İçinde çocuk bulunmayan evde, bereket yoktur
..:: Menü ::..

..:: Bir Ayet ::..

Onlar senden, azabın çarçabuk getirilmesini istiyorlar; Allah, va'dine kesin olarak muhalefet etmez. Gerçekten, senin Rabbinin katında bir gün, sizin saymakta olduklarınızdan bin yıl gibidir


..:: Bir Hadis ::..

Diline sahip ol. Evin sana dar gelmesin. Günahların için ağla.


Başlangıç sayfanıza talibiz
islamiyazilar.com'u ana sayfanız yapın

Anasayfa » Genel Makaleler » istişare


istişare
 
Bu yazıyı facebookta paylaşıp daha çok kişinin görmesine vesile olmak için tıklayın...

İSTİŞARE


 


         Sayın Şevket  KAZAN’ ın   26 Temmuz 2010 tarihinde Milli Gazetenin 11. sayfasında yayınlanan “ NEDEN İSTİŞARE” makalesini ve aynı sayfada yayınlanan iddialara verdiği cevapları okuyunca, istişarenin önemi, usulü ve uyulması hususunda  bir makale yazmaya karar verdim.


         Mü’minler istişareye önem vermelidirler.  İmanı ve ameli hayatlarını, İslam çizgisine uygun olarak yürütmeleri için, Kur’an ve sünnete başvurmalıdırlar.


Kur’an ve sünnetin açıklık getirmediği hususlarda yapılması gerekenlerin en güzeli müminler birbirleriyle istişare etmelidirler.


         Peygamberimiz Hz. Muhammed (sav) şöyle buyuruyor; “ İstişare eden pişman olmaz. Her kim bir hayra yol gösterir ve aracılık yaparsa, bizzat yapan gibi ecir alır.”


“Her kim Müslüman  kardeşine doğruyu bildiği halde, hayırlı olmayanı tavsiye ederse, ona ihanet etmiş olur.”


         “Biliniz ki Allah ve O’nun peygamberi istişare etmeye muhtaç değildir. Fakat Allah istişareyi ümmetim için bir rahmet kıldı.  Herkim istişarede bulunursa doğruluktan ayrılmaz. Her kimde  kendi fikrini beğenirse hatadan kurtulmaz.”


         Yüce Allah (cc) şöyle emrediyor. “ İşlerinde Mü’minlerle istişare et. Müşavereden sonra bir şey yapmaya karar verdin mi, artık Allah’a güven ve dayan. Gerçekten  Allah  kendisine bağlananları sever.” (Ali İmran 59)


         Yüce Allah’ın hikmeti icabı,  insanları; akıl, zeka,  hikmet, zenginlik, tecrübe, ömür bakımından eşit yaratmamıştır.


         El-Enam suresi ayet 165 de şöyle buyruluyor. “ Allah odur ki sizi arzın halifeleri yaptı ve derecelerle kiminizi kiminizin üstüne çıkardı.(bunun hikmeti) size verdiği nimetlerle imtihan etmek içindir…”


         Nitekim insan için sınırlı olan bilgi ve tecrübesiyle meydana gelen değişik meseleler karşısında, her zaman en doğru ve en isabetli kararı veremez. Bu sebepledir ki, müminler Kur’an  ve sünnette  baş vurmanın yanında, nas olmayan konularda birbirleriyle istişare etmeye önem vermelidirler.


         Hendek harbinde, Medine şehrinin etrafına hendek açama fikri, peygamberimiz (sav)in ve büyük sahabelerin fikri değildi. Bu fikir Selman’ı Farsısının fikri idi.  Kabul gördü ve uygulandı.


         Saadet partisinin 4. olağanüstü kongresinden sonra televizyon ekranlarında çıkıp konuşanları görünce samimi teşkilat mensupları adına üzülüyorum. Düne kadar büyük bir sadakatle Partimizin büyüklerine bağlı olanların bugünlerde itaatsizlik göstermelerinde bir acayiplik görmüyorum. Meselenin temelinde öyle veya böyle   bir menfaat yatıyorsa bu gibi konuşma ve itaatsizlikleri de normal karşılamalıyız. 


        


 


         Dünün itaatkarları olan bugünün itirazcılarına, sevginiz ve menfaatiniz  gözlerinizi perdelemesin. Kul hatadan müstağni değildir dediğimizde, bizlere farklı  gözle bakan bu beylerin, bugünlerde ağabeylerini tutarsız bir şekilde eleştirmeleri  düşündürücüdür.


         Teşkilat büyüklerimize  şunları söylüyorduk.Her sözünüze baş üstüne diyerek itiraz etmeyen sözde samimi gözüken bu insanlara dikkat ediniz dediğimizde “sus sen bilemezsin bu arkadaşlar samımı hasbi insanlardır.” Bizleri azarlayanlar veya dışlayanlar, dün samimi dedikleri, bugün yüzleştikleri insanlarla bu şekilde karşı karşıya gelmelerini hiç istemezdim.


         Yapılacak iş; haklı çıkanları öne çıkarmak yanlış yapanları dışlamak değildir. Öyle veya böyle bu işte de bir hayır var diyerek ve hayra çevirerek,  karşı karşıya gelen insanlar, hasbilerin huzuruna çıkararak hatalarını konuşarak teşkilat mensuplarından özür dilemelidirler. Dün birbirlerini attıkları dünyevilik paslardan vazgeçerek emaneti ehline vermeye özen göstermelidirler.


         40 yıllık bir siyasi tecrübeyle konuşuyorum. Bugüne kadar fikrimizi alanlar olduğu gibi almayanlarda olmuştur. Fikir ve düşüncelerimi rapor halinde yazdığım yetkililerden bazılarının nefsine dokunduğu için geri dönüp ne demek istediğimi soramadılar. Sonuç ortada.  Bildiklerim şimdilik saklı kalmak üzere, bundan sonra olacakları hep birlikte göreceğiz.  Bizler birbirimizi iyi tanırız. Konuştuklarımızı, yaptıklarımızı, düşündüklerimizi yeniden gözden geçirmeliyiz. Ayın hatalara tekrar düşmemek için, kimlerin ne konuştuğunu, kimin niçin karşı ve beri tarafa yer aldığını ciddi bir şekilde analız etmeliyiz


         Parti büyükleri olan ağabeyler de kendilerine dalkavuk seçmemelidirler. Zira dalkavuklar menfaatleri istikametinde hareket ettikleri için,  büyüklerini beklenmedik bir zamanda yol ortasına bırakıverirler.


 


         Bu girişten sonra Sayın Şevket KAZAN Bey’in “NEDEN İŞTİŞARE” makalesinden, ve iddialara verdiği cevaplardan bazı alındılar yaparak,usulen ve tatbikken yapılan bazı hatalara parmak basarak meseleyi  ehli vicdanlara  havale etmek  istiyorum.


         “14 Ekim l973 seçimleri yapılmış, Partinin Meclis Grubu olarak ilk toplantımızda Erbakan Hocamız bir açış konuşması yaptı. Bütün arkadaşları tebrik ettikten sonra, hangi esaslara uyarak nasıl çalışacağımızı anlattı. Bunu  anlatırken her konuda fikirlerimizi serbestçe içimizden geldiği gibi söylememiz  gerektiğini birbirimizi etkilemek için yanlış yollara tevessül etmememizi gruplar oluşturup kulis yapmamamızı, karar aşamalarında parmak hesabı  oylama yapmaya gitmeyeceğimizi, herkesin dinleneceğini kararın temel esaslara göre verileceğini ayrıntılı bir şekilde ortaya koydu..”


        


         Her şeyin bir vakti zamanı var. Yıllarca davamın selameti için sabrettim ve sabrediyorum. Evet, bazı şeyleri usulünce konuşmanın zamanı geldiğini düşündüğüm için, sayın KAZAN’A           sormak istiyorum. Erbakan Hocamızın açıkladığı ve uyulması gereken hususlara ne kadar uyabildiniz. Bugüne kadar verdiğiniz kararlarınızda vicdanen rahat mısınız?


         Partinin en nazik döneminde Sayın Önder SAV Bey ile görüşmeniz ne kadar isabetsiz olacağını düşünemediniz mi? Kongre ile alakalı hukuki prosedürü Sayın  SAV  kadar bilen başka bir hukukçu bulamadınız mı?


         İddialara cevap konuşmanızın bir bölümünde şöyle diyorsunuz. “ Sayın Genel Başkanımız Numan KURTULMUŞ ile yaptığım özel görüşmede, Milli görüşün Tarihçesi hakkında  bir kitap çalışması yapmak istediğimi bu nedenle, bu kongrede aktif görev almayı düşünmediğimi kendisine açıkça ifade ettim…. Kongrenin öncekinden daha muhteşem olması için dikkat edilmesi gereken hususlardaki düşüncelerimi kendisine yazılı olarak takdim ettim… Çalışmalarımda en zevk aldığım anlar ise karşılığını ancak Allah’dan bekleyerek yaptıklarımdır. Yüce Mevla dan son nefesime kadar öyle olmasını dilerim. Seven ve yeren herkese hakkım helal olsun.”


         Sorularıma devamla, Kongrede aktif görev almayacağınızı Sayın Numan bey’e söylediğiniz halde, Muhterem Erbakan Hocamıza da söylediniz mi? Bu isteğinizi yerine getiren Genel Başkana daha sonra yaptığı hatanın cezasını çekecektir, açıklamasını neden yaptınız. Başkalarının hakkını aramak gibi  bir vazifeyi kendiniz için bir görevdir anlayışı içindeyseniz,  hak etmeyenlere verdiğiniz hakkı hiç düşündünüz mü.?  Bu kadar adil iseniz, bugüne kadar hakları çiğnen insanların haklarını  niçin savunamadınız.?


         Sayın Numan Bey’e yazılı olarak takdim ettiğiniz düşüncelerinizi, Muhterem


Erbakan Hocamızla paylaştınız mı? Bu düşüncelerinizi teşkilat mensuplarımızla ve kamuoyu ile  paylaşmayı düşünüyor musunuz.?   Yazılı olarak takdim ettiğiniz düşüncelerinizi yarın Sayın Numan  Bey kamuoyu ile paylaşırsa  ne diyeceksiniz, sır kalırsa teşkilat mensuplarımız ne düşünecektir hiç merak ediyor musunuz.?


         “ Seven ve yeren herkese hakkım helal olsun” diyorsunuz. Helâlaşmak güzel bir şeydir. Bunun yolu da hak sahipleriyle karşılıklı oturup istişare etmektir. Hiç kimseye haksızlık yapmayan amel zenginleri herkese, hakkını kolayca helal edebilir. Amel fakiri olanlar, ameli zenginlerden gördükleri bir haksızlığın karşılığını almadan, haklarını helal etmeyeceklerini de her mümin düşünmelidir.  Arif olan anlar.  


 


                                                                                         Alaettin KÖKSAL


                                                                                         28-Temmuz 2010
Cevap yazmak için üye olun


Yazıyı çok sevdim hemen arkadaşıma göndereyim

Adınız Soyadınız
Arkadaşınızın adı soyadı
Arkadaşınızın E-Posta adresiEklenme Tarihi: 28.07.2010 19:50:29
Kaynak : alıntı
Yazıyı Ekleyen : mrv
 Bu  yazı Bugün 0 kez okundu.
 Bu  yazı Toplam 1687 kez okundu.
mrv bugüne kadar toplam 118 yazı ekledi.
..:: Üye Paneli ::..
K.Adı :
Şifre  :
Beni Hatırla

..:: Favorilerimiz ::..
dedektör
nokta dedektör
nasıl gidilir
karikatür

..:: Son yorumlananlar ::..

''Allah (Haşa) Seçimlerimizi Bilemez'' Diyen Hocalara Cevap

KOMİK RESİMLİ YAZILAR

hadis

yemek tarifleri resimleri

HADİSLERİN EN GUZELİ


..:: Günün Yazıları ::..

KURANDAKİ SIRAYA GÖRE SURE İSİMLERİ

4 BÜYÜK KİTAP HANGİ PEYGAMBERLERE GELDİ

itaat

Mirasta Erkeğe İki, Kadına Bir Pay Olması Haksızlık mı?

allahın 7 ismi


Bugün Hiç Okunmadılar..

İlimle Amel Etmek

NOLURSUNUZ BİR GÖZ ATIN VE ELİNİZİ VİCDANINIZA KOYUN

Yeni Türkiye’ye hazırlanın

Ayetler Göre İnsan Tipleri

misyonerlerin uydurduğu hurafeler


..:: Online Üyeler ::..


Doğum Günü Bugün Olanlar
merdo , merve i sefa , ezin , müjdat , gülenyağmur , rukiyye_temizel , karutlar ,

..:: Arama ::..

Bul:  

..:: En Son Arananlar ::..

yunusemreSESmizahduvaSUScehenemOCAK AYIzeydtoplumsalsübhan

..:: Rasgele 5 Üyemiz ::..

   rüveyda
   ege
   GüLe_SeVdAlI
   biriciksu
   mim

Bu siteye eklenen yazılardan, yazıların yazarları sorumludur. Yazı eklerken alıntı yapılan kaynak mutlaka yazı sonunda belirtilmelidir. Mevcut herhangi bir yazıdan rahatsız olanlar suistimal@islamiyazilar.com mail adresine bilgi vererek duruma göre yazının kaldırılmasını sağlayablirler.