Bir kısım insan vardır, Allah'ın mülkünden haksız bir surette mal elde etmeye girişirler. Halbuki bu, Kıyamet günü onlara bir ateştir, başka değil.
..:: Menü ::..

..:: Bir Ayet ::..

Onlar senden, azabın çarçabuk getirilmesini istiyorlar; Allah, va'dine kesin olarak muhalefet etmez. Gerçekten, senin Rabbinin katında bir gün, sizin saymakta olduklarınızdan bin yıl gibidir


..:: Bir Hadis ::..

İyilik insanlar arasında kesintiye uğrayabilir. Fakat iyiliği yapanla, Allah arasında hiçbir kesinti olmaz.


İslamiyazılar gözünüzün önünde olsun
islamiyazilar.com'u ana sayfanız yapın

Anasayfa » İbadetler » Namaza Dair -3-


Namaza Dair -3-
 
Bu yazıyı facebookta paylaşıp daha çok kişinin görmesine vesile olmak için tıklayın...

"Namaza Dair -2-" adlı yazımda namazın kılınış aşamasına yönelik bazı durumları açıklamaya çalışmıştım. Bu yazımda ise namazın insanlara kazandırdığı faydalara kısaca değineceğim.


Namaz dinin direğidir, insan yaratıcıyı mensup olduğu din ile tanır. Eğer ki bir insanın dininin direği sağlam temellere oturtulmamışsa o din daima yıkılmaya mahkûm olacağı için, buna bağlı olarak da o insan ile yaratıcı arasındaki bağlar da kopmaya mahkûm olacaktır. Şurası açıktır ki, bir insan herhangi bir dine mensup olup da o dinin yaratıcısına istenilen biçimde ibadet etmiyorsa, demek ki ya o insan içinde bulunduğu dine zorla sokulmuştur ya da o dini yeterince idrak edemediği için dinin amacını tam olarak kavrayamadığından yaratıcıyı da doğal olarak tanıyamamıştır. Her iki durumda ki insan da çok büyük tehlikelerle karşı karşıyadır. Tek yapmaları gereken ise daima vurguladığım, aklın sorgulama gücünü kullanarak yaratıcıya ulaşabilmek için çabalamaktır. İslam’ı seçen bir kişi, dinin temellerini sağlam bir şekilde ayakta tutmak istiyorsa namazlarına gereken önemi vermelidir. Namaz vakti girdiği halde namazını bilerek ve hiçbir engel olmadığı halde kılmayan ve bundan da hiçbir rahatsızlık duymayan insanın direk kâfir olacağını İslam âlimleri ortak bir kararla söylemişlerdir. Çünkü Allah' a iman etmek sözde değil, gönülde olmalıdır. Eğer bir kimse ki gerçekten gönülden Allah' a iman etmişse bunun neticesinde zaten Allah' a ibadet etmek için bahane arayacaktır. Yoksa Allah' a ibadet etmekten kaçıyorsa, ben Allah' a gerçekten iman ettim diye dursun o ancak kendi nefsini kandırıyor olacaktır. Yani, niyet elbet amellere yansır. Biz Müslümanlar, aşağıda sayacağım yararlardan dolayı namaz kılmayız. Sırf Allah' ın emri olduğu için bu ibadeti gerçekleştiririz. Zaten bu yararları elde etmek için kılsaydık, dünyadayken bu yararlara kavuşur ama ahrete eli boş gitmiş olurduk. Ama bu ibadeti yaparken, biz ne kadar da yararları amaç edinmiyor olsak da bu ibadeti yaptığımız için doğal olarak bu yararlardan faydalanıyoruz. Yani hem Allah' a karşı görevimizi yapıp, hem de onlarca yarardan nasibimizi almış oluyoruz. Şimdi namazın faydalarını saymaya başlayacağım ama önce şunu ayrıca belirtmek istiyorum: "Düzenli kılınan namazın en büyük faydası, kulun Allah' a olan imanının sahih olduğunu göstermesidir." Bundan daha önemli fayda mı olur?


Namaz kılabilmek için abdest almamız gerekmektedir. Yani abdest almaya teşvik eden şey namaz olduğu için, abdestin sağladığı temizliği namaz sayesinde elde ediyoruz. Abdest almayı gerektiren farklı durumlar olsa da günde beş vakit namaz kıldığımız için bu temizliği en çok namaz sayesinde yerine getiriyoruz. Yani namaz daha kılınmaya başlanmadan önce insana çok büyük faydalar sağlıyor. Namaz kılmıyor olsaydık, günde beş defa ellerimizi, yüzümüzü veya ayaklarımızı vb yıkar mıydık? Yaşadığımız her yerde sağlığımızı tehdit eden mikroplar olduğu için sadece sabah uyandığımızda ve akşam işten geldiğimizde temizlenmemiz sağlığımızı korumak için yeterli olmayacaktır. Bu yüzden sağlığımızı korumak için bize büyük bir yarar sağlıyor namaz. Ayrıca, abdest sayesinde manevi kötülüklerden de arındığımızı unutmamalıyız.


Günümüzde teknolojinin gelişmesiyle birlikte, insanların hareket etme eğilimi azalır olmuştur. Eskiden bir şehirden başka bir şehre gitmek için günlerce yürümek zorunda kalan insanların yanı sıra, günümüzde bilgisayarın tek tuşuyla saniyeler içinde dünyanın bir ucundan diğer ucuna iletişim sağlanabilmektedir. Veya televizyonun tek tuşu sayesinde istediğimiz her an dünyanın dört bir yanındaki gelişmeleri canlı olarak takip edebiliyoruz. Daha örneklendirebileceğimiz onlarca gelişme yüzünden insanoğlu hareket etmez olmuş, bunun sonucunda da obezite gibi aşırı tehlikeli hastalıklar ortaya çıkmıştır. Tam ne yapmamız gerekiyor diye düşünürken yine namaz yetişiyor yardımımıza. Malumunuz her bireyin spor salonlarına ayıracak parası ve zamanı yoktur. Zaten çarpık kentleşme ve bilinçsiz sanayileşme de doğal çevremizi tahrip ettiği için doğal çevrede spor yapacağımız alanlar iyice azaldı. Oysa namaz, vücudun bütün kaslarını çalıştırır. İçerdiği hareketler sayesinde kan dolaşımını hızlandırır. Secde anında yapılan pozisyon sayesinde beyne daha fazla kan gider ve hafızanın güçlü kalmasını sağlar. Eklem yerlerinin harekete kavuşmasıyla kireçlenmeyi önler. Günde beş vakit bu hareketler tekrarlandığı için obezite gibi tehlikeli hastalıklara set çeker. Günün belirli vakitlerinde yapıldığı için insanı gün boyu dinç tutar. Namazdaki hareketler sayesinde vücuttaki birçok organ daima hareket içinde olur, mesela mide daha rahat sindirim yapar veya böbrekler daha hızlı çalışacağından böbreklerde taş oluşma riski azalır.


Namaz, nefsin terbiyesinde rol alan en büyük askerdir. Bu yüzden düzenli bir şekilde namaz kılan insan, nefsinin arzularına ve bu arzuların doğurduğu tehlikelere karşı maneviyatını surlar ile çevrelemişçesine korur. Allah' ın huzurunda boyun büken nefis, kendisinden daha büyük birinin olduğu hatırlayınca kibirlenmekten vazgeçer. Çünkü kendisinin en yüce olmadığını, bir varlığa ihtiyacı olduğunu idrak edince nefis yumuşar ve o varlığa itaat etme hissini yakaladığı için bu his kibrin yerini kaplar. Yumuşayan kalp, karşılaştığı olumsuz durumları bir pamuk gibi emip, onlara çözüm yolu aramayı bilir. Çünkü yumuşayan kalp, taş kalpliler gibi her kötülüğe karşı sadece ses çıkarıp, olumsuz durumları karşı tarafa geri yansıtarak öfkelenmez. Öfkesini dindiren kalp, kendisini boş yere yıpratmaz. Ve böylece hayata daima pozitif yönden bakar. Ani tepkilerle hayatını alt üst etmez. Hayata daima pozitif yönden bakmayı bilen kalp, hayatın kötü sürprizlerinden bile güzel yönler çıkardığı için yaşam boyunca daima başarılı olur. Bu başarının temelinde Allah korkusuyla yumuşayan kalp olduğu için bu başarılar ahret hayatına da bir tohum olma niteliği kazanır. Yani dünya ve ahret hayatının mutlu yönlerini barındıran kapının anahtarı namazda saklıdır.


Namaz, insanları uyandırır. Dünyanın büyüsüne kapılıp sürüklenen insanlara beş vakit el sallayarak, düşünmeye çağırır. Ölüm denen bir gerçeğin olduğunu hatırlatarak insanları ölüme hazırlanmaları için uyarır. Namazın kendisi de zaten ölüme bir hazırlık niteliğindedir. Çünkü namazın asıl faydalarını öldükten sonra göreceğiz. Dünyadaki yetmiş yılık faydası, ahrettekinin yanında ne sayılır ki? Namaz ile ahreti hatırlayan insanoğlu, dünyaya gereğinden fazla değer vermemesi gerektiğini hatırlar. Dünyaya gereğinden fazla değer veren insanların düştüğü durumları gözlerinde canlandırır. Dünyanın geçici olduğunu kavrayan insanlar, dünyalık malların hiçbir değerinin olmadığını anlayarak paylaşmaya önem verirler. Paylaştıkça dostluklar pekişir. Namaz, paylaşmayı aşıladığı için insanlar zekâtlarını da vermeye özen gösterir. Dünyalık malların geçici olduğunu kavrayan insanlar, bu mallar için birbirlerinin kalplerinin kırılmasının doğru olmayacağını anlar ve savaşlar çıkmaz. Kısacası namaz doğrudan veya dolaylı olarak insanı insan yapar.


Bu yazım da makale niteliğinde olduğu için sıkmamak adına kısa tutmaya çalıştım. Yoksa namazın faydalarını anlatmaya kalksak koca bir kitap yazılır. Sonraki yazımda insanları namaza nasıl yönlendirebiliriz konusuna değineceğim inşallah.Cevap yazmak için üye olun


Yazıyı çok sevdim hemen arkadaşıma göndereyim

Adınız Soyadınız
Arkadaşınızın adı soyadı
Arkadaşınızın E-Posta adresiEklenme Tarihi: 23.12.2013 18:50:52
Yazıyı Ekleyen : Ümit Zafer Bağcı
 Bu  yazı Bugün 0 kez okundu.
 Bu  yazı Toplam 1039 kez okundu.
Ümit Zafer Bağcı bugüne kadar toplam 17 yazı ekledi.
..:: Üye Paneli ::..
K.Adı :
Şifre  :
Beni Hatırla

..:: Favorilerimiz ::..
dedektör
nokta dedektör
nasıl gidilir
karikatür

..:: Son yorumlananlar ::..

''Allah (Haşa) Seçimlerimizi Bilemez'' Diyen Hocalara Cevap

KOMİK RESİMLİ YAZILAR

hadis

yemek tarifleri resimleri

HADİSLERİN EN GUZELİ


..:: Günün Yazıları ::..

KURANDAKİ SIRAYA GÖRE SURE İSİMLERİ

4 BÜYÜK KİTAP HANGİ PEYGAMBERLERE GELDİ

umre ve cuma namazı

SALAVAT I ŞERİF İN ANLAMI NEDİR?

Kuran Arapçadır, Ama Hükümleri Evrenseldir


Bugün Hiç Okunmadılar..

Ramazan' da SİGARA' nın Zararlarını Din Adamları Anlatacak !

İhlas Risalesi Hristiyanlar için yazıldı!

İhtiyaç eşyası nelerdir?

NAMAZLA ILGILI HIKAYE

ŞAHSİ İŞLER


..:: Online Üyeler ::..


Doğum Günü Bugün Olanlar
halil2 , serkan , deli , _kanki_ , sasa , müzzeyyen , nehircafe , panik , onur , ya hafız , çalışkan , lazefe09 , cetin67 , ELERDEM , sumeyye07 , hubbifillah , korkut , gözümsün , Adil düzen ,

..:: Arama ::..

Bul:  

..:: En Son Arananlar ::..

fatih hankuranbizdenebu hanifecinaleviaz olsun,seniyisonsuz

..:: Rasgele 5 Üyemiz ::..

   Hazarbey
   kelebek
   likable
   züleyha
   marazali

Bu siteye eklenen yazılardan, yazıların yazarları sorumludur. Yazı eklerken alıntı yapılan kaynak mutlaka yazı sonunda belirtilmelidir. Mevcut herhangi bir yazıdan rahatsız olanlar suistimal@islamiyazilar.com mail adresine bilgi vererek duruma göre yazının kaldırılmasını sağlayablirler.