Bir kimse, iflâs edenin yanında malını aynen bulmuş ise, bu mala o, herkesten daha ziyâde hak sâhibidir.
..:: Menü ::..

..:: Bir Ayet ::..

Onlar senden, azabın çarçabuk getirilmesini istiyorlar; Allah, va'dine kesin olarak muhalefet etmez. Gerçekten, senin Rabbinin katında bir gün, sizin saymakta olduklarınızdan bin yıl gibidir


..:: Bir Hadis ::..

İçinde çocuk bulunmayan evde, bereket yoktur


İnternete güvenli bir başlangıç yapın
islamiyazilar.com'u ana sayfanız yapın

Anasayfa » Haberler » Mahallenin İmamı da Artık Ailede..


Mahallenin İmamı da Artık Aileden Biri !!.
 
Bu yazıyı facebookta paylaşıp daha çok kişinin görmesine vesile olmak için tıklayın...

Mahallenin imamı da artık aileden biri


MEHMET ŞAHİN   -   09.03.2011

Sağlık Bakanlığı' nın ' aile hekimliği' uygulaması Diyanet' e örnek oldu. Diyanet İşleri Başkanlığı' nın ' Aile İmamlığı' projesi sayesinde din görevlileri de artık aileden biri.
İlçe müftüsü, vaiz, mahalle imamı ve cami dernek başkanından oluşan heyet, aileleri evlerinde ziyaret ediyor. Dini konuların yanı sıra alkol, sigara ve uyuşturucu gibi kötü alışkanlıkların zararlarına karşı da bilgi veriyorlar.

Adana' nın Sarıçam ilçesi, Aile İmamlığı pilot uygulamasının yapıldığı yerlerden birisi. İlçe Müftüsü Murat Demir, Vaize Sümeyra Budak, mahalle imamı ve cami dernek başkanından oluşan heyet, haftanın belirli günlerinde evleri ziyaret ediyor. Diyanet heyeti, geçtiğimiz günlerde Mustafa-Şerife Kaçar çiftinin misafiriydi.

Müftü Demir, imamların artık sadece namaz kıldırmayacağını, bulundukları mahallenin sorunlarını dinleyip, aileleri acı ve tatlı günlerinde yalnız bırakmayacaklarını vurguluyor. Amaçlarının İslam dinini en sağlıklı şekilde topluma anlatmak olduğuna dikkat çeken Demir, proje kapsamında çalınmadık kapı bırakmayacaklarını anlatıyor: "Gayemiz her vatandaşı evinde ziyaret edip birebir görüşmek; dini birtakım meseleleri müzakere etmek. Varsa bir sorunları bunları oturup birlikte çözmek. Tanışmak; zaten Peygamber Efendimiz' in (sas) sünneti."

Demir, ilçede uyuşturucu, sigara ve alkol gibi bağımlılık yapan maddelere karşı aileleri her fırsatta uyardıklarını belirterek, şöyle devam ediyor: "Bu görevi sadece camilerle sınırlamıyoruz. Ev ziyaretleri veya okullarda anne, baba ve çocukları bilgilendiriyoruz. Uyuşturucuya bulaşan gençler çok zor kurtuluyor. Kimi intihar ediyor, kimi hastanelere düşüyor, kimi işe yaramaz hale geliyor. Bu illetle hep beraber mücadele edeceğiz."

Anne-babaların çocuklarını takip etmelerini ve kimlerle arkadaşlık kurduklarına bakmalarını isteyen Murat Demir, onlardaki davranış değişikliklerinin önemsenmesini ve mutlaka iletişim içinde olunmasını öneriyor. Ev sahibi Şerife Kaçar, ziyaretten duyduğu memnuniyeti, "Keşke bütün devlet büyükleri bu şekilde vatandaşın halini sorsa, sorunlarıyla ilgilense." sözleriyle dile getiriyor.

Adana Müftüsü İsmail Canbolat, ' Aile İmamlığı' uygulamasıyla din görevlilerinin sadece cemaatle değil, cami çevresindeki insanlarla da ilgilendiğini ifade ediyor. Din görevlilerinin ev ev dolaşıp; vatandaşın sorunlarıyla yakından ilgilendiklerini aktaran Canbolat, şunları söylüyor: "Arkadaşlarımız mahallede fakir varsa tespit etmeli, hasta varsa ziyaret edilmeli, cenaze varsa taziye ile ilgili görevler yerine getirilmeli. Kur' an-ı Kerim okunmalı. Camiye gelmeye teşvik etmeli. Sırf camiye gelenlerle yetinip, cami dışındakileri ihmal edemeyiz."

Kaynak : Zaman Gazetesi.09.03.2011 Çarşamba,  Sayfa:3Cevap yazmak için üye olun


Yazıyı çok sevdim hemen arkadaşıma göndereyim

Adınız Soyadınız
Arkadaşınızın adı soyadı
Arkadaşınızın E-Posta adresiEklenme Tarihi: 09.03.2011 18:23:14
Yazıyı Ekleyen : *ÜSTÜNBAŞ*
 Bu  yazı Bugün 0 kez okundu.
 Bu  yazı Toplam 1673 kez okundu.
*ÜSTÜNBAŞ* bugüne kadar toplam 175 yazı ekledi.
..:: Üye Paneli ::..
K.Adı :
Şifre  :
Beni Hatırla

..:: Favorilerimiz ::..
dedektör
nokta dedektör
nasıl gidilir
karikatür

..:: Son yorumlananlar ::..

''Allah (Haşa) Seçimlerimizi Bilemez'' Diyen Hocalara Cevap

KOMİK RESİMLİ YAZILAR

hadis

yemek tarifleri resimleri

HADİSLERİN EN GUZELİ


..:: Günün Yazıları ::..

KURANDAKİ SIRAYA GÖRE SURE İSİMLERİ

itaat

allahın 7 ismi

İslam'da Recm Gibi İnsanlık Dışı Vahşet Yoktur!

umre ve cuma namazı


Bugün Hiç Okunmadılar..

Çözüm İslam Birliği

GERÇEK İMANA SAHİP OLANLAR ÇOK AZDIR

HEDEF ÖNDE OLUR

Hz. HADICE, HATICE (r.a)

PERDELER


..:: Online Üyeler ::..


Doğum Günü Bugün Olanlar
merdo , merve i sefa , ezin , müjdat , gülenyağmur , rukiyye_temizel , karutlar ,

..:: Arama ::..

Bul:  

..:: En Son Arananlar ::..

hendeknereye gidiyoruzesrahz.mevlanaTEKBdosta duakumaYetimbuketVEDA HUTBESI

..:: Rasgele 5 Üyemiz ::..

   sarsilmaz
   günes gözlüm
   güller
   asva
   witness_1989

Bu siteye eklenen yazılardan, yazıların yazarları sorumludur. Yazı eklerken alıntı yapılan kaynak mutlaka yazı sonunda belirtilmelidir. Mevcut herhangi bir yazıdan rahatsız olanlar suistimal@islamiyazilar.com mail adresine bilgi vererek duruma göre yazının kaldırılmasını sağlayablirler.