Himmet yönüyle insanların en yücesi hem dünya hem de ahiret işine himmet gösteren mü'mindir.
..:: Menü ::..

..:: Bir Ayet ::..

Onlar senden, azabın çarçabuk getirilmesini istiyorlar; Allah, va'dine kesin olarak muhalefet etmez. Gerçekten, senin Rabbinin katında bir gün, sizin saymakta olduklarınızdan bin yıl gibidir


..:: Bir Hadis ::..

Bizimle münafıklar arasında yatsı ve sabah namazlarında hazır bulunma farkı vardır. Onlar bu iki namaza muktedir olamazlar.


Gün'e islamiyazılar ile başlayın
islamiyazilar.com'u ana sayfanız yapın

Anasayfa » Genel Makaleler » La-Tahzen/Üzülme !!


La-Tahzen/Üzülme !!
 
Bu yazıyı facebookta paylaşıp daha çok kişinin görmesine vesile olmak için tıklayın...

La-Tahzen/Üzülme



Karalanmış tahtaya yazı yazılmaz. Bil ki, Allah’ın bela vermesi ve seni ağlatması rahmet yazısı yazmak için gönül tahtanı temizlemesidir.


La-Tahzen/Üzülme


Korku, açlık, mal azlığı ve hastalık can hazinesinin ortaya çıkması içindir.


La-Tahzen/Üzülme


Yunus balık karnında pişti. Yunus tesbihle karaya çıktı. Sabretmek canın tesbihidir. Sabır sırattır, geçerken sızlanma, nasıl olsa yolun cennete çıkacak.


La-Tahzen/Üzülme


Dert; Allah’ı gizlice anmana vesile olacaksa tüm dünya malından yeğdir. Dertsiz dua soğuktur. Dertli dua gönülden, aşktan gelir. Sabır; sıkıntıların anahtarıdır.


Mutluluğu Satın Almak


Batıda yapılan bir araştırma, 1-2 dolar gibi küçük rakamlarla da olsa ihtiyaç sahiplerine bağışta bulunmayı alışkanlık haline getiren insanların kendilerini çok daha mutlu hissettiklerini ortaya çıkarmış. Yine batı kaynaklı bir başka araştırma, yardımseverliğin mutluluğu artıran en önemli etkenlerden biri olduğunu tesbit etmiş. Yardımsever insanların sadece rahat uyumakla kalmayıp, aynı zamanda daha da uzun yaşadıkları bilgisine ulaşılmış. Michigan Üniversitesinin psikologları beş yıl süreyle 423 yaşlı çift üzerinde yürüttüğü araştırma, açık bir farkla yardımseverler lehinde sonuç vermiş. Bu araştırma sırasında yaşlılardan 134’ü ölmüş; ölenler arasındaki yardımseverlerin sayısının, başkalarına hiç yardım etmeyenlerin yarısını ancak bulduğu gözlenmiş…


- İnfakın ve yardımseverliğin hikmetine, erdemine, maddi, manevi olumlu sonuçlarına dair batılı referanslara elbette ihtiyacımız yok. Çünkü tüm bunlara, müminler çok önceden vâkıf olmuşlar. İnfakın, cömertliğin, ihsanda bulunmanın dünya-ahiret saadetinin anahtarı olduğunu, gönül ferahlığı verdiğini ta 1400 yıl önce öğrenmişler Allah Resulünden. O kadar ki onun talebeleri sahabe-i kiram öncelikle Allah rızası için sonra da dünyevi huzurları için sahip oldukları her şeyden vazgeçebilmişler. İnfakın en güzel örneklerini sunmuşlar. Bir anlamda iki cihan saadetini ve huzurunu infakla satın almışlar. Gelin, huzur verdiği ilmen de tespit edilmiş olan infak konusunda sahabe-i kiramın hassasiyetini gösteren hadiseye kulak verelim.


 “Hz. Ali' nin ağabeyi Cafer b. Ebu Talib' in oğlu Abdullah, sıcak bir günde,


bir kabilenin hurmalığına inmişti.  Abdullah burada dinlenirken, hurmalıkta çalışan köleye, yemek vakti üç parça ekmek geldiğini gördü. Adam ekmeklerden birini ağzına götürmek üzereydi ki, birden önünde açlığı her halinden belli bir köpek belirdi.  Köle elindeki ekmeği köpeğin önüne attı. Köpek ekmeği derhal yedi. Köle ekmeğin ikinci parçasını da attı. Köpek bunu da bir kerede sildi süpürdü. Köle bunun üzerine üçüncü parçayı da köpeğe verdi. Kalkıp, yeniden işine dönmek üzereydi ki, olup biteni uzaktan seyreden Abdullah, yaklaşıp sordu:


"Ey köle, bugünkü yiyeceğin ne kadardı?"


Köle sıkılarak cevap verdi:


"İşte bu üç parça ekmek."


"O halde neden kendine hiç ayırmadın?"


"Baktım ki, hayvan çok aç. O halde bırakmak istemedim."


"Peki sen ne yiyeceksin şimdi?"


"Oruç tutacağım."


 Bunun üzerine, Abdullah b. Cafer, köleye sahibinin, evinin nerede olduğunu sordu. Sonra da gidip adamdan bu hurmalığı içindeki köleyle birlikte satın aldı. Sonra döndü, köleye, bu tarlayı ve onu sahibinden satın aldığını söyledi ve ekledi:


"Seni azad ediyorum. Bu hurmalığı da sana hediye ediyorum." 


Cömertliğiyle meşhur Abdullah b. Cafer, kendisinden daha cömert birini tanıyıp tanımadığı sorulduğunda, bu olayı anlatır ve:


 "Ama o köpeğe topu topu üç parça ekmek vermiş; sen ise ona koskoca bir hurmalığı ve hürriyetini vermişsin" dediklerinde, şu karşılığı verirdi:


 


"Ama o elindeki her şeyi verdi; ben ise elimdekinin bir kısmını..."




Cevap yazmak için üye olun


Yazıyı çok sevdim hemen arkadaşıma göndereyim

Adınız Soyadınız
Arkadaşınızın adı soyadı
Arkadaşınızın E-Posta adresi



Eklenme Tarihi: 08.08.2008 12:45:42
Yazıyı Ekleyen : YA$MİNNUR
 Bu  yazı Bugün 0 kez okundu.
 Bu  yazı Toplam 1349 kez okundu.
YA$MİNNUR bugüne kadar toplam 151 yazı ekledi.
..:: Üye Paneli ::..
K.Adı :
Şifre  :
Beni Hatırla

..:: Favorilerimiz ::..
dedektör
nokta dedektör
nasıl gidilir
karikatür

..:: Son yorumlananlar ::..

''Allah (Haşa) Seçimlerimizi Bilemez'' Diyen Hocalara Cevap

KOMİK RESİMLİ YAZILAR

hadis

yemek tarifleri resimleri

HADİSLERİN EN GUZELİ


..:: Günün Yazıları ::..

KURANDAKİ SIRAYA GÖRE SURE İSİMLERİ

allahın 7 ismi

itaat

4 BÜYÜK KİTAP HANGİ PEYGAMBERLERE GELDİ

Peygamber Efendimizin MİRAC ta gördüğü İnanılmaz Olaylar


Bugün Hiç Okunmadılar..

Bir Müebbet Yağmurdayım...

NASIL YAPILIR? NİÇİN YAPTIN

Yürekler tertemiz olsun

EN GÜZEL DİNİ HİKAYELER

çizgilerle anlatılanlar..


..:: Online Üyeler ::..


Doğum Günü Bugün Olanlar
merdo , merve i sefa , ezin , müjdat , gülenyağmur , rukiyye_temizel , karutlar ,

..:: Arama ::..

Bul:  

..:: En Son Arananlar ::..

ikramervaEDEN BULURmusaislamdaihramgelecekdenememabud)ilk vahiy

..:: Rasgele 5 Üyemiz ::..

   islaminesilerkam
   aysel aysel kılıc
   DJ_NİHAT
   neziha
   rabia

Bu siteye eklenen yazılardan, yazıların yazarları sorumludur. Yazı eklerken alıntı yapılan kaynak mutlaka yazı sonunda belirtilmelidir. Mevcut herhangi bir yazıdan rahatsız olanlar suistimal@islamiyazilar.com mail adresine bilgi vererek duruma göre yazının kaldırılmasını sağlayablirler.