Nafaka için harcananın hepsi Allah yolunda harcanmış gibidir, bina için harcanan müstesna, bunda hayır yoktur.
..:: Menü ::..

..:: Bir Ayet ::..

Onlar senden, azabın çarçabuk getirilmesini istiyorlar; Allah, va'dine kesin olarak muhalefet etmez. Gerçekten, senin Rabbinin katında bir gün, sizin saymakta olduklarınızdan bin yıl gibidir


..:: Bir Hadis ::..

Bağışını geri alan kimsenin durumu şu köpeğin durumu gibidir: Yalını yer, iyice doyunca kusar. Sonra kusmuğuna tekrar dönüp onu yer.


İnternete güvenli bir başlangıç yapın
islamiyazilar.com'u ana sayfanız yapın

Anasayfa » Peygamberlerimiz » Her sey Onun hurmetine yaratildi..


Her sey Onun hurmetine yaratildi‏
 
Bu yazıyı facebookta paylaşıp daha çok kişinin görmesine vesile olmak için tıklayın...

Peygamberlerin en üstünü ve sonuncusu, Allahü teâlâ’nın yarattığı varlıkların en şereflisi Muhammed aleyhisselâmdır. Her şey Onun hürmetine yaratıldı. O, Allahü teâlâ’nın resûlü, son Peygamberidir. Allahü teâlâ bütün peygamberlerine ismiyle hitâp ettiği hâlde, Ona “Habîbim” diyerek hitâp etmiştir. Nitekim, Allahü teâlâ bir Hadîs-i kudsîde: (Sen olmasaydın, sen olmasaydın, hiçbir şeyi yaratmazdım!) buyurdu. Allahü teâlâ, kullarına râzı olduğu ve beğendiği yolu göstermek için çeşitli kavimlere zamân zamân peygamberler göndermiştir. Muhammed aleyhisselâmı ise son Peygamber olarak bütün insanlara ve cinlere göndermiştir. Bunun için Peygamberimize “Hâtem-ül-Enbiy┠denilmiştir.

 

Her peygamber, kendi zamânında, kendi mekânında, kendi kavminin hepsinden her bakımdan üstündür. Muhammed aleyhisselâm ise, her zamânda, her memlekette, yanî dünyâ yaratıldığı günden kıyâmet kopuncaya kadar, gelmiş ve gelecek bütün varlıkların, her bakımdan en üstünüdür. Hiçbir kimse, hiçbir bakımdan, Onun üstünde değildir.

 

Allahü teâlâ her şeyden önce Muhammed aleyhisselâmın nûrunu yarattı. Eshâb-ı  kirâmdan Abdüllah bin Câbir “radıyallahü anh”; “Yâ Resûlallah! Allahü teâlâ her şeyden evvel neyi yaratmıştır, bana söyler misin?” deyince, Sevgili Peygamberimiz şöyle buyurdu: (Her şeyden evvel senin peygamberinin, yanî benim nûrumu kendi nûrundan yarattı. O zamân ne Levh, ne Kalem, ne Cennet, ne Cehennem, ne Melek, ne Sem⒠(gökyüzü), ne Arz (yeryüzü), ne Güneş, ne Ay, ne İnsan, ne de Cin vardı.) Âdem aleyhisselâm yaratılınca, Arş-ı a’lâda nûr ile yazılmış “Ahmed” ismini gördü. “Yâ Rabbî! Bu nûr nedir?” diye sorunca, Allahü teâlâ; (Bu, İsmi göklerde Ahmed ve yerlerde Muhammed olan, senin zürriyetinden bir Peygamberin nûrudur. Eğer O olmasaydı, seni yaratmazdım) buyurdu. Âdem aleyhisselâm yaratılınca, alnına Muhammed aleyhisselâmın nûru kondu ve o nûr onun alnında parlamaya başladı. Âdem aleyhisselâmdan itibâren babadan oğula intikâl ederek, asıl sahibi Muhammed aleyhisselâma ulaştı.

 

Muhammed aleyhisselâm hicretten 53 sene evvel Rebîülevvel ayının on ikinci pazartesi gecesi, sabâha karşı, Mekke’de doğdu. Târîhçiler, bu günün Mîlâdî sene ile 571 senesinin nisan ayının yirmisine rastladığını söylüyor. Doğmadan birkaç ay önce babası, altı yaşında iken de annesi vefât etti. Bu sebepten Peygamber efendimize Dürr-i Yetîm (yetîmlerin incisi) lakabı da verilmiştir. Sekiz yaşına kadar dedesi Abdülmuttalibin yanında kaldı. Dedesi de vefât edince, amcası Ebû Tâlib Onu yanına aldı. Yirmi beş yaşındayken Hadîcet-ül Kübrâ ile evlendi. Bu hanımından doğan ilk oğlunun adı Kâsım idi. Bundan dolayı Peygamberimize Ebül-Kâsım Yani Kâsımın babası da denildi. Araplarda böyle künye ile anılmak adetti. Kırk yaşında, bütün insanlara ve cinne Peygamber olduğu Allahü teâlâ tarafından bildirildi. Üç sene sonra herkesi îmâna çağırmağa başladı. Elli iki yaşında mirâca çıktı. 622 yılında 53 yaşında olduğu hâlde, Mekke’den Medîne’ye hicret etti. Yirmi yedi defa muhârebe yaptı. 11 [m. 632] senesinde Rebîülevvel ayının on ikinci pazartesi günü öğleden evvel hicrî 63, mîlâdî 61 yaşında vefât ettiCevap yazmak için üye olun


Yazıyı çok sevdim hemen arkadaşıma göndereyim

Adınız Soyadınız
Arkadaşınızın adı soyadı
Arkadaşınızın E-Posta adresiEklenme Tarihi: 24.04.2009 09:30:48
Yazıyı Ekleyen : admin
 Bu  yazı Bugün 0 kez okundu.
 Bu  yazı Toplam 845 kez okundu.
admin bugüne kadar toplam 3487 yazı ekledi.
..:: Üye Paneli ::..
K.Adı :
Şifre  :
Beni Hatırla

..:: Favorilerimiz ::..
dedektör
nokta dedektör
nasıl gidilir
karikatür

..:: Son yorumlananlar ::..

''Allah (Haşa) Seçimlerimizi Bilemez'' Diyen Hocalara Cevap

KOMİK RESİMLİ YAZILAR

hadis

yemek tarifleri resimleri

HADİSLERİN EN GUZELİ


..:: Günün Yazıları ::..

KURANDAKİ SIRAYA GÖRE SURE İSİMLERİ

KIYMETLİ KADIN İSİMLERİ

umre ve cuma namazı

allahın 7 ismi

Siz Kuran'ı Araplardan Daha mı İyi Bileceksiniz?


Bugün Hiç Okunmadılar..

Hz.Eshab-ı kehf (Mağara arkadaşları) Kıssası (Nesir yazısı)

müminler ancak kardeştir

Boş konuşmak..!

: ben sustum sen söyle sensizliğimi..!

Boş İşlerden ve Sözlerden Kaçınmak


..:: Online Üyeler ::..


Doğum Günü Bugün Olanlar
acar , şevval , 295555 , wonder , ZÜMRÜT , coshkun_54 , gost , kartaca , bilqe ,

..:: Arama ::..

Bul:  

..:: En Son Arananlar ::..

nerimanilginç resimlerkurabiyeinsan hakkıallah inancıoryantalistislamdaisimserapdört büyük kitap

..:: Rasgele 5 Üyemiz ::..

   anahro
   TUĞBA
   lazefe09
   sündüs
   filistinliibrahim

Bu siteye eklenen yazılardan, yazıların yazarları sorumludur. Yazı eklerken alıntı yapılan kaynak mutlaka yazı sonunda belirtilmelidir. Mevcut herhangi bir yazıdan rahatsız olanlar suistimal@islamiyazilar.com mail adresine bilgi vererek duruma göre yazının kaldırılmasını sağlayablirler.