Yardıma ihtiyacı olanlara sadaka dağıtmak vehayır yapmak istediğinde, hemen yap(geciktirme)
..:: Menü ::..

..:: Bir Ayet ::..

Onlar senden, azabın çarçabuk getirilmesini istiyorlar; Allah, va'dine kesin olarak muhalefet etmez. Gerçekten, senin Rabbinin katında bir gün, sizin saymakta olduklarınızdan bin yıl gibidir


..:: Bir Hadis ::..

Kişinin malayani (boş) şeyleri terki İslam'ının güzelliğinden ileri gelir


Başlangıç sayfanıza talibiz
islamiyazilar.com'u ana sayfanız yapın

Anasayfa » Genel Makaleler » HARAMLA İLGİLİ YAZILAR


HARAMLA İLGİLİ YAZILAR
 
Bu yazıyı facebookta paylaşıp daha çok kişinin görmesine vesile olmak için tıklayın...


Sa.


 


Dostlar izninizle haram kavramina kisaca deginmek istiyorum.. Islam dusuncesinin merkezi kavramlarindan olan haram, kelime anlami olarak yasaklama, alikoyma vb. manalara gelirken, din dilinde, Allah’in yapilmamasini emrettigi bir seyi yapmak veya yapilmasini emrettigi bir seyi yapmamak anlamlarina gelir..


 


Muhtemelen verilen tanimin ikinci kimsi bazi sorulari beraberinde getirecektir.. ancak onun cevabini yazinin sonuna birakiyoruz..


 


Nebi’nin (s.a.s) diliyle ifade edilecek olursa “Helal bellidir, haram bellidir. Bu ikisinin arasında insanlarin cogunun bilmedigi birtakim supheli seyler vardır. Kisi bunlardan sakinirsa dinini, irzini korumuş olur. Supheli seylerdenkacinmayanlar, korulugun kenarında hayvanlarini otlatan kimse gibidir. Kolladigi hayvanlarin her an koruluga dalmasi mumkundur. Dikkat edin her hukumdarin bir korulugu vardir, Allah’in korulugu da haram kildigi seylerdir...” (Buhârî, İmân, 39; Muslim, Musaka, 20.)


 


Rivayetten de anlasildigi uzere haramin sinirlari Allah’in gozetilmesini istedigi olculerdir.. bu olculerin yitirilmesi ise ihlal anlamina gelir.. ihlal edilen sey ise insana sahip oldugu her seyi verenin yani Yaratici’nin buyruklaridir.. bu ihlalin sonuclari ise (eger kul veya toplum hakkini ilgilendirmiyorsa) Allah ile kul arasindaki munasebetin sonucuna gore, ya affedilecek (yani tevbeyle) ya da ahirette karsiligi ayniyle verilecektir..


 


Haram, cogunlukla tatlidir.. ancak onun tatliligi nefse goredir.. selim insan akli ise Allah’in haramlarinin, kulun hukukunu korumak adina vaz edildigini bilir.. o yuzden bu dunyada ve sonsuz hayatta iyi bir son icin bu olculere riayet eder..


 


Kul, kul olmasi hasebiyle hatalara dusmeye musaittir. Ancak onu “iyi bir kul” yapan hicbir zaman hataya dusmemesi degildir.. aksine hataya dustugu zaman dogrulabilmesi ve Yaratciya el acabilmesidir.. bu el acisin ardindan ise istikrarli bir hayat icin cabalayabilmesidir.. bu da bir rivayette su sekilde ifade edilmistir: “Allah’a yemin olsun ki, siz gunah islememis olsaydiniz, Allah sizi ortadan kaldirir, gunah isleyen bir kavim getirirdi. Onlar da Allah’tan bagislanma dilerler, O da kendilerini affederdi…” (Muslim, Tevbe, 2.)


 


Verdigimiz tanimin ikinci kismina gelince; Allah’in yapilmasini emrettigi bir seyi yapmamak da haram kapsamina girer demistik.. bunun gerekcesi ise su; Allah’in bir seyi yasaklamasi ve kulun onu gormezden gelmesi, Allah’in bir emrine aykiriligi ifade etmektedir.. ayni sekilde Allah’in bir seyin yapilmasini emretmesi ve kulun onu gormezden gelmesi de Allah’in bir emrine aykiriligi ifade eder.. yani her iki durumda da bir emrin ihlali vardir.. iste bundan dolayi ikisi de ayni kapsama girmektedir.


 
Cevap yazmak için üye olun


Yazıyı çok sevdim hemen arkadaşıma göndereyim

Adınız Soyadınız
Arkadaşınızın adı soyadı
Arkadaşınızın E-Posta adresiEklenme Tarihi: 14.06.2009 16:08:49
Kaynak : m.ahmed candar.
Yazıyı Ekleyen : admin
 Bu  yazı Bugün 0 kez okundu.
 Bu  yazı Toplam 3769 kez okundu.
admin bugüne kadar toplam 3487 yazı ekledi.
..:: Üye Paneli ::..
K.Adı :
Şifre  :
Beni Hatırla

..:: Favorilerimiz ::..
dedektör
nokta dedektör
nasıl gidilir
karikatür

..:: Son yorumlananlar ::..

''Allah (Haşa) Seçimlerimizi Bilemez'' Diyen Hocalara Cevap

KOMİK RESİMLİ YAZILAR

hadis

yemek tarifleri resimleri

HADİSLERİN EN GUZELİ


..:: Günün Yazıları ::..

KURANDAKİ SIRAYA GÖRE SURE İSİMLERİ

4 BÜYÜK KİTAP HANGİ PEYGAMBERLERE GELDİ

KIYMETLİ KADIN İSİMLERİ

Avlanmak günahmıdır avcılık günahmıdır harammıdır

Sıkıntı anında çekilecek tesbihler..


Bugün Hiç Okunmadılar..

misyoner faaliyetleri‏

HADİS-İ ŞERİFLER

HACDAN NELER GETİRMELİYİZ

İhlâs, herşeyi yalnız Allah rızâsı için yapmakdır.

HaYıRLı CuMaLaR...


..:: Online Üyeler ::..


Doğum Günü Bugün Olanlar
veteriner , 26kızılcıklı26 , ffahriyer , kullum , memetto , ASO , mehmetali , 30464501126 , surali , talha. , vedat aydın , ubeyde , çınar ,

..:: Arama ::..

Bul:  

..:: En Son Arananlar ::..

genlikahmetMUTLAKAnasr suresianasayfaelif bakutlu doğumefendimizin hayatıel kuddushads

..:: Rasgele 5 Üyemiz ::..

   Alaattin
   yekta
   beytullah
   taha60
   rabiya

Bu siteye eklenen yazılardan, yazıların yazarları sorumludur. Yazı eklerken alıntı yapılan kaynak mutlaka yazı sonunda belirtilmelidir. Mevcut herhangi bir yazıdan rahatsız olanlar suistimal@islamiyazilar.com mail adresine bilgi vererek duruma göre yazının kaldırılmasını sağlayablirler.