Pek çok günahları olan bir kimse dahi olsa, zulme uğrayanın bedduası kabul görür. Fasıklığı kendine...
..:: Menü ::..

..:: Bir Ayet ::..

Onlar senden, azabın çarçabuk getirilmesini istiyorlar; Allah, va'dine kesin olarak muhalefet etmez. Gerçekten, senin Rabbinin katında bir gün, sizin saymakta olduklarınızdan bin yıl gibidir


..:: Bir Hadis ::..

Kim günah işleyip de tövbe eden kimseyi, işlediği o günahtan dolayı kınarsa, kendisi o günahı işlemeden ölmez


İnternete güvenli bir başlangıç yapın
islamiyazilar.com'u ana sayfanız yapın

Anasayfa » Aile Hayatı » Nazır: 'Hz. Muhammed'e aşık bir ins..


Nazır: 'Hz. Muhammed'e aşık bir insanım'
 
Bu yazıyı facebookta paylaşıp daha çok kişinin görmesine vesile olmak için tıklayın...

Türk sinemasının bir dönem vazgeçilmez oyuncularından olan Necla Nazır, Ramazan anılarını ve Ramazan' ı nasıl değerlendirdiğini anlattı.

 

Nazır: 'Hz. Muhammed'e aşık bir insanım' resimleri - islamiyazilar.com

Türk sinemasının bir dönem vazgeçilmez oyuncularından biri olan Necla Nazır, Ramazan ayı ile ilgili anılarını, Ramazan ayını nasıl değerlendirdiğini BUGÜN' e anlattı.

Sahabelerin oruçlarını kendisine örnek aldığını söyleyen ünlü oyuncu Necla Nazır, sade bir iftar mönüsüyle orucunu açtığını söyledi. Kendisiyle baş başa kalmaktan hoşlandığını belirten Nazır, ibadetlerin, iyiliklerin sadece Ramazan ayında hatırlanmasına üzüldüğünü dile getirdi.

Ramazan ayını nasıl değerlendiriyorsunuz? Zorlanıyor musunuz?

 Ramazanda kendimle baş başa kalmaktan hoşlanıyorum. Dışarısıyla pek ilgim olmuyor. İbadetlerimle meşgul olmaya çalışıyorum. Yani, sabah namazından sonra yatıp, öğle namazına yakın saatlerde uyanıyorum. Kaza namazlarım var, onları tamamlamaya çalışıyorum. Kur' an okuyorum, Allah nasip ederse hatim etmek istiyorum. Bunları yaparken zorlanmıyorum. Allah yardım ediyor zaten.

İftar sofranızda neler bulunur?

Çok fazla yemek çeşidi yapmıyorum. Yalnızca çorba içiyorum.

İlk orucunuzu nasıl tuttuğunuzu hatırlıyor musunuz? Aklınızda o günlerden kalan ne gibi hatıralar var?

İlk orucumu 9 yaşında tutmaya başladım. Tabi o zamanlar çocuktuk. Çok susardık. Yarım günün sonunda büyüklerimiz, "Orucunuz kabul oldu" deyip, bizi su ile ödüllendirirlerdi. 13 yaşımdan itibaren de tam gün olarak oruç tutmaya başladım.

BORÇLARIMI KAZA YAPIYORUM

Anneniz, babanız, kardeşlerinizle beraber geçirdiğiniz Ramazan aylarına ilişkin unutamadığınız anılarınız var mı?

Biz geniş bir aileydik. O zamanlar babaanne vardı, dede vardı. Büyüklerimiz, sahurda bizi de uyandırıp, bize akide şekeri verirlerdi. Ramazan ayıyla ilgili şeyler anlatırlardı. Onlar bize masal gibi gelirdi. Dinler, yatardık. Onlarla birlikte o konuşmaları dinlemek, o sofrada olmak çok keyifli duygulardı. Özlüyorum açıkçası.

MANİLERLE UYANIRDIK

Ramazan davulcuları hakkında ne düşüyorsunuz?

Çocukluğumuzda Ramazan davulcuları manilerle bizi uyandırırlardı. Bana göre çok hoş bir duygu. Geleneklerimize dayanan bir şey, ve onu yaşatmak çok hoş bir şey. Ancak bazı insanların davullardan şikayetçi olduğunu görüyorum. Kimileri kalkmak istemiyor, kimileri de akşam yediği yemekle orucunu tutmak istiyor. Olabilir tabiki ama, 1 ay nedir ki. İnsanlar 11 ay istediği gibi yiyip, içiyor. 1 ay geleneklerimizi yaşatmak çok zor olmasa gerek.

Eskiden, siz çocukken komşuluk ilişkileri çok sıcaktı. Sahurda, iftarda komşular birbirlerine ikramda bulunurlar, yaptıkları yemeklerden, tatlılardan gönderirlerdi. O günlere ait hatıralarınız var mı?

Çocukluğumuzda her şey çok farklıydı. İnsanın 3 tane biberi olsa, inanın 1 buçuğunu yan komşuya gönderirdi. İnsanların kapıları daima açıktı. İftara davetler vardı. Sahurda bile birlikte olurduk. Hatta büyüklerimiz gece namazlarını beraber kılıp, sahuru beklerlerdi. Şimdi böyle şeyler kalmadı. Aynı apartman içinde kişiler birbirini tanımıyor, isimlerini dahi bilmiyor. İnanılmaz bir kopukluk var. Hayat kavgası belki de.

Anneanneniz, babaanneniz, dedeleriniz Ramazan ayı için neler söylerlerdi?

Ramazan' ın, Allah için yapılan ve yılda 1 kez gelen önemli bir ay olduğunu söylerlerdi. Hem vücudu terbiye edebilmek, hem nefsi yenebilmek, hem de kötülüklerden, kirlerden arınmayı sağlayan bir ay olduğunu belirtirlerdi. Ramazan ayıyla birlikte sanki dinimiz yalnızca bu aya aitmiş gibi bir düşünce söz konusu. Bunun böyle olmaması gerektiğini düşünüyorum. İnsanlar iyilik yapmak istiyor, zekat, fitre gibi yardımlar Ramazan ayında daha bir dillendiriliyor. Bunun yalnızca Ramazan' a ait bir şey olmadığını anlamaları lazım. Zannediyorum bu anlamda da bilinçlenmeye başladık.

Ramazan için alışveriş yaptınız mı?

Özel bir alışveriş yapmadım. Tam tersi, Ramazan ayında soframı oldukça sade tutmaya çalışıyorum. Hz. Muhammed' e aşık bir insanım. O' nun ve sahabelerin ne zorluklar içerisinde oruç tuttuklarını biliyorum. O yüzden Ramazan ayı çok büyük özelliği olan bir ay. Bir çorbayla geçiştiriyorum. Ancak konuklarım varsa o zaman soframı zengin tutmaya gayret ediyorum.

İftar sofrasında dua eder misiniz? Elbette. Allah' ın ikram ettiği her şey için O' na şükretmemek olur mu?

Verdiği nimetler için, Ramazan' a beni kavuşturduğu için, kısacası her şey için O' na şükrediyorum.Cevap yazmak için üye olun


Yazıyı çok sevdim hemen arkadaşıma göndereyim

Adınız Soyadınız
Arkadaşınızın adı soyadı
Arkadaşınızın E-Posta adresiEklenme Tarihi: 08.10.2009 13:07:15
Yazıyı Ekleyen : nureddinbayram
 Bu  yazı Bugün 0 kez okundu.
 Bu  yazı Toplam 4093 kez okundu.
nureddinbayram bugüne kadar toplam 1415 yazı ekledi.
..:: Üye Paneli ::..
K.Adı :
Şifre  :
Beni Hatırla

..:: Favorilerimiz ::..
dedektör
nokta dedektör
nasıl gidilir
karikatür

..:: Son yorumlananlar ::..

''Allah (Haşa) Seçimlerimizi Bilemez'' Diyen Hocalara Cevap

KOMİK RESİMLİ YAZILAR

hadis

yemek tarifleri resimleri

HADİSLERİN EN GUZELİ


..:: Günün Yazıları ::..

umre ve cuma namazı

Şahitlikte Bir Erkeğe İki Kadın Olmasındaki Hikmetler

itaat

Kuran'ı Resul Değil, Allah Açıklamıştır!

allahın 7 ismi


Bugün Hiç Okunmadılar..

ZANDA BULUNMAMAK, GIYBET ETMEMEK, TECESSÜS ETMEMEK

ESMA_ÜL HÜSNA VE ŞERHİNDEN OLAN MÜTEKEBBİR

BİR YOLCUYUZ BU GURBETTE

acep bu benim canım

Tefekkür__Karpuzun yolculuğu--Tarladan sofraya‏


..:: Online Üyeler ::..


Doğum Günü Bugün Olanlar
yılmaz , eylül 13 , nur , nur1 , taekwondocu_1580 , HATICE BACIM , ıboo , cankan , deda , YILMAZ42 , engin , phenomenon , 3562765831 , SAHADET_61 , duygusal , yağız ,

..:: Arama ::..

Bul:  

..:: En Son Arananlar ::..

potansiyelahmeteymenKABEdantelesmaülwonderdilaramuhammetashabı kehf

..:: Rasgele 5 Üyemiz ::..

   YAHAK
   güvenlik
   taha60
   zümral
   elo

Bu siteye eklenen yazılardan, yazıların yazarları sorumludur. Yazı eklerken alıntı yapılan kaynak mutlaka yazı sonunda belirtilmelidir. Mevcut herhangi bir yazıdan rahatsız olanlar suistimal@islamiyazilar.com mail adresine bilgi vererek duruma göre yazının kaldırılmasını sağlayablirler.