Şurası muhakkak ki insanlar Kıyamet günü niyetleri üzere diriltilecekler.
..:: Menü ::..

..:: Bir Ayet ::..

Onlar senden, azabın çarçabuk getirilmesini istiyorlar; Allah, va'dine kesin olarak muhalefet etmez. Gerçekten, senin Rabbinin katında bir gün, sizin saymakta olduklarınızdan bin yıl gibidir


..:: Bir Hadis ::..

“Daha vakti var, ilerde yaparım” demek, şeytanın mü’minlerin kalplerine bıraktığı bir vesvesedir.


Sitemizi destekleyin
islamiyazilar.com'u ana sayfanız yapın

Anasayfa » Genel Makaleler » Dünya, uykudaki bir kimsenin rüyası..


Dünya, uykudaki bir kimsenin rüyasıdır
 
Bu yazıyı facebookta paylaşıp daha çok kişinin görmesine vesile olmak için tıklayın...         Resulullah efendimiz (aleyhisselatü vesselam), buyurdular ki; "Dünya, uykudaki bir kimsenin rüyasıdır. İnsanlar uykudadır, ölünce uyanırlar. Ahiret ebedî hayattır. Cennet dünyanın karşılığıdır"... dünyayı terk edene, bırakana oranın ebedi nimeti verilecektir. Yani dünyayı sahiplenmeyen, dünya malını sahiplenmeyen, onun bir karanlık olduğuna, emanet olduğuna iman eden için Allahü teala kalıcı olanı verecektir. Cehennem de dünyanın karşılığıdır dünyayı isteyip, ahireti unutana verilir, oradan ebediyen ayrılamaz. Bu bir tercih meselesidir, ahireti tercih edene Allahü teala cenneti verecektir, dünyayı tercih edene cehennemi verecektir. Resullullah efendimize, bugünün en hayırlısı kimdir denildiğinde; "Dünyada Allaha itaat eden ve ömrünü o yönde bitirendir"  buyurdu.  Yine buyuruluyorki, "Eğer bir şey mutlaka olacaksa siz onu olmuş bilin".

 

         Ahirete giden herkes bir pişmanlık duyacaktır, dünya için kanaat olur, ahiret için kanaat olmaz...  dünya için tevekkül olur, ahiret için tevekkül olmaz. Dünyada pişmanlık nimettir, fakat ahiretde pişmanlık felakettir. Kabrden birisi çıkıp dünyaya gelebilse, herhalde vaktini bir an boş geçiremez, hep ahireti için çalışır, günah işlemez, kalb kırmaz... Ölüm dehşetli birşeydir... Kabir, herkesin mutlaka gideceği, bazıları için cennet bahcesi olan, bazıları için ise cehennem çukuru olan korkunç bir gerçektir..  İnsanlar oraya gidince başına neler geleceğini, nelerle karşılaşacağını dinimiz bildiriyor. Allah’a ve peygamberine iman etmeyenler, din-i islamı kabul etmeyenler, cehennemde feryat edecektir.  Yarabbi bizi tekrar dünyaya gönder, hiç günah işlemeyeceğiz, hep ibadet edeceğiz diyecekler.  Onlara, zaten oradan geldinya,.. denilecektir. Bu dinin temeli öğrenmek ve öğretmekdir. Allahü teala hiçbirşeyi gayesiz ve hikmetsiz yaratmamıştır. Herşeyin bir hikmeti, gayesi vardır. İnsanın bile yaşarken bir gayesi, maksadı vardır. Rabbimizin her yarattığında bir hikmet vardır. Allahü teala insanı maksadsız, gayesiz yaratmış olamaz... Sizi bir gaye için yarattım buyuruyor. İnsanın yaradılış gayesi, bu üçbeş günlük dünya olamaz.."Ben sizi ibadet için yaraddım" buyuruyor. İbadet; Rabbimizi tanımak, Onun büyüklüğünü anlamak, içimizde çok kötü bir nefsimizin olduğunun farkına varmaktır.... Kendini tanımak ne kadar artarsa Allahü tealanın büyüklüğü okadar anlaşılır. İnsan kendini beğenirse müslümanları beğenmez, islamiyeti beyenmez, sonunda şirke kadar gider.  Dîni öğrenmek ve öğretmek herkese farzdır. Bizden evvelkiler bize öğretmek için uğraşmasalardı, bu gayreti göstermeselerdi, bugün biz müslüman olamazdık... bizde bizden sonrakilere temiz bir şekilde ulaştırmalıyız, üzerimizdeki emanet çok büyüktür.

 

        Allahü teala müminlere çok kıymet vermiş, muhatab kabul etmiş, kulum demiş... Bundan daha büyük şeref olurmu... Kim dine sahip çıkarsa, din ona sahip çıkar. Hadisi kudside buyuruluyorki; "Ey dünya dine hizmet edene hizmetci ol, sana hizmet edenlere zorluk çıkar"...

 

       Müslüman güleryüzlü tatlı sözlü olur...  Güler yüz ve tatlı sözün, islamiyetin- dinimizin yayılmasında mühim yeri vardır. Böyle olmayan insanlar dîne fazla faydalı olamazlar. Daima tatlı sözlü ve güleryüzlü olmak müslüman olmanın birinci alametidir. 


       Bir hayrın işlenmesine sebep olmak o hayrı işlemek gibidir. Bir kişinin hidayetine sebep olmak, bir kişiye yardımcı olmak en kıymetli ibadettir. Bazı insanlara Allahü teala hususi kabiliyet vermiştir. Onları özel bir iş için yaratmıştır. Bunlar insanın ağzından girer burnundan çıkar, onun hidayetine sebep olur, büyükleri tanıtır... mübarek olsun....  İnsanlar ebedi ateşden kurtulsun düşüncesi ile, herkese yardımcı olmağa çalışmalıdır.

 

       Mü’mine hizmet ibadettir, üzmek ise felakettir. Herkesin yaptığı işten, ne olduğu, kim olduğu ve tarafı belli olur. Karınca, İbrahim aleyhisselamın ateşini söndürmek için su taşırken yılan ise ateşin artması için üflüyordu. İkisi de hayvandır fakat ayrı yapıdadır...  ikisi de farklı,.. tarafını belli ediyor.

 

      Ayet-i kerimede mealen buyuruluyorki; Kim Allah içinse Allahda onun içindir. Allahü tealanın rızasını düşünerek haraket edenleri, insanlar neder diyerek Allahü tealanın rızasından vazgeçmeyenleri, insanların kızacakları işlerde Allahü tealanın rızasına uyanları Allahü teala himayesine alır. İnsanların rızasını gözetip, Rabbimizin rızasına uymayanların, Allahü tealanın gadab edeceği işlerde insanların rızasına uyanların işini insanlara bırakır.

 

        Büyüklerden istifade etmenin iki şartı vardır; biri edep, diğeri teslimiyetdir. Teslimiyet öyle olmalıdırki, ölünün ölüyıkayıcıya teslim olduğu gibi olmalıdır.  Ölü, yıkayıcıya itiraz etmez, kalkıp yürümez, kızmaz, konuşmaz,… yıkayıcı ne isterse ölü onu yapar. Ölü kefenle kalkıp yürüse, enyakınımız bile olsa korkulur.  Demekki fazla haraket etmemek, fazla konuşmamak, kızmamak lazımdır. Seadete kavuşabilmek için, büyüklerimizin ahlakı ile ahlaklanmamız lazımdır.

       Allahü tealaya emanet olunuz efendim.

 İlâhî nedir bu aşk, yakdı cismü cânımı?

 

bundaki zevk başkadır, duyulur izhâr olmaz.

 

Ne tarafa giderim, bırakıp sultânımı,

 

Seni sevdi bu gönül, ölse ele yâr olmaz!

 

Herkese nasîb olmaz, huzûrundaki ânlar,

 

ebedî hâtıradır, bu bulunmaz zemânlar.

 

Kadrinizi biz gibi, bir nebze anlayanlar,

 

derler ki, bu devrde, sen gibi serdâr olmaz.

 

Feth etdiniz kalbimi, gizli bir miftâh ile,

 

bundan sonra, nefsimin ısyânları nâfile!

 

Her bülbül âşık olur, böyle vefâlı güle,

 

kim demiş zemherîrde, ılık bir behâr olmaz.

 

Her sözünüz kalbime âb-ı hayât katresi,

 

senden başka rûhumun yok kurtuluş çâresi.

 

Ey! Cihânın şu ânda, bir teki, bir dânesi!

 

biz günâhkârlar için, bundan büyük kâr olmaz!

 Cevap yazmak için üye olun


Yazıyı çok sevdim hemen arkadaşıma göndereyim

Adınız Soyadınız
Arkadaşınızın adı soyadı
Arkadaşınızın E-Posta adresiEklenme Tarihi: 10.02.2009 09:08:04
Yazıyı Ekleyen : admin
 Bu  yazı Bugün 2 kez okundu.
 Bu  yazı Toplam 816 kez okundu.
admin bugüne kadar toplam 3487 yazı ekledi.
..:: Üye Paneli ::..
K.Adı :
Şifre  :
Beni Hatırla

..:: Favorilerimiz ::..
dedektör
nokta dedektör
nasıl gidilir
karikatür

..:: Son yorumlananlar ::..

''Allah (Haşa) Seçimlerimizi Bilemez'' Diyen Hocalara Cevap

KOMİK RESİMLİ YAZILAR

hadis

yemek tarifleri resimleri

HADİSLERİN EN GUZELİ


..:: Günün Yazıları ::..

KURANDAKİ SIRAYA GÖRE SURE İSİMLERİ

4 BÜYÜK KİTAP HANGİ PEYGAMBERLERE GELDİ

KIYMETLİ KADIN İSİMLERİ

Kuran Arapçadır, Ama Hükümleri Evrenseldir

itaat


Bugün Hiç Okunmadılar..

KOCASININ MİSAFİRLERİNE İKRAMDAN KAÇINAN KADININ AKİBETİ NE OLDU ?

YUSUF’UN KUYUSU

hadisler

BİR KALPTE İKİ YAR OLMAZ

KİMSENİN GÖRMEDİĞİ YERDE...


..:: Online Üyeler ::..


Doğum Günü Bugün Olanlar
mavilim , ahmetweyn , _osman_ , elifimbenim , cemildddd , civan , akifgenc46 , ismail23 ,

..:: Arama ::..

Bul:  

..:: En Son Arananlar ::..

kadir gecesisana hayranticaretkorkunaziat suresiaycanbuyuannemdosta duamizah

..:: Rasgele 5 Üyemiz ::..

   mücahide95
   nurnesli
   ozgurhanzade
   HELİL
   BAYRAMYURT

Bu siteye eklenen yazılardan, yazıların yazarları sorumludur. Yazı eklerken alıntı yapılan kaynak mutlaka yazı sonunda belirtilmelidir. Mevcut herhangi bir yazıdan rahatsız olanlar suistimal@islamiyazilar.com mail adresine bilgi vererek duruma göre yazının kaldırılmasını sağlayablirler.