Birbirinize karşı mütevazi olmanızı, Allah bana vahiyle emretti. Öyle ki, hiç kimse, kimseye karşı övünmesin ve hiç kimse, hiç kimseye zulmetmesin
..:: Menü ::..

..:: Bir Ayet ::..

Onlar senden, azabın çarçabuk getirilmesini istiyorlar; Allah, va'dine kesin olarak muhalefet etmez. Gerçekten, senin Rabbinin katında bir gün, sizin saymakta olduklarınızdan bin yıl gibidir


..:: Bir Hadis ::..

İyilik insanlar arasında kesintiye uğrayabilir. Fakat iyiliği yapanla, Allah arasında hiçbir kesinti olmaz.


İslamiyazılar gözünüzün önünde olsun
islamiyazilar.com'u ana sayfanız yapın

Anasayfa » İslamda Ticaret » Helal Gıda Patenti


Helal Gıda Patenti
 
Bu yazıyı facebookta paylaşıp daha çok kişinin görmesine vesile olmak için tıklayın...25 yıllık bir çalışmanın, bir mücadelenin semeresi olarak, “HELAL GIDA” sertifikasının kamu kurumlarında DA ciddî boyutlarda düşünüldüğünü ve yüksek sesle konuşulduğunu gazete haberlerinden öğrenmiş bulunuyoruz. Vakit Gazetesinin 15.Ekim.2005 tarihli nüshasında “HELAL GIDA” konusunda önemli bir haber yayınlandı. Türk Standartları Enstitüsü Genel Sekreter Yardımcısı Ahmet Kurter’in açıklamasının yer aldığı haberde:


“Amerika, Kanada, İngiltere, Malezya ve Endonezya gibi pek çok ülkede Müslümanlar için sertifikalanarak güvenli hale getirilmiş ürünler marketlerde satılırken, %98’i Müslüman olan Türkiye’de gıda ürünlerinin helalliği yıllardır tartışılıyor. Özellikle et ve katkı maddeleri içeren diğer gıda ürünleri ile ilgili konularda sık sık gündeme gelen “helal MI, değil MI?” tartışması bitiyor.
Türk Standartlar Enstitüsü,”HELAL GIDA” Standart Belgesinin alt yapısını hazırlamaya çalışıyor. İsteyen firmalara “HELAL GIDA” belgesi vermeye hazırlanan T.S.E, Diyanet İşleri Başkanlığı görevlileri ile birlikte yapılacak inceleme sonucunda ürünlerin İslamî kurallara uygun olup olmadığına karar verecek.
“HELAL GIDA” Belgesi ile tüketicileri korumayı amaçladıklarını belirten Ahmet Kurter bu konudaki çalışmaları önümüzdeki yıl bitirmeyi planladıklarını söyledi.
Belgenin ismi konusunda, “HELAL GIDA” üzerinde durduklarını ifade Eden Kurter, birçok ülkede “HALAL FOOD” denilen standardın kullanıldığını kaydetti. Ürünün helal olduğunu gösteren işaretin paketlenerek satılan ürünlerin üzerinde olabileceği gibi, lokanta ve kafeterya gibi yerlerde belge olarak DA asılabileceğini belirtti.
Kurter, talebin çoğunlukla gıda ihracatı yapan firmalardan, Avrupa ve Amerika’da yaşayan Müslümanlardan geldiğini belirtti ve ekledi. Tüketiciler artık “HELAL GIDA” etiketi arıyor.”GLOBAL DANISMANLIK Helal Gıda Belgelendirmesi konusunda bu standardın yayınlanıp geliştirildiği merkez olan Malezya İslami Araştırma Merkezinden alınacak olan bu belge için size danısmanlık hizmeti vermektedir
Cevap yazmak için üye olun


Yazıyı çok sevdim hemen arkadaşıma göndereyim

Adınız Soyadınız
Arkadaşınızın adı soyadı
Arkadaşınızın E-Posta adresiEklenme Tarihi: 23.11.2008 19:24:58
Kaynak : Global
Yazıyı Ekleyen : halil
 Bu  yazı Bugün 2 kez okundu.
 Bu  yazı Toplam 1934 kez okundu.
halil bugüne kadar toplam 365 yazı ekledi.
..:: Üye Paneli ::..
K.Adı :
Şifre  :
Beni Hatırla

..:: Favorilerimiz ::..
dedektör
nokta dedektör
nasıl gidilir
karikatür

..:: Son yorumlananlar ::..

''Allah (Haşa) Seçimlerimizi Bilemez'' Diyen Hocalara Cevap

KOMİK RESİMLİ YAZILAR

hadis

yemek tarifleri resimleri

HADİSLERİN EN GUZELİ


..:: Günün Yazıları ::..

KURANDAKİ SIRAYA GÖRE SURE İSİMLERİ

4 BÜYÜK KİTAP HANGİ PEYGAMBERLERE GELDİ

KIYMETLİ KADIN İSİMLERİ

Avlanmak günahmıdır avcılık günahmıdır harammıdır

Peygamberimiz'den (s.a.v) 100 hadis..


Bugün Hiç Okunmadılar..

MÜMİNLER

namazı kıl mutlaka

KADINLARIN ŞAHİTLİĞİ

Evlenecek Müslüman Kızın Şartları

Oruçlu Kadın Yemeğin Tadına Bakabilir mi?


..:: Online Üyeler ::..


Doğum Günü Bugün Olanlar
ccoşkun_123 , GİZOŞŞ , reyyan , ömer özsöz , berk , ahiskalı , necm , ati.istanbul , Osmanlı kadını ,

..:: Arama ::..

Bul:  

..:: En Son Arananlar ::..

ebubekirgusibadetiniremresimli hadislertesettrcimabilgimektubtarihselcilik

..:: Rasgele 5 Üyemiz ::..

   kaazto
   hakan arslantürk
   Fuat Türker
   meçhul19
   BLaCkSeAsToRm

Bu siteye eklenen yazılardan, yazıların yazarları sorumludur. Yazı eklerken alıntı yapılan kaynak mutlaka yazı sonunda belirtilmelidir. Mevcut herhangi bir yazıdan rahatsız olanlar suistimal@islamiyazilar.com mail adresine bilgi vererek duruma göre yazının kaldırılmasını sağlayablirler.