Allah bir kulu sevdi mi, onu dünyadan korur. Tıpkı sizden birinin hastasına suyu yasaklaması gibi.
..:: Menü ::..

..:: Bir Ayet ::..

Onlar senden, azabın çarçabuk getirilmesini istiyorlar; Allah, va'dine kesin olarak muhalefet etmez. Gerçekten, senin Rabbinin katında bir gün, sizin saymakta olduklarınızdan bin yıl gibidir


..:: Bir Hadis ::..

Himmet yönüyle insanların en yücesi hem dünya hem de ahiret işine himmet gösteren mü'mindir.


Yazı eklemeye vaktiniz yoksa
islamiyazilar.com'u ana sayfanız yapın

Anasayfa » Genel Makaleler » cehennem azabi‏


cehennem azabi‏
 
Bu yazıyı facebookta paylaşıp daha çok kişinin görmesine vesile olmak için tıklayın...

BU KADAR DEHŞETLİ OLMASININ HİKMETİ NEDİR?cehennem azabi‏ resimleri - islamiyazilar.com

Cehennem azabı ne kadar dehşetlidir?
Mehmet Paksu,tasvirleri ile insanoğlunu dehşete düşüren cehennem azabını yazdı.

Değerli Hocam, Cehennemle ilgili tasvirleri okudukça insan dehşete kapılıyor. En düşük olanı, ateşten ayakkabı giydirildiğinde beynin kaynamasıdır.


İşârâtü' l-İcaz tefsirinde ise, "Nasıl ki Cennet, vücut âlemlerinin mahsulâtını taşıyor ve dünyanın yetiştirdiği tohumları bâkiyâne sümbüllendiriyor.

Öyle de, Cehennem dahi, hadsiz dehşetli adem ve hiçlik âlemlerinin çok elîm neticelerini göstermek için, o adem mahsulâtlarını kavuruyor.

Ve o dehşetli Cehennem fabrikası, sair vazifeleri içinde, âlem-i vücut kâinatını, âlem-i adem pisliklerinden temizlettiriyor" İfadesi yer alıyor. Buna göre:

1. Cehennemin bu kadar dehşetli olmasının hikmeti nedir?

2. Cehennemin ebedi olmasını hikmeti nedir?

3. Bir de Cehennem azabına ülfet edileceği, zaman içinde alışılacağına dair hadis-i şerif hangisidir?

 

Cehennem bir ceza yeridir ve bir cinayetin sonucudur. Cinayet ise, bir kavram olarak "adem"dir. "Adem", bir inkârdır, bir rettir, küfür ve şirktir. Kur' ân' ın ifadesiyle "şirk" büyük bir cinayettir.

Suçsuz bir insanı öldürmek bir tek cinayetse, Allah' a ortak koşmak, inkâr ve imansızlık milyonlarca cinayettir. Çünkü bu âlem vardır, inkârı edilemez. Var olan bir şeyi de Var Eden Birisi vardır. Hatta Var Edenin varlığı, o varlıktan daha açık ve zaruridir.

Zaten Var Eden olmasa, o varlığın varlığından söz etmenin bir anlamı yoktur. Öyle ki, taştan ağaca, kurttan kuşa, denizden karaya, güneşlerden yıldızlara kadar canlı/cansız bütün varlık âlemi kendilerini yoktan var eden bir Yaratıcının varlığını ispat ediyorlar, anlatıyorlar, gösteriyorlar. Çünkü her varlık bir sanat eseridir, sanat eseri de kendini yapan Sânii/Sanatkârı gösterir.

Sanatkârsız bir eser olmayacağı gibi, Yaratıcısız bin yaratık da olmaz. İşte küfrü ve inkârı seçen, Allah' tan başka sebepleri, tabiatı ve tesadüfü yaratılışta birer ortak olarak gören kişi apaçık bir şirke girmiş oluyor. Ve her varlığın, kendi varlığı ve kendine has diliyle Yaratıcısını tanıdığını, tanıttığını, anlattığını ve gösterdiğini inkâr ediyor. Bütün varlıkları yalancılıkla suçluyor, onların Allah' ın varlık ve birliğine birer delil olduklarını reddediyor. Böylece varlıklar sayısınca manevi birer cinayet işlemiş oluyor.

Bu kadar büyük cinayet suçunun temizlenmesi ve "câni"ye cezanın verilmesi gerekiyor. İşte Cehennem bu temizliği yapıyor, o câni cezasını böyle bir yerde çekiyor. Bir yerde Cenab-ı Hak, varlıkların hakkını o kâfirden alıyor. Böylece Cehennem, bir "adem/yokluk" olarak bilinen küfür/şirk/inkâr gibi şerleri ve pislikleri temizlemiş oluyor. Yoksa kâfir küfründe kalacak, câni cinayetinin cezasını görmeyecek, mazlum da hakkı ve âhı alınmadığı için mağdur kalacaktır.

Cenab-ı Hak, mutlak adalet sahibi olduğu, her haklının hakkını gözettiği ve verdiği için, kâfirin binlerce cinayet sayılan şirk ve küfür zulmünün hakkını ondan alıyor. Cehennem azabının bu kadar dehşetli ve şiddetli olmasının sebebi de buradan kaynaklanıyor. On kişiyi öldürene verilen cezanın şiddetiyle, âdi bir hırsız vakasına verilen ceza bir olmayacaktır.

O katile dünya ölçülerinde ağırlaştırılmış müebbet cezası verildiği gibi, hücreye atılır, diğer mahkumlara tanınan birçok haktan mahrum edilir. Kâfir de, küfrünün karşılığını Cehennemde çok ağır ve şiddetli azap çeşitleriyle görür. Cehennem azabının kâfir hakkında ebedi ve sonsuza kadar devam etmesinin sebebi de açıktır.

O kâfir dünyada binlerce sene yaşayacak olsaydı, o küfürden vazgeçmeyecekti, devam edecekti. Bunun için nihayetsiz küfür, nihayetsiz Cehennem azabını gerektiriyor. Bir katil, katli bir dakikalık bir süre içinde işlediği halde hapishanede trilyonlarca dakika ceza çektiği, hatta ömür boyu orada kaldığı gibi, kâfir de 70-80 senelik ömrünü küfür içinde geçirdiği için ebedi olarak Cehennemde kalıyor. Diğer sorunuzun cevabını da önümüzde günlerde verelim nasipse.
Cevap yazmak için üye olun


Yazıyı çok sevdim hemen arkadaşıma göndereyim

Adınız Soyadınız
Arkadaşınızın adı soyadı
Arkadaşınızın E-Posta adresiEklenme Tarihi: 18.11.2008 12:21:04
Kaynak : MEHMET PAKSU
Yazıyı Ekleyen : admin
 Bu  yazı Bugün 0 kez okundu.
 Bu  yazı Toplam 1379 kez okundu.
admin bugüne kadar toplam 3487 yazı ekledi.
..:: Üye Paneli ::..
K.Adı :
Şifre  :
Beni Hatırla

..:: Favorilerimiz ::..
dedektör
nokta dedektör
nasıl gidilir
karikatür

..:: Son yorumlananlar ::..

''Allah (Haşa) Seçimlerimizi Bilemez'' Diyen Hocalara Cevap

KOMİK RESİMLİ YAZILAR

hadis

yemek tarifleri resimleri

HADİSLERİN EN GUZELİ


..:: Günün Yazıları ::..

KURANDAKİ SIRAYA GÖRE SURE İSİMLERİ

4 BÜYÜK KİTAP HANGİ PEYGAMBERLERE GELDİ

NEFSİ TERBİYE ETME YOLLARI

Sıkıntı anında çekilecek tesbihler..

Kuran Arapçadır, Ama Hükümleri Evrenseldir


Bugün Hiç Okunmadılar..

Kadına Yanlış Fikir Veren Komşu

Anlatabilseydim..

2.PEYGAMBER ŞİT(A.S)

af istiyorum

8- Tevazu


..:: Online Üyeler ::..


Doğum Günü Bugün Olanlar
halil , forzalin , mmmm , emre28 , *seyma* , seherh ,

..:: Arama ::..

Bul:  

..:: En Son Arananlar ::..

zeynipixelMUHASEBEailesi3 aylarahiretcemistanbul bhalidfatiha suresi

..:: Rasgele 5 Üyemiz ::..

   mrs. dedektif
   elifimbenim
   mnihatmalkoc
   esmar
   efe utku

Bu siteye eklenen yazılardan, yazıların yazarları sorumludur. Yazı eklerken alıntı yapılan kaynak mutlaka yazı sonunda belirtilmelidir. Mevcut herhangi bir yazıdan rahatsız olanlar suistimal@islamiyazilar.com mail adresine bilgi vererek duruma göre yazının kaldırılmasını sağlayablirler.