Birbirinize karşı mütevazi olmanızı, Allah bana vahiyle emretti. Öyle ki, hiç kimse, kimseye karşı övünmesin ve hiç kimse, hiç kimseye zulmetmesin
..:: Menü ::..

..:: Bir Ayet ::..

Onlar senden, azabın çarçabuk getirilmesini istiyorlar; Allah, va'dine kesin olarak muhalefet etmez. Gerçekten, senin Rabbinin katında bir gün, sizin saymakta olduklarınızdan bin yıl gibidir


..:: Bir Hadis ::..

Bir kısım insan vardır, Allah'ın mülkünden haksız bir surette mal elde etmeye girişirler. Halbuki bu, Kıyamet günü onlara bir ateştir, başka değil.


Daha çok kişiye ulaşabilmemiz için
islamiyazilar.com'u ana sayfanız yapın

Anasayfa » Genel Makaleler » Niye üstümüze alınıyoruz ki?


Niye üstümüze alınıyoruz ki?
 
Bu yazıyı facebookta paylaşıp daha çok kişinin görmesine vesile olmak için tıklayın...
Niye üstümüze alıyoruz ki?

Yazara Mesaj Gönder
MܒMİNLER, ‘ADALET’İN, dinin en temel dört esasından biri olduğunu bilirler.

Adalet ki, ‘ubudiyet’ dahi, onun bir lâzımı olarak tanımlanır. Zira, en basit ifadesiyle, adalet hak sahibine hakkını vermek ise eğer, âlemlerin Rabbine tevdi edilecek hak, O’nun küllî rububiyetine karşı küllî bir ubudiyetle mukabele etmektir. Kul, ancak O’na ibadet etmekle, Allah’a karşı adil davranmış olabilir.

Mü’min, yine bu adalet sırrı gereği, Hûd sûresinde buyurulduğu üzere, ‘emrolunduğu gibi dosdoğru’ olmakla; Maide sûresinde buyurulduğu üzere, ‘hakkı ayakta tutan adaletli kimseler’ olmakla’ yükümlüdür. “Bir topluluğa olan kininiz, sizi adaletsizliğe sevketmesin” uyarısına riayetle de yükümlüdür.

Beş ayrı sûrede karşımıza çıkan, “Hiçbir günahkâr başkasının günahını yüklenmez” fermanıyla bildirildiği üzere, suçun şahsiliği esastır çünkü. Bir kimsenin işlediği bir yanlış fiilden dolayı, anne-babası, eşi, çocukları, ailesi, sülâlesi, memleketi, milleti, fikirdaşları, yoldaşları sorumlu tutulamaz.

Gelin görün ki, bu ülkede, bu ilâhî buyruğun ‘doğal hukuk’ kavramı kanunî teminat altına alınmış olmasına karşılık, uygulamada esas olan, suçun şahsîliği değildir.

Bu ülkede, suçu işleyen kişi eğer dindarsa, suçun genelleştirilmesi esastır.

Bir lâdinî suç işlerse, geçerli ilke, ‘suçun şahsîliği;’ aynı suçu bir dindar işlerse, geçerli ilke, ‘bu suç çamurunun bütün dindarlara taammüden sıçratılması’dır.

O yüzden de, bir lâdinînin işlediği suç ‘münferit eylem’ sınıfından sayılır, hatta velev ki örgütlü bir biçimde gerçekleşsin, hele ki derin yahut ‘sorgulanması kabul edilemez’ mahfillerle bağlantılıysa, muhakkak ‘münferit’ kabul edilir; ama dindar kimlikli birinin işlediği suç ‘bütün dindarların içinde saklı kötülüğün dışavurumu’ ve ‘topyekün suç potansiyelinin göstergesi’ ilan edilir.

Öyle ki, bu suçun bugün işlenmiş olması dahi gerekmez, velev ki bugün yaşayan insanlar doğmazdan önce işlenmiş olsun, yine de dindarların başında boza pişirmek için istimal olunur.

Meselâ, bu ülkede Ali Şükrü Bey cinayeti Topal Osman’ın suç hanesine yazılır da, gerçekte neyin nasıl olduğu hâlâ meçhulde kalmış olsa bile, Kubilay’ın öldürülmesinin faturası kendisini ‘dindar’ olarak tanımlayan herkesin üzerine yazılır.

Bu kadar küsur yıl aradan sonra dahi “Menemen vak’ası” öyle bir anılır ve bu anma esnasında öyle akla ziyan genellemeler yapılır ki, iki yıl önce namaza başlamış, 1988 doğumlu ondokuz yaşındaki bir delikanlı “Acaba Kubilay’ı ben mi öldürdüm?” diye kendinden şüphe edecek raddeye gelir.

‘Suçun şahsîliği’ evrensel ilkesi adaletin kanunla teminat altına alınmış bir gereği olduğu halde sittin senedir uğradığı bu haksız genellemeler yüzünden, neredeyse ‘tik’ derecesinde bir refleks gelişmiştir birçok mü’minde.

Bir Hıristiyan teröre bulaşır, ‘Hıristiyan terörü’ olmaz; bir Yahudi terör eylemi düzenler, ‘Yahudi terörü’ olmaz bir dinsiz terör eylemi düzenler, ‘ateist terörü’ olmaz; ama terör eylemini düzenleyen dindar kimlikli biri olsa, ‘İslâmî terör’ olur...

Biz de, bu apaçık adaletsizliği, bu çifte standardı, bu ‘suçun şahsîliği’ evrensel ilkesiyle asla bağdaşmayan iğrenç genellemeyi deşifre edecek yerde, her defasında mahcup ve özür dileyici bir edayla, “Aman bizi de bu genellemeye dahil etmeyin” merhameti bekleriz birinin hatasıyla herkesi yargısız infaza tâbi tutanlardan.

Puslu havalarda biri yeşil bayrakla çıkar, “Allah Allah!” diye bağırır, gazetelerin manşetinde ve televizyonun ana haberlerinde bu adam yüzünden bütün dindarlara ‘potansiyel düşman’ muamelesi yapılır iken; dindar kesimin sözcülerinden gelen karşılık adamın ya ‘meczup’ ya ‘provokatör’ olduğu kuşkusunu da belirten bir açıklama paralelinde, yine aynı mahcup, aynı özür dileyici üslup devreye girer.

Üniformalı kimi insanlar suç çetesi oluşturur, bu üniformayı temsil eden makamlardan ‘münferit eylem’ açıklaması gelir, son derece haklı ve adaletli olarak, ‘bu kişilerin bu eyleminden içinde görev yaptıkları kurumun suçlanamayacağı’ açıklaması gelir.

Doğrudur da, aynı kuruma soramayız: Peki dindar kimlikli bir insanın yaptığından dolayı bütün dindarlar töhmet altında bırakılıyor, ‘olağan şüpheli’ ve ‘potansiyel suçlu’ damgasıyla sokakta yürümeye mahkum ediliyor?

Suç, şahsîdir.

Dahil olmadığı, yardım ve yataklık yapmadığı sürece, başka hiç kimse, velev ki o kişinin en yakınındaki kişi olsun, bu suçtan dolayı suçlanamaz.

Böyle bir suçlama vâki olduğunda; meselâ dindar kimlikli bir kişinin bir yanlışı vâki olduğunda mü’mine, hele ki kanaat önderlerine düşen, ille de bir açıklama yapacaksa, hem o yanlışı eleştirmek, ama aynı zamanda bu yanlıştan dolayı bütün mü’minleri töhmet altına sokmaya çalışan haksızlığı açıkça eleştirmektir.

Namaz kılan bir insanın işlediği suçun günahını niye ben çekeyim?

“Allah, Allah!” diye bağırıp bir yere bomba attı diye, ben niye “Allahuekber” deyip namaza dururken içten içe etrafı kolaçan etme ve sesimi alçaltma refleksine gireyim?

Suç, şahsîdir.

Dindarlar sözkonusu olduğunda bu yapılmıyorsa, bize düşen, “O suçu ben işlemedim” diye mahcup açıklamalar yapma mecburiyeti hissetmek değil, suçun şahsîliği ilkesini çiğneyen adaletsiz ve toptancı zihniyetle mücadele etmektir.
 


 06/06/2006


© 2008 karakalem.net, Metin Karabaşoğlu
Cevap yazmak için üye olun


Yazıyı çok sevdim hemen arkadaşıma göndereyim

Adınız Soyadınız
Arkadaşınızın adı soyadı
Arkadaşınızın E-Posta adresiEklenme Tarihi: 25.10.2008 17:57:22
Kaynak : www.karakalem.net
Yazıyı Ekleyen : hakanbalıkçı
 Bu  yazı Bugün 1 kez okundu.
 Bu  yazı Toplam 1885 kez okundu.
hakanbalıkçı bugüne kadar toplam 65 yazı ekledi.
..:: Üye Paneli ::..
K.Adı :
Şifre  :
Beni Hatırla

..:: Favorilerimiz ::..
dedektör
nokta dedektör
nasıl gidilir
karikatür

..:: Son yorumlananlar ::..

''Allah (Haşa) Seçimlerimizi Bilemez'' Diyen Hocalara Cevap

KOMİK RESİMLİ YAZILAR

hadis

yemek tarifleri resimleri

HADİSLERİN EN GUZELİ


..:: Günün Yazıları ::..

umre ve cuma namazı

Şahitlikte Bir Erkeğe İki Kadın Olmasındaki Hikmetler

4 BÜYÜK KİTAP HANGİ PEYGAMBERLERE GELDİ

KURANDAKİ SIRAYA GÖRE SURE İSİMLERİ

şehid


Bugün Hiç Okunmadılar..

Bir söyle bin İşit

Cenneti Şiddetle Umanlar: Allah'ın Fırkası

nebiy ve resül kavramlarının incelenmesi

MÜmİnlere Önemlİ Tavsİyeler

BÜYÜK GÜNAHLAR NELERDİR?


..:: Online Üyeler ::..


Doğum Günü Bugün Olanlar
yılmaz , eylül 13 , nur , nur1 , taekwondocu_1580 , HATICE BACIM , ıboo , cankan , deda , YILMAZ42 , engin , phenomenon , 3562765831 , SAHADET_61 , duygusal , yağız ,

..:: Arama ::..

Bul:  

..:: En Son Arananlar ::..

esirallahu tealasikişilk ayetleralak suresierkenhadislernebi nedirsalgaUĞUR

..:: Rasgele 5 Üyemiz ::..

   ezel.2
   bilgin@afacan@
   polat
   loss_love06
   altun

Bu siteye eklenen yazılardan, yazıların yazarları sorumludur. Yazı eklerken alıntı yapılan kaynak mutlaka yazı sonunda belirtilmelidir. Mevcut herhangi bir yazıdan rahatsız olanlar suistimal@islamiyazilar.com mail adresine bilgi vererek duruma göre yazının kaldırılmasını sağlayablirler.