Diline sahip ol. Evin sana dar gelmesin. Günahların için ağla.
..:: Menü ::..

..:: Bir Ayet ::..

Onlar senden, azabın çarçabuk getirilmesini istiyorlar; Allah, va'dine kesin olarak muhalefet etmez. Gerçekten, senin Rabbinin katında bir gün, sizin saymakta olduklarınızdan bin yıl gibidir


..:: Bir Hadis ::..

Nafaka için harcananın hepsi Allah yolunda harcanmış gibidir, bina için harcanan müstesna, bunda hayır yoktur.


İslamiyazılar gözünüzün önünde olsun
islamiyazilar.com'u ana sayfanız yapın

Anasayfa » Çocuk Eğitimi » Kutuplardaki Hayvanlar Nasıl Yaşarl..


Kutuplardaki Hayvanlar Nasıl Yaşarlar?
 
Bu yazıyı facebookta paylaşıp daha çok kişinin görmesine vesile olmak için tıklayın...

Arkadaşlar kutuplardaki yaşamla ilgili neler biliyorsunuz? Çok fazla bir bilginiz olmasa da, kutup bölgelerinin soğuk olduğunu biliyorsunuzdur. Bu yazımızda oradaki hayvanların özelliklerinden söz edelim. 


Kutuplarda kar ve buz çok görülür. Sık sık kar fırtınaları olur. Kutuplarda yaşayan insanlara Eskimo adı verilir. Buzdan yaptıkları evlerde yaşayan Eskimolar, en çok balıkla beslenirler. Balıkları buzlarını kırdıkları sularda avlarlar.


Peki arkadaşlar, burada ilginç bir soru gelebilir aklınıza. Buzlu sularda yaşayan bu balıklar acaba neden donmazlar?.. Bunun nedeni bu balıklardaki bir genin ilginç özelliğidir. (Kromozomlarımızda bulunan ve özelliklerimizi belirleyen yapılara gen adı verilir.)  Bu gen, balıkların derilerindeki buz kristallerinin sıcaklığını -20oC' ye düşüren bir protein üretir. İşte bu protein balıkların donmasını engeller.


Kendi vücut ısısından çok daha soğuk yerlerde yaşayabilmek için canlıların iki silahı vardır. Biri vücut ısılarını ayarlamaları, diğeri de kürkleridir. Kutup bölgesinde yaşayan bir canlının kürkü, sıcak bölgelerde yaşayan bir canlıdan on kat daha fazla koruyucu olmak zorundadır.Kutuplarda yaşayan Kutup ayılarının da çok kalın kürkleri vardır. Ayrıca derilerinin altındaki 10 cm’lik yağ tabakası onları soğuktan korur. Kutup ayılarının geniş, düz, tüylü pençeleri vardır ve kaygan olmayan ayak tabanları ile buzda çok hızlı koşabilirler. Buzlu sularda saatte 10 km kadar hızla, 2000 km uzağa kadar yüzebilirler. Beyaz kutup ayıları ise, güçlü koku alma yetenekleri sayesinde 1 metreden fazla kalınlıktaki karın altındaki fokun kokusunu algılayabilirler. Allah ayrıca bu canlılarda özel bir ‘güneş gözlüğü’ yaratmıştır.  Gözlerinde zar gibi bir gözkapağı daha vardır ve bu kapak onları kar körlüğünden korur.Fok balıkları ise yaşamlarının çoğu suda geçtiği halde, ne suda ve de buzda üşümezler. Bunun nedeni de kürkleri ve vücutlarında yağ depolamalarıdır. Fok yavruları doğduklarında vücutları bebek yağıyla kaplıdır. Bu yağ sayesinde sürekli sıcaktırlar. Anne fok, yavrusuna doğar doğmaz bir tanışma öpücüğü verir. Bu öpücük sayesinde yavrusunun kokusundan tanıyan anne fok, onu diğer foklarla karıştırmaz.Sevimli penguenler Güney Kutup Bölgesi' nde yaşarlar. Bu tonton canlıların vücutlarının sıcaklığı +40oC, bulundukları yerdeki sıcaklık ise -40oC' dir. Ama penguenler, 80oC' lik bir sıcaklık farkına dayanabilirler. Penguenin derisinin altındaki kalın yağ tabakası, onları hep sıcak tutar.Penguenler aslında kuş türüdürler ama uçamazlar. Ayakkabıları da yoktur ama buzda hiç kayıp düşmezler. Dahası, buzun üstünde yaşarlar. Soğuktan korunmak için, grup grup toplanarak birbirlerine yapışırlar. Bazen grubun dışında kalan penguenleri de aralarına alarak onları da ısıtırlar.Bazı penguen grupları 400 bin penguenden oluşur. Birbirine çok benzeyen penguenler, birbirlerini seslerinden tanırlar. Bir penguenin 400 bin penguenin arasından kendi yakınının sesini ayırt edebilmesi çok ilginç değil mi sevgili arkadaşlar? Bu bize Allah' ın sonsuz gücünü ve yaratışındaki eşsizliği gösterir.Allah, her canlıyı sudan yarattı. İşte bunlardan kimi karnı üzerinde yürümekte, kimi iki ayağı üzerinde yürümekte, kimi de dört (ayağı) üzerinde yürümektedir. Allah, dilediğini yaratır. Hiç şüphesiz Allah, her şeye güç yetirendir. (Nur Suresi, 45)


Fuat Türker, Her Çocuk
Cevap yazmak için üye olun


Yazıyı çok sevdim hemen arkadaşıma göndereyim

Adınız Soyadınız
Arkadaşınızın adı soyadı
Arkadaşınızın E-Posta adresiEklenme Tarihi: 27.03.2010 15:49:22
Yazıyı Ekleyen : Fuat Türker
 Bu  yazı Bugün 1 kez okundu.
 Bu  yazı Toplam 4596 kez okundu.
Fuat Türker bugüne kadar toplam 82 yazı ekledi.
..:: Üye Paneli ::..
K.Adı :
Şifre  :
Beni Hatırla

..:: Favorilerimiz ::..
dedektör
nokta dedektör
nasıl gidilir
karikatür

..:: Son yorumlananlar ::..

''Allah (Haşa) Seçimlerimizi Bilemez'' Diyen Hocalara Cevap

KOMİK RESİMLİ YAZILAR

hadis

yemek tarifleri resimleri

HADİSLERİN EN GUZELİ


..:: Günün Yazıları ::..

4 BÜYÜK KİTAP HANGİ PEYGAMBERLERE GELDİ

KURANDAKİ SIRAYA GÖRE SURE İSİMLERİ

KIYMETLİ KADIN İSİMLERİ

DoStLuK iLe iLgİlİ

İslam'da Fetih Savaşı Yoktur, Savunma Savaşı Vardır


Bugün Hiç Okunmadılar..

Her Resul, Nebidir. Her Nebi, Resul Değildir

ehl-i beyt

peygamber efendimizin medine'ye gelişi

İmkanım yoktu..!

KIRIK AYNALAR


..:: Online Üyeler ::..


Doğum Günü Bugün Olanlar
fundaunlu1976 , emon , abc111 , K.LEVENT , artis_damat , SeRÇeM , emsalsiz_50@h , martı , enes75 , tatlı cadı , Kosova ,

..:: Arama ::..

Bul:  

..:: En Son Arananlar ::..

illallahradyoyararcenab-isomuncu babadavetiyeHELAL-HARAMayetel kursiBESMELEfil

..:: Rasgele 5 Üyemiz ::..

   MAKALE
   ERKANAKMAN
   diyarlı21
   Kemal5
   DİLŞADE

Bu siteye eklenen yazılardan, yazıların yazarları sorumludur. Yazı eklerken alıntı yapılan kaynak mutlaka yazı sonunda belirtilmelidir. Mevcut herhangi bir yazıdan rahatsız olanlar suistimal@islamiyazilar.com mail adresine bilgi vererek duruma göre yazının kaldırılmasını sağlayablirler.