Yardıma ihtiyacı olanlara sadaka dağıtmak vehayır yapmak istediğinde, hemen yap(geciktirme)
..:: Menü ::..

..:: Bir Ayet ::..

Onlar senden, azabın çarçabuk getirilmesini istiyorlar; Allah, va'dine kesin olarak muhalefet etmez. Gerçekten, senin Rabbinin katında bir gün, sizin saymakta olduklarınızdan bin yıl gibidir


..:: Bir Hadis ::..

Bir kimse, iflâs edenin yanında malını aynen bulmuş ise, bu mala o, herkesten daha ziyâde hak sâhibidir.


Yazı eklemeye vaktiniz yoksa
islamiyazilar.com'u ana sayfanız yapın

Anasayfa » Dini Hikayeler » mucize yaratan bir annenin hikayesi


mucize yaratan bir annenin hikayesi
 
Bu yazıyı facebookta paylaşıp daha çok kişinin görmesine vesile olmak için tıklayın...

Mucize yaratan bir annenin hikáyesi

Şofben zehirlenmesi sonucu 6 ay bitkisel hayatta kalan kızı, annesinin fedekarlığı hayata döndürdü.


Bursa’da 30 Aralık 2001 tarihinde şofbenden zehirlenen ve beyin hücrelerinin büyük bölümünü kaybeden üniversite öğrencisi Neslihan Köse, doktor annesinin sabırlı ve bilinçli çabaları sayesinde yaşama döndü. Dr. Hale Köse, 6 ay boyunca bitkisel hayatta kalan kızını, uyandıktan sonra yeni doğan bir bebek gibi yeniden bakıp eğitti.

ESKİŞEHİR Anadolu Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Seramik Bölümü’nde okuyan, İngilizce ve Almanca bilen Neslihan Köse yılbaşı tatilini annesi Radyoloji Uzmanı Dr. Hale Kabacaoğlu Köse ve babası Üroloji Uzmanı Dr. Ahmet Köse ile geçirmek için 30 Aralık 2001 tarihinde Bursa’ya geldi. Akşam duş almak için banyoya giren kızının uzun süre çıkmamasından şüphelenen Dr. Köse, yerde hareketsiz halde yatan kızının kalbinin durduğunu fark etti. Yaptığı masajla kızının kalbini yeniden çalıştıran anne ambulans çağırdı.

BEYİN HÜCRELERİ ÖLDÜ

Karbonmonoksit zehirlenmesi nedeniyle komaya giren Neslihan, Bursa Devlet Hastanesi’ndeki ilk müdahalenin ardından Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’ne kaldırıldı. Ardından Haydarpaşa GATA’da 2 ay kalan Neslihan, annesinin isteğiyle Ankara Bilkent TSK Rehabilitasyon ve Bakım Merkezi’ne yatırıldı. Neslihan’ın çekilen MR’ında tıpta atrofi diye tanımlanan beyin hücrelerinin tamamına yakınının ölü olduğu görüldü. Yaşamından umut kesilen ve beyin ölümünün gerçekleştiği bile söylenen Neslihan Köse’nin bu durumu doktor olan annesinin umudunu kırmadı.

YOĞUN BAKIMDA YAŞAM

Doçentlik tezini, mesleğini ve özel yaşamını bir kenara bırakan Köse, insanların beyninin yüzde 5’ini kullandığı düşüncesinden hareket etti. 6 ay boyunca parmağını bile oynatmadan bitkisel hayatta kalan Neslihan, yavaş yavaş uyanmaya başladı. Dr. Hale Kabacaoğlu Köse, doktor olduğu için iki yıl boyunca yoğun bakımda kızıyla yaşadı.

KULAKLIKTAN MOZART

Bitkisel hayatta olduğu için vücudu kasılan, etkiye tepki göstermeyen, gözlerinde herhangi bir ışık görülmeyen çocuğuna, şarkılar, hikayeler okuyan, Mozart’ın parçalarını kulaklıkla dinleten anne her şeyi günlüğüne yazdı. Çocuğuyla yoğun bakımda geçen günlerde, kendisini duymayan kızıyla içgüdüsel iletişim kurmaya çalıştı.

KOCASI TERK ETTİ

Kızının vücudunda, sürekli yatmadan kaynaklanan yaralar çıkmaması ve felç olmaması için sürekli pozisyon değiştiren, ayaklarına ve kollarına masaj yapan, geri çekilen dilini dudaklarına sürdüğü çikolata ile çözdüren Dr. Köse, bu arada Dünyaya bir kere gelinir diyen eşi tarafından terk edilince ikinci büyük darbeyi yedi.

YENİ DOĞAN ÇOCUK GİBİ

Buna rağmen yıkılmayan Dr. Hale Kabacaoğlu Köse, hiçbir şeyden haberi olmayan kızını yeni doğan bir çocuk gibi bakıma alarak eğitmeye başladı. Fedakár anne, çocuğuna önce ayakta durmayı öğretti, ardından söylediği kelimelerin tekrarını sağlattı.

Eşi tarafından terk edildiği için evinin ve çocuğunun masraflarını karşılamak için mesleğine geri dönen Dr. Hale Kabacaoğlu Köse, çocuğunun şu anda geçmiş dönemdeki hafızasını yavaş yavaş kazandığını, anlık hafızada büyük gelişme olduğunu belirtti.

GEÇMİŞİ HATIRLAMIYOR

Eski dönemi hatırlamayan ve ikinci hayatını yaşayan kızının şu anda anaokulunda eğitim gören öğrencilerden biraz daha iyi durumda olduğunu belirten Dr. Köse, Onun tekrar üniversiteye gireceği inancını taşıyorum. Kızım bunu başaracak dedi. Neslihan’ın şu anda okuyabildiğini, ancak yazmada zorluk çektiğini söyleyen Dr. Köse, şöyle dedi:

LİSEYE DE GİDECEK

Kendisini şu anda hazırlık sınıfına hazırlıyorum. Sonra evde sırasıyla ilköğretim ve lise eğitimini görecek. Son olarak da onu yeniden üniversiteye başlayacak duruma getireceğim. Üniversiteye tekrar başladığı günü kurbanlarla kutlayacağım.

Kızımı mezardan çıkardım

Çocuğuna yürümeyi, tuvalet alıkanlığını, konuşmayı, okumayı yeniden öğrettiğini anlatan Dr. Köse, Ben onu mezardan çıkardım. Onu ana rahminde yeniden büyüttüm ve ikinci hayatını yaşatıyorum. ABD’deki uzmanlar dünyada böyle bir olaya ikinci kez rastlandığını söylediler. Bunu da daha önce seyrettiğim ve otistik oğlunu yaşama kazandıran ’Lorenzo’nun Yağı’ filminden esinlenerek gerçekleştirdim diye konuştu. Neslihan Köse’nin bu durumu iki kez uluslararası tıp dergilerine de konu oldu. Neslihan’la aynı durumu daha önce de Güney Koreli bir çocuğun yaşadığı belirtildi.
Cevap yazmak için üye olun


Yazıyı çok sevdim hemen arkadaşıma göndereyim

Adınız Soyadınız
Arkadaşınızın adı soyadı
Arkadaşınızın E-Posta adresiEklenme Tarihi: 22.12.2008 13:37:51
Yazıyı Ekleyen : nureddinbayram
 Bu  yazı Bugün 0 kez okundu.
 Bu  yazı Toplam 2682 kez okundu.
nureddinbayram bugüne kadar toplam 1415 yazı ekledi.
..:: Üye Paneli ::..
K.Adı :
Şifre  :
Beni Hatırla

..:: Favorilerimiz ::..
dedektör
nokta dedektör
nasıl gidilir
karikatür

..:: Son yorumlananlar ::..

''Allah (Haşa) Seçimlerimizi Bilemez'' Diyen Hocalara Cevap

KOMİK RESİMLİ YAZILAR

hadis

yemek tarifleri resimleri

HADİSLERİN EN GUZELİ


..:: Günün Yazıları ::..

4 BÜYÜK KİTAP HANGİ PEYGAMBERLERE GELDİ

KURANDAKİ SIRAYA GÖRE SURE İSİMLERİ

Şahitlikte Bir Erkeğe İki Kadın Olmasındaki Hikmetler

umre ve cuma namazı

şehid


Bugün Hiç Okunmadılar..

Misafire İkramın Değeri

DÖRTSUAL SORULCAK

namaz 5 vakittir

Haykırışım dua'mdır..

Dua almaya bakın!


..:: Online Üyeler ::..


Doğum Günü Bugün Olanlar
yılmaz , eylül 13 , nur , nur1 , taekwondocu_1580 , HATICE BACIM , ıboo , cankan , deda , YILMAZ42 , engin , phenomenon , 3562765831 , SAHADET_61 , duygusal , yağız ,

..:: Arama ::..

Bul:  

..:: En Son Arananlar ::..

hanefiTANITIMervabeyyineHakgülümsekutsalkitaplarfetullahGAZELLE19 mayıs

..:: Rasgele 5 Üyemiz ::..

   Derviş
   vethek
   fani
   haberhit
   SOFİ

Bu siteye eklenen yazılardan, yazıların yazarları sorumludur. Yazı eklerken alıntı yapılan kaynak mutlaka yazı sonunda belirtilmelidir. Mevcut herhangi bir yazıdan rahatsız olanlar suistimal@islamiyazilar.com mail adresine bilgi vererek duruma göre yazının kaldırılmasını sağlayablirler.