Allah bir kulu sevdi mi, onu dünyadan korur. Tıpkı sizden birinin hastasına suyu yasaklaması gibi.
..:: Menü ::..

..:: Bir Ayet ::..

Onlar senden, azabın çarçabuk getirilmesini istiyorlar; Allah, va'dine kesin olarak muhalefet etmez. Gerçekten, senin Rabbinin katında bir gün, sizin saymakta olduklarınızdan bin yıl gibidir


..:: Bir Hadis ::..

Bağışını geri alan kimsenin durumu şu köpeğin durumu gibidir: Yalını yer, iyice doyunca kusar. Sonra kusmuğuna tekrar dönüp onu yer.


Yazı eklemeye vaktiniz yoksa
islamiyazilar.com'u ana sayfanız yapın

Anasayfa » Islam Tarihi » IŞIGA MUHTAÇLIK


IŞIGA MUHTAÇLIK
 
Bu yazıyı facebookta paylaşıp daha çok kişinin görmesine vesile olmak için tıklayın...

"(Orada olsaydın) güneş doğduğunda onun; mağaralarının sağ tarafına kaydığını, batarken de onlara dokunmadan sol tarafa gittiğini görürdün. Kendileri ise mağaranın geniş bir yerinde idiler…" (Kehf, 17) Ashab-ı Kehf' in sığındığı mağaranın, güneşin hareketlerine göre bulunduğu konumunu anlatıyor bu ayet. Öyle bir konumdadır ki mağara, güneşten ışık ve enerji almakta, fakat bu, içindekileri rahatsız edecek dereceye de ulaşmamaktadır. Kısaca, güneş tabii hareketlerini yapmakta, ama mağaranın uygun konumu sebebi ile içindekiler, hayat için uygun bir ortam elde etmiş olmaktadırlar.

İnsan muhayyilesi bu ya, bu ayet benim zihnimde şöyle bir sahne de canlandırıyor: Mağara hiç güneş görmeyecek konumda. Güneş doğup biraz yükselince, mağara, içini aydınlatmak için güneşin tarafına dönmektedir. Neden böyle bir tasavvur oluşturuyor hayal gücüm? "Karanlık katlanılır bir şey değildir, konu bir mağara olsa bile" diye bir cevap buluyorum içimden. Mağaraya sığınanların -sonunda "ışığı" bulacakları- bir "yolculuğa" çıkmaları gibi; zihnimdeki tablo, onları misafir eden mağarayı da güneşin peşine takmaktadır.

İçinde yaşadığımız dünya, -canlısıyla, cansızıyla- ışıksız edemiyor. Tıpkı bunun gibi, sırlarını çözemesek de varlığını bilip yaşadığımız iç dünyamız da ışığa muhtaç. Bu ışığın asıl kaynağı fıtrat. Yani insan onu yaratılıştan getiriyor. Onu oluşturan şûlenin büyümesi, önümüzü aydınlatacak kıvama gelmesi için "hava"ya ihtiyacı var.

Ruhun ışığı ise, bu ihtiyacını duyu organları yolu ile giderir. Kulak vahiy bilgisini algılar, göz dış dünyayı okur ve kalp/bilinç bu malzemeyi harmanlar ve iman ışığını parlatır, bir enerji kaynağı hâline getirir. Bu iş tıpkı bir karbüratörün, benzini hava ile karıştırıp küçücük bir kıvılcım sayesinde, koca aracı harekete getirecek enerjiye dönüştürmesi gibi bir yolla olur. Benzin ve havanın olmaması hâlinde, akünün sağlayacağı enerjinin bir anlam ifade etmediğini ve motorun çalışmadığını hepimiz biliyoruz. Dahası var: Motor belli süre çalışmadan kalırsa, asıl enerji kaynağı olan akü de biter. İşte, fıtratın sağladığı iman şûlesi de böyledir. Göz kulak ve kalp (yahut bilinç) tarafından beslenmezse küllenir gider ve iman ışığını yakalamak zorlaşır. İşin bir başka yönü de şu: Kalp ve onu destekleyen alıcıların yanlış kullanılması tehlikesi her zaman söz konusudur. O takdirde, içine düşülecek durum açık bir kaostur. Taşlar yerinden oynamış, ayak başa çıkmış, baş ayağa inmiştir. Var olana değil, maddî olana, gözle görülene iman yani inançsızlık ortaya çıkar. Materyalist dünya görüşünü besleyen damar budur.

---Ebabil---

24 Temmuz 2009 Cuma
20:11:30
 SELAM çok güzel bir alıntı .....saolun Rahman razı olsun inş....

SuSmak...

v£RiLm£Si q£R£k£n £n zoR c£VapLardaNdıR...

ߣn SuStum..

iSt£y£N koNuSsuN....

Cevap yazmak için üye olun


Yazıyı çok sevdim hemen arkadaşıma göndereyim

Adınız Soyadınız
Arkadaşınızın adı soyadı
Arkadaşınızın E-Posta adresiEklenme Tarihi: 31.08.2008 18:45:33
Yazıyı Ekleyen : BAYRAMYURT
 Bu  yazı Bugün 2 kez okundu.
 Bu  yazı Toplam 1820 kez okundu.
BAYRAMYURT bugüne kadar toplam 5 yazı ekledi.
..:: Üye Paneli ::..
K.Adı :
Şifre  :
Beni Hatırla

..:: Favorilerimiz ::..
dedektör
nokta dedektör
nasıl gidilir
karikatür

..:: Son yorumlananlar ::..

''Allah (Haşa) Seçimlerimizi Bilemez'' Diyen Hocalara Cevap

KOMİK RESİMLİ YAZILAR

hadis

yemek tarifleri resimleri

HADİSLERİN EN GUZELİ


..:: Günün Yazıları ::..

KURANDAKİ SIRAYA GÖRE SURE İSİMLERİ

4 BÜYÜK KİTAP HANGİ PEYGAMBERLERE GELDİ

Kuran Arapçadır, Ama Hükümleri Evrenseldir

İslam'da Recm Gibi İnsanlık Dışı Vahşet Yoktur!

KIYMETLİ KADIN İSİMLERİ


Bugün Hiç Okunmadılar..

AŞKIM SEN OL ALLAH'IM...

ESMA_ÜL HÜSNA VE ŞERHİNDEN OLAN ŞEHİD

Ölüm Zevki

Müslümanlara Uygulanan Zulme Karşı Birlik Olmak

Bu Ayetleri Biliyor Muydunuz?


..:: Online Üyeler ::..


Doğum Günü Bugün Olanlar
rojin , bnm , doğan , gül sevdalısı , adem8286 , coolgaripce , neriman , nurdan elif ,

..:: Arama ::..

Bul:  

..:: En Son Arananlar ::..

fark etmeli insanyaz?anne ve babaabdurrahmanKUTSALEMANETLERazampeygamberseviikramgelecek

..:: Rasgele 5 Üyemiz ::..

   kelebek
   love_62127
   HAYAT
   kara biber
   ahmetegemen

Bu siteye eklenen yazılardan, yazıların yazarları sorumludur. Yazı eklerken alıntı yapılan kaynak mutlaka yazı sonunda belirtilmelidir. Mevcut herhangi bir yazıdan rahatsız olanlar suistimal@islamiyazilar.com mail adresine bilgi vererek duruma göre yazının kaldırılmasını sağlayablirler.