Yardıma ihtiyacı olanlara sadaka dağıtmak vehayır yapmak istediğinde, hemen yap(geciktirme)
..:: Menü ::..

..:: Bir Ayet ::..

Onlar senden, azabın çarçabuk getirilmesini istiyorlar; Allah, va'dine kesin olarak muhalefet etmez. Gerçekten, senin Rabbinin katında bir gün, sizin saymakta olduklarınızdan bin yıl gibidir


..:: Bir Hadis ::..

Diline sahip ol. Evin sana dar gelmesin. Günahların için ağla.


İslamiyazılar gözünüzün önünde olsun
islamiyazilar.com'u ana sayfanız yapın

Anasayfa » Aile Hayatı » günün hadis-i şerifi


günün hadis-i şerifi
 
Bu yazıyı facebookta paylaşıp daha çok kişinin görmesine vesile olmak için tıklayın...

Günün fıkrası, günün sözü olurda günün Hadisi olmaz mı?

Biriniz din kardeşini sevdiğinde bunu kendisine bildirsin
bekir_0671

02 Aralık 2012 Pazar
16:20:50
 Hadis-i Şerif
-Kulun Rabbine en yakın olduğu hal , secde halidir.!!!


nureddinbayram

30 Aralık 2010 Perşembe
17:20:30
 MELEKLERİN ARKADAŞLIĞI
عَنْ اَبِى هُرَيْرَةَ ، قَالَ رَسُولُ اللَّه صلى الله عليه و سلم اِنَّ لِلْمَسَاجِدِ اَوْتَاداً ، اَلْمَلآئِكَةُ جُلَسَاؤُهُمْ ، اِنْ غَابُو يَفْتَقِدُونَهُمْ ، وَ اِنْ مَرِضُو عَادُوهُمْ ، وَ اِنْ كَانُو فِى حَاجَةٍ اَعَانُوهُمْ ، جَلِيسُ الْمَسْجِدِ عَلَى ثَلاَثِ خِصَالٍ ، اَخٌ مُسْتَفَادٌ ، اَوْ كَلِمَةٌ مُحْكَمَةٌ ، اَوْ رَحْمَةٌ مُنْتَظَرَةٌ

Hz. Ebu Hureyre’den (r.a.) rivayet edilmiştir. Allah’ın Resulü (sav) şöyle dedi: Muhakkak ki mescitlerin direkleri vardır. Melekler onlarla otururlar. Eğer mescitte bulunmazlarsa melekler onları ararlar. Eğer hastalansalar melekler onları ziyaret ederler. Eğer bir ihtiyaç içinde olsalar melekler onlara yardım ederler. Mescitte oturan üç hayırdan birini kazanır: İstifade edilen bir arkadaş bulur veya doğru bir söz dinler ya da beklenilen bir rahmeti elde eder.

Kim melekler ile beraber aynı mecliste oturmak, ortalıkta gözükmediğinde melekler tarafından aranmak, hastalandığında melekler tarafından ziyaret edilmek ve ihtiyaç içindeyken meleklerin yardımına mazhar olmak isterse bu hadis-i şerife dikkat etmeli ve hadiste işaret edilen ameli hayatına geçirmelidir. Kim bu hadis-i şerifte zikredilen amele muvaffak olursa, zikredilen bütün bu faziletlere de sahip olur.

Hadisimizi Ebu Hureyre (r.a.) hazretleri nakletmektedir.

قَالَ رَسُولُ اللَّه صلى الله عليه و سلم Allah’ın resulü (sav) şöyle dedi:

اِنَّ لِلْمَسَاجِدِ اَوْتَاداً Muhakkak ki mescitlerin direkleri vardır. Yani mescitlere devam eden ve adeta mescidin direği gibi oradan ayrılmayan kullar vardır. Bu kişilerin, mescitlerin direklerine benzetilmesinin bir sebebi şudur: Nasıl ki mescitlerin maddesi direkler üzerinde durur ve direkler olmazsa mescitler harap olur. Aynen bunun gibi, mescitlerin manevi imarı da içinde ibadet eden bu kullar ile olur. Zira bir mescit, içinde ibadet edenlerin bulunmasıyla mamur; bulunmamasıyla ise manen harap olur. İşte bu kişiler mescitlerin manevi direkleri gibidir. Mescitlerin manen ayakta kalması bu kişiler ile olmaktadır. Demek hadis-i şerifte beyan edilen “Mescitlerin direkleri vardır” sözü ile kastedilen, mescitlere devam eden ve ekser vakitlerini orada ibadet ile geçiren kimselerdir. Bunlar adeta mescidin direkleri gibi devamlı mescitlerde oldukları ve mescitlerin manevi imarı bu kişiler tarafından gerçekleştiği için, Efendimiz (sav) onları mescitlerin direklerine benzetmiştir. Hadis-i şerifin devamında “Mescitlerin direkleri” olan bu şahısların dünyada göreceği mükâfatlardan bahsedilir.

اَلْمَلآئِكَةُ جُلَسَاؤُهُمْ Melekler onlarla otururlar. Evet, melekler bu kişilerin meclis arkadaşıdırlar. Onlarla beraber otururlar ve onlarla dostluk yaparlar. O halde mescidin bir köşesine çekilmiş ve boynunu bükerek Cenab-ı Hakk’a dua ve niyaz eden bir kimse zannetmesin ki o anda yalnızdır. Hayır, yalnız değildir. Onun etrafında melekler vardır. Onun duasına âmin derler, okuduğu Kuran’ı dinlerler, onun için Allah’tan af dilerler ve onun halka-ı zikrine girerler. O halde kim melekler ile beraber oturmak ve meleklerin meclis arkadaşı olmak isterse, mescidin direği olmalı ve mescitlere devam etmelidir.

اِنْ غَابُو Eğer kaybolsalar. Yani bu kişiler mescitte gözükmeseler ve birkaç vakit namazında hazır bulunmasalar يَفْتَقِدُونَهُمْ melekler onları ararlar. Melekler adeta vefakâr bir dost gibi onların peşine düşerler. Acaba başlarına bir şey mi geldi diye merak ederler ve her yerde onları ararlar. Melekler tarafından aranmak. Bu ne büyük bir devlettir!

وَ اِنْ مَرِضُو Eğer onlar hastalansalar عَادُوهُمْ melekler onları ziyaret ederler. Evet, melekler hasta olan mescit arkadaşlarının ziyaretine giderler. Demek her kim mescitlere devam ediyor ve adeta mescitlerin direği gibi oluyorsa, bilsin ki hastalandığında melekler tarafından ziyaret edilmektedir. O, melekleri görmese de melekler onun başında oturur, onun halini hatırını sorar, şifa bulması ve affedilmesi için Allah’a dua eder ve kim bilir, belki de onu çok özlediklerini söylerler. İnsanlardan olan dostlar unutsa da melekler onu unutmaz. Hasta yatağının başında onu yalnız bırakmaz.

وَ اِنْ كَانُو فِى حَاجَةٍ Eğer bir ihtiyaç içinde olsalar. Yani mesela borçları olsa ya da başlarına bir bela ve musibet gelse اَعَانُوهُمْ melekler onlara yardım ederler. Cenab-ı Hak, meleklerini bu kişilerin yardımına gönderir. Zira bunlar Allah’ın rızası için mescitlerin direkleri olmuşlar, hayatlarını Cenab-ı Hakk’a ibadete hasretmişlerdir. Hiç mümkün müdür ki, bu kişiler bir ihtiyaç içinde kalsın da Allah-u Teâlâ onlara meleklerini yardımcı olarak göndermesin! Kaynakwh webhatti.com: Günün hadis-i şerifi

Hadis-i şerifin bu bölümüne kadar anladık ki, hakiki bir dosttan beklenen her şeyi melekler mescitlerin direklerine yapmaktadırlar. Zira hakiki bir dosttan ne beklenir ki? Beklenecek şeyler şunlardır: Gelsin bizimle beraber otursun, eğer ortalıklarda gözükmüyorsak peşimizden koşsun ve bizi arasın, hasta olduğumuzda bizi ziyaret etsin ve bir ihtiyaç içindeysek bize yardım etsin.

İşte hakiki dosttan beklenen şeyler bunlardır. O halde melekler, mescitlerin direkleri için hakiki dostturlar. Onlar ile beraber oturur, kaybolduklarında onları arar, hasta olduklarında onları ziyaret eder ve ihtiyaç içinde olduklarında da onlara yardım ederler.

Bu ne vefakârlıktır! Ne mutlu mescitlere direk olanlara ve ne mutlu meleklerin dostluğunu kaz******ra! Ne mutlu.

Hadis-i şerifin devamında şöyle buyrulmaktadır:

جَلِيسُ الْمَسْجِدِ Mescitte oturan kimse عَلَى ثَلاَثِ خِصَالٍüç hayırdan birini kazanır:

اَخٌ مُسْتَفَادٌ İstifade edilen bir arkadaş bulur. Bulduğu bu arkadaş hem dünyada hem de ukbada onun dostu olur. Dostluğu Allah hesabına ve Allah’ın rızası için olduğundan dünya dostluklarına benzemez. Bu öyle bir dosttur ki -başka bir hadisin beyanıyla- dostunun cennete girebilmesi için kendi sevabını bile ona verir. Daha kendi hesabı görülmemesine ve belki de verdiği o sevaba çok muhtaç olacağı halde kendi akıbetini düşünmez ve dostunun cennete girebilmesi için kendinden vazgeçer. Artık bu dostun dünyadaki faydasını anlatmaya daha hacet var mıdır? En kıymetli malı olan sevabını, en dehşetli bir günde dostuna verebilen bu vefakâr insanın, dünyada dostu için yapabileceği iyiliklere bir had ve sınır var mıdır? Elbette yoktur! İşte böyle bir dost da Efendimizin beyanıyla ancak mescitlerde bulunur. Ben, hadis-i şerifin bu beyanını, böyle dostları mescitlerde bulan bir kişi olarak hayatımla tasdik ediyorum. Kim böyle dostlar bulmak isterse mescitlere devam etmelidir.Kaynakwh webhatti.com: Günün hadis-i şerifi

Mescitlerde oturan kimsenin kazanacağı ikinci hayır ise: اَوْ كَلِمَةٌ مُحْكَمَةٌ doğru bir söz dinlemektir. Evet, kişi mescitte oturur ve sohbet dinler. Bu sohbet sayesinde de doğru bilgiye ulaşır. Bilmediği birçok meseleyi bu sohbetlerde öğrenir.

Mescitlerde oturan kimsenin kazanacağı üçüncü ve en büyük hayır ise: اَوْ رَحْمَةٌ مُنْتَظَرَةٌ beklenilen bir rahmeti elde etmesidir. Beklenilen rahmetten maksat: Allah’ın rahmetidir. Mescitler adeta o rahmetin kapısıdır. Mescitlerde ibadet ile meşgul olanlar, ibadetin tokmağı ile rahmetin kapısını çalarlar. Rahmetin kapısı da onlara açılır ve içeri girerler. İçeride ise her türlü feyiz, bereket ve rahmet vardır. Artık Allah-u Teâlâ onlara rahmetiyle, keremiyle ve affıyla tecelli etmiş ve onlar da bu tecellinin lutfuyla türlü türlü rahmetlere mazhar olmuşlardır.

Ne mutlu o kullara ki mescitlere devam ederler, istifade edilen bir dostu, doğru bir sözü ve rahmet-i ilahiyyeyi orada bulurlar.

Dilerseniz hadis-i şerifimizi şöyle bir dua ile toparlayalım ve hadiste zikredilen noktaları bir daha hatırlayalım: Ya Rab! Bizleri mescitlerin direkleri eyle! Melekleri bizlere mescit arkadaşı yap. Onları bizler ile beraber oturt. Bizim için dua etsinler, dualarımıza âmin desinler ve zikrimize halka olsunlar! Ya Rab, onları bize dost eyle ki kaybolduğumuzda bizi arasınlar, hastalandığımızda bizi ziyaret etsinler ve ihtiyaç içinde olduğumuzda bize yardım etsinler! Ya Rab, sen bizleri mescitlerin kuşu eyle ve mescitlere devam eden kişinin kazanacağı, kendisinden istifade edilen bir dostu, işitilecek doğru bir sözü ve senin rahmetini bizlere ihsan eyle. Âmin!


nureddinbayram

30 Aralık 2010 Perşembe
17:18:51
 Resûl-ü Ekrem Aleyhissalâtü Vesselâm buyurdular ki:Kaynakwh webhatti.com: Kaynakwh webhatti.com: Günün hadis-i şerifi Günün hadis-i şerifi

"Allah yolunda şehid edilmek, kul hakkı hariç, bütün günahları affettirir."

(Müslim, imare)


Derviş

17 Temmuz 2010 Cumartesi
16:23:20
 En güzel Selam ile Selamlarım,Allah'ın Selamı Üzerinize Olsun,gamze95,nureddinbayram,taha25,zülal,erkam,gülümse,Ellerinize Sağlık.Hadis ilmi hakkında bilgimiz arttı,inşallah.Uygularım,inşallah.Ben de ''Nasihatler''bölümüne yazı yazıyorum.Karanlıklardan Aydınlığa Çıkarana Emanet Olunuz.(Sizlere Dua Eden Derviş)


nureddinbayram

02 Ocak 2010 Cumartesi
20:52:39
 Basiniza bir musibet geldiginde asagidaki 5 hadis-i serif'i hatirlamaniz umidiyle...

1. Sihhatli olmaniz ve hasta olmamaniz sizi sevindirir degil mi? Birbirleriyle itisen merkepler gibi olmayi da herhalde istemezsiniz. Belalara ugramis ve boylece kefaret eshabi olmayi da istemiyorsunuzdur. Halbuki, kul icin Allah indinde oyle bir makam olur ki, ameli ile ona erisemez. Ancak, Allah onu, bu makama ulastiracak bir musibetle kendisini mubtela kilarak eristirir.

Ravi: Hz. Abdullah Ibni Iyaz (r.a.)

2. Allah Tebareke ve Teala buyurur: "Kullarimdan birine, bedeninde veya evladinda veya malinda bir musibet tevcih ettigimde, o da onu sabri cemille karsiladiginda, kiyamet gunu haya ederim, onun icin ne defter acarim, ne de mizan dikerim."

Ravi: Hz. Enes (r.a.)

3. Eger beni seviyorsan, belaya sabira hazirlan. Yemin ederim ki, Beni sevene bela, tepeden dereye gelen sudan hizli gelir. Yarabbi Beni sevene iffet nasip et. Rizki kafi miktarda olsun. Sevmeyenin mali da evladi da cok olsun.

Ravi: Hz. Ebu Hureyre (r.a.)

4. Biz Peygamberler topluluguyuz. Bizim icin belalar, ecirler gibi, kat kat verilir. Peygamberlerden bazilarina bitler, onu oldurunceye kadar, musallat olurdu. Onlar, belalardan, sizin rahatliktan hoslandiginiz gibi hoslanirlar.

Ravi: Hz. Ebû Said (r.a.)

5. Kiyamet gunu oldugunda, belaya muptela olan kimseler getirilir. Lakin onlar icin divan acilmaz, mizan kurulmaz ve siratta konulmaz. Onlarin uzerine ecir dokulur de dokulur. (Baska bir rivayette soyle eklenmektedir: Allah'in bu insanlara olan rahmetini goren diger inananlar "keske bizim etlerimizi de paramparca etselerdi de bizler de bu rahmete mazhar olsaydik" )

Ravi: Hz. Omer (r.a.)


nureddinbayram

02 Ocak 2010 Cumartesi
20:51:14
 "Şeytan; tıpkı sürüden ayrılan, uzaklaşan koyunu kapan kurt gibidir. Onun için, birlikten, ülfet içinde toplu halde yaşamaktan ve mescidlerden ayrılmayın. Sakın parçalara bölünmeyin."


nureddinbayram

23 Haziran 2009 Salı
13:41:31
 Ravi : Seleme İbnu Nüfeyl el-Kindi
Hadis : Resulullah (sav) buyurdular ki: "Ümmetimden bir grup, hak yolunda mücadeleye (hiç ara vermeden) devam edecek, Allah da, onlar(la mücadele sebebi) ile bazı kavimlerin kalplerini saptıracak ve bunlardan (alınanlarla) onların rızkını sağlayacaktır, bu hal kıyamet gününe, Allah`ın va`dinin gelme anına kadar devam edecektir. Atın, kıyamete kadar alnında hayır bağlıdır. Rabbim bana, aranızda kalıcı değil, gidici olduğumu, ruhumu kabzedeceğini, sizin de beni, (birbirinizin boynunu vuran gruplar olarak) takib edeceğinizi bildirdi. Sakın birbirinizin boynunu vurmayın. Mü`minlerin (fitne sırasında emniyette olacakları) asıl yerleri Şam`dır."
Kütübü Sitte
HadisNo : 1032


nureddinbayram

23 Haziran 2009 Salı
13:40:58
 Hadis No : 4134
Ravi: Ebu Hüreyre
Tanım: Resulullah (sav) buyurdular ki: "Beni İsrail'de birbirine zıd maksad güden iki kişi vardı: Biri günahkardı diğeri de ibadette gayret gösteriyordu. Abid olan diğerine günah işlerken rastlardı da: "Vazgeç!" derdi. Bir gün, yine onu günah üzerinde yakaladı. Yine, "vazgeç" dedi. Öbürü: "Beni Allah'la başbaşa bırak. Sen benim başıma müfettiş misin?" dedi. Öbürü: "Vallahi Allah seni mağfiret etmez. Veya: "Allah seni cennetine koymaz!" dedi. Bunun üzerine Allah ikisininde ruhlarını kabzetti. Bunlar Rabbülaleminin huzurunda bir araya geldiler. Allah Teala Hazretleri ibadette gayret edene: "Sen benim elimdekine kadir misin?" dedi. Günahkara da dönerek: "Git, rahmetimle cennete gir!" buyurdu. Diğeri için de: "Bunu ateşe götürün" emretti. Ebu Hüreyre (ra) der ki: "(Adamcağız Allah'ın gadabına dokunan münasebetsiz) bir kelime konuştu, bu kelime dünyasını da, ahiretini de heba etti."

Kaynak: Ebu Davud, Edeb 51, (4901)


nureddinbayram

23 Haziran 2009 Salı
13:39:50
 Ravi : Enes
Hadis : Resulullah (sav) gazve yaptığı zaman: "Ey Rabbim sen benim destekçim ve yardımcımsın. Senin sayende çare düşünür, senin sayende saldırır, senin sayende mukatele ederim" derdi.
Kütübü Sitte
HadisNo : 1033


nureddinbayram

18 Haziran 2009 Perşembe
12:49:45
 ayıp olmuyor yolla ya! rabbim sana ayırmasın gamze95 yüreğin sağlık çok tesekkür ederiz...


gamze95

17 Haziran 2009 Çarşamba
14:20:28
 "Allah'a ve ahiret gününe inanan kimse ya hayır konuşsun ya da sussun." (Tirmizi, Kıyamet 51, (2502))
*************************************((()))************************************
Gurur edeni ALLAH alçaltır, alçak gönüllü olanı yükseltir. (Hadis-i Şerif)
*************************************((()))************************************
Din kardeşinin ayıbını örten kimsenin, ALLAH Teala dünya ve ahirette kusurunu örter. (Hadis-i Şerif)
*************************************((()))************************************
Din, güzel ahlâktır. Ahlakı güzel insan her yaşta güzeldir.”
*************************************((()))************************************
“MÜSLÜMAN , DİLİYLE VE ELİYLE DİĞER MÜSLÜMANLARA GÜVEN VEREN KİŞİDİR
*************************************((()))************************************
ATEŞ, NASIL ODUNU YER BİTİRİRSE, HASED DE ( KISKANÇLIK ) İYİLİKLERİ YER BİTİRİR.”
*************************************((()))************************************
İNSANLARIN EN HAYIRLISI, İNSANLARA EN FAYDALI OLANIDIR
*************************************((()))************************************
عَلَى شَيْءٍ إِذَا فَعَلْتُمُوهُ تَحَابَبْتُم أ َفْشُوا السَّلَامَ بَيْنَكُمْْ

İman etmedikçe cennete giremezsiniz birbirinizi
sevmedikçe de gerçek anlamda iman etmiş olamazsınız
Müslim iman 93, tirmizi sıfatül-kıyame 56
*************************************((()))************************************
فِي ‏ ‏حَاجَةِ ‏ ‏أَخِيهِ كَانَ اللَّهُ فِي حَاجَتِهِ وَمَنْ ‏ ‏فَرَّجَ ‏ ‏عَنْ

مُسْلِمٍ ‏ ‏كُرْبَةً ‏ ‏فَرَّجَ ‏ ‏اللَّهُ عَنْهُ بِهَا ‏ ‏كُرْبَة ‏مِنْ ‏ ‏كُرَبِ ‏ ‏يَوْم

ِ الْقِيَامَةِ وَمَنْ سَتَرَ مُسْلِمًا سَتَرَهُ اللَّهُ يَوْمَ الْقِيَامَةِ

Müslüman müslümanın kardeşidir. Ona zulmetmez onu
düşmanına teslim etmez. Kim kardeşinin bir ihtiyacını
giderirse Allah da onun bir ihtiyacını giderir. Kim
müslümanı bir sıkıntıdan kurtarırsa, bu sebeple Allah
da onu kıyamet günü sıkıntılarının birinden kurtarır.
Kim bir müslümanın kusurunu örterse, Allah da kıyamet
günü onun bir kusurunu örter.
Buhari mezalim 3, Müslim birr 58
*************************************((()))************************************

كُلُّهُ وَإِذَا فَسَدَتْ فَسَدَ الْجَسَدُ كُلُّهُ أَلَا وَهِيَ الْقَلْبُ

İnsanda bir organ vardır. Eğer o sağlıklı ise bütün
vücut sağlıklı olur eğer o bozulursa bütün vücud
bozulur. Dikkat edin o kalptir
buhari iman 39, Müslim müsakat,107
*************************************((()))************************************
أَخَاكَ بِوَجْهٍ ‏ ‏طَلْقٍ ‏وَأَنْ تُفْرِغَ مِنْ دَلْوِكَ فِي إِنَاءِ أَخِيكَ

Her iyilik sadakadır kardeşine güleryüzgöstermen kovandaki
suyu kardeşinin kabına boşaltman da sadakadandır
Tirmizi birr 36
*************************************((()))************************************
وَمَنْ كَانَ يُؤْمِنُ بِاللَّهِ وَالْيَوْمِ الْآخِرِ فَلْيُكْرِمْ ضَيْفَهُ
Allah’a ve ahiret gününe iman eden kimse ya
hayır söylesin veya sussun.
Allah’a ve ahiret gününe iman eden kimse komşusuna ikramda
bulunsun
Allah’a ve ahiret gününe iman eden misafirine ikramda
bulunsun
Buhari edeb 31-85, Müslim iman 74-75
*************************************((()))************************************


فَبِلِسَانِهِ فَإِنْ لَمْ يَسْتَطِعْ فَبِقَلْبِهِ وَذَلِكَ أَضْعَفُ الْإِيمَانِ

Kim kötü ve çirkin bir iş görürse onu eliyle
düzeltsin; buna gücü yetmiyorsa diliyle düzeltsin;
buna da gücü yetmezse, kalben karşı koysun, bu da
imanın en zayıf derecesidir
Müslim iman 78; ebu davud salat 248
*************************************((()))************************************
َ تَمْحُهَا وَخَالِقِ النَّاسَ بِخُلُقٍ حَسَنٍ
Nerede olursan ol Allah’a karşı gelmekten sakın;
yaptığın kötülüğün arkasından bir iyilik yap ki bu onu
yok etsin. İnsanlara karşı güzel ahlakın gereğine göre
davran.
Tirmizi birr, 55
*************************************((()))************************************

عِبَادَ اللّهَ إِخْوَانًا وَلَا يَحِلُّ لِمُسْلِمٍ أَنْ يَهْجُرَ أَخَاهُ فَوْقَ ثَلَاثَةِ أَيَّامٍ

Birbirinize buğz etmeyin, birbirinize haset etmeyin,
birbirinize arka çevirmeyin; ey Allah’ın kulları,
kardeş olun. Bir müslümana, üç günden fazla din
kardeşi ile dargın durması helal olmaz.
Buhari edeb 57, 58 müslim birr 23-24taha25

17 Haziran 2009 Çarşamba
14:12:50
 Yatağınıza gideceğinizde namaz abdesti gibi bir abdest alın sonra da şöyle dua edin: Allahım ! (Rahmetini) umarak, (azabından) korkarak kendimi sana teslim ettim, yüzümü sana çevirdim, işimi sana ısmarladım, sırtımı sana dayadım. Senden başka sığınak, senden başka dayanak yoktur. İndirdiğin kitabına, gönderdiğin peygamberine iman ettim."

(Buhari, Deavat, 6)gamze95

17 Haziran 2009 Çarşamba
13:53:54
 Dört özellik vardır ki, kimde bulunursa, Allah o kimseyi cehennemden uzak kılar ve onu şeytandan korur: Kötü bir şeyi yapmak isterken iradesine hakim olan; Nefsi istemediği halde, güzel bir şeyi yapan; Bir şeyi canı çekip, iştah duyduğunda nefsine engel olan; Öfkelendiğinde, öfkesini tutan... 4 özellik daha vardır ki, kimde bulunursa, Allah rahmetini o kimse üzerine yayar ve onu cennetine koyar: Bir yoksulu koruma altına alan; Zayıfa merhamet eden; Emri altındakilere (işçi ve hizmetçilerine) yumuşak davranan; Anne babasına bağış ve iyilikte bulunan...
Hadis (Hakim).
********************************((()))*******************************************
İyilik insanlar arasında kesintiye uğrayabilir. Fakat iyiliği yapanla, Allah arasında hiçbir kesinti olmaz.
Hadis-i Şerif
*******************************((()))********************************************
İslam temizdir. Öyle ise temizleniniz.Çünkü cennete temiz olandan başkası giremez.
Hadis-i Şerif (Taberani).
*******************************((()))********************************************
Kıyamete yakın müslümanlar içinde en az bulunacak şey; helal para ile kendisine güvenilecek arkadaştır.
Hadis-i Şerif (İbn-i Adiyy)
**********************************((()))*****************************************
En üstün sadaka, aç bir canlıyı doyurmaktır.(Beyhaki).En üstün sadaka, iki kişinin arasını düzeltmektir.(Beyhaki). En üstün sadaka, dili (yalan, gıybet, iftiradan) korumaktır.(Deylemi).En üstün sadaka, fakire gizlice verilen sadakadır.
Hadis-i Şerif (Taberani).
**********************************((()))*****************************************
Dilleriyle söylemedikleri ve eyleme dönüştürmedikleri sürece, Allah, ümmetimin kalbinden geçirdiği negatif düşünceleri bağışlamıştır.
hadis (İbn-i Mace).
************************************((()))***************************************
Özür dileyeceğin her işten sakın.
Hadis (Camiüssağir).
***********************************((()))****************************************
Mü’minler, aralarında, duvarları birbirine destek veren bir bina gibidir.
Hadis (Buhari).
*************************************((()))**************************************
En hayırlısnız başkasının hakkını ( yani üzerindeki borcu ) en güzel şekilde ödeyendir.
hadis-i şerif ( Müslim )
***************************************((()))************************************
Günahlarını azaltki, ölüm sana kolay gelsin.
Hadis-i Şerif (Beyhaki).


nureddinbayram

17 Haziran 2009 Çarşamba
13:24:43
 Peygamber efendimiz, Cebrail aleyhisselamla otururken bir melek gelip dedi ki:
(Senden önce hiç bir Peygambere verilmeyen, sadece sana verilen iki nur ile seni müjdeliyorum. Bunlar Fatiha suresi ile Bakara suresinin son âyetleridir. Bu iki sureden okuyacağın her harften dolayı, istediğin mutlaka verilecektir.) [Müslim]


nureddinbayram

17 Haziran 2009 Çarşamba
13:22:50
 Ravi : Ebu Hüreyre
Hadis : Resulullah (sav) buyurdular ki: "Allah korkusuyla göz yaşı döken kimse, süt memeye geri dönmedikçe ateşe girmez. Bir kul üzerinde, Allah yolunda yapışan tozla, cehennemin dumanı biraraya gelmez."
Kütübü Sitte
HadisNo : 999


nureddinbayram

17 Haziran 2009 Çarşamba
13:22:14
 İbnu Ömer radıyallahu anhümâ anlatıyor: 'Resûlullah aleyhissalâtu vesselâm buyurdular ki: 'Sizden biri dilenmeye devam ettiği takdirde yüzünde bir parça et kalmamış halde Allah'a kavuşur.'
Buhari, Zekât 52; Müslim, Zekât 103, (1040); Nesâi, Zekât 83, (5, 94).nureddinbayram

17 Haziran 2009 Çarşamba
13:18:40
 Ebu Sa'id radıyallahu anh anlatıyor: ''Resûlullah aleyhissalâtu vesselâm buyurdular ki: 'Ümmetimden (âlim, şehid, salih) bazıları var; bir (çok kabilelere şamil bir) cemaate şefaat eder, bazıları var bir kabileye şefaat eder; bazıları var bir bölüğe şefaat eder; bazıları da tek bir ferde şefaat eder ve cennete girmelerini sağlar.'
Tirmizi, Kıyamet 11, (2442).


nureddinbayram

17 Haziran 2009 Çarşamba
13:17:55
 Ravi : Raşid İbnu Sa`d
Hadis : Raşid İbnu Sa`d, ashaba mensup birinden naklen anlatıyor: "Bir zat Resulullah`a gelip: "Ey Alah`ın Resulü, niye şehid dışında kalan mü`minler kabirde imtihan edilirler?" diye sordu. Resulullah şu cevabı verdi: "Şehidin ölüm anında tepesinin üstünde kılıç parıltısını hissetmesi imtihan olarak ona kafidir."
Kütübü Sitte
HadisNo : 1018


nureddinbayram

17 Haziran 2009 Çarşamba
13:17:25
 Ravi : Bera
Hadis : Zırh giyinmiş bir adam gelerek: "Ya Resulullah! Hemen savaşa mı katılayım, Müslüman mı olayım?" diye sordu. Resulullah (sav): "Müslüman ol, sonra savaşa katıl!" dedi. Adam Müslüman oldu, savaşa katıldı ve öldürüldü. Resulullah (sav) onun hakkında: "Az bir amelde bulundu fakat çok şey kazandı" buyurdu.
Kütübü Sitte
HadisNo : 1017


nureddinbayram

17 Haziran 2009 Çarşamba
13:16:17
 Ravi : Yahya İbnu Said
Hadis : Resulullah (sav) (Bedir`de bizleri) cihada teşvik etti, cenneti hatırlattı. Bu sırada Ensar`dan biri, elindeki hurmalardan yemekte idi. Birden: "Ben şunları bitirinceye kadar oturacak olursam dünyaya fazla hırs göstermiş olacağım" dedi ve ellerindeki hurmaları fırlatarak kılıncını çekip öldürülünceye kadar savaştı.
Kütübü Sitte
HadisNo : 1016


nureddinbayram

17 Haziran 2009 Çarşamba
13:15:35
 Resulullah (sav) buyurdular ki: "Cum'a, en hayırlı günlerinizden biridir. Hz. Adem aleyhisselam(ıntoprağı) o gün yaratıldı, o gün kabzedildi. (Kıyamette Sur'a) o gün üflenecek, sayha da o günde olacak. Öyleyse o gün bana salavatı çok okuyun. Zira salavatlarınız bana arzedilir." Orada bulunanlar: "Salavatlarımız size nasıl arzedilir? Siz çürümüş olacaksınız!" dediler. Aleyhissalatu vesselam: "ALLAH Teala Hazretleri, Arz'a peygamberlerin cesetlerini yemeyi haram kıldı" buyurdular.

Ebu Davud, Salat 207, Nesai, Cum'a 5,


nureddinbayram

17 Haziran 2009 Çarşamba
13:15:3
 Ravi : Fadale İbnu Ubeyd
Hadis : Hz. Ömer (ra)`i dinledim, "Hz. Peygamberden işittim" diyerek şu hadisi rivayet etti: "Dört çeşit şehid vardır: 1- İmanı kavi mü`min kişi düşmanla karşılaşır, öldürülünceye kadar Allah`a sadık kalır, işte bu kıyamet günü, insanların gıbta ile gözlerini kaldırıp bakacakları gerçek şehiddir. -Bunu yaparken başını kaldırır ve kalansuvesi yere düşer- (Fadale der ki "Bu, Hz. Ömer`in kalansuvesi mi idi, yoksa Resulullah (sav)`ın kalansuvesi mi idi anlayamadım." 2- İmanı sağlam (ancak önceki kadar şecaat sahibi olmayan) bir mü`min düşmanla karşılaşır. Korkudan vücudu -talh ağacının dikeni batmış gibi- titrer. Bu sırada gelen serseri bir ok darbesiyle hayatını kaybeder. Bu, ikinci derecede bir şehiddir. 3- İyi amelle kötü ameli karıştırmış mü`min kişi, düşmanla karşılaşır. Bu karşılaşma esnasında (sabır ve şecaatte, şehidliğin mükafaatını beklemekte) Allah`a sadık kalır, öldürülünce bu üçüncü mertebede bir şehid olur. 4- Günahkar bir mü`min düşmanla karşılaşır, ölünceye kadar Allah`a sadık kalır. Bu da dördüncü derecede bir şehid olur."
Kütübü Sitte
HadisNo : 1015


nureddinbayram

17 Haziran 2009 Çarşamba
13:14:28
 Hz. Enes (radıyallahu anh) anlatıyor: Resûlullah (aleyhissalâtu vesselâm) dedi ki: 'Üç şey vardır ki imanın aslındandır: 1. Lâilâhe illallah diyene saldırmamak: İşlediği herhangi bir günahı sebebiyle bu kimseyi tekfir etme, herhangi bir ameli sebebiyle de İslâm'dan dışarı atma. 2. Cihad, bu Allah'ın beni peygamber olarak gönderdiği günden, bu ümmetin Deccâl'e karşı savaşacak en son ferdine kadar cereyan edecektir, onu, ne imamın zâlim olması, ne de âdil olması ortadan kaldıramayacaktır. 3. 'Kadere iman'.
Ebu Dâvud, Cihad 35, (2532).


nureddinbayram

17 Haziran 2009 Çarşamba
13:13:45
 "Güneşin doğduğu her yeni günde kişiye, her bir mafsalı için bir sadaka vermesi gerekir.

-İki kişi arasında adalet yapman bir sadakadır.
-Kişiye hayvanını yüklerken yardım etmen bir sadakadır.
-Güzel söz sadakadır,
-Namaza gitmek üzere attığın her adım sadakadır.
-Yoldan rahatsız edici bir şeyi kaldırıp atman sadakadır. "

(Buhari, Sulh 33)nureddinbayram

17 Haziran 2009 Çarşamba
13:13:13
 Ravi : Ebu Katade
Hadis : Bir adam sordu: "Ey Allah`ın Resulü, Allah yolunda öldürüldüğüm takdirde, bütün hatalarım örtülecek mi?" Resulullah (sav): "Evet, sen sabreder, mükafaat bekler, geri kaçmadan ileri atılır vaziyette olduğun halde öldürülürsen!" diye cevap verdi. Ve adama sordu: "Nasıl sormuştun?" Adam sorusunu aynen yeniledi. Bunun üzerine aleyhissalatu vesselam Efendimiz sözlerini şöyle tamamladı: "Evet, (kul) borcu hariç, bütün günahların affedilecek. Zira Cebrail bu hususu bana haber verdi!"
Kütübü Sitte
HadisNo : 1013


nureddinbayram

17 Haziran 2009 Çarşamba
13:9:53
 Ravi : Muğire
Hadis : Muğire (ra) dedi ki: "Peygamberimiz (sav), Rabbimizin risaletini getirmiştir. Bir de bize bildirdi ki, bizden kim öldürülürse cennetlik olacaktır. Bu sebeple biz, ölümü, sizin hayatı sevdiğinizden daha çok seviyoruz." (Buhari, Kitabu`t-Tevhid`de muallak olarak kaydetmiştir. Rezin tam olarak kaydeder.)
Kütübü Sitte
HadisNo : 1012


nureddinbayram

17 Haziran 2009 Çarşamba
13:9:18
 ''Kişi, gecenin bir diliminde uyanıp ailesinide uyandırdığı ve iki rek'at namaz kıldıkları zaman, ALLAH'ı çok zikreden erkek ve kadınlardan yazılırlar.''


(Hadis-i Şerif, Ebu Davud, Sünen)nureddinbayram

17 Haziran 2009 Çarşamba
13:8:33
 Ravi : Enes
Hadis : Resulullah (sav) buyurdular ki: "Cennete giren hiç kimse dünyaya geri dönmek istemez, yeryüzünde olan her şey orada vardır. Ancak şehid böyle değil. O, mazhar olduğu ikramlar sebebiyle yeryüzüne dönüp on kere şehit olmayı temenni eder" Bir rivayette şu ziyade mevcut: "... Şehid hariç, o, şehidlik sebebiyle mazhar olduğu üstünlükler ve kerametler sebebiyle... (dönmek ister)"
Kütübü Sitte
HadisNo : 1010


nureddinbayram

17 Haziran 2009 Çarşamba
13:7:30
 "Ümmetimden 70 bin kişi hiç sorguya ve suale çekilmeden cennete girerler.
Onların özellikleri şunlardır:

Üfürükçü aramazlar. (Falcı peşinde koşmazlar).

Uğursuzluk nedir bilmezler ve (uğursuz obje) kabul etmezler.

Yalnız Rablerine tevekkül ederler.-
(Buhari, Müslim)


nureddinbayram

17 Haziran 2009 Çarşamba
13:6:43
 Ravi : Zeyd İbnu Eşlem
Hadis : Ebu Ubeyde, Hz. Ömer (ra)`e yazarak Rum cemaatlerini ve bunlardan duyduğu endişeyi belirtti. Hz. Ömer (ra) kendisine şu cevabı verdi: "Emma ba`d: Bil ki, mü`min bir kula nerede bir şiddet inecek olsa Allah ondan sonra bir ferec (kurtuluş) verir. Zira bir zorluk iki kolaylığa asla galebe çalamaz. Cenab-ı Hakk da Kur`an-ı Kerim`inde şöyle buyurmuştur: "Ey iman edenler, sabredin, düşmanlarınızdan daha sabırlı olun, cihada hazır bulunun, Allah`tan da korkun ki başarıya eresiniz." (Al-i İmran 200).
Kütübü Sitte
HadisNo : 1009


nureddinbayram

17 Haziran 2009 Çarşamba
13:5:40
 Abdullah ibnu Ebî Muleyke şöyle demiştir:
Esma bintu Ebî Bekr (R) söyledi ki, Peygamber (S) şöyle buyurmuştur:
Ben (kıyâmet gününde) havzımın başında benim yanıma gelecek olanları beklerim. Derken benim yakınımda birtakım insanlar yakalanırlar.
Ben:
Onlar benim ümmetimdir; derim. ALLAH:
Sen onların senden sonra dînlerinden arkalarına dönüp gittiklerini bilmezsin! buyurur.

Abdullah ibn Ebî Muleyke:
ALLAHım, bizler topuklarımız üzerinde arkamıza dönmekten yâhud (dînimizde) fitnelere uğratılmaktan Sana sığınırız! demiştir.

SAHİH-İ BUHARİ
Fitne bölümü


nureddinbayram

17 Haziran 2009 Çarşamba
13:4:55
 Ravi: İmran İbnu Husayn
Tanım: Mescidde, Resulullah (sav)'ın huzuruna girmiştim. (O sırada) Beni Temim kabilesinden bir grup insan geldi. Onlara: "Ey Beni Temim, size müjde olsun!" diyerek söze başlamıştı. Onlar hemen: "Bize müjde verdin, öyle ise (beytül-malden) iki kere bağış yap!" diye talepde bulundular. Onların bu cevabı karşısında Resulullah (sav)'ın yüzünden rengi attı. Hz. Peygamber (sav)'in huzuruna (Hayberin fethi sırasında) Yemen halkından bir grup (Eş'ari) girmişti. Onlara: "Ey Yemenliler! Beni Temim 'in kabul etmediği müjdeyi siz bari kabul edin!" dedi. Onlar: "Kabul ettik ey Allah'ın Resulü!" dediler ve arkadan ilave ettiler: "Biz dinimizi öğrenmeye ve bu (yaratılış) işinin başı ne idi, onu senden sormaya geldik!" dediler. Bunun üzerine Resulullah (sav), mahlükatın ve Arş'ın başlangıcını anlatmaya başladı: "Bidayette Allah vardı, O'ndan önce başka bir şey yoktu. O'nun Arş'ı suyun üzerinde bulunuyordu. Sonra gökleri ve yeri yarattı. Sonra zikr (denen kader defterinde ebede kadar cereyan edecek) her şeyi yazdı."

Kaynak: Buhari, Megazi, 67, 74, Bed'ul-Halk 1, Tevhid 22; Tirmizi, Menakıb, 3946nureddinbayram

17 Haziran 2009 Çarşamba
13:4:12
 Ravi: Abbas İbnu Abdilmuttalib
Tanım: Batha nam mevkide, aralarında Resulullah (sav)'ın da bulunduğu bir grup insanla oturuyordum. Derken bir bulut geçti. Herkes ona baktı. Resulullah (sav): "Bunun ismi nedir bileniniz var mı ?" diye sordu. "Evet bu buluttur!" dediler. Resulullah (sav): "Buna müzn de denir" dedi. Oradakiler: "Evet müzn de denir" dediler. Bunun üzerine Resulullah (sav): "Anan da denir" buyurdu. Ashab da: "Evet anan da denir" dediler. Sonra Hz. Peygamber (sav): "Biliyor musunuz, sema ile arz arasındaki uzaklık ne kadardır?" diye sordu. "Hayır, vallahi bilmiyoruz!" diye cevapladılar. "Öyleyse bilin, ikisi arasındaki uzaklık ya yetmiş bir, ya yetmiş iki veya yetmiş üç senedir. Onun üstündeki sema(nın uzaklığı da) böyledir." Resulullah (sav) yedi semayı sayarak her biri arasında bu şekilde uzaklık bulunduğunu söyledi. Sonra ilave etti: "Yedinci semanın ötesinde bir deniz var. Bunun üst sathı ile dibi arasında iki ema arasındaki mesafe kadar mesafe var. Bunun da gerisinde sekiz adet yabani keçi (süretinde melek) var. Bunların sınnakları ile dizleri arasında iki sema arasındaki mesafe gibi uzaklık var, sonra bunların sırtlarının gerisinde Arş var, Arş'ın da alt kısmı ile üst kısmı arasında iki sema arasındaki uzaklık kadar mesafe var, Allah, bütün bunların fevkindedir"

Kaynak: Tirmizi, Tefsir, Hakka, (3317); Ebu Davud, Sünnet 19, (4723); İbnu Mace, Mukaddime 13, (193)


nureddinbayram

17 Haziran 2009 Çarşamba
13:3:32
 Ravi: Cübeyr İbnu Mut'im
Tanım: Resulullah (sav)'a bir bedevi gelerek: "Ey Allah'ın Resulü, (kuraklıktan) insanlar meşakkate düştüler. Aile efradı zayiata uğradı. Hayvanlarımız da helak oldular. Bizim için Allah'a dua et, su göndersin. Zira biz Allah'a karşı senin şefaatini, sana karşı da Allah'ın şefaatini taleb ediyoruz!" dedi. Resulullah (sav) adama şu mukabelede bulundu: "Yazık sana, söylediğin şeyin idrakinde misin? Sübhanallah!" Resulullah (sav) sübhanallahları o kadar tekrar etti ki bunun tesiri Ashab'ın yüzünden okunmaya başladı. Sonra Resulullah (sav) sözüne şöyle devam etti: "Yazık sana, mahlukatından hiç kimseye karşı Allah şefaatçi kılınmaz. Allah'ın şanı böyle bir şey yapmaktan çok yücedir. Bak hele! Sen Allah'ın (azametinin) ne olduğunu biliyor musun? O'nun Arş'ı, semavatının şöyle üzerindedir. -Parmaklarıyla işaret ederek- tıpkı üzerinde bir kubbe gibi. Arş Zat-ı Zülcelal sebebiyle inleyip ses çıkarır, tıpkı süvarisi sebebiyle atın ses çıkarması gibi."

Kaynak: Ebu Davud, Sünnet 19, (4726)nureddinbayram

17 Haziran 2009 Çarşamba
13:3:5
 Ravi : İbnu Abbas
Hadis : Resulullah (sav) Mekke`nin fethi günü buyurdular ki: "Artık bu fetihten sonra hicret yoktur. Fakat cihad ve niyyet vardır. Öyleyse askere çağrıldığınız zaman hemen silah altına koşun!"
Kütübü Sitte
HadisNo : 1028


nureddinbayram

17 Haziran 2009 Çarşamba
13:2:26
 Ravi : Ebu Hüreyre
Hadis : Resulullah (sav) buyurdular ki: "Kim gazve yapmadan ve gaza yapmayı temenni etmeden ölürse nifaktan bir şube üzerine ölmüş olur." İbnu`l-Mübarek der ki: "Biz bunun Hz. Peygamber (sav)`ın sağlığına has bir keyfiyet olduğuna hükmetmiştik."
Kütübü Sitte
HadisNo : 1029


nureddinbayram

17 Haziran 2009 Çarşamba
13:1:56
 Ebu Hüreyre (radıyallahu anh) anlatıyor: Hz. Peygamber (aleyhissalâtu vesselâm) şöyle buyurdu: 'İslâm garib olarak başladı, tekrar başladığı gibi garîb hâle dönecektir. Gariblere ne mutlu!'
Müslim, İmam 232, (145) Tirmizî, İman 13 (2631).


nureddinbayram

17 Haziran 2009 Çarşamba
13:1:24
 Ravi: Ebu Hüreyre
Tanım: Resulullah (sav) bir gün elimden tuttu ve şu açıklamayı yaptı: "Allah toprağı cumartesi günü yarattı. Ondaki dağları pazar günü yarattı; ağaçları pazartesi günü yarattı. Mekruhları salı günü yarattı. Nuru çarşamba günü yarattı ve onda hayvanları perşembe günü yaydı. Hz. Adem (a.s)'i cuma günü ikindi vaktinden sonra, ikindi ile gece arasındaki gündüz vaktinin en son saatinde en son mahluk olarak yarattı."

Kaynak: Müslim, Sıfatu'l-Kıyame 27, (2789)
nureddinbayram

17 Haziran 2009 Çarşamba
13:0:46
 Ravi: Ebu Eyyub
Tanım: Resulullah (sav) buyurdular ki: "Eğer siz hiç günah işlemeseydiniz, Allah Teala hazretleri sizi helak eder ve yerinize, günah işleyecek (fakat tevbeleri sebebiyle) mağfiret edeceği kimseler yaratırdı."

Kaynak: Müslim, Tevbe, 9, (2748); Tirmizi, Da'avat 105, (3533)nureddinbayram

12 Haziran 2009 Cuma
13:1:9
 emmegin saglık yorum yapın ya hepimiz seni bekliyorum.


nureddinbayram

12 Haziran 2009 Cuma
12:18:54
 teşekkür ederim. saolun gamze95 emeğine sağlık için harikamış mesela


gamze95

12 Haziran 2009 Cuma
8:33:23
 s.a senimi kırcam ya istediğin yorum olsun çok güzel olmuş emeğine sağlık HARİKAA olmuş


nureddinbayram

11 Haziran 2009 Perşembe
18:29:24
 s a nurettin kardeşim uçtun yine sen biz yazmıyak sen yazmışın yorum... konu yazmıştı. selamla kalın. inşallah ben yazarım. admin siler.


zülal

11 Haziran 2009 Perşembe
18:22:46
  s a nurettin kardeşim uçtun yine sen biz yazmıyak sen yazmışın yorum...


erkam

11 Haziran 2009 Perşembe
18:20:56
 Selamun Aleyküm Nureddin kardeşim merhaban yerine ulaşıldı.Biz islam kardeşlerimizi Resulun (s.a.v) Ekremin öğretdiği gibi onlar bizim kardeşlerimiz velilerimizdir..
Ayrıca:Müslüman müslümanın aynasıdır.müslümana gülmekte sadakadır denildiği gibi bizler birbirimizin sadakayi ehmemmiyetiyiz....Selamla kalın


nureddinbayram

11 Haziran 2009 Perşembe
18:19:28
 hadi ya konu yazın çok güzel bir konusu :-)


nureddinbayram

11 Haziran 2009 Perşembe
18:17:35
 zülal ve GAMZE95 VE muhammed emin yazın ya çok verimli bir konu


nureddinbayram

11 Haziran 2009 Perşembe
17:49:6
 pardol kusura bakma hep o cvp yazın arkadaşlar,hocam,evliya,erkam,güneş gözlüm herkese merhabalar mutluluklar dilerim.


nureddinbayram

11 Haziran 2009 Perşembe
17:46:5
  alhambullah teşşekür ederiz. allah büyük cevap yazın sky,admin,halil,sünepülyan,tuba ve merve sitede heyşey varmış tesekkürler


gülümse

11 Haziran 2009 Perşembe
17:4:16
 Ebû Hüreyre radıyallahu anh'den rivayet edildiğine göre Peygamber sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurdu:

"Güzel söz sadakadır."

Buhârî, Edeb 34, (VII, 79)

bu da benden


gülümse

11 Haziran 2009 Perşembe
17:2:21
 sitemizin üyesi olan tüm kardeşlerimi Allah için çoooooooooook seviyorummmmmmm
Rabbim hepinizin üzerinden rahmetini eksik etmesinnnnnnnn AMİN!
:-))


nureddinbayram

11 Haziran 2009 Perşembe
16:57:23
 cevap yazın bekliyorum


nureddinbayram

11 Haziran 2009 Perşembe
16:56:45
 Ravi: İmran İbnu Husayn
Tanım: Mescidde, Resulullah (sav)'ın huzuruna girmiştim. (O sırada) Beni Temim kabilesinden bir grup insan geldi. Onlara: "Ey Beni Temim, size müjde olsun!" diyerek söze başlamıştı. Onlar hemen: "Bize müjde verdin, öyle ise (beytül-malden) iki kere bağış yap!" diye talepde bulundular. Onların bu cevabı karşısında Resulullah (sav)'ın yüzünden rengi attı. Hz. Peygamber (sav)'in huzuruna (Hayberin fethi sırasında) Yemen halkından bir grup (Eş'ari) girmişti. Onlara: "Ey Yemenliler! Beni Temim 'in kabul etmediği müjdeyi siz bari kabul edin!" dedi. Onlar: "Kabul ettik ey Allah'ın Resulü!" dediler ve arkadan ilave ettiler: "Biz dinimizi öğrenmeye ve bu (yaratılış) işinin başı ne idi, onu senden sormaya geldik!" dediler. Bunun üzerine Resulullah (sav), mahlükatın ve Arş'ın başlangıcını anlatmaya başladı: "Bidayette Allah vardı, O'ndan önce başka bir şey yoktu. O'nun Arş'ı suyun üzerinde bulunuyordu. Sonra gökleri ve yeri yarattı. Sonra zikr (denen kader defterinde ebede kadar cereyan edecek) her şeyi yazdı."


Cevap yazmak için üye olun


Yazıyı çok sevdim hemen arkadaşıma göndereyim

Adınız Soyadınız
Arkadaşınızın adı soyadı
Arkadaşınızın E-Posta adresiEklenme Tarihi: 11.06.2009 16:55:23
Yazıyı Ekleyen : nureddinbayram
 Bu  yazı Bugün 0 kez okundu.
 Bu  yazı Toplam 8281 kez okundu.
nureddinbayram bugüne kadar toplam 1415 yazı ekledi.
..:: Üye Paneli ::..
K.Adı :
Şifre  :
Beni Hatırla

..:: Favorilerimiz ::..
dedektör
nokta dedektör
nasıl gidilir
karikatür

..:: Son yorumlananlar ::..

''Allah (Haşa) Seçimlerimizi Bilemez'' Diyen Hocalara Cevap

KOMİK RESİMLİ YAZILAR

hadis

yemek tarifleri resimleri

HADİSLERİN EN GUZELİ


..:: Günün Yazıları ::..

KURANDAKİ SIRAYA GÖRE SURE İSİMLERİ

Kuran Arapçadır, Ama Hükümleri Evrenseldir

Şahitlikte Bir Erkeğe İki Kadın Olmasındaki Hikmetler

4 BÜYÜK KİTAP HANGİ PEYGAMBERLERE GELDİ

KIYMETLİ KADIN İSİMLERİ


Bugün Hiç Okunmadılar..

DUA

Düşünen sahip olduğu nimetin farkına varır

Özür dilemek ,insan ayrıcalığındandır!

EŞİ BULUNMAYAN TEK İLAÇ

kim oldugumuzu dualarımız söyler!!!!


..:: Online Üyeler ::..


Doğum Günü Bugün Olanlar
çağrı , nazlıcan , feveran , koolistiwra , kazan , MGUMUS , yücel01 , f d ,

..:: Arama ::..

Bul:  

..:: En Son Arananlar ::..

boksgeylanivapurVEDA HUTBESIbaba sevgisibidatarabatoplumsalickimotivasyon

..:: Rasgele 5 Üyemiz ::..

   geçkalmışım
   şehadetli
   UMIT38
   balcıgokhan
   mrs. dedektif

Bu siteye eklenen yazılardan, yazıların yazarları sorumludur. Yazı eklerken alıntı yapılan kaynak mutlaka yazı sonunda belirtilmelidir. Mevcut herhangi bir yazıdan rahatsız olanlar suistimal@islamiyazilar.com mail adresine bilgi vererek duruma göre yazının kaldırılmasını sağlayablirler.