Cuma gününde öyle bir saat vardır ki, şayet bir müslüman kul o saate rastlar da Allah’tan bir hayır isterse, Allah onu kendisine mutlaka verir.
..:: Menü ::..

..:: Bir Ayet ::..

Onlar senden, azabın çarçabuk getirilmesini istiyorlar; Allah, va'dine kesin olarak muhalefet etmez. Gerçekten, senin Rabbinin katında bir gün, sizin saymakta olduklarınızdan bin yıl gibidir


..:: Bir Hadis ::..

Cuma gününde öyle bir saat vardır ki, şayet bir müslüman kul o saate rastlar da Allah’tan bir hayır isterse, Allah onu kendisine mutlaka verir.


İnternete güvenli bir başlangıç yapın
islamiyazilar.com'u ana sayfanız yapın

Anasayfa » Dini Hikayeler » GERCEK BİR HİKAYE


GERCEK BİR HİKAYE
 
Bu yazıyı facebookta paylaşıp daha çok kişinin görmesine vesile olmak için tıklayın...


 

 

     ...ANNEMSİZ GEÇEN SEKİZ SENE....  

 

    Dokuz sene evvel 16 aralıkda vefat etmişti....

    Dokuz sene evvel 16 aralık (yâni bugün), Ramazan-ı şerifde idi,..  20 si...

   O gün, İmam-ı Şârâni hazretlerinin hesabı ile kadr gecesine isabet ediyordu, ve kadr gecesinin hususiyetlerinede hâizdi.

    Cenazesi Eyüp sultan camiinden kaldırılırken, pek ender görülen kalabalık bir cemaat iştirâk etmişti.... 

   Her tanıyan;  onun için, çokiyi insandı der...      bütün ömrü boyunca, şu huyu iyideğildi denilen bir hali görülmemiştir.

   Sevenleri pekçoktu, sevmeyeni hiçyoktu...  etrafındaki tanıyan herkesin, çok sevdiği hacı teyzesi idi....

 

    75 senelik hayatında, herhangi bir kişiyi incittiği, münakaşa ettiği,   kalbini kırdığı hiç görülmedi...   yakınındaki başkaları arasında kırgınlık olsa, hiç ilgisi olmadığı halde, suçu kendi üzerine alıp, münakaşaya meydan vermezdi... herkesle iyi geçinirdi...  kalbleri, Allahü teala' nın evi bilip, kalb kırmaktan çok sakınırdı. Kibrlendiği hiç görülmedi.  Cömerddi... evine, kapısına geleni boş çevirmez, evine herkim gelse birşey ikram edebilmek için çırpınırdı,... herzaman güleryüzlü idi.. ülfet' i, muhabbet' i, şefkati, merhameti, mürüvveti, sabrı, keremi, vefası, hilm' i, rıfk' ı, kanaati,  tevekkül' ü,  iffeti, tevazuu,.... fevkalade tam yerinde idi.  Allahü tealanın sevdiklerini (dîn-i islâma hizmet edenleri) çok sever, Allahü tealanın sevmediklerini sevmezdi..  îmân' ın temeli olan, hubb' u fillah, buğd-u fillahı kendine şiar edinmişti... evliyanın kıymetini bilir, silsile-i aliyye büyüklerini tanır ve onları pek severdi...(silsile-i aliyye büyüklerine mensub olanların, bu zamanın evliyası olduğuna inanırdı)...  velhasıl güzel huylu idi.

 

     Etrafına numûne bir insandı. Evladlarını çok iyi yetiştirmek için, her türlü fedakarlığı yaptı (O' nu tanıyan herkes buna şahittir). Evladları küçükken,  ahlâkı bozulmasın diye sokağa salmaz, onları (üç türlü şeytanın en kötüsü olan, iblis ve nefs' den daha tehlikeli olan) kötü arkadaştan korumak için çok ihtimâm gösterirdi. Çocuklarını, dünyalarını değil, ahiretlerini düşünerek yetiştirmişti.   Dünyanın geçici olduğunu bildiğinden, dünyaya kıymet vermez, hep ebedî hayat için uğraşır, ahiret hazırlığı yapardı. Kur' an-ı Kerîm okumağı çok severdi... Velhasıl, tam bir Osmanlı hanımı idi.

 

      Vefatından 8-10 saat kadar evvel ziyaretine gittiğimde, Kur' an-ı Kerim okuyordu, ve o ana kadar kendisinde görmediğim, göremediğim,.. bir nur vardı üzerinde,... bir an şaşkınlık geçirdim, fakat nedense üzerinde durmadım... meğer ahiret yolculuğuna başlamışta biz farketmemişiz...

 

    Kendisini tanıyanların rahmetle andığını, arkasından fatihalar gönderdiklerini işitince seviniyoruz.

         ...........bu azîz hanımefendi; beni dünyaya getiren, yemeyip yediren, giymeyip giydiren, benim için uykularını feda eden,   ninni söylerkenden   itibaren ALLAH demeyi öğreten,üzerimdeki en büyük hakka sahip olan, annem' dir.    Allahü teala, kabrini nûr-u îmân ve nûr-u kur' an ile pürnur eylesin inşallah, kabrini cennet bahcesi eylesin inşallah. Habîbinin ve sevdiklerinin şefaatine mazhar ve lâyık eylesin inşallah, Kabr azâbından ve mahşer yeri sıkıntılarından, sırat köprüsü korkusundan ve cehennem azabından emîn eylesin, muhafaza eylesin inşallah. Hesabsız-sualsiz cennete girenler arasında bulundursun inşallah... (Yâ Rabbî, Sen annenin evladına olan merhametinden, daha merhametli olduğunu buyuruyorsun, annesi onu yakmağa kıyamazken Sen hiç yakarmısın..! .). 

 

         Harun Reşid’in şairi ve nedimi Neval efendi vefat edince, bir arkadaşı rüyada görmüş. Sana ne muamele yapıldı diye sormuş. O da diyor ki, ben ölmeden az evvel yazdığım iki mısra sayesinde kurtuldum. Rüyayı gören arkadaşı, Neval efendinin evine gelip sormuş; O iki mısra neydi diyor. Hanımı da, o zaten her zaman yazıyor, son yazdığı hangisi bilemem demiş. Kızı o arada geliyor ve babam ölmeden evvel kalem istemişti diyor. Arıyorlar, yastığının altından bir kağıt çıkıyor. Kağıtta şunlar yazılı: Yâ Rabbi, hayatta en kıymetli varlığım ruhumdur. Onu Sana emanet ediyorum. Yâ Rabbi, hadis-i kudside buyuruyorsun ki, “Annenin evladına olan şefkatinden daha şefkatliyim.”  Annem olsaydı, beni Cehennemde yakmazdı. Sen hiç yakar mısın...  Bu sözler, inanan ve seven için çok kıymetli müjdedir.

 

        El mer' ü mea men ehabbe hadîs-i şerifi gereğince, herkes mutlaka ahiretde sevdikleri ile beraber olacaktır, İmâm-ı Rabbânî hazretleri buyuruyorki; vermek istemeseydi istek vermezdi,...  istemek kavuşmanın müjdecisidir... o halde, dünyada iken sevdiklerinin yanında haşr olacağına inanıyoruz.

     

       Eshâb-ı kirâmdan bir zât diyor ki, “Peygamber efendimiz, Bayram günü hutbeye çıkıyordu. Merdiven üç basamakdı. Birinci basamağa çıktı. Bir şeyler söylüyordu. Kulak verdim    işitdim. Buyuruyordu ki: (Yâ Rabbi, Sen, bir kulunu, anasını-babasını gördüğü halde, onların hizmetinde kusur eden, kalblerini inciten, onların rızasını, düâsını almayanı Cehenneme sok.) Ben de âmin dedim” buyuruyor.  Büyüklerimiz buyuruyorki; Anamızın, babamızın kıymetini bileceğiz, onların rızalarını duâlarını alacağız, gönüllerini alacağız.  “Ananın, babanın evladına düâsı, Peygamberlerin ümmetine düâsı gibidir.” 

 

       Herkes ektiğini biçer, biz bizden evvelkiler için neyaparsak bizden sonrakilerde bizim için onu yapacaklardırCevap yazmak için üye olun


Yazıyı çok sevdim hemen arkadaşıma göndereyim

Adınız Soyadınız
Arkadaşınızın adı soyadı
Arkadaşınızın E-Posta adresiEklenme Tarihi: 16.12.2009 12:27:13
Yazıyı Ekleyen : admin
 Bu  yazı Bugün 2 kez okundu.
 Bu  yazı Toplam 5785 kez okundu.
admin bugüne kadar toplam 3487 yazı ekledi.
..:: Üye Paneli ::..
K.Adı :
Şifre  :
Beni Hatırla

..:: Favorilerimiz ::..
dedektör
nokta dedektör
nasıl gidilir
karikatür

..:: Son yorumlananlar ::..

''Allah (Haşa) Seçimlerimizi Bilemez'' Diyen Hocalara Cevap

KOMİK RESİMLİ YAZILAR

hadis

yemek tarifleri resimleri

HADİSLERİN EN GUZELİ


..:: Günün Yazıları ::..

KURANDAKİ SIRAYA GÖRE SURE İSİMLERİ

4 BÜYÜK KİTAP HANGİ PEYGAMBERLERE GELDİ

KIYMETLİ KADIN İSİMLERİ

DoStLuK iLe iLgİlİ

Kuran Arapçadır, Ama Hükümleri Evrenseldir


Bugün Hiç Okunmadılar..

RÜŞVETLE İLGİLİ ÖNEMLİ HABERLER

DÖRT HALİFE HAKKINDA BAZI HADİS_İ ŞERİFLER

ALLAH'IM

ne hayallere dalmışız

METRE KAREYE ALTI BİN MERMİ


..:: Online Üyeler ::..


Doğum Günü Bugün Olanlar
çağrı , nazlıcan , feveran , koolistiwra , kazan , MGUMUS , yücel01 , f d ,

..:: Arama ::..

Bul:  

..:: En Son Arananlar ::..

dilahmedRAMAZANrisaleebubekiresnemeserdakikatarifRum suresi

..:: Rasgele 5 Üyemiz ::..

   mücahide95
   zülal
   YA$MİNNUR
   abdulkadir
   yasarturkmen

Bu siteye eklenen yazılardan, yazıların yazarları sorumludur. Yazı eklerken alıntı yapılan kaynak mutlaka yazı sonunda belirtilmelidir. Mevcut herhangi bir yazıdan rahatsız olanlar suistimal@islamiyazilar.com mail adresine bilgi vererek duruma göre yazının kaldırılmasını sağlayablirler.