“Daha vakti var, ilerde yaparım” demek, şeytanın mü’minlerin kalplerine bıraktığı bir vesvesedir.
..:: Menü ::..

..:: Bir Ayet ::..

Onlar senden, azabın çarçabuk getirilmesini istiyorlar; Allah, va'dine kesin olarak muhalefet etmez. Gerçekten, senin Rabbinin katında bir gün, sizin saymakta olduklarınızdan bin yıl gibidir


..:: Bir Hadis ::..

Diline sahip ol. Evin sana dar gelmesin. Günahların için ağla.


Yazı eklemeye vaktiniz yoksa
islamiyazilar.com'u ana sayfanız yapın

Anasayfa » Genel Makaleler » Deccal


Deccal
 
Bu yazıyı facebookta paylaşıp daha çok kişinin görmesine vesile olmak için tıklayın...


 


Peygamberimiz (sav)' in hadislerindeki Deccal tarifleri, Kur’an' daki suçlu-günahkâr karakteri ile çok büyük benzerlikler gösterir. Kur’an' da kötü ahlâk özellikleri olarak bildirilen acımasızlık, yalancılık, adaletsizlik, zalimlik, bozgunculuk, şiddet uygulamak, insanları din ahlakından uzaklaştırmak için çaba gösteren ideolojilerin de en belirgin özelliklerindendir.


 


Kur’an' da suçlu-günahkârlar olarak tanımlanan kişiler, inkar eden, Allah' ın koyduğu sınırları tanımayan, din ahlakını yaşamayan, “bir sapmışlık ve çılgınlık içinde" (Kamer Suresi, 47) olan kimselerdir. Yüce Allah bu kimseleri detaylı tarif eder ve insanları yapabileceklerine karşı uyarır. "Allah' a karşı yalan uydurup iftira düzenden ve O' nun ayetlerini yalanlayandan daha zalim kimdir? Şüphesiz O, suçlu-günahkarları kurtuluşa erdirmez." (Yunus Suresi, 17)


 


Kur’an' da huzur ve güvenliği bozan, insanlar arasında kargaşa çıkaran ve tuzak kuranların suçlu-günahkârlar oldukları belirtilir. Darwinizm' i kendisine temel alan materyalist ideolojilerin, komünizm ve faşizm gibi görüşlerin önemli özellikleri de toplum düzenini bozmak ve anarşi çıkarmaktır.  Bu sistemi yaşayan ve yayanların da Allah’ın tanıttığı suçlu-günahkâr karakter özelliği taşıyan kimseler olduğu açıktır.


 


"Böylece Biz, her ülkenin önde gelenlerini -orada hileli-düzenler kursunlar diye- oranın suçlu-günahkârları kıldık. Oysa onlar, hileli-düzeni ancak kendilerine kurarlar da bunun şuuruna varmazlar." (Enam Suresi, 123)


 


Deccal’in Amacı: Bozgunculuk


 


Deccal' in sistemi yeryüzünde bozgunculuk çıkarma, huzur ve düzeni bozma üzerine kuruludur. İnsanlara verdiği en önemli zararı da budur. Bozgunculuk oldukça geniş kapsamlı bir kavramdır. Toplumdaki güvenlik, huzur ve barış ortamını bozan her unsur bozgunculuktur. Deccal bozgunculuk çıkarabilmek için şiddet, terör ve anarşiyi körükler. Devletler arasında hiçbir geçerli neden olmadan yaşanan savaşlar, bir ülkede sebepsiz meydana gelen iç çatışmalar, masum insanları hedef alan terörist saldırılar ve günlük yaşamdaki bireysel şiddet; bunların tümü son dönemde Deccal’in sayısını artırdığı bozgunculuk örnekleridir. Oysa Allah insanlara bozgunculuk çıkarmayı yasaklar, bozguncuları sevmediğini bildirir.


 


"... Biz de onların arasına kıyamet gününe kadar sürecek düşmanlık ve kin salıverdik. Onlar ne zaman savaş amacıyla bir ateş alevlendirdilerse Allah onu söndürmüştür. Yeryüzünde bozgunculuğa çalışırlar. Allah ise bozguncuları sevmez." (Maide Suresi, 64)


 


Deccalî Sistemdeki Şeytanî Mantık


 


Deccal sisteminde insanlar, iyiyi kötü, kötüyü iyi görürler. Buna verilebilecek en çarpıcı örnek, toplumda yaşanan çatışma ve kavgaların zamanla olağan karşılanmasıdır. Kötülükleri düzenleyenler, isteklerini güzellikle değil, şiddet yoluyla elde edebileceklerine kendilerini ve diğer insanları inandırırlar. Masum, hiçbir suçu olmayan insanlara zarar verir; bunları haklı bir mücadele için yaptıklarını ileri sürerler. Tüm terör örgütlerinin üyeleri ya da savaş ve çatışmaların içindeki kişiler, şiddete başvurmakta haklı olduklarını iddia ederler. Oysa masum ve savunmasız insanlara karşı şiddet kullanmak yalnızca zulümdür.


 


Bu çarpık düşüncenin temelinde ise şeytanın mantığı vardır.  Deccal de şeytanın mantığı ile hareket eder. Oysa Yüce Rabb’imiz, şeytanın apaçık düşman olduğunu ve insanlığın da onu düşman edinmesini buyurur.


 


"Gerçek şu ki, şeytan sizin düşmanınızdır, öyleyse siz de onu düşman edinin. O, kendi grubunu, ancak çılgınca yanan ateşin halkından olmaya çağırır." (Fatır Suresi, 6)


 


Allah’ın tüm bu uyarılarını göz ardı eden ve şeytanın mantığı ile hareket eden kişinin aklı ve kalbi kapanır. Akıl ve kalpteki bu kapanma, inkâr edenlerin ve din ahlâkı yerine şeytanın sistemini yaşayanların genel özelliğidir.  


 


Şüphesiz, inkar edenleri uyarsan da, uyarmasan da, onlar için farketmez; inanmazlar. Allah, onların kalplerini ve kulaklarını mühürlemiştir; gözlerinin üzerinde perdeler vardır. Ve büyük azab onlaradır. (Bakara Suresi, 6-7)


 


Fitne, Dağları Yerinden Oynatacak Kadar Güçlü de Olsa Mağlup Olur!


 


Peygamberimiz (sav) hadislerinde Deccal' in tuzaklarının büyüklüğüne dikkat çeker ve inananları bu tuzaklara karşı uyarır. Gerçekten de Deccal' in fitnesi, samimi müminler dışında, neredeyse tüm insanlığı içine alabilecek boyuttadır. Bugün dünya genelinde yaşanan ahlâki dejenerasyon ve karmaşa ortamı, bu fitnenin boyutlarını gösterir. Hemen hemen her ülkeden, her milletten, her ırktan insanlar bu bozulmaya ve fitneye tanıklık ederler.


 


Ancak inkârcıların kurdukları düzene karşılık olarak en büyük düzeni kuran yine Yüce Allah’tır. Allah, insanları imtihan etmek, samimi olanları ortaya çıkarmak, onları eğitip imanlarını olgunlaştırmak, inkârcıların küfrünü göstermek üzere, şeytanın faaliyetlerini de bir hikmet üzere kader içinde yaratır.


 


Tüm şeytanî sistemler gibi Deccaliyet de kesin olarak mağlup olacak şekilde yaratılmıştır. Deccal' in kurduğu tuzaklar ve Deccal' in fikir sistemi de insanları Allah' ın yolundan engellemek için kurulmuş özel tuzaktır. Deccal de, onun kurduğu tuzaklar da sadece Allah' ın dilemesi ile vardır. Allah dilemedikçe hiç kimse, ne bir tuzak kurmaya ne de bu tuzağı yaşama geçirmeye güç yetirebilir. Ve inkârcıların tuzakları dağları yerinden oynatacak kadar güçlü de olsa, Allah' ın dilemesiyle, asla başarıya ulaşamayacaktır.


 


"Gerçek şu ki, onlar hileli-düzenler kurdular. Oysa onların düzenleri, dağları yerlerinden oynatacak da olsa, Allah katında onlara hazırlanmış düzen (kötü bir karşılık) vardır." (İbrahim Suresi, 46)


 


 


Fuat Türker, Haber Vaktim


 


 
Cevap yazmak için üye olun


Yazıyı çok sevdim hemen arkadaşıma göndereyim

Adınız Soyadınız
Arkadaşınızın adı soyadı
Arkadaşınızın E-Posta adresiEklenme Tarihi: 22.05.2010 00:26:40
Yazıyı Ekleyen : Fuat Türker
 Bu  yazı Bugün 0 kez okundu.
 Bu  yazı Toplam 1636 kez okundu.
Fuat Türker bugüne kadar toplam 82 yazı ekledi.
..:: Üye Paneli ::..
K.Adı :
Şifre  :
Beni Hatırla

..:: Favorilerimiz ::..
dedektör
nokta dedektör
nasıl gidilir
karikatür

..:: Son yorumlananlar ::..

''Allah (Haşa) Seçimlerimizi Bilemez'' Diyen Hocalara Cevap

KOMİK RESİMLİ YAZILAR

hadis

yemek tarifleri resimleri

HADİSLERİN EN GUZELİ


..:: Günün Yazıları ::..

KURANDAKİ SIRAYA GÖRE SURE İSİMLERİ

4 BÜYÜK KİTAP HANGİ PEYGAMBERLERE GELDİ

Kuran Arapçadır, Ama Hükümleri Evrenseldir

itaat

umre ve cuma namazı


Bugün Hiç Okunmadılar..

"Boşver"meyin!..

KÂBE'NİN YENİDEN İMÂRI VE PEYGAMBERİMİZİN HAKEMLİĞİ

ANNE

mevlid kandilimiz

Cihadın önemi...


..:: Online Üyeler ::..


Doğum Günü Bugün Olanlar
rojin , bnm , doğan , gül sevdalısı , adem8286 , coolgaripce , neriman , nurdan elif ,

..:: Arama ::..

Bul:  

..:: En Son Arananlar ::..

tefsirhz.aliiftirayaküskünlükSECDEDENGüzel bişiler..ayetulkavimlerimranziya

..:: Rasgele 5 Üyemiz ::..

   evliya
   750ibo
   mahmutbezginnn
   UMIT38
   ahmetyasin

Bu siteye eklenen yazılardan, yazıların yazarları sorumludur. Yazı eklerken alıntı yapılan kaynak mutlaka yazı sonunda belirtilmelidir. Mevcut herhangi bir yazıdan rahatsız olanlar suistimal@islamiyazilar.com mail adresine bilgi vererek duruma göre yazının kaldırılmasını sağlayablirler.