Devamlı herkesle kavga ve çekişme halinde olman, günah olarak sana kafidi
..:: Menü ::..

..:: Bir Ayet ::..

Onlar senden, azabın çarçabuk getirilmesini istiyorlar; Allah, va'dine kesin olarak muhalefet etmez. Gerçekten, senin Rabbinin katında bir gün, sizin saymakta olduklarınızdan bin yıl gibidir


..:: Bir Hadis ::..

Diline sahip ol. Evin sana dar gelmesin. Günahların için ağla.


Gün'e islamiyazılar ile başlayın
islamiyazilar.com'u ana sayfanız yapın

Anasayfa » Genel Makaleler » Malayani(Boş Söz)yi Terk


Malayani(Boş Söz)yi Terk
 
Bu yazıyı facebookta paylaşıp daha çok kişinin görmesine vesile olmak için tıklayın...

Malayani( Boş Söz) yi Terk


   Hamd yerlere ve göklere sığmayıp sadece mümin kulunun kalbine sığan ve kalbinde onun korkusu olanların dünya ve ahirete menfaat vermeyen sözleri terk ettiği, bizlere vermiş olduğu her nimetten, konuşulan her sözden ve her nefesten hesaba çekeceği, mahlûkatın tek sahibi ve kendisinden başka ilah olmayan Allah’a mahsustur. Salât ve selamda hayatının her anı, her zerresi bir numune olan, güzel ahlakın abidesi ve konuşmalarında boş sözlere asla yer vermeyen Allah’ın sevgilisi Muhammet Mustafa(s.a.v.) âli ve ashabı üzerine olsun.


   Malayani, boş söz yani dünya ve ahiretine menfaat vermeyen sözler demektir. Sözün faydasızı, menfaat vermeyeni fazlalıktır ve vakit israfıdır. İsraf bilindiği gibi haramdır. Vakit öyle değerli ve kıymetlidir ki Allah geçen vakitleri, hatta bir ömrü bize tekrar geri vermeyecektir. O yüzden bu dünyada ne yapabilirsek bizim için kardır. Vakitler parayla satın alınamaz. İki Müslüman bir araya geldiği zaman Allah’tan ve Rasülüllah’tan konuşmalıdır. Kelamın ve sözün hayırlısı bunlardır. Müslüman kardeşlerimiz bunu yapmıyorlar. Onlar daha çok dünyevi şeyleri konuşmayı tercih ediyorlar. Mesela camilerimizde, cemaat namaza başlamadan 15–20 dakika önce camiye geliyorlar ve başlıyorlar sohbete. Ya işte şu zaman ben şunu yaptıydım ben şöyleydim ben böyleydim. Bırak kardeşim bunları, bize ne senin mazide yaptıklarından. Sen bana ilmi bir meseleden konuşacaksan seni sabaha kadar dinlerim. Ama bana malayani konuşma. Hadisi şerifte ‘’ Kişinin malayaniyi terki İslami güzelliğindendir. ‘’  Bulunduğumuz ortamlarda kimseye malayani konuşturmamaya çalışalım. Çünkü boş sözleri konuşmak insanın aklını azaltır. Konuşmalarımızda sürekli Allah ve Resulünden bahsedelim. Hadisi şerifte ‘’ Kim evinde Allah ve Resulünden günde bir kez konuşmazsa o ev harap olmuştur’ ’buyrulmaktadır.  Evlerimizde vakitlerimizi zayi etmeyip çocuklarımıza, eşimize, akrabalarımıza Allah’ı ve Resulünü öğretelim. Büyükler ne demiş ‘’ vakti nakdi ömrü azizi zayi etmeyiniz’’ Müslüman bir yerde bir mevzudan bahsediliyorsa, eğer o mevzu kendisini ilgilendiriyorsa dinlesin yoksa dinlemesin. Çünkü sana faydası yok, vakti zayi etme. Yaşanan olayların anlatılması, seyahatler bunların hepsi malayanidir. Malayani insanı sıkar. İslamımızı güzelleştirmek istiyorsak boş ve faydasız şeyleri hayatımızdan çıkaracağız. Çıkarırsak görürüz ki hayatımızda değişiklikler olacaktır ve Allah’ın rahmeti üzerimize olacaktır. Boş sözü terk rahmeti ilahiyi celp eder. Kelamın hayırlısı kısa ve öz olandır. Meramımızı anlatabilmek için en kısa ve öz sözleri seçmek gerekir.


    Hayatımızı düzene sokmak, tertipli bir yaşam sürmek istiyorsak faydasız ve menfaati olmayan şeyleri hayatımızdan çıkaralım ve daha mutlu ve mesut bir yaşam sürelim.
Cevap yazmak için üye olun


Yazıyı çok sevdim hemen arkadaşıma göndereyim

Adınız Soyadınız
Arkadaşınızın adı soyadı
Arkadaşınızın E-Posta adresiEklenme Tarihi: 26.03.2012 12:14:17
Kaynak : ayetler ve hadisler
Yazıyı Ekleyen : Ramazanuyar
 Bu  yazı Bugün 1 kez okundu.
 Bu  yazı Toplam 2482 kez okundu.
Ramazanuyar bugüne kadar toplam 29 yazı ekledi.
..:: Üye Paneli ::..
K.Adı :
Şifre  :
Beni Hatırla

..:: Favorilerimiz ::..
dedektör
nokta dedektör
nasıl gidilir
karikatür

..:: Son yorumlananlar ::..

''Allah (Haşa) Seçimlerimizi Bilemez'' Diyen Hocalara Cevap

KOMİK RESİMLİ YAZILAR

hadis

yemek tarifleri resimleri

HADİSLERİN EN GUZELİ


..:: Günün Yazıları ::..

KURANDAKİ SIRAYA GÖRE SURE İSİMLERİ

4 BÜYÜK KİTAP HANGİ PEYGAMBERLERE GELDİ

umre ve cuma namazı

itaat

Kuran Arapçadır, Ama Hükümleri Evrenseldir


Bugün Hiç Okunmadılar..

Ya Resulallah

''NİYE BEN'' DİYEN HERKES İÇİN

AKIL HAKKINDA

KAYLULE NEDİR?

GÜNÜN SÖZÜ


..:: Online Üyeler ::..


Doğum Günü Bugün Olanlar
rojin , bnm , doğan , gül sevdalısı , adem8286 , coolgaripce , neriman , nurdan elif ,

..:: Arama ::..

Bul:  

..:: En Son Arananlar ::..

BASORTUSUcerenaliyyenzimlervahiynursemamescidi harambirbirini sevenlermehdiAnneBaba

..:: Rasgele 5 Üyemiz ::..

   kıyam_eri
   orjinal_tuğba
   fumut
   ---Ebabil---
   okyanus

Bu siteye eklenen yazılardan, yazıların yazarları sorumludur. Yazı eklerken alıntı yapılan kaynak mutlaka yazı sonunda belirtilmelidir. Mevcut herhangi bir yazıdan rahatsız olanlar suistimal@islamiyazilar.com mail adresine bilgi vererek duruma göre yazının kaldırılmasını sağlayablirler.