İçinde çocuk bulunmayan evde, bereket yoktur
..:: Menü ::..

..:: Bir Ayet ::..

Onlar senden, azabın çarçabuk getirilmesini istiyorlar; Allah, va'dine kesin olarak muhalefet etmez. Gerçekten, senin Rabbinin katında bir gün, sizin saymakta olduklarınızdan bin yıl gibidir


..:: Bir Hadis ::..

Şurası muhakkak ki insanlar Kıyamet günü niyetleri üzere diriltilecekler.


Gün'e islamiyazılar ile başlayın
islamiyazilar.com'u ana sayfanız yapın

Anasayfa » Allah'ın İsimleri » faydasız ilimden sana sığınırım!


faydasız ilimden sana sığınırım!
 
Bu yazıyı facebookta paylaşıp daha çok kişinin görmesine vesile olmak için tıklayın...


“Faydasız ilimden sana sığınırım!”
 

Günümüzde, gerçek ilimle sahtesi karışmış durumda. Herkes çok şey biliyor, fakat bildikleri gerçek olmadığı için işe yaramıyor. Hatta zararı oluyor. Peygamber efendimiz, “Ya Rabbi, faydasız ilimden, makbul olmayan ibadetten ve kabul edilmeyen duadan sana sığınırım.” buyurmuştur.  Bunun için herkesin işine yarayacak faydalı zaruri bilgileri öğrenmesi şarttır.


Bir Müslümanın, kendisine farz olan bir meseleyi öğrenmesi, bütün dünya ni’metlerine sahip olmasından daha kıymetlidir. İlim öğrenmekten daha kıymetli birşey yoktur.


İşlerin hepsi, ilim ile doğru olur, ilimsiz doğru birşey yapılamaz. Peygamber efendimize suâl ettiler:  “İşlerin hangisi üstündür? “


Peygamber efendimiz, “ilim” buyurdu. Biri tekrar suâl edince, yine; “İlimdir” buyurdu.


Üçüncüsünde yine aynı şekilde cevap verilince, bunun hikmetini suâl ettiler. Bunun üzerine buyurdu ki: “Çünkü, hiçbir şey ilimsiz doğru olmaz ve onsuz hiç kıymeti olmaz.”


İLİM VE İBADETİN ASLI


İnsan, birçok sıkıntılara katlanarak, amel işlemektedir. Bunlar ilimsiz olarak yapılırsa, hepsi boşa gidebilir. İlim ve ibâdetin aslı iki şey ile elde edilir: Birincisi, kalbin dünya sevgisinden ya’nî harâmlardan kurtulması, ikincisi de az yimek, mideyi tıka basa doldurmamaktır.


İbâdetlerde ihlâs, ancak bu iki şey ile elde edilir. Bir kimsenin kalbi dünya sevgisi ile, dünya ni’metlerine muhabbet ile doluysa, maksadı sadece dünya ise, ondan ihlâslı amel meydana gelmez.


Midesi dolu olan kimsede de nefsin arzûları eksik olmaz. Bu arzûlar, kalbi te’sîr altına alır. Böyle bir kimsenin de, cenâb-ı Hak nazarında kıymeti yoktur.


Mubâhların fazlasından ve harâmlardan sakınmalı, nefsin hoşuna giden kötü işlerden       uzak durmalıdır. Fesatlık, çekememezlik, kin, kendini beğenmek, cimrilik gibi kötü huyları kalbden çıkarmak lâzımdır.Bir kimsenin, itâ’atli, iyi huylu kul olabilmesi için dört şart vardır:


1- Uzun emelli olmamak.


2- Cenâb-ı Hakkın va’dinden emîn olmak.


3- Cenâb-ı hakkın taksimine ya’nî verdiği rızıklara râzı olmak.


4- Mideyi harâmlardan korumak.


Kim ki, bu dört şeyi yerine getirirse, nefsini itâ’at altına almış olur. İnsan bu şekilde, Peygamber efendimizin buyurduğu hayırlı kimselerden olur. Nefsi terbiye etmek zor değildir. Uğraşıldığı takdirde, en azgın köpekler bile terbiye edilmektedir.


Hadîs-i şerîfte de, “İnsanlar, ya âlim veya talebedir. Bu ikisinden olmıyanda hayır yoktur” buyuruldu. Bütün bunlardan anlaşılıyor ki, akıllı olan kimse, ya âlim olur ya talebe. Öğrenilecek en öncelikli ilim de, iman ve ibadet bilgileridir. Bu maksatla hazırlanmış İlmihâlden bu bilgiler mutlaka öğrenmelidir.


ÖNE KONULAN ÜÇ DEFTER


İlim sahibi olan, tevbe edip nefsi ile mücâdele eden, Allahü teâlânın lütûf ve keremine mazhâr olur. Böyle kimse, Allahü teâlânın beğendiği kimsedir. Onun gönlü, Allahü teâlânın nazargâhıdır. Bu kimse sadece Allahü teâlânın rızâsını istediği için, ihsânlardan mahrûm kalmaz.


Hadis-i şerifte buyuruldu ki:


“Kulun isteyerek yaptığı her iş için önüne üç defter konur: Niçin yaptın, nasıl yaptın, kim için yaptın? Birinci niçinin manası, bunu Allah için mi, nefsine veya şeytana uyduğun için mi yaptın? Bundan kurtulursa nasıla sıra gelir. Her hakkın bir şartı, edebi ve ilmi vardır. Yaptığını ilme uyarak mı, yoksa cahilliği kolay görerek mi yaptın? Şartlarına uygun yapıp bu sualden de kurtulursa, kim içine sıra gelir. Bunu ihlasla, yalnız Allah rızası için yaptıysan mükafatını görürsün. Başkası için yaptıysan karşılığını ondan iste. Dünya için yaptıysan zaten nasibin yok. Başkası için yaptıysan sıkıntıya ve cezaya maruz kalırsın, denir.”
Cevap yazmak için üye olun


Yazıyı çok sevdim hemen arkadaşıma göndereyim

Adınız Soyadınız
Arkadaşınızın adı soyadı
Arkadaşınızın E-Posta adresiEklenme Tarihi: 28.12.2008 20:22:09
Yazıyı Ekleyen : nureddinbayram
 Bu  yazı Bugün 2 kez okundu.
 Bu  yazı Toplam 3597 kez okundu.
nureddinbayram bugüne kadar toplam 1415 yazı ekledi.
..:: Üye Paneli ::..
K.Adı :
Şifre  :
Beni Hatırla

..:: Favorilerimiz ::..
dedektör
nokta dedektör
nasıl gidilir
karikatür

..:: Son yorumlananlar ::..

''Allah (Haşa) Seçimlerimizi Bilemez'' Diyen Hocalara Cevap

KOMİK RESİMLİ YAZILAR

hadis

yemek tarifleri resimleri

HADİSLERİN EN GUZELİ


..:: Günün Yazıları ::..

KURANDAKİ SIRAYA GÖRE SURE İSİMLERİ

4 BÜYÜK KİTAP HANGİ PEYGAMBERLERE GELDİ

umre ve cuma namazı

SALAVAT I ŞERİF İN ANLAMI NEDİR?

Kuran Arapçadır, Ama Hükümleri Evrenseldir


Bugün Hiç Okunmadılar..

ilk aşkım ..babamdır...

İLGİNÇ VE GERCEK RESİMLER

HEPSİ BΒAT ETTİLER

anismatürk

RIGTHEOUS DEEDS


..:: Online Üyeler ::..


Doğum Günü Bugün Olanlar
halil2 , serkan , deli , _kanki_ , sasa , müzzeyyen , nehircafe , panik , onur , ya hafız , çalışkan , lazefe09 , cetin67 , ELERDEM , sumeyye07 , hubbifillah , korkut , gözümsün , Adil düzen ,

..:: Arama ::..

Bul:  

..:: En Son Arananlar ::..

izin966imrandedim kierkulkehf suresigülizardeveilk ayeticki

..:: Rasgele 5 Üyemiz ::..

   mamur
   ege
   kaazto
   kıyam_eri
   xhalitx

Bu siteye eklenen yazılardan, yazıların yazarları sorumludur. Yazı eklerken alıntı yapılan kaynak mutlaka yazı sonunda belirtilmelidir. Mevcut herhangi bir yazıdan rahatsız olanlar suistimal@islamiyazilar.com mail adresine bilgi vererek duruma göre yazının kaldırılmasını sağlayablirler.