Dünya işlerinizi yolunuza koyunuz. Ve yarın ölecekmiş gibi de ahiretinize çalışınız.
..:: Menü ::..

..:: Bir Ayet ::..

Onlar senden, azabın çarçabuk getirilmesini istiyorlar; Allah, va'dine kesin olarak muhalefet etmez. Gerçekten, senin Rabbinin katında bir gün, sizin saymakta olduklarınızdan bin yıl gibidir


..:: Bir Hadis ::..

Bir kimse, iflâs edenin yanında malını aynen bulmuş ise, bu mala o, herkesten daha ziyâde hak sâhibidir.


Yazı eklemeye vaktiniz yoksa
islamiyazilar.com'u ana sayfanız yapın

Anasayfa » Genel Makaleler » Mümin Olmak


Mümin Olmak
 
Bu yazıyı facebookta paylaşıp daha çok kişinin görmesine vesile olmak için tıklayın...

İnsan bir mümini düşündüğünde içini bir ferahlık, mutluluk kaplar. Çünkü mümin, Allah' ın Kendi ruhundan üflediği, Allah' ın Nuru' nu üzerinde çokça taşıyan, her haliyle, tavrıyla, konuşmasıyla ,temizliğiyle dikkat çeken, Allah' ın yarattığı her canlıya karşı son derece şefkatli, merhametli, sevgi dolu olan, Allah' ın yeryüzündeki halifesidir. Burada sadece birkaç kelimeyle özetlemeye çalıştığım mü' min, Rabbimizin de razı olduğu, seçilmiş kuludur. Allah, Beyyine Suresi' nin 7. ayetinde de müminler için, "... yaratılmışların en hayırlılarıdır." diye belirtmiştir.

Allah, Kuran' ı Kerim' de birçok ayette mümin kullarından övgüyle bahsetmiştir. “Mü' minler ancak o kimselerdir ki, Allah anıldığı zaman yürekleri ürperir. O' nun ayetleri okunduğunda imanlarını arttırır ve yalnızca Rablerine tevekkül ederler. (Enfal Suresi, 2)

Ayetten de açıkça anlaşılacağı gibi müminler yalnızca Allah' tan korkarlar. Mümin olarak Allah' ın belirlediği sınırları aşmaktan şiddetle kaçınırlar. Kuran' ı Kerim' de ayetleri okuyup tefekkür ederek, Kur' an' daki sırları, mucizeleri keşfederek imanlarını artırırlar. Ve gönülden katıksızca Rabbimiz' e teslim olurlar. Hayatları boyunca yaşadıkları iyi ya da kötü tüm olayların Rabbimiz' in dilemesiye gerçekleştiğini bir an olsun akıllarından çıkarmadan Allah' a tevekkül ederler. Allah' a karşı kulluk görevlerini eksiksiz yerine getirmek için bütün hayatlarını Allah' a adarlar. Tüm hayatları boyunca Allah' a sadık olmak için kararlıdırlar. Mü' minlerden öyle erkek-adamlar vardır ki- Allah ile yaptıkları ahide sadakat gösterdiler; böylece onlardan kimi adağını gerçekleştirdi, kimi beklemektedir. Onlar hiçbir değiştirme ile (sözlerini) değiştirmediler. (Ahzab Suresi, 23)

Müminler, Maide Suresi' nin 54. ayetinde bildirildiği üzere "...Allah yolunda cihad eden ve kınayıcının kınamasından korkmayan..." lardır. Mümin, sadece Allah' a hesap vereceğini düşünerek , çoğunluğun ne düşündüğüne takılmadan , Allah' ın rızasına uygun olmayan her türlü davranıştan kaçınır. Rabbimizin rızasını düşünerek Allah yolunda cihad eder.

Mümin tek başına da kalsa vicdanının sesini dinler, çoğunluğa uymaktan kaçınır. Çünkü Yüce Rabbimiz de ayette çoğunluğa uymakla ilgili olarak şunu bildirmiştir. "Yeryüzünde olanların çoğunluğuna uyacak olursan, seni Allah' ın yolundan şaşırtıp-saptırırlar. Onlar ancak zanna uyarlar ve onlar ancak ' zan ve tahminle yalan söylerler.' (Enam Suresi, 116)"

Mümin, Kuran' da Rabbimiz' in bildirdiği her öğüde karşı çok titizdir. Bundan dolayı, Kur' an ahlakıyla ahlaklanmıştır. Ahiret yurdunu; cenneti hedeflemiştir. Onun için önemli olan bu dünya hayatı değil, ahiretteki sonsuz hayatıdır. Dünya hayatının bir gün biteceğinin, Allah' ın huzuruna çıkıp hesap vereceğinin şuurundadır. Tüm dikkatini Rabbimiz' e yönelterek, umut ve korkuyla Allah' ın rızasını, hoşnutluğunu kazanmış olarak cennete girmek için Allah' a dua eder. Vicdanıyla bağlantısını hiç kesmeden nefsinin istek ve arzularına uymaktan kaçınır.

Onlar, (mü' minler ise), şüphesiz, Rableriyle karşılaşacaklarını ve (yine) şüphesiz, O' na döneceklerini bilirler. (Bakara Suresi, 46)

Yüce Rabbimiz hepimize mümin kullarından olmayı nasip eder inşaAllah.Cevap yazmak için üye olun


Yazıyı çok sevdim hemen arkadaşıma göndereyim

Adınız Soyadınız
Arkadaşınızın adı soyadı
Arkadaşınızın E-Posta adresiEklenme Tarihi: 05.01.2014 19:49:49
Yazıyı Ekleyen : esra_erat
 Bu  yazı Bugün 0 kez okundu.
 Bu  yazı Toplam 1770 kez okundu.
esra_erat bugüne kadar toplam 13 yazı ekledi.
..:: Üye Paneli ::..
K.Adı :
Şifre  :
Beni Hatırla

..:: Favorilerimiz ::..
dedektör
nokta dedektör
nasıl gidilir
karikatür

..:: Son yorumlananlar ::..

''Allah (Haşa) Seçimlerimizi Bilemez'' Diyen Hocalara Cevap

KOMİK RESİMLİ YAZILAR

hadis

yemek tarifleri resimleri

HADİSLERİN EN GUZELİ


..:: Günün Yazıları ::..

umre ve cuma namazı

Şahitlikte Bir Erkeğe İki Kadın Olmasındaki Hikmetler

4 BÜYÜK KİTAP HANGİ PEYGAMBERLERE GELDİ

KURANDAKİ SIRAYA GÖRE SURE İSİMLERİ

şehid


Bugün Hiç Okunmadılar..

Evlilik Yüzüğünü niçin 4. parmağa takarmışız ???

Kıyamet gününe hazırlanın

[allahu allah]

Akillilarin ta kendileri

hayat ertelenemez...


..:: Online Üyeler ::..


Doğum Günü Bugün Olanlar
yılmaz , eylül 13 , nur , nur1 , taekwondocu_1580 , HATICE BACIM , ıboo , cankan , deda , YILMAZ42 , engin , phenomenon , 3562765831 , SAHADET_61 , duygusal , yağız ,

..:: Arama ::..

Bul:  

..:: En Son Arananlar ::..

chatestetikarafAyetel kadirkutluintiharutkuameller niyetlereism-i azam

..:: Rasgele 5 Üyemiz ::..

   xhalitx
   Meryem İslam
   mecnun
   cemo
   mthn

Bu siteye eklenen yazılardan, yazıların yazarları sorumludur. Yazı eklerken alıntı yapılan kaynak mutlaka yazı sonunda belirtilmelidir. Mevcut herhangi bir yazıdan rahatsız olanlar suistimal@islamiyazilar.com mail adresine bilgi vererek duruma göre yazının kaldırılmasını sağlayablirler.