Devamlı herkesle kavga ve çekişme halinde olman, günah olarak sana kafidi
..:: Menü ::..

..:: Bir Ayet ::..

Onlar senden, azabın çarçabuk getirilmesini istiyorlar; Allah, va'dine kesin olarak muhalefet etmez. Gerçekten, senin Rabbinin katında bir gün, sizin saymakta olduklarınızdan bin yıl gibidir


..:: Bir Hadis ::..

Kişinin malayani (boş) şeyleri terki İslam'ının güzelliğinden ileri gelir


Sitemizi destekleyin
islamiyazilar.com'u ana sayfanız yapın

Anasayfa » Genel Makaleler » Fitne Merkezi Düğünler


Fitne Merkezi Düğünler
 
Bu yazıyı facebookta paylaşıp daha çok kişinin görmesine vesile olmak için tıklayın...

Hamd alemlerin rabbi olan Allah’a, salât ve selam efendimiz Rasûlullah’a, ehli beytine, ashabına ve yolunu takip eden mü’minlere olsun.

Düğünde oynamakla ilgili âlimlerin değişik görüşleri bulunmaktadır. Öncelikle meseleye genel olarak yaklaşacak olursak Hanefi, Maliki ve Hanbeli uleması genel manada düğünlerde oynandığı gibi oynamayı mekruh görmüşlerdir. Gerekçe olarak bu fiilin düşük seviyeli kimselerin ameli olduğunu ve insanın kişiliğini ve şahsiyetini zedeleyeceğini belirmişlerdir.

Diğer taraftan Şafi uleması ise meseleye biraz daha geniş yaklaşarak haddi zatında oynamanın mubah olduğunu ifade etmişleridir.

Âlimlerimizin bu şekilde ihtilaf etmelerinin altında yatan temel sebep Buhari, Müslim gibi sahih kaynaklarda geçen Habeşîlerin bayram günü mescitte oynamaları ve Nebi (sallallahu aleyhi ve sellem)’in onları izleyip her hangi bir müdahalede bulunmamış olmasıdır. Acaba Habeşilerin mescitteki oynamaları normal düğünlerdeki gibi oynama mı, yoksa hadisin bazı rivayetlerinde geçen silah ve benzeri harp aletleriyle gösteri mahiyetindeki yaptıkları hareketleri mi? Bu noktada âlimlerin değişik anlayışa sahip olmaları daha sonra ihtilaf etmelerine sebep olmuştur.

Örneğin muasır fıkıh ulemasından Abdullah el-Fakih oynama hakkında şöyle tafsili bir fetvası bulunmaktadır. “Oynamanın çocuklara ait olanı vardır. Bayramlarda oynanan oyunlar vardır. Zikir eşliğinde yapılan oyun vardır. Bir de yabancıların yanında kadınların oynaması vardır. Annenin çocuğunu rahatlatmak ve neşelendirmek manasında onları oynamasında bir beis yoktur. Çünkü hadiste Fatıma (radiyallahu anha)’nın küçük olan çocuğu Hasan (radiyallahu anh)’ı oynattığı geçmektedir.

Bayramlarda oynanan oyunlar mubahtır. Ancak normalin üstünde yapılırsa mekruh olur. Çünkü bu kişiliği zedeler. Aişe (radiyallahu anha)’dan şöyle bir hadis nakledilir: “Rasûlullah (sallallahu aleyhi ve sellem) oturuyordu. Çocukların gürültü ve bağrışma seslerini duyduk. Rasûlullah (sallallahu aleyhi ve sellem) kalktı, bir de ne görsün; Habeşiler oynuyor çocuklar da etraflarında duruyorlardı. Dedi ki: “Ey Aişe gel de bir bak…” Dediğimiz gibi, oynama normal sınırlarında yapılır ve beraberinde içki içme, kumar oynama ve çalgı aletleri olmazsa bu mubahtır” Şeyh Abdullah bir defasında oynamayla alakalı şöyle demiştir: “Kadınımsı davranışları olanlar gibi kırıtma veya kadınların oynamalarına benzeme olmazsa bu caizdir...”

Bunun mukabilinde Şeyh Muhammed Muhtar Şenkıti konu hakkında şöyle der: “Batıdan taklid edilen oyunlara (raks, dans) benzeyen oyunlar kâfirlere benzeme olduğu için bütün âlimlere göre haramdır.

Oyun oynamak ise (yani düğünlerdeki gibi) âlimlerin sahih olan görüşüne göre bu memnudur. Bundan dolayı oynamanın haram olduğu hakkında âlimler şu ayeti delil gösterirler. “Bu, sizin yeryüzünde haksız olarak şımarmanızdan ve aşırı derecede sevinip böbürlenmenizden ötürüdür.” (Mü’min, 75) Âlimler ayette geçen böbürlenmeyi oynamak olarak (raks, dans) olarak anlamışlardır. Bu sebeple âlimler der ki: “Kadın oynadığında omuzları sallanır, avretinden bazı yerler belli olur ve bu kendisine bakan için fitne olur. Hatta kendisine bakan kadın dahi olsa bu böyledir. Nasıl erkek erkeği fitneye düşürüyorsa kadın da kadını fitneye düşürür. Sonra bu oynama ne faziletli bir iş ne de güzel bir ameldir. Tam tersine (güzel olmayan) bir ameldir. Âlimlerden bazıları bunun haram olduğuna fetva vermişlerdir.” Allah en iyisini bilir.

Allah’a hamd ve Rasûlü Muhammed’e salât ve selam olsun. Davamızın sonu âlemlerin Rabbi olan Allah’a hamd etmektir.Cevap yazmak için üye olun


Yazıyı çok sevdim hemen arkadaşıma göndereyim

Adınız Soyadınız
Arkadaşınızın adı soyadı
Arkadaşınızın E-Posta adresiEklenme Tarihi: 18.01.2015 20:20:26
Yazıyı Ekleyen : Ebu Musab
 Bu  yazı Bugün 16 kez okundu.
 Bu  yazı Toplam 6328 kez okundu.
Ebu Musab bugüne kadar toplam 3 yazı ekledi.
..:: Üye Paneli ::..
K.Adı :
Şifre  :
Beni Hatırla

..:: Favorilerimiz ::..
dedektör
nokta dedektör
nasıl gidilir
karikatür

..:: Son yorumlananlar ::..

''Allah (Haşa) Seçimlerimizi Bilemez'' Diyen Hocalara Cevap

KOMİK RESİMLİ YAZILAR

hadis

yemek tarifleri resimleri

HADİSLERİN EN GUZELİ


..:: Günün Yazıları ::..

4 BÜYÜK KİTAP HANGİ PEYGAMBERLERE GELDİ

KURANDAKİ SIRAYA GÖRE SURE İSİMLERİ

Fitne Merkezi Düğünler

umre ve cuma namazı

şehid


Bugün Hiç Okunmadılar..

Taşın Hikayesi

Allah bizden razı mı?

ALLAH'ın mucizelerine inanmayanlara mucize...

DİLEK

İstanbul'un Fethi


..:: Online Üyeler ::..


Doğum Günü Bugün Olanlar
abcabc , comez_gulıbık , ali rıza , devrim , 67_67 , Musulumanız elhamdurullah , elif_pehlivan ,

..:: Arama ::..

Bul:  

..:: En Son Arananlar ::..

lut kavmiana baba hakkisiirisrailoahirzamanilahsamanyolurahibnur suresipozitif

..:: Rasgele 5 Üyemiz ::..

   songozyası
   alparslan
   farukeren
   faruk akyol
   ahmetegemen

Bu siteye eklenen yazılardan, yazıların yazarları sorumludur. Yazı eklerken alıntı yapılan kaynak mutlaka yazı sonunda belirtilmelidir. Mevcut herhangi bir yazıdan rahatsız olanlar suistimal@islamiyazilar.com mail adresine bilgi vererek duruma göre yazının kaldırılmasını sağlayablirler.