Devamlı herkesle kavga ve çekişme halinde olman, günah olarak sana kafidi
..:: Menü ::..

..:: Bir Ayet ::..

Onlar senden, azabın çarçabuk getirilmesini istiyorlar; Allah, va'dine kesin olarak muhalefet etmez. Gerçekten, senin Rabbinin katında bir gün, sizin saymakta olduklarınızdan bin yıl gibidir


..:: Bir Hadis ::..

Bir kimse, iflâs edenin yanında malını aynen bulmuş ise, bu mala o, herkesten daha ziyâde hak sâhibidir.


Gün'e islamiyazılar ile başlayın
islamiyazilar.com'u ana sayfanız yapın

Anasayfa » Genel Makaleler » ÖMÜR SERMAYESİNE DİKKAT


ÖMÜR SERMAYESİNE DİKKAT
 
Bu yazıyı facebookta paylaşıp daha çok kişinin görmesine vesile olmak için tıklayın...

         ÖMÜR SERMAYESİNE DİKKAT!


 


         Mahlûkatın en şereflisi olarak yaratılan insanların, dünyadaki en büyük sermayeleri, Yüce Allah’ın(CC) kendilerine verdiği ömürleridir. Ömür sermayesi, kul tarafından uzayıp kısaltılamaz. Takdir edilenin gerisine ve ilerisine geçemez. Nerde ne zaman hangi mekânda hangi tarihte son bulacağını, Yüce Mevla’dan başkası bilemez. Ömür denilen hayat sermayesi, insan için değerlendirilmesi gereken çok önemli bir imkândır. Bu imkânı hayırlı işlerde kullanmasını bilenler, dünya imtihanını başarılı bir şekilde tamamlayarak, ebedi yurtlarına hicret ederler.


         Ömür sermayesini düşünmeden boş ve hayırsız işlerde kullanan insanın, hayat yaşantısı bereketsiz olur. Dünyaya niçin geldiklerini düşünmeden har vurup harman savuranlar, sonunda müflis tüccar konumuna düşerler. Dünya hayatını tamamlayarak ebedi yurda dönerlerken kabir istasyonunda ilk pişmanlıklarını yaşarlar. Yüce Allah’a layıkıyla kul olmak için geriye dönmek istediklerinde, istekleri kabul edilmez. Zira kendilerine yeteri kadar imkân ve zaman verildiğinin uyarısıyla karşı karşıya kalırlar.


         İnsan dünyaya çıplak geldi, çıplak olarak Allah’a dönecektir. Yani gelirken mal, mülk, makam, şan, şöhretle gelmediği gibi, geriye dönerken dünyada elde ettiği tüm dünyevilikleri geriye bırakarak Allah’ın huzuruna çıkacaktır. Dünyaya gelirken hiçbir lekesi olmayan, tertemiz olan vücut azalarından, beyne, kalbe ve mideye ne doldurduğuna, diğer uzuvlarını hangi işlerde kullanıldığına bakılarak hesaba çekilecektir.


         Beynini yanlış fikirlerle, kalbini dünyeviliklerle, midesini haramlarla doldurmaya çalışıp, diğer uzuvlarını şer işlerde kullanarak elde edilen dünyeviliklerin hiçbiri kişinin lehinde faydası olmayacağı gibi aleyhinde şahitlik yapacaklarıdır. Hayırsız kulların geriye bıraktıkları hayırsız evlatları, malları, bilgileri ve icraatları, silsile yoluyla insanları ifsat ettikleri sürece kişilerin amel defterlerinin günah tarafına yazılacaktır.


         Temiz olarak giydiği beden elbisesinin hiçbir uzvunu kirletmeden, hayat sermayelerini, Allah’ın rızasına uygun bir şekilde kullanarak, kulluk görevlerini hakkıyla yerine getirmeye çalışanlar, geriye bıraktıkları hayırlı evlatları, hayırlı eserleri, hayırlı bilgileri, silsile yoluyla, insanlara hizmet edildiği surece kişinin sevap hanesine ecir olarak yazılacaktır.


Ömür denilen hayat sermayesi, ebedi hayatın kazanılması için çok önemli bir fırsattır.  Yüce Allah (CC) şöyle buyuruyor  “ Verdiğim nimeti üzerinize görmek istiyorum.”  Bu nimet maddi ve manevidir.  Peygamberimiz (SAV) “ Kıyamet kopsa elinize bir fidan olursa onu dikiniz” hadisi de maddi yönden güçlü olmamıza işaret ediyor.


 


 


 


Kamil insan;   ömür sermayesinin bir kısmıyla, kendi nafakasını ve sorumlu olduğu aile efradını geçindirmek, devletinin güçlenmesine katkı sağlamak, mazlum ve mağdur insanlara ve milletlere yardım etmek için maddi yönünü güçlendirme yolunda kullanmalıdır. Diğer bir kısmıyla da hakkıyla namaz kılmaya, oruç tutmaya, zekât ve sadaka vermeye, hac, umre ve hayırlı işler yapmaya, kurban kesme gibi manevi ibadetleri yerine getirerek manevi cephesini güçlendirmeye çalışmalıdır.  Ömür sermayelerini bu şekilde kullananlar yeryüzünü fitne ateşinden, insanları ifsatçılardan ifsadından korumuş olurlar.


Ömür sermayelerini, Yüce Allah’ın rızasını uygun olmayacak şekilde kullanarak, dünyevilik kazananlar, kazandıklarına güvenerek iftihar etmeye çalışanların akıbeti “Karun” gibi olabilir.  Dünyevilik kazançlarıyla iftihar edenlerin mutluluğu uzun sureli değildir. Mal, makam, mevki, şan ve şöhretleriyle başları baladadır. Aç gözlü oldukları için mal ve can endişe içindedirler, şüpheci ve korkaktırlar.  Canlarını ve mevkilerini korumak uğrunda akılsızca tedbirlere başvururlar. Her türlü entrikaya faili meçhul cinayetlere, işgal ve katliamlara başvururlar. Sonunda kinleriyle korktuklarına kavuşurlar. Kaybetmiş pişman olmuş müflis tüccarlar gibi Yüce Allah’ın huzuruna çıkararak inkârlarını ikrar ederler.


            ALAETTİN KÖKSAL


            KOCAELİ
Cevap yazmak için üye olun


Yazıyı çok sevdim hemen arkadaşıma göndereyim

Adınız Soyadınız
Arkadaşınızın adı soyadı
Arkadaşınızın E-Posta adresiEklenme Tarihi: 21.07.2011 22:27:34
Yazıyı Ekleyen : mrv
 Bu  yazı Bugün 0 kez okundu.
 Bu  yazı Toplam 1793 kez okundu.
mrv bugüne kadar toplam 118 yazı ekledi.
..:: Üye Paneli ::..
K.Adı :
Şifre  :
Beni Hatırla

..:: Favorilerimiz ::..
dedektör
nokta dedektör
nasıl gidilir
karikatür

..:: Son yorumlananlar ::..

''Allah (Haşa) Seçimlerimizi Bilemez'' Diyen Hocalara Cevap

KOMİK RESİMLİ YAZILAR

hadis

yemek tarifleri resimleri

HADİSLERİN EN GUZELİ


..:: Günün Yazıları ::..

umre ve cuma namazı

Şahitlikte Bir Erkeğe İki Kadın Olmasındaki Hikmetler

şehid

Fitne Merkezi Düğünler

itaat


Bugün Hiç Okunmadılar..

ALLAH SEVGİSİNİN ZERRESİ

Kötü Karakterli Genç

bir cuma gecesi daha birlikteyiz

Padisahlar ardinca yurusun‏

CUMA GÜNÜ ÜÇ DEFA OKUNAN EZANIN MANASI :


..:: Online Üyeler ::..


Doğum Günü Bugün Olanlar
yılmaz , eylül 13 , nur , nur1 , taekwondocu_1580 , HATICE BACIM , ıboo , cankan , deda , YILMAZ42 , engin , phenomenon , 3562765831 , SAHADET_61 , duygusal , yağız ,

..:: Arama ::..

Bul:  

..:: En Son Arananlar ::..

intiharutkuameller niyetlereism-i azamfetiharkadaşlarhastayhz.aliardaİSLAM MODERNİZMİ

..:: Rasgele 5 Üyemiz ::..

   gülümse
   ummuhan1977
   hüzünlü damlalar
   tevhit06
   kolcu

Bu siteye eklenen yazılardan, yazıların yazarları sorumludur. Yazı eklerken alıntı yapılan kaynak mutlaka yazı sonunda belirtilmelidir. Mevcut herhangi bir yazıdan rahatsız olanlar suistimal@islamiyazilar.com mail adresine bilgi vererek duruma göre yazının kaldırılmasını sağlayablirler.