İçinde çocuk bulunmayan evde, bereket yoktur
..:: Menü ::..

..:: Bir Ayet ::..

Onlar senden, azabın çarçabuk getirilmesini istiyorlar; Allah, va'dine kesin olarak muhalefet etmez. Gerçekten, senin Rabbinin katında bir gün, sizin saymakta olduklarınızdan bin yıl gibidir


..:: Bir Hadis ::..

Yardıma ihtiyacı olanlara sadaka dağıtmak vehayır yapmak istediğinde, hemen yap(geciktirme)


Gün'e islamiyazılar ile başlayın
islamiyazilar.com'u ana sayfanız yapın

Anasayfa » Genel Makaleler » Kötü Bir Dünyada İyi Müslüman Olmak


Kötü Bir Dünyada İyi Müslüman Olmak
 
Bu yazıyı facebookta paylaşıp daha çok kişinin görmesine vesile olmak için tıklayın...
Kötü Bir Dünyada İyi Müslüman Olmak
 

Görüntüleme : 90


Kötü Bir Dünyada İyi Müslüman Olmak resimleri - islamiyazilar.comVeciz bir üslupla Müslümanların toplumsal kötülüklere karşı vermeleri gereken mücadeleyi anlatan bir alıntı.


Kötü bir dünyada iyi bir Müslüman olarak kalınabilir mi?

Soruyu şöyle de sormak mümkündür: İyi bir Müslüman kö­tü bir dünyanın şartlarını sineye çekerek yaşıyorsa halâ iyi bir Müslüman olarak yaşamakta olduğunu savunabilir mi?


Böyle bir soruyu sorarken akla gelebilecek şu ihtimali göz­den kaçırıyor değilim: İslâm' ın vahyedilmeye başlandığı ilk yıl­larda, Müslümanlar kötü bir dünyanın en kötü şartları altında en iyi Müslümanlar olarak kalabilmişlerdir.


Ne var ki, Asr-ı Saadet Müslümanlarının içinde yaşadıkları dünyaya karşı takındıkları tavırla günümüzde kendisine Müslümanım diyenlerin tavrı arasındaki fark gözardı edilemeye­cek kadar önemlidir.


Asr-ı Saadette kötü bir dünyada yaşayan Müslümanları iyi kılan hususla günümüzde kötü bir dünyada yaşayan Müslü­manları kötü Müslümanlar haline getiren husus, onların kötü bir dünyaya karşı takındıkları tavırdan ileri gelmektedir.


Asr-ı Saadette kötü bir dünyada yaşayan Müslümanlar kendilerini o dünyanın kötülüklerini sineye çekmek zorunda hissetmemişlerdi. Tersine, kötü bir dünyada yaşadıklarının bilincinde olarak o kötülüklere müdahale etmişler, bu yüzden yıl­larca kötü bir dünyada yaşamış olmalarına rağmen iyi birer Müslüman olarak kalabilmişlerdir.


Günümüzdeyse belli bir kısım Müslümanlar, henüz kötü dünyada yaşadıkları hususunda yeterli bir bilgi düzeyine bile ulaşmış sayılmazlar.


Burada, kötülük denilen şeyin kıstası da verilmelidir. Kötü­lük İslâm' ın emirleri ve yasakları dışında kalan, yani İslâm-dışı olan her şeydir. Bu bakımdan kötülüğün ve iyiliğin ölçüsü tamamen nesnel(objektif)dir. Bize şahsen bir zararı dokunup dokunmaması bakımından indî ve keyfî olarak değerlendirip hakkında hüküm biçebileceğimiz bir şey değildir.


Esasen param olmadığı için bankaya para yatıramamışsam, böylece banka ile herhangi bir ilişki kurmamışsam kendimi fai­zin ortadan kaldırılması için mücadele ediyor farzedebilir ve neticede kötü bir dünyada iyi bir Müslüman olarak yaşıyorum diyebilir miyim?


Namaz kılmama izin yeren bir yerde yaşıyorsam, böyle bir müsa­adeye bakarak iyi bir dünyada yaşadığımı ileri sürebilir ini­yim? Süremiyorsam ve sırf namaz kılmama müsaade edildiği için o toplumda İslâm' ın emirlerini hakim kılabilmek için her­hangi bir girişimde bulunmuyorsam kötü bir dünyada iyi bir Müslüman olarak yaşayabildiğim söylenebilir mi?


Demek ki, kötü bir dünyada iyi bir Müslüman olarak kala­bilmem için kötülüklerin ortasında bile benim namaz, oruç gibi ibadetlerimi yerine getirebilmem, faiz, fuhuş gibi yasaklardan kaçınmam yetmiyor. Aynı zamanda kötülüklerin ortadan kaldırılabilmesi için mücadelede bulunmam gerekiyor, aksi tak­dirde kötü bir dünyada sayılmayacak kadar çok iyi Müslümanın bulunduğunu söyleyecektik, ama bu kadar iyi Müslümanın yaşadığı bir dünyanın nasıl olup da iyi olmadığını izah edemeyecektik.
Cevap yazmak için üye olun


Yazıyı çok sevdim hemen arkadaşıma göndereyim

Adınız Soyadınız
Arkadaşınızın adı soyadı
Arkadaşınızın E-Posta adresiEklenme Tarihi: 22.10.2008 22:59:53
Yazıyı Ekleyen : ezel.2
 Bu  yazı Bugün 0 kez okundu.
 Bu  yazı Toplam 2254 kez okundu.
ezel.2 bugüne kadar toplam 45 yazı ekledi.
..:: Üye Paneli ::..
K.Adı :
Şifre  :
Beni Hatırla

..:: Favorilerimiz ::..
dedektör
nokta dedektör
nasıl gidilir
karikatür

..:: Son yorumlananlar ::..

''Allah (Haşa) Seçimlerimizi Bilemez'' Diyen Hocalara Cevap

KOMİK RESİMLİ YAZILAR

hadis

yemek tarifleri resimleri

HADİSLERİN EN GUZELİ


..:: Günün Yazıları ::..

4 BÜYÜK KİTAP HANGİ PEYGAMBERLERE GELDİ

KURANDAKİ SIRAYA GÖRE SURE İSİMLERİ

KIYMETLİ KADIN İSİMLERİ

Sıkıntı anında çekilecek tesbihler..

GÜL PEYGAMBERE (SAV) ... LALE ALLAH 'A AÇILIR ...


Bugün Hiç Okunmadılar..

Her Gencin Gece Hayatı Olmalı...

.....Başörtüsü.....

ESMA_ÜL HÜSNA VE ŞERHİNDEN OLAN MUİD

ŞÜKÜR Kİ BİZ ÖLDÜRÜLÜYORUZ

Kadi Muhammed Zahid Hazretleri buyurdu ki


..:: Online Üyeler ::..


Doğum Günü Bugün Olanlar
dilara_gülşeni , tezin , eatas , halide , kunduz , asılbekova , asilbekova , faruk bin samet , canercansu özanlı ,

..:: Arama ::..

Bul:  

..:: En Son Arananlar ::..

kiyamet gunurezilanne baba,mazeretistişareayetdını sorulargelinreyhanzalim baba

..:: Rasgele 5 Üyemiz ::..

   cemo
   dinmeyenyas
   yekta
   faruk akyol
   susman

Bu siteye eklenen yazılardan, yazıların yazarları sorumludur. Yazı eklerken alıntı yapılan kaynak mutlaka yazı sonunda belirtilmelidir. Mevcut herhangi bir yazıdan rahatsız olanlar suistimal@islamiyazilar.com mail adresine bilgi vererek duruma göre yazının kaldırılmasını sağlayablirler.