilediğini seçer. Öyleyse siz de Allah' a ve elçisine iman edin. Eğer iman eder ve sakınırsanız, sizin için büyük bir ecir vardır.
(Al-i İmran Suresi, 179)

Peygamberimiz (S.A.V) Yanındakilere Daima Hoşgörülü Davranmıştır resimleri - islamiyazilar.com Peygamberimiz (S.A.V) Yanındakilere Daima Hoşgörülü Davranmıştır resimleri - islamiyazilar.com
Peygamberimiz (S.A.V) Yanındakilere Daima Hoşgörülü Davranmıştır resimleri - islamiyazilar.com         Peygamberimiz (S.A.V) Yanındakilere Daima Hoşgörülü Davranmıştır resimleri - islamiyazilar.com
Peygamberimiz (S.A.V) Yanındakilere Daima Hoşgörülü Davranmıştır resimleri - islamiyazilar.com Peygamberimiz (S.A.V) Yanındakilere Daima Hoşgörülü Davranmıştır resimleri - islamiyazilar.com Peygamberimiz (S.A.V) Yanındakilere Daima Hoşgörülü Davranmıştır resimleri - islamiyazilar.com Peygamberimiz (S.A.V) Yanındakilere Daima Hoşgörülü Davranmıştır resimleri - islamiyazilar.com Peygamberimiz (S.A.V) Yanındakilere Daima Hoşgörülü Davranmıştır resimleri - islamiyazilar.com
Peygamberimiz (S.A.V) Yanındakilere Daima Hoşgörülü Davranmıştır resimleri - islamiyazilar.com Peygamberimiz (S.A.V) Yanındakilere Daima Hoşgörülü Davranmıştır resimleri - islamiyazilar.com
Cevap yazmak için üye olun


Yazıyı çok sevdim hemen arkadaşıma göndereyim

Adınız Soyadınız
Arkadaşınızın adı soyadı
Arkadaşınızın E-Posta adresiEklenme Tarihi: 28.01.2010 12:40:43
Yazıyı Ekleyen : admin
 Bu  yazı Bugün 0 kez okundu.
 Bu  yazı Toplam 1876 kez okundu.
admin bugüne kadar toplam 3487 yazı ekledi.
..:: Üye Paneli ::..
K.Adı :
Şifre  :
Beni Hatırla

..:: Favorilerimiz ::..
dedektör
nokta dedektör
nasıl gidilir
karikatür

..:: Son yorumlananlar ::..

''Allah (Haşa) Seçimlerimizi Bilemez'' Diyen Hocalara Cevap

KOMİK RESİMLİ YAZILAR

hadis

yemek tarifleri resimleri

HADİSLERİN EN GUZELİ


..:: Günün Yazıları ::..

KIYMETLİ KADIN İSİMLERİ

KURANDAKİ SIRAYA GÖRE SURE İSİMLERİ

4 BÜYÜK KİTAP HANGİ PEYGAMBERLERE GELDİ

müslüman çocuklara öğretilmesi gereken konular

Avlanmak günahmıdır avcılık günahmıdır harammıdır


Bugün Hiç Okunmadılar..

Îsâ aleyhisselâm ölmedi, çarmıha gerilmedi; göğe kaldırıldı

Ticârette dînini kayırmak

TİLAVET SECDESİ

HENDEĞİ NEREDE KAZALIM

Benim Adım "Başörtü"


..:: Online Üyeler ::..


Doğum Günü Bugün Olanlar
veteriner , 26kızılcıklı26 , ffahriyer , kullum , memetto , ASO , mehmetali , 30464501126 , surali , talha. , vedat aydın , ubeyde , çınar ,

..:: Arama ::..

Bul:  

..:: En Son Arananlar ::..

areshidayetmakaleyusufun kuyusuibadetinsalteyazrailsudenNAMAZmescidi nebi

..:: Rasgele 5 Üyemiz ::..

   azrahil
   Ömer Naci
   nailhoca
   comedian_21
   _osman_

Bu siteye eklenen yazılardan, yazıların yazarları sorumludur. Yazı eklerken alıntı yapılan kaynak mutlaka yazı sonunda belirtilmelidir. Mevcut herhangi bir yazıdan rahatsız olanlar suistimal@islamiyazilar.com mail adresine bilgi vererek duruma göre yazının kaldırılmasını sağlayablirler.