“Daha vakti var, ilerde yaparım” demek, şeytanın mü’minlerin kalplerine bıraktığı bir vesvesedir.
..:: Menü ::..

..:: Bir Ayet ::..

Onlar senden, azabın çarçabuk getirilmesini istiyorlar; Allah, va'dine kesin olarak muhalefet etmez. Gerçekten, senin Rabbinin katında bir gün, sizin saymakta olduklarınızdan bin yıl gibidir


..:: Bir Hadis ::..

Bağışını geri alan kimsenin durumu şu köpeğin durumu gibidir: Yalını yer, iyice doyunca kusar. Sonra kusmuğuna tekrar dönüp onu yer.


Daha çok kişiye ulaşabilmemiz için
islamiyazilar.com'u ana sayfanız yapın

Anasayfa » Ahlak Bilgisi » Deriye Aldanmak


Deriye Aldanmak
 
Bu yazıyı facebookta paylaşıp daha çok kişinin görmesine vesile olmak için tıklayın...


     Hiç, bir koyun veya inek veya başka bir hayvan kesilirken gördünüz mü? Koyun dışarıdan ne kadar şirin görünür değil mi? Ama kesip de derisini yüzdüğümüz zaman iç organları, damarları, kemikleri, kanlı etleri ortaya çıkar. Kötü bir koku dolar havaya. Meğer ki koyunu o kadar şirin gösteren derisiymiş. Evet, şu bize emanet edilen bedeninde koyundan farkı yok. Zaten bizi biz yapan şu aciz beden değil, ruhumuzdur. Çok genç gördüm güzelliğiyle övünen. O genç yaşlılık dönemini  hiç düşünmüyor heralde. Dünya güzeli seçilen bir kadının yaşlanmış halini gördüm, eskiden dünyanın en güzeli dedikleri kadın şimdi tanınmaz halde. Yaşlanmayı bırakın, Allah korusun o genç bir kaza geçirse güzelliğinden hiçbir eser kalmaz.

       Beden yönünden bakacak olursak, bütün insanlar aynı güzelliğe sahiptir. Yalnızca derimiz bize bir sima kazandırır. Bütün insanların aynı simaya sahip olduğunu düşünsenize, insanları ayırt edemezdik.O yüzden Allah insanlara farklı simalar vermiştir. Yani insanların dış görünüşlerine aldanmamalıyız. En güzel gül bile sonbaharda solar. En güzel bir insanın bile derisinin altı, tıpkı bir koyunun ki gibidir. İç organlar, damar ve kemikler... Oysa ruhumuz bizim değerimizi, güzelliğimizi, kıymetimizi yansıtan hakiki nimettir. Bir erkek bir kıza dışarıdan bakıp da etkileniyorsa, o erkek hala ruhunun farkına varamamıştır ve çok büyük bir kayıptadır. Bu kız için de geçerlidir.Geçen paylaştığım yazımda aşk yalnızca Allah ile yaşanır demiştim. Çünkü Allah ile yaşanan aşk hakiki aşktır. Bedene gereksinimi yoktur. Ama dünyada insanların birbirlerine duyduğu duygu bedenle birlikte son bulacaktır.

       Bu yazımda anlatmak istediğim : İnsanlar birbirlerinin dış görünüşlerine aldanmamalıdırlar. O dış görünüş, deriden ibarettir. O deri zaten bir balçık değil midir? Bir eş veya arkadaş seçerken derisine bakıp da seçmeyelim. Ruhuna bakalım. Bir bacağı olmayan kadınla evlenmek yerine çok güzel bir kadını seçenler, o kadının bacağına değil ruhuna, imanına bakıp seçin. Sokak da çok karşılaştım, bir kadın geçerken bir çok erkek ağzını açıp o kadına bakıyor. Değerli kardeşim, eğer balçığa çok meraklıysan bahçedeki topraktan bir heykel yap, evde yıllarca ona bak, bakalım eline ne geçecek. Bir kadınla toprak arasında ki fark kadının ruhudur.Cevap yazmak için üye olun


Yazıyı çok sevdim hemen arkadaşıma göndereyim

Adınız Soyadınız
Arkadaşınızın adı soyadı
Arkadaşınızın E-Posta adresiEklenme Tarihi: 25.05.2013 12:27:55
Yazıyı Ekleyen : Ümit Zafer Bağcı
 Bu  yazı Bugün 3 kez okundu.
 Bu  yazı Toplam 1745 kez okundu.
Ümit Zafer Bağcı bugüne kadar toplam 17 yazı ekledi.
..:: Üye Paneli ::..
K.Adı :
Şifre  :
Beni Hatırla

..:: Favorilerimiz ::..
dedektör
nokta dedektör
nasıl gidilir
karikatür

..:: Son yorumlananlar ::..

''Allah (Haşa) Seçimlerimizi Bilemez'' Diyen Hocalara Cevap

KOMİK RESİMLİ YAZILAR

hadis

yemek tarifleri resimleri

HADİSLERİN EN GUZELİ


..:: Günün Yazıları ::..

KURANDAKİ SIRAYA GÖRE SURE İSİMLERİ

4 BÜYÜK KİTAP HANGİ PEYGAMBERLERE GELDİ

itaat

şehid

KIYMETLİ KADIN İSİMLERİ


Bugün Hiç Okunmadılar..

Bu Dünyaya Aldanma Müminlerin Asıl Yurdu Cennet

Rabbimize Neden Şükür Etmeyiz

FETİH FATİH VE GENÇLİK

Nasıl Bir Namaz?

ALLÂH'I BİLMEYE YÜZ DELİL...


..:: Online Üyeler ::..


Doğum Günü Bugün Olanlar
azrahil , neyzenx , ilime muhtacız ,

..:: Arama ::..

Bul:  

..:: En Son Arananlar ::..

ezelmekkeninseher vaktiyusufunkırk hadisyusuf emrebazenYasin süresiadapteYAVER

..:: Rasgele 5 Üyemiz ::..

   taha25
   GAMZE95
   *ÜSTÜNBAŞ*
   Meryem İslam
   firtina

Bu siteye eklenen yazılardan, yazıların yazarları sorumludur. Yazı eklerken alıntı yapılan kaynak mutlaka yazı sonunda belirtilmelidir. Mevcut herhangi bir yazıdan rahatsız olanlar suistimal@islamiyazilar.com mail adresine bilgi vererek duruma göre yazının kaldırılmasını sağlayablirler.