Şurası muhakkak ki insanlar Kıyamet günü niyetleri üzere diriltilecekler.
..:: Menü ::..

..:: Bir Ayet ::..

Onlar senden, azabın çarçabuk getirilmesini istiyorlar; Allah, va'dine kesin olarak muhalefet etmez. Gerçekten, senin Rabbinin katında bir gün, sizin saymakta olduklarınızdan bin yıl gibidir


..:: Bir Hadis ::..

Yardıma ihtiyacı olanlara sadaka dağıtmak vehayır yapmak istediğinde, hemen yap(geciktirme)


İnternete güvenli bir başlangıç yapın
islamiyazilar.com'u ana sayfanız yapın

Anasayfa » Dini Hikayeler » peygamberimiz'den önceki dönem


peygamberimiz'den önceki dönem
 
Bu yazıyı facebookta paylaşıp daha çok kişinin görmesine vesile olmak için tıklayın...


PEYGAMBERİMİZ' DEN ÖNCEKİ DÖNEM


HZ İBRAHİM VE SONRASI


Yaratılış kitabı (Tekvin) bize İbrahim' in çocuğu olmadığını, çocuk sahibi olmaktan ümit kestiğini ve Allah' ın çadırındaki İbrahim' e söyle seslendiğini söyler: "Şimdi göklere bak ve sayabilirsen gökteki yıldızları say." İbrahim gözlerini yıldızlara çevirdi ve şöyle bir ses duydu: "Senin soyun da aynı şekilde çoğalacak."


Hanımı Sare 76, İbrahim ise 85 yaşında idi; hanımı İbrahim' e Hacer adında Mısırlı bir cariyeyi ikinci hanım olmak için verdi. Fakat hanımla cariyesi arasında geçimsizlik ortaya çıktı. Hacer, Sare' nin kızgınlığından kaçtı ve üzüntü içinde Allah' a yalvardı. Allah ona melekle bir mesaj gönderdi: "Senin soyunu o kadar çoğaltacağım ki, onu saymak mümkün olamayacak." Melek ona şunları söyledi: "İşte, bir çocuğun olacak, bir erkek çocuğu dünyaya getireceksin ve adını İsmail koyacaksın; çünkü Allah senin kederini işitti." Sonra Hacer, İbrahim ve Sare' nin yanına döndü ve onlara meleğin söylediklerini haber verdi; çocuk doğduğunda, İbrahim ona "Tanrı işitir" anlamındaki İsmail adını koydu.


Çocuk 13 yaşına geldiğinde, İbrahim 100, Sare 90 yaşındaydı; Allah tekrar İbrahim' e seslendi ve Sare' nin bir erkek çocuğu dünyaya getireceğini, adını İshak koymasını söyledi. Büyük oğlunun Allah katında değerinin düşeceğinden korkan İbrahim Allah' a yalvardı: "İsmail senin katında yaşamaya devam etsin." Allah ona şöyle cevap verdi: "İsmail' le ilgili söylediklerini duydum? Üzülme, selamım onun üzerine olsun...Ben onu büyük bir millet yapacağım. Fakat benim ahdim (sözüm), Sare' nin gelecek yıl bu vakitte dünyaya getireceği İshak ile yerine gelecek."


Sare, İshak' ı dünyaya getirdi ve onu kendisi emzirdi. İshak sütten kesildiğinde, İbrahim' e artık Hacer ve İsmail' in kendi evlerinde kalmasına gerek kalmadığını söyledi. İbrahim, İsmail' i çok sevdiği için buna üzüldü. Fakat Allah tekrar İbrahim' e seslendi ve Sare' nin teklifine uymasını ve üzülmemesini söyledi; ve İsmail' in korunanlardan olacağını tekrarladı.


İbrahim bir değil iki büyük milletin atası olacaktı -iki büyük millet, yani hidayete erdirilmiş iki büyük güç, yeryüzünde Allah' ın emirlerini yerine getirecek olan iki büyük araç- çünkü Allah din dışı (profan) olan bir şeyi rahmet olarak vaad etmez ve Allah katında ruh yüceliğinden başka büyüklük yoktur.


İki manevi ırmak, iki din, Allah için iki dünya, iki merkez nokta. Bir yer, asla orasını insanlar seçtiği için değil, fakat göklerde seçildiği için mukaddes olur. İbrahim' in sahası dahilinde iki mukaddes merkez vardı; bunlardan biri yanında, öteki belki de daha henüz bilmediği bir yerdi: Arabistan' da bir vadi. Hacer ile İsmail vadiye varıp da susuzluktan kavrulmaya başladıklarında, Hacer oğlunun ölmesinden korktu. Atalarının geleneklerine göre, İsmail yattığı yerden Tanrı' ya yalvardı ve annesi biraz ötedeki taşın üstüne çıkıp, yardım gelip gelmediğini araştırdı. Kimseyi göremeyince karşıdaki yüksek tepeye kadar koştu, fakat yine kimseyi göremedi. Yarı çılgın bir halde iki nokta arasından yedi kez geçti, yedincisinde dinlenmek için kayanın üstüne oturduğu sırada melek geldi. Allah, İsmail' in topuğunun olduğu yerden bir su kaynağı fışkırttı ve bu su daha sonra "zemzem" adını aldı.


İsmail ve Hacer gittikleri yere ulaştıklarında, İbrahim' in daha yetmiş beş yıllık ömrü vardı ve oğlunu o kutsal yerde ziyaret etti. Hacc Suresi 26. ayette Allah' ın İbrahim' e, İsmail' le birlikte zemzem kuyusunun yanına inşa edecekleri mabedin yerini gösterdiğini söyler; nasıl yapacaklarını da. Bu mabede, şekil olarak "küp"e benzediği için Kabe adı verilir; dört köşesi, pusulanın dört yönüne göredir. Mabedin yapımı bittiğinde Allah tekrar İbrahim' e seslendi ve ona Bekke' ye veya daha sonra adlandırıldığı gibi Mekke' ye hac geleneğini kurmasını emretti.


Daha sonra İbrahim şöyle dua etti: "Rabbimiz gerçekten ben, çocuklarımdan bir kısmını Beyt-i Haram (kutlu ve korunmuş ev' in) yanında ekini olmayan bir vadiye yerleştirdim; Rabbimiz dosdoğru namazı kılsınlar diye (öyle yaptım), böylelikle Sen, insanların bir kısmının kalplerini onlara ilgi duyar kıl ve onları bir takım ürünlerden rızıklandır. Umulur ki şükrederler."


BİR BÜYÜK KAYIP


İbrahim' in duası kabul oldu. Kabe' ye akın akın ziyaretçi gelmeye başladı. İshak' ın soyundan gelenler de, Kabe' yi İbrahim tarafından yapılan kutsal bir tapınak olarak ziyaret ediyorlardı. Fakat yüzyıllar geçtikçe tek Tanrı' ya olan ibadetin saflığı bozulmaya ve kirlenmeye başladı. İsmail' in soyundan gelenler, Mekke vadisine sığmayacak kadar çoğaldılar; uzaklara göç edenler bu kutsal tapınaktan taşlar alıp, Kabe adına ona saygı gösterdiler. Daha sonraları komşu putperest toplulukların etkisiyle bu taşlara putlar da eklendi ve sonunda hacılar bu putları Mekke' ye taşımaya başladılar. Bu putlar Kabe' nin çevresine yerleştirildi, işte o zaman Yahudiler İbrahim' in tapınağını ziyaret etmemeye başladılar.


BİR OĞUL KURBAN ETMEYE İÇİLEN AND


Abdulmuttalip, cömertliği ve akıllılığı ile Kureyş' ten saygı görüyordu. Yakışıklı, zengin bir adamdı. Bütün bunların üstüne Zemzem' in tekrar inşa edilmesine vesile olan seçilmiş kişi olması da ekleniyordu. Fakat daha önce bir oğul sahibi olmanın eksikliğini hiç bu kadar hissetmemişti. Sadece bir tek erkek çocuğa sahipti. Allah' a bunun için daha çok dua etmeye başladı. Duasına, eğer O, on evlat verirse ve hepsi de büyüyüp buluğ çağına gelirse, onlardan birini Kabe' de kurban edeceğini de ekledi.


Duası kabul olmuştu. Yıllar sonra dokuz oğlu daha olmuştu. Oğulları büyüdüğünde içmiş olduğu and aklına gelmeye başladı. Fakat kurban etmek için hangi oğlunu seçeceğini bilemiyordu. En sonunda Kabe' de kura sonucu ok en çok sevdiği oğlu Abdullah' a çıktı. Abdullah' ın annesi olan Fatıma diğer hanımlarına nazaran Mekke' deki en güçlü kabilelerden biri olan Mahzum Kabilesi' ndendi, yani Kureyşliydi. Abdullah' ın kurban edilmesine izin vermediler. Bunun üzerine Abdulmuttalip Yesrib' de yaşayan akıllı bir kadının yanına gitmeye karar verdi. Kadını uzun bir yolculuktan sonra Hayber' de buldular. Kadına olayı anlattıklarında, onlara ruhla konuşması gerektiğini ve ertesi gün gelmelerini söyledi. Abdulmuttalip Allah' a dua etti, ertesi gün kadın şunları söyledi: "Memleketinize dönün ve kurban edeceğiniz adamı bir tarafa, on deveyi bir tarafa koyun ve aralarında kura çekin. Ok adamın aleyhine çıkarsa on deve daha koyun ve tekrar kura çekin. Fal develere çıkıncaya kadar develeri arttırın. Develeri kurban edip adamı salıverin" dedi.


Mekke' ye döndüler ve kadının dediklerini yaptılar. Develerin sayısı yüzü buluncaya dek ok Abdullah' ın aleyhine çıktı. En sonunda Abdullah kurtuldu ve develer kurban edildi.
Cevap yazmak için üye olun


Yazıyı çok sevdim hemen arkadaşıma göndereyim

Adınız Soyadınız
Arkadaşınızın adı soyadı
Arkadaşınızın E-Posta adresiEklenme Tarihi: 30.10.2008 15:14:21
Yazıyı Ekleyen : nureddinbayram
 Bu  yazı Bugün 1 kez okundu.
 Bu  yazı Toplam 1047 kez okundu.
nureddinbayram bugüne kadar toplam 1415 yazı ekledi.
..:: Üye Paneli ::..
K.Adı :
Şifre  :
Beni Hatırla

..:: Favorilerimiz ::..
dedektör
nokta dedektör
nasıl gidilir
karikatür

..:: Son yorumlananlar ::..

''Allah (Haşa) Seçimlerimizi Bilemez'' Diyen Hocalara Cevap

KOMİK RESİMLİ YAZILAR

hadis

yemek tarifleri resimleri

HADİSLERİN EN GUZELİ


..:: Günün Yazıları ::..

KURANDAKİ SIRAYA GÖRE SURE İSİMLERİ

allahın 7 ismi

umre ve cuma namazı

4 BÜYÜK KİTAP HANGİ PEYGAMBERLERE GELDİ

KIYMETLİ KADIN İSİMLERİ


Bugün Hiç Okunmadılar..

TanışmA

Sevgili ALLAH'IM

Ya Hayy…

HESAP GÜNÜNÜN TEK SAHİBİ

Günün ayeti hadisi sözü


..:: Online Üyeler ::..


Doğum Günü Bugün Olanlar
yağız_1993 , genel , doğukan , vedatdüzen , namık kemal tekirdağlı , azrail , deniz yosunu , ömercan , ubeydullah , denizxfb , ORHAN AFACAN ,

..:: Arama ::..

Bul:  

..:: En Son Arananlar ::..

eklemeel kadirdabbemescidi aksaALPASLANselamlarnamaz ağacıpeygamberimizAyetel kursiİlahi

..:: Rasgele 5 Üyemiz ::..

   RAHMİ
   cawani
   beytullah
   eylül 13
   YAHAK

Bu siteye eklenen yazılardan, yazıların yazarları sorumludur. Yazı eklerken alıntı yapılan kaynak mutlaka yazı sonunda belirtilmelidir. Mevcut herhangi bir yazıdan rahatsız olanlar suistimal@islamiyazilar.com mail adresine bilgi vererek duruma göre yazının kaldırılmasını sağlayablirler.