Pek çok günahları olan bir kimse dahi olsa, zulme uğrayanın bedduası kabul görür. Fasıklığı kendine...
..:: Menü ::..

..:: Bir Ayet ::..

Onlar senden, azabın çarçabuk getirilmesini istiyorlar; Allah, va'dine kesin olarak muhalefet etmez. Gerçekten, senin Rabbinin katında bir gün, sizin saymakta olduklarınızdan bin yıl gibidir


..:: Bir Hadis ::..

Allah bir kulu sevdi mi, onu dünyadan korur. Tıpkı sizden birinin hastasına suyu yasaklaması gibi.


Yazı eklemeye vaktiniz yoksa
islamiyazilar.com'u ana sayfanız yapın

Anasayfa » Haberler » Hüsnü Mübarek İstifa Etti !( 11 ..


Hüsnü Mübarek İstifa Etti !( 11 Şubat 2011 )
 
Bu yazıyı facebookta paylaşıp daha çok kişinin görmesine vesile olmak için tıklayın...

HÜSNÜ  MÜBAREK  İSTİFA  ETTİ


Mübarek' in Başkan Yardımcısı Ömer Süleyman, Hüsnü Mübarek' in istifa ettiğini açıkladı. Mübarek' in, ilk açıklamasının aksine, yetkilerini Ömer Süleyman' a değil, Mısır Ordusu' na bıraktığı belirtildi.1981’DEN BERİ 4 KEZ ARKA ARKAYA GÖREVE SEÇİLEN MÜBAREK OĞLUNU YERİNE GEÇİRMEK İSTİYORDU
Mısır’da 18 gündür süren protesto gösterilerinin ardından bugün görevinden istifa eden ve 1981 yılından beri Mısır Cumhurbaşkanı olarak görev yapan Muhammed Hüsnü Said Mübarek 4 Mayıs 1928’de Menufiya’daki Kafr El Meselha’da doğdu.
         Liseden sonra
Kahire’deki Mısır Askeri Akademisi’ni (1949) bitiren ve 1950’de Hava Kuvvetleri’ne pilot olarak katılan Mübarek, Sovyetler Birliği’nde ileri uçuş ve bombardıman teknikleri konusunda öğrenim gördü.
         Hüsnü Mübarek, Mısır Hava Kuvvetleri’nde çeşitli görevler üstlendikten sonra 1966-69 arasında Hava Akademisi komutanlığını yürüttü ve 1972’de Cumhurbaşkanı Enver Sedat tarafından hava kuvvetleri komutanlığına getirildi.
         Ekim 1973’te
İsrail’le yapılan Yom Kippur Savaşı’nın ilk günlerinde Mısır Hava Kuvvetleri’nin elde ettiği başarılarda önemli rol oynayan Mübarek, ertesi yıl mareşal oldu.
         Mübarek, Nisan 1975’te devlet başkanı yardımcılığına atanmasının ardından Fas, Cezayir ve Moritanya arasında Batı Sahra’nın (İspanyol Sahrası) geleceğiyle ilgili anlaşmazlıkta arabuluculuk yaptı.
         6 Ekim 1981’de Enver Sedat’ın bir
suikast sonucunda öldürülmesi üzerine Devlet Başkanı olan Hüsnü Mübarek, Arap ülkeleriyle ilişkileri geliştirmeye çalıştı ve 1982’de Lübnan’ı işgal eden İsrail’le yakınlaşma politikasından uzaklaştı.
         Mübarek, Enver Sedat’ın öldürülmesinde sonra 6 kez suikast girişimine maruz kaldı ve sonuncusu 1995’te
Afrika zirvesine katılmak üzere Etiyopya’nın başkenti Addis Ababa’ya vardığı sırada düzenlendi.
         Hüsnü Mübarek, 1987’de 6 yıllık ikinci bir dönem için, oyların yüzde 97’sini alarak devlet başkanlığına yeniden seçildi ve 1989’da Enver Sedat döneminde İsrail’le yaptığı barış antlaşması yüzünden
Arap Birliği’nden çıkarılan ülkesi tekrar örgüte kabul edildi, merkezi de Kahire’ye taşındı.
         1990-91’deki Körfez krizi ve onu izleyen Körfez Savaşı sırasında Arap ülkeleri, İsrail ve
Filistin Kurtuluş Örgütü (FKÖ) arasında aracılık görevini üstlenen Mübarek, Suudi Arabistan’ın, uluslararası kuvvetlerin desteğine başvuru kararının desteklenmesinde öteki Arap ülkelerine öncülük etti.
         Enver Sedat’a yapılan suikastın ardından cumhurbaşkanlığı görevinin yanısıra Ulusal Demokratik Parti’nin liderliğine de seçilen Mübarek, 1987, 1993, 1999 ve 2005 yıllarında yapılan ve muhalefetin katılımının kısıtlandığı seçimlerde arka arkaya dört kez göreve seçildi.
         Oğlu Cemal Mübarek’i yerine geçirmeye hazırlanan Hüsnü Mübarek, 1981’de ilan edilen
sıkıyönetim ile elde ettiği olağanüstü yetkileri muhalif sesleri bastırmak için kullandı.
         1950’den beri Kahire’deki Amerikan Üniversitesi mezunu, yarı İngiliz Suzanne Sabet ile evli olan Hüsnü Mübarek’in Alaa ve Cemal isimli iki oğlu bulunuyor.
         Sigara ya da içki içmeyen Mübarek, güne sabah saat 6’da spor salonunda başlamasıyla ve sağlıklı bir yaşam sürmeye özen göstermesiyle biliniyor.


El Arabiya Televizyonu: Mısır' da ordu parlamentoyu feshedecek
Mısır Silahlı Kuvvetler Yüksek Konseyi’nin, parlamentoyu, kabineyi feshedeceği ve ülkenin Yüksek
Anayasa Mahkemesi Başkanı ile yönetileceği öne sürüldü.
         Haberi veren El Arabiye televizyonu, ordunun bu konuda bir açıklama yapmasının beklendiğini kaydetti.


İSVİÇRE: "MÜBAREK’İN MALVARLIĞI DONDURULACAK"
Mısır’da Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek’in istifasına tepkiler gelmeye devam ediyor.
         İsrail hükümetinden isminin açıklanmasını istemeyen bir yetkili, Mübarek’in istifasının Mısır ve komşuları için "sarsıntısız" bir geçiş sürecinin başlatmasını umduklarını belirterek, İsrail ile Mısır arasında 1979’da varılan barış anlaşmasının korunmasının gerekli olduğunu kaydetti.
         Sıcak yorumlar yapmak için henüz erken olduğunu belirten İsrailli yetkili, Cumhurbaşkanı Mübarek’in gidişinin bazı İsrailli yetkililerde endişe yarattığını da sözlerine ekledi.
        
ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden da, Mısır’da "tarihi bir gün" yaşandığını belirterek, Hüsnü Mübarek’in istifasının bu ülkeye en kısa sürede demokrasinin gelmesini sağlayacağını söyledi.
        
Almanya Başbakanı Angela Merkel de, Cumhurbaşkanı Mübarek’in istifasını "tarihi bir değişim" olarak niteledi.
         Arap Birliği Genel sekreteri
Amr Musa da, Mısır’daki değişimi "Beyaz Devrim" olarak niteleyerek, "Ulusal bir uzlaşmanın oluşturulmasını sabırsızlıkla bekliyorum" dedi.
         Öte yandan İsviçre
Dışişleri Bakanlığı, Mübarek’in bu ülkedeki olası malvarlıklarının belirlenerek dondurulacağını açıkladı.


MÜSLÜMAN KARDEŞLER: "ZAFER GÜNÜ"
Mısır’ın en büyük muhalif grubu Müslüman Kardeşler, Hüsnü Mübarek’in istifasından ötürü bugünün "zafer günü" olduğunu açıkladı.
         Müslüman Kardeşler’in eski
parlamento grubu lideri Muhammed el Katatni Reuters’a yaptığı açıklamada, "Mısır halkını ve şehitleri selamlıyorum. Bugün, Mısır halkı için zafer günüdür. Devrimin en önemli hedefine ulaşıldı" dedi.
         Katatni, Silahlı Kuvvetler Yüksek Konseyi tarafından atılacak bir sonraki adımı beklediklerini ifade etti.


MÜBAREK’İN İSTİFASI TUNUS VE BEYRUT’TA SEVİNÇ GÖSTERİLERİNE YOL AÇTI
Mısır Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek’in istifası Tunus ve Lübnan’da da sevinç gösterilerine yol açtı.
         Aralık ortasında başlayan protesto hareketinin ardından 14 Ocak’ta Devlet Başkanı Zeynelabidin Bin Ali’nin ülkeyi terkettiği ve birçok Arap ülkesinde gösterileri ateşlediği Tunus’un başkenti Tunus’ta, Mübarek’in gidişi otomobil klaksonları ve danslarla kutlandı.
         Lübnan’ın başkenti Beyrut’un birçok semtinde de, Mısır Cumhurbaşkanının istifası otomobil konvoyları, klaksonlar ve havai fişeklerle kutlandı.
         Lübnan’daki
Hizbullah da, "tarihi zaferlerinden" dolayı Mısırlılar’ı kutladığını açıkladı.
        
İran Dışişleri Bakanlığı sözcüsü de, Mısır halkının "büyük bir zafer" elde ettiğini söyleyerek, "Mısırlılar’ın bu yolda devam etmelerini ve tüm tarihi isteklerini gerçekleştirmelerini umduklarını" belirtti.
        
Avrupa Birliği Dışişleri Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton da, "halkının sesini dinleyen" Mübarek’in istifasını memnuniyetle karşıladığını belirterek, Mısır’da "geniş katılımlı bir hükümet kurulması" çağrısı yaptı.


AB, MÜBAREK’İN İSTİFA KARARINI "SAYGIYLA" KARŞILADI
AB Dışişleri Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton, Mısır Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek’in istifasını "saygıyla" karşıladığını söyledi.
         Ashton, basına yaptığı açıklamada, Mısır’da demokrasi inşasına destek vermek istediklerini belirterek "dikta etmeyeceğiz, yardımcı olacağız" dedi.
         Catherine Ashton, Mısır halkını geçiş döneminde yönetecek olan Silahlı Kuvvetler Yüksek Konseyi’nden büyük beklentileri olduğunu belirterek buna uygun davranılmasını istedi.
         Mısır halkının barışçıl ve onurlu değişim mücadelesini "selamlayan" Ashton, şimdi sıranın geniş katılımlı sivil hükümet için diyaloğu hızlandırmaya geldiğini belirterek, özgür ve adil seçimler yoluyla demokrasiye geçişin düzen içinde ve geri döndürülemez şekilde ilerletilmesi çağrısı yaptı.
         Ashton, devrik Cumhurbaşkanı Mübarek’in mal varlığının dondurulup dondurulmaması konusunun AB üyeleri arasında tartışılacağını bildirdi.
        
Avrupa Parlamentosu’nun (AP) önde gelen siyasi gurupları ise Mübarek’in istifasını sevinçle karşıladı.
         AP Sosyalist Grup Başkanı Martin Schulz, Mübarek’in istifa etmekte çok geç kaldığını belirterek Mısır’da tüm siyasi ve toplumsal grupların dahil olacağı süreçle hakiki demokrasi yolunun açılmasını istedi.
         AP Liberal Grup Başkanı Guy Verhofstadt ise Mübarek’in istifasını "özgürlük ve demokrasi zaferi" olarak değerlendirerek "Mısır ve Tunus halklarının, Batı’da
İslam ve demokrasinin birbiriyle uyumlu olmadığını iddia edenleri yalanladığını" söyledi.
         Verhofstadt, "Müslüman ve Hrıstiyanları omuz omuza gösteri yaparken gördüğümüz zaman halkın açık toplum ve liberal demokrasi inşa etme gücüne çok inandık" dedi.


HAMAS: "MISIR’DAKİ DEVRİMİN ZAFERİNİN BAŞLANGICI"
Hamas, Mübarek’in istifasını, "Mısır’daki devrimin zaferinin başlangıcı" olarak nitelendirdi.
        
Gazze Şeridi’nde yönetimi elinde bulunduran Hamas Hareketi sözcülerinden Dr. Sami Ebu Zühri, bunun Mısır halkının iradesinin ve azminin bir sonucu olduğunu ve Hamas olarak Mısır halkının yanında olduklarını belirtti.
         Elde ettikleri bu zafer nedeniyle Mısır halkını kutlayan Ebu Zühri, Mısır ordusunu da halkın taleplerini dikkate almaya ve bu haktan dönüşe yönelik hiç kimsenin çabalarına izin vermemeye çağırdı.
         Ebu Zühri, yeni Mısır liderlerine, Gazze Şeridi’nin yeniden imarının sağlanması amacıyla ablukanın kaldırılması ve Mısır sınırındaki Refah geçişinin süresiz olarak açılması için acilen karar alma çağrısında da bulundu.
         Ebu Zühri, Mübarek’in Gazze’deki ablukanın ve Gazze’ye yönelik son savaşın sorumlularından biri olduğunu da kaydetti.
         Mübarek’in istifa ettiğinin açıklanmasının ardından, yüzlerce
Filistinli Gazze sokaklarına döküldü. Gazze’deki Filistinliler, kimileri araçlarıyla turlar atarak, kimileri de havaya silahlarıyla ateş açarak Mübarek’in görevini bırakmasını kutluyor.


Naklen  Yazan : *ÜSTÜNBAŞ* 12.02.2011
Cevap yazmak için üye olun


Yazıyı çok sevdim hemen arkadaşıma göndereyim

Adınız Soyadınız
Arkadaşınızın adı soyadı
Arkadaşınızın E-Posta adresiEklenme Tarihi: 12.02.2011 13:49:34
Yazıyı Ekleyen : *ÜSTÜNBAŞ*
 Bu  yazı Bugün 1 kez okundu.
 Bu  yazı Toplam 1950 kez okundu.
*ÜSTÜNBAŞ* bugüne kadar toplam 175 yazı ekledi.
..:: Üye Paneli ::..
K.Adı :
Şifre  :
Beni Hatırla

..:: Favorilerimiz ::..
dedektör
nokta dedektör
nasıl gidilir
karikatür

..:: Son yorumlananlar ::..

''Allah (Haşa) Seçimlerimizi Bilemez'' Diyen Hocalara Cevap

KOMİK RESİMLİ YAZILAR

hadis

yemek tarifleri resimleri

HADİSLERİN EN GUZELİ


..:: Günün Yazıları ::..

KURANDAKİ SIRAYA GÖRE SURE İSİMLERİ

4 BÜYÜK KİTAP HANGİ PEYGAMBERLERE GELDİ

KIYMETLİ KADIN İSİMLERİ

DoStLuK iLe iLgİlİ

Sıkıntı anında çekilecek tesbihler..


Bugün Hiç Okunmadılar..

Sevgiler ihmale gelmez..

İSTANBUL'UN MÂNEVÎ FÂTİHİ

..::GüLLeR SeNSiZ AGLaR EFeNDiM !::..

seven sevilen ve özlenen erbakan

Hz. PEYGAMBER’E KARŞI VAZİFELERİMİZ


..:: Online Üyeler ::..


Doğum Günü Bugün Olanlar
çağrı , nazlıcan , feveran , koolistiwra , kazan , MGUMUS , yücel01 , f d ,

..:: Arama ::..

Bul:  

..:: En Son Arananlar ::..

kubbe resimleriANNEya allahFATİHAAHYdilahmedRAMAZANrisaleebubekir

..:: Rasgele 5 Üyemiz ::..

   mahmutbezginnn
   yahüseyin
   zulal
   gulsende
   okyanus

Bu siteye eklenen yazılardan, yazıların yazarları sorumludur. Yazı eklerken alıntı yapılan kaynak mutlaka yazı sonunda belirtilmelidir. Mevcut herhangi bir yazıdan rahatsız olanlar suistimal@islamiyazilar.com mail adresine bilgi vererek duruma göre yazının kaldırılmasını sağlayablirler.