İçinde çocuk bulunmayan evde, bereket yoktur
..:: Menü ::..

..:: Bir Ayet ::..

Onlar senden, azabın çarçabuk getirilmesini istiyorlar; Allah, va'dine kesin olarak muhalefet etmez. Gerçekten, senin Rabbinin katında bir gün, sizin saymakta olduklarınızdan bin yıl gibidir


..:: Bir Hadis ::..

Şurası muhakkak ki insanlar Kıyamet günü niyetleri üzere diriltilecekler.


Gün'e islamiyazılar ile başlayın
islamiyazilar.com'u ana sayfanız yapın

Anasayfa » Nasihatler » OKU İKİ DÜNYAMIZIN EMRİ


OKU İKİ DÜNYAMIZIN EMRİ
 
Bu yazıyı facebookta paylaşıp daha çok kişinin görmesine vesile olmak için tıklayın...

OKU


İKİ DÜNYAMIZINDA EMRİ


 


Rahmanın lütfüyle, efendimizin (s.a.v) dilinden dünyamıza inen ilk emir oku, nasıl yaşayacağımızı bilmek içindir. ahirette ki oku emri ise nasıl yaşadığımızı görmek içindir. “Her insanın boynuna işlediklerini dolarız ve kıyamet günü açılmış bulacağı Kitap' ı önüne çıkarırız. Kitabını oku, bugün, hesap görücü olarak sen kendine yetersin."[1]


İnsan, yaratılışıyla birlikte bilgiyle buluşturulmuştur. Rahmanın yarattığı âdem (as)’a öğretilen eşyanın isimleri aslında yaşanılacak hayatın bilgisine vakıf olmak içindir. Niçin yaratıldığımızın, nasıl yaşayacağımızın ve neden öleceğimizin bilgisiyle buluştuk. Bu yaratanın yarattığına verdiği bilgidir. Doğumu tadarak geldiğimiz dünyadan, ölümü tadarak Ahirete gideceğiz. Doğmakta ölmekte Rahman’ın rahmetidir. O’nun mülkündeki mülklerinde, mülk içinde olanların da sahibi şüphesiz Allah’tır. Bu yüzden Rahmanın buyrukları diğer her şeyden daha önceliklidir. Basit bir cihazın bile, maksada uygun hizmeti için kullanım kılavuzu hazırlanır. İnsanında hayatı kullanım kılavuzu/rehberi Hz. Kur’an Kerim’dir.  Nuru Kur' an’ın katibi de Rahman’dır.


Yüce dinimiz muhataplarına, “yaratan rabbinin adıyla oku”[2] buyurarak anlamak için beyanı ve kalemi hatırlatır. Acı olan şu ki; okumakla emrolunmuş Müslümanlar yeteri kadar okumuyor. Her işini okuyarak anlayarak hududullah dairesinde yapması gereken Müslümanların ekserisinin evinde düzenli kütüphanesi bile yoktur. Kimi evlerde tek tük kitap varsa da okuyanı yok gibidir. Tabi okumak sadece yüzeysel anlamıyla sınırlı değildir. Dinlemek, sesli okumaktır. Görmek, görsel okumaktır. Okumakta ki kıstas ise imanlarımıza güç katmaktır. Hedef İslam’a yardım etmektir. Rasulullah (s.a.v.) buyuruyor ki :“ Kim ilim istemek için bir yola girerse, cennet yollarından birine girmiş olur. Ondan hoşlandıkları için, melekler ilim arayanın üzerine kanatlarını gererler. ilim isteyene, göklerdekiler, yerdekiler ve sudaki balıklar bile günahının affı için yalvarırlar. Âlimin ibadet edene üstünlüğü, dolunayın yıldızlara üstünlüğü gibidir. Âlimler, hiç şüphe yok ki, peygamberlerin mirasçılarıdırlar. Peygamberler, ne dinarı, ne de dirhemi miras bırakmışlardır. Onların mirası ilimdir. Kim o ilmi alırsa, çok büyük bir asibi elde etmiş olur."
(Tirmizî) Rahman’ın rızası için, kâinat kitabındaki kodlanmış matematiği okumakta, sosyal dünyaya konulmuş ölçüyü okumakta ibadettir. Bir insanın sıhhi derdine fayda sağlamak için tıp bilimini de okumak ibadettir. Ancak ilk okunması gereken Allah (c.c.)’ın indirdiği yüce vahiydir. Hangi alanda hayat yaşarsak yaşayalım insani duruşumuzu vicdanımız/kalbimiz belirler. Bu yüzden işin başı Allahın indirdiğinden haberdar olmaktır. Mahşer mizanında, Rabbinden habersiz eğitim diplomalarının rabbinden haberli çobanlık değneği kadar kıymeti yoktur. Bütün okullar taliplerine diploma vaat ederken, Allah (c.c.) inanlarına cenneti vaat ediyor. O zaman okumaya nerden başlamalı sorusuna cevap vicdanımızdan gelecektir.


Günler, haftalar yıllar hızla geçiyor. Koca koca ömürler tükeniyor. Ömürlerimize zaman tayin edenin nasıl hayat geçirmemiz gerektiğini öğrettiği yüce kelamı dikkate almadan yaşayamayız! Müslümanlar olarak sadece bu dünyamız için var değiliz. Ahirette asıl hayatımız bizi bekliyor. Bu dünyamız için okuduklarımızla ahretimiz için okuduklarımız önemlidir. Hatta dinlediklerimiz ve gördüklerimizde.


Okumak bilmektir. Bilmek kendimizi bilmektir. Kendimizi bilmek gerçeği görmektir.  Azmasın ve azdırmasın diye kulunu doğru bilgiye davet eden Allah (c.c.)’tır.


Oku, ilk insan ve nebi babamız Adem(a.s)’dan başlayarak, bütün kutlu elçilerin muhatap olduğu emirdir. Onların nezdinde bütün ümmetleridir. Çünkü insan önce yaratanın yazdığını okuyacak. O’nun huzurunda da yaşadıklarını okuyacak. Bu yüzden insana yapılan vahdet çağrısı tevhid gerçeğini anlamak içindir.


Günümüz insanları aynı kaynaktan gelmelerine rağmen başka yataklarda akıyorlar. Aynı şeyi okumadıklarından, duymadıklarından ve görmedikleriden dolayı. Bütün insanlığı “sıratı müstakime” davet eden Allah (c.c.),rızasına kavuşmak isteyenlerin okumasını:“Kendilerine kitap verdiğimiz kimseler (den bazısı) onu, hakkını gözeterek okurlar. Çünkü onlar, ona iman ederler…”[3]  buyurarak methetmektedir.


Onun için dinimizi öğrenmek en önemli ibadetimizdir. Gereken imkânları kullanarak mazeret üretmeden, ömrümüzü tüketmeden bismillah diyelim. ahirette yüzümüzü güldürecek hayatı, haytlarımızı veren Allah (c.c.)’ımızdan  ve kutlu elçisi efendimiz Rasulullah (s.a.v.)’ın hayatından öğrenelim. Bugün dinimizi öğrenme gayesi dünyalık hesapların gerisine düşmüş görünüyor. Ortada bir iman var ama ne yazık ki hayatın merkezinde değil. Bu yüzden hayata dair birçok davranış biçimimiz gayri İslami oluyor. İslami hassasiyetlere dikkat edenler azaldı. Acayip din algısı gelişti. Afedersiniz hani denirya nalına vur mıhınada vur anlayışı normalleşti. Sokaklar, gazeteler televizyonlar bunu gösteriyor. Çünkü müslümanım diyen, sözüm ona aile büyüklerinde, neslinin kuranla buluşması üniversite diploması kadar önemli görünmüyor. Sorsan mangalda kül bırakmıyor. Ölünce de işi imama havale ediyor. Dini böylece kirli elleriyle kirleterek gelecek nesle aktarıyor. Çocuğunun dersten zayıf almasını istemiyor ama namazsız durmasını dikkate almıyor. Öğretmenin notunu/kanatini önemsediği kadar, Rahman’ın notunu düşünmüyor. Oku ama önce rabbinden geleni oku diyemiyor. Kendisi de asıl olanla ilgilenmiyor.


Yanılıyor! Yanıldığımızı anlamak için yakında hepimiz huzura çıkacağız. Kurandan ayrı koyarak zulmettiğimiz neslimizin:"Rabbimiz! Biz yöneticilerimize ve büyüklerimize itaat etmiştik, fakat onlar bizi yoldan saptırdılar.", "Rabbimiz! Onlara iki kat azap ver, onları büyük bir lanete uğrat" derler.”[4] Uyarısıyla yüzleşmek uzakta değildir.


Yüce Allah (c.c.) kafirlerin Kur' an’a karşı tavırlarını: “İnkâr edenler: Bu Kur' an' ı dinlemeyin, okunurken gürültü yapın. Umulur ki bastırırsınız, dediler.”[5] Haber veriyor. Çünkü islamın düşmanları kuranın gürleşmesinden rahatsız olurlar.  Kâfirlerin, münafıkların, müşriklein rehberi şeytan kurana inanan ancak kurandan habersiz yaşayanlardan çok memnun kalırlar.  Ya yaratan oda memnun kalır mı? Ne yazık ki Müslümanım diyenlerin islama itirazlarına tanık olmak sıradanlaştı artık. Gül kokusuyla güzeldir. Müslümanda ameliyle güzeldir. Hayatını akıbetinin hayırlı olmasına araç edinmesi gereken Müslümanların oldukça çoğunluğu dünyasıyla ahiretini harap ediyorlar. Dünyalık kazançlarla cennetini kaybediyorlar. Çünkü adresi sorarak arayanlar, O’nun rızasını kurandan sormuyorlar.


Eğer Allah (c.c.) sevdamızda samimi isek, O’nun bizden razı olmasını diliyorsak, Cennet içi yol arıyorsak, Ne aradığımızı biliyorsak,

“Yaratan Rabbinin adıyla oku! O, insanı pıhtılaşmış kandan (alak' tan) yarattı. Oku! Kalemle öğreten, insana bilmediğini bildiren Rabbin, en büyük kerem sahibidir


[1] İsra 17/13-14[2] Alak,96/1[3] Bakara 2/121[4] Ahzab, 33/67-68[5] Fussilet, 41/26

Derviş

12 Ağustos 2010 Perşembe
18:38:45
 Saygıdeğer islami yazılar okurları,en güzel Selam ile Allah'ın selamı ile selamlarım.Bugün neler okudunuz?Emirden kaçan var mı?Geçmişimizi,geleceğimizi okurken şu an bir inşirah suresini okuyuverin.OKU İKİ DÜNYAMIZINDA EMRİ yazısı için teşekkür ederiz,şifa olsun..

Cevap yazmak için üye olun


Yazıyı çok sevdim hemen arkadaşıma göndereyim

Adınız Soyadınız
Arkadaşınızın adı soyadı
Arkadaşınızın E-Posta adresiEklenme Tarihi: 24.07.2010 19:05:29
Yazıyı Ekleyen : kolcu
 Bu  yazı Bugün 0 kez okundu.
 Bu  yazı Toplam 1404 kez okundu.
kolcu bugüne kadar toplam 73 yazı ekledi.
..:: Üye Paneli ::..
K.Adı :
Şifre  :
Beni Hatırla

..:: Favorilerimiz ::..
dedektör
nokta dedektör
nasıl gidilir
karikatür

..:: Son yorumlananlar ::..

''Allah (Haşa) Seçimlerimizi Bilemez'' Diyen Hocalara Cevap

KOMİK RESİMLİ YAZILAR

hadis

yemek tarifleri resimleri

HADİSLERİN EN GUZELİ


..:: Günün Yazıları ::..

4 BÜYÜK KİTAP HANGİ PEYGAMBERLERE GELDİ

KURANDAKİ SIRAYA GÖRE SURE İSİMLERİ

KIYMETLİ KADIN İSİMLERİ

Sıkıntı anında çekilecek tesbihler..

resimli ayetler 2


Bugün Hiç Okunmadılar..

Gönüllerin Efendisi’ni sevmenin alametleri nelerdir?

HAYIZLI VE HAYIZLIYLA İLGİLİ HÜKÜMLER

HADE BAKALIM SİTEDEKİ KARDEŞLERİMİN İLK İFTAR DAVETTİ BENDEN OLSUN:)

Kuran Ahlakının Getirdiği Güzellikler

çocuk eğitimi


..:: Online Üyeler ::..


Doğum Günü Bugün Olanlar
dilara_gülşeni , tezin , eatas , halide , kunduz , asılbekova , asilbekova , faruk bin samet , canercansu özanlı ,

..:: Arama ::..

Bul:  

..:: En Son Arananlar ::..

cocomeeMinahz. davutsiacevapcan ahmetsenaidemirciResimleriey azrail

..:: Rasgele 5 Üyemiz ::..

   taha60
   sweetlinka
   Abdullah Keles
   hicretim
   Muzaffer Alev

Bu siteye eklenen yazılardan, yazıların yazarları sorumludur. Yazı eklerken alıntı yapılan kaynak mutlaka yazı sonunda belirtilmelidir. Mevcut herhangi bir yazıdan rahatsız olanlar suistimal@islamiyazilar.com mail adresine bilgi vererek duruma göre yazının kaldırılmasını sağlayablirler.