Bağışını geri alan kimsenin durumu şu köpeğin durumu gibidir: Yalını yer, iyice doyunca kusar. Sonra kusmuğuna tekrar dönüp onu yer.
..:: Menü ::..

..:: Bir Ayet ::..

Onlar senden, azabın çarçabuk getirilmesini istiyorlar; Allah, va'dine kesin olarak muhalefet etmez. Gerçekten, senin Rabbinin katında bir gün, sizin saymakta olduklarınızdan bin yıl gibidir


..:: Bir Hadis ::..

Cuma gününde öyle bir saat vardır ki, şayet bir müslüman kul o saate rastlar da Allah’tan bir hayır isterse, Allah onu kendisine mutlaka verir.


Yazı eklemeye vaktiniz yoksa
islamiyazilar.com'u ana sayfanız yapın

Anasayfa » Haberler » Mahallenin İmamı da Artık Ailede..


Mahallenin İmamı da Artık Aileden Biri !!.
 
Bu yazıyı facebookta paylaşıp daha çok kişinin görmesine vesile olmak için tıklayın...

Mahallenin imamı da artık aileden biri


MEHMET ŞAHİN   -   09.03.2011

Sağlık Bakanlığı' nın ' aile hekimliği' uygulaması Diyanet' e örnek oldu. Diyanet İşleri Başkanlığı' nın ' Aile İmamlığı' projesi sayesinde din görevlileri de artık aileden biri.
İlçe müftüsü, vaiz, mahalle imamı ve cami dernek başkanından oluşan heyet, aileleri evlerinde ziyaret ediyor. Dini konuların yanı sıra alkol, sigara ve uyuşturucu gibi kötü alışkanlıkların zararlarına karşı da bilgi veriyorlar.

Adana' nın Sarıçam ilçesi, Aile İmamlığı pilot uygulamasının yapıldığı yerlerden birisi. İlçe Müftüsü Murat Demir, Vaize Sümeyra Budak, mahalle imamı ve cami dernek başkanından oluşan heyet, haftanın belirli günlerinde evleri ziyaret ediyor. Diyanet heyeti, geçtiğimiz günlerde Mustafa-Şerife Kaçar çiftinin misafiriydi.

Müftü Demir, imamların artık sadece namaz kıldırmayacağını, bulundukları mahallenin sorunlarını dinleyip, aileleri acı ve tatlı günlerinde yalnız bırakmayacaklarını vurguluyor. Amaçlarının İslam dinini en sağlıklı şekilde topluma anlatmak olduğuna dikkat çeken Demir, proje kapsamında çalınmadık kapı bırakmayacaklarını anlatıyor: "Gayemiz her vatandaşı evinde ziyaret edip birebir görüşmek; dini birtakım meseleleri müzakere etmek. Varsa bir sorunları bunları oturup birlikte çözmek. Tanışmak; zaten Peygamber Efendimiz' in (sas) sünneti."

Demir, ilçede uyuşturucu, sigara ve alkol gibi bağımlılık yapan maddelere karşı aileleri her fırsatta uyardıklarını belirterek, şöyle devam ediyor: "Bu görevi sadece camilerle sınırlamıyoruz. Ev ziyaretleri veya okullarda anne, baba ve çocukları bilgilendiriyoruz. Uyuşturucuya bulaşan gençler çok zor kurtuluyor. Kimi intihar ediyor, kimi hastanelere düşüyor, kimi işe yaramaz hale geliyor. Bu illetle hep beraber mücadele edeceğiz."

Anne-babaların çocuklarını takip etmelerini ve kimlerle arkadaşlık kurduklarına bakmalarını isteyen Murat Demir, onlardaki davranış değişikliklerinin önemsenmesini ve mutlaka iletişim içinde olunmasını öneriyor. Ev sahibi Şerife Kaçar, ziyaretten duyduğu memnuniyeti, "Keşke bütün devlet büyükleri bu şekilde vatandaşın halini sorsa, sorunlarıyla ilgilense." sözleriyle dile getiriyor.

Adana Müftüsü İsmail Canbolat, ' Aile İmamlığı' uygulamasıyla din görevlilerinin sadece cemaatle değil, cami çevresindeki insanlarla da ilgilendiğini ifade ediyor. Din görevlilerinin ev ev dolaşıp; vatandaşın sorunlarıyla yakından ilgilendiklerini aktaran Canbolat, şunları söylüyor: "Arkadaşlarımız mahallede fakir varsa tespit etmeli, hasta varsa ziyaret edilmeli, cenaze varsa taziye ile ilgili görevler yerine getirilmeli. Kur' an-ı Kerim okunmalı. Camiye gelmeye teşvik etmeli. Sırf camiye gelenlerle yetinip, cami dışındakileri ihmal edemeyiz."

Kaynak : Zaman Gazetesi.09.03.2011 Çarşamba,  Sayfa:3Cevap yazmak için üye olun


Yazıyı çok sevdim hemen arkadaşıma göndereyim

Adınız Soyadınız
Arkadaşınızın adı soyadı
Arkadaşınızın E-Posta adresiEklenme Tarihi: 09.03.2011 18:23:14
Yazıyı Ekleyen : *ÜSTÜNBAŞ*
 Bu  yazı Bugün 0 kez okundu.
 Bu  yazı Toplam 1748 kez okundu.
*ÜSTÜNBAŞ* bugüne kadar toplam 175 yazı ekledi.
..:: Üye Paneli ::..
K.Adı :
Şifre  :
Beni Hatırla

..:: Favorilerimiz ::..
dedektör
nokta dedektör
nasıl gidilir
karikatür

..:: Son yorumlananlar ::..

''Allah (Haşa) Seçimlerimizi Bilemez'' Diyen Hocalara Cevap

KOMİK RESİMLİ YAZILAR

hadis

yemek tarifleri resimleri

HADİSLERİN EN GUZELİ


..:: Günün Yazıları ::..

umre ve cuma namazı

Şahitlikte Bir Erkeğe İki Kadın Olmasındaki Hikmetler

itaat

Kuran'ı Resul Değil, Allah Açıklamıştır!

allahın 7 ismi


Bugün Hiç Okunmadılar..

NAKLİ ESAS ALAN KİTAPTIR

KÖTÜ DÜŞÜNCELER NEREDEN GELİYOR

Sami Hocaoğlu'na Mektup 2

MÜSLÜMAN HANIMIN KIYAFETİNİN ÖZELLİKLERİ

ANNE VE ÇOCUK güzel şiir


..:: Online Üyeler ::..


Doğum Günü Bugün Olanlar
yılmaz , eylül 13 , nur , nur1 , taekwondocu_1580 , HATICE BACIM , ıboo , cankan , deda , YILMAZ42 , engin , phenomenon , 3562765831 , SAHADET_61 , duygusal , yağız ,

..:: Arama ::..

Bul:  

..:: En Son Arananlar ::..

TEKBmidyatameller niyetleresanaanaokuluESMAnumunepotansiyelahmeteymen

..:: Rasgele 5 Üyemiz ::..

   mücahide95
   admin
   geçkalmışım
   N-F-K FaN
   YALÇİN

Bu siteye eklenen yazılardan, yazıların yazarları sorumludur. Yazı eklerken alıntı yapılan kaynak mutlaka yazı sonunda belirtilmelidir. Mevcut herhangi bir yazıdan rahatsız olanlar suistimal@islamiyazilar.com mail adresine bilgi vererek duruma göre yazının kaldırılmasını sağlayablirler.