Yardıma ihtiyacı olanlara sadaka dağıtmak vehayır yapmak istediğinde, hemen yap(geciktirme)
..:: Menü ::..

..:: Bir Ayet ::..

Onlar senden, azabın çarçabuk getirilmesini istiyorlar; Allah, va'dine kesin olarak muhalefet etmez. Gerçekten, senin Rabbinin katında bir gün, sizin saymakta olduklarınızdan bin yıl gibidir


..:: Bir Hadis ::..

Yardıma ihtiyacı olanlara sadaka dağıtmak vehayır yapmak istediğinde, hemen yap(geciktirme)


Sitemizi destekleyin
islamiyazilar.com'u ana sayfanız yapın

Anasayfa » Genel Makaleler » EŞŞİZZZ BEŞERR...


EŞŞİZZZ BEŞERR...
 
Bu yazıyı facebookta paylaşıp daha çok kişinin görmesine vesile olmak için tıklayın...

Kur’an-ı Kerim’de Yaradanımız, “Allah’ın Rahmeti sayesinde sen onlara karşı yumuşak davrandın. Eğer kaba ve katı yürekli olsaydın insanlar etrafından dağılıp giderlerdi”(Âl-i İmran, 159) diyerek Hz Muhammed’i övmüş ve bizlere örnek göstermiştir. Aile içinde insanlar birbirlerine en yakın iletişimleri yaşarlar ve bu yakın iletişimde yumuşak huylu olmak, barış dolu, huzurlu bir aile hayatı için son derece önemlidir.

Hz. Muhammed’in özelliği söylediklerini yaşayan bir insan olmasıdır; “Faydasız ilimden Sana sığınırım" diyerek uygulamadığı, hayatına yansıtmadığı bilginin, yeterince önemli olmadığını vurgulamıştır.

Hayatın her alanında olduğu gibi aile hayatında da güven en önemli değerdir. Hz. Muhammed daha çocukluğunda hayatına yansıyan bir değer olan el-Emin ismiyle; güvenilir insan niteliğiyle, hayatındaki insanlara yüksek mutluluklar yaşatmıştır.

Hz. Muhammed bir insanla tokalaştığında önce karşı tarafın elini çekmesini beklemekte, sonra kendisi elini çekmekteydi. Burada karşısındakine şöyle muhteşem bir mesaj vermekteydi; sen beni bırakmadığın sürece ben her zaman senin yanındayım. Hayatında nice güzellikler sergileyen Hz. Muhammed’in insan ilişkilerindeki sorumluluk boyutuna verdiği bu önem özel hayatına da yansımıştır.

İlk vahiy aldığı zaman, içinde bulunduğu sıkıntılı durumu eşi ile paylaşmıştır. Hz. Hatice de hem kendisini teselli etmiş ve hem de onu konuya kesin çözüm bulacak ve doğru teşhis koyacak kişiye, Varaka b. Nevfel’e yönlendirmiştir. Bu olay Hz. Hatice’nin dirayetini, soğukkanlılığını ve isabetli karar verme yeteneğini ve eşine olan sonsuz güvenini mükemmel bir şekilde ortaya koymaktadır.

Hz. Peygamber evinde, zamanının bir kısmını ibadete, bir kısmını ailesine, diğer kısmını da kendisine olmak üzere üçe ayırırdı. Hz. Muhammed, insanlara, bildiğini anlatacağı ilk kişilerin aile fertleri olduğunu sergilemiştir. O, kendisine gelen heyetlere “ailenize dönün ve onlarla paylaşın, derdi. Onun bu yönünden en fazla faydalanan, eşi Hz. Ayşe olmuştur.

Hz. Peygamber çeşitli vesilelerle erkeklerin kadınlar üzerinde, kadınların da erkekler üzerinde hakları bulunduğunu söylemiştir. Kadınlar hakkında Allah’tan korkulmasını, onlara haksızlık yapılmamasını isteyerek Veda Hutbesinde “Ey insanlar! Sizin kadınlar üzerinde birtakım haklarınız vardır. Onlar sizin haklarınıza özen göstermelidirler. Onların da sizin üzerinizde hakları vardır. Onlara karşı iyi davranınız. Eşlerinize şefkatle muamele ediniz…” demiştir.

Hz. Muhammed eşinin yaptığı bir işte ona hem yardım etmiş, hem de çalışma hayatında onu desteklemiştir. Eşinin yeteneklerini yaşamasına ve geliştirmesine katkıda bulunmuştur.

Aile hayatında huzuru sağlayan diğer bir önemli nokta da, eşlerin birbirlerine karşı gösterecekleri sevgi ve saygıdır. Hz. Muhammed birçok sözünde bunu dile getirmektedir:

“Size eşinize iyi davranmanızı tavsiye ediyorum…”

“Bir kimse eşine kin beslemesin, onun bir huyunu beğenmezse başka huyunu beğenir”.

İnsan toplumlarının en küçük ünitesi olan aile hayatının mutlu, huzurlu ve sevgi dolu olmasının, toplumsal barışı ve huzuru sağlayacağı gerçeği en güzel örnekleriyle Hz. Muhammed’in hayatında görülmektedir.

rositav

31 Ağustos 2008 Pazar
21:21:10
 Allahu teala razı oslun kardeşim emğine sağlık

Cevap yazmak için üye olun


Yazıyı çok sevdim hemen arkadaşıma göndereyim

Adınız Soyadınız
Arkadaşınızın adı soyadı
Arkadaşınızın E-Posta adresiEklenme Tarihi: 31.08.2008 18:57:35
Yazıyı Ekleyen : BAYRAMYURT
 Bu  yazı Bugün 1 kez okundu.
 Bu  yazı Toplam 1093 kez okundu.
BAYRAMYURT bugüne kadar toplam 5 yazı ekledi.
..:: Üye Paneli ::..
K.Adı :
Şifre  :
Beni Hatırla

..:: Favorilerimiz ::..
dedektör
nokta dedektör
nasıl gidilir
karikatür

..:: Son yorumlananlar ::..

''Allah (Haşa) Seçimlerimizi Bilemez'' Diyen Hocalara Cevap

KOMİK RESİMLİ YAZILAR

hadis

yemek tarifleri resimleri

HADİSLERİN EN GUZELİ


..:: Günün Yazıları ::..

4 BÜYÜK KİTAP HANGİ PEYGAMBERLERE GELDİ

KURANDAKİ SIRAYA GÖRE SURE İSİMLERİ

Fitne Merkezi Düğünler

Kuran'ı Resul Değil, Allah Açıklamıştır!

umre ve cuma namazı


Bugün Hiç Okunmadılar..

Sensiz diyarların iniltisi..

YÜreĞİmİ Sonsuz Sevdalara Saldim

(((( DİNİ RESİMLER3))))

AşK mı Dediniz? Buyrun aŞk

SİTEMSİZ AFFEDİŞ


..:: Online Üyeler ::..


Doğum Günü Bugün Olanlar
abcabc , comez_gulıbık , ali rıza , devrim , 67_67 , Musulumanız elhamdurullah , elif_pehlivan ,

..:: Arama ::..

Bul:  

..:: En Son Arananlar ::..

saferibni arabiseyfettin budakinsan kuranregaip kandiliibni sebeeri571Güzel bişiler..sohbet

..:: Rasgele 5 Üyemiz ::..

   hiqmed
   tevhit06
   SEM@@
   rolexx84
   okyanus

Bu siteye eklenen yazılardan, yazıların yazarları sorumludur. Yazı eklerken alıntı yapılan kaynak mutlaka yazı sonunda belirtilmelidir. Mevcut herhangi bir yazıdan rahatsız olanlar suistimal@islamiyazilar.com mail adresine bilgi vererek duruma göre yazının kaldırılmasını sağlayablirler.