Biri diğerine ihanet etmediği müddetçe iki ortağın üçüncüsü ben olurum. Biri arkadaşına ihanet etti mi ben aralarından çekilirim.
..:: Menü ::..

..:: Bir Ayet ::..

Onlar senden, azabın çarçabuk getirilmesini istiyorlar; Allah, va'dine kesin olarak muhalefet etmez. Gerçekten, senin Rabbinin katında bir gün, sizin saymakta olduklarınızdan bin yıl gibidir


..:: Bir Hadis ::..

Allah bir kulu sevdi mi, onu dünyadan korur. Tıpkı sizden birinin hastasına suyu yasaklaması gibi.


Yazı eklemeye vaktiniz yoksa
islamiyazilar.com'u ana sayfanız yapın

Anasayfa » Çocuk Eğitimi » Bitkilerdeki Savunma Teknikleri - Ç..


Bitkilerdeki Savunma Teknikleri - Çocuklar İçin
 
Bu yazıyı facebookta paylaşıp daha çok kişinin görmesine vesile olmak için tıklayın...

Sevgili çocuklar, bütün canlılar gibi bitkilerin de düşmanlarına karşı korunmak için bir takım savunma yöntemleri vardır. Kendilerini savunacakları el ve ayakları olmayan bitkileri Allah, pek çok savunma tekniği ile beraber yaratmıştır. Örneğin bazı bitkiler parazit ve böceklere karşı birtakım salgılar üreterek onların kendilerine zarar vermesinden korunabilirler. Mantar ve salatalıkların zehirli uçları vardır ve saldırı anında bu uçları harekete geçirirler. Çınar ağaçları ise, yapraklarından salgıladığı özsu yardımı ile gövdesinin altındaki toprağı düzenli olarak zehirlerler. Öyle ki zehirlenen toprakta küçücük bir ot bile yeşermez.


 


Bazı bitkiler bir canlı yapraklarını ısırdığında ısırılan bölgeden bir sıvı salgılar. Bu sıvı, kendisini ısıran canlıya tokluk hissi verir ve canlı, bitkiyi yemeye devam edemez. Hasar gören yaprak ise hasar gördüğü kısımdan "jasmonik asit" denen bir tür asit salgılayarak diğer yaprakların saldırıdan haberdar olup savunmaya geçmelerini sağlar.


 


Fasulye ve mısır bitkileri yapraklarına tırtıl dadandığında özel bir salgı salgılayarak eşek arılarını bulundukları yere toplarlar. Eşek arıları larvalarını bitkiye dadanan tırtılların üzerine bırakır. Eşek arısı larvaları büyüdüğünde, tırtılların ölümüne neden olur. Böylece bitki zarar görmekten kurtulur.


 


Şeker akağacı, bünyesinde bolca şekerli öz su olmasına rağmen yapraklarına “tanen” adında bir madde gönderir. “Tanen”li yapraklardan yiyen böcekler kurtulmak için hemen daha az tanenli üst yapraklara çıkarlar. Ancak buraya kaçan böcekler kuşlar tarafından avlanır ve şeker ağacı da bu sayede çok hasar almadan böcek saldırısından kurtulmuş olur.


 


Yeşil ve siyah tırtıllarla kırmızı kelebekler, yumurtadan çıkar çıkmaz yavrularının beslenebilmesi için, yumurtalarını Orta ve Güney Amerika’da yetişen bir asmanın yaprakları üzerine bırakırlar. Eğer bir yaprakta daha önceden bırakılmış bir yumurta varsa başka yaprak ararlar. Asma bitkisi, saldırıdan korunabilmek için böceklerin bu seçiciliğinden faydalanır. Bazı asma cinsleri, yapraklarının üzerinde yeşil yumrucuklar oluşturur, bazı türleri ise yaprağın altında bulunan dal ile birleştiği yer üzerinde, kelebeklerin yumurtalarına benzer renkte lekecikler oluştururlar. Bunu gören kelebek ve tırtıllar, bu yapraklara kendilerinden önce başka tırtıl ve kelebeklerin yumurta bıraktığını zannederek başka yapraklar aramaya başlarlar. Böylece asma, tehlikeyi kendinden uzaklaştırmış olur.


 


Elbette yukarıda saydığımız bütün savunma tekniklerini bitkilerin kendiliğinde geliştirmesi ya da tesadüfler sonucu elde etmesi imkânsızdır. Bu bitkileri savunma sistemleriyle yaratan, her şeyi kusursuzca var eden yüce Allah’tır. Allah her şeyin hâkimidir. Bütün evrendeki canlı ve cansız her şeyin yaratıcısıdır ve her şeyden haberdardır."Gökten yere her i
şi O evirip düzene koyar..." (Secde Suresi, 5)
Cevap yazmak için üye olun


Yazıyı çok sevdim hemen arkadaşıma göndereyim

Adınız Soyadınız
Arkadaşınızın adı soyadı
Arkadaşınızın E-Posta adresiEklenme Tarihi: 13.01.2010 15:32:23
Yazıyı Ekleyen : I.Akin
 Bu  yazı Bugün 2 kez okundu.
 Bu  yazı Toplam 1861 kez okundu.
I.Akin bugüne kadar toplam 120 yazı ekledi.
..:: Üye Paneli ::..
K.Adı :
Şifre  :
Beni Hatırla

..:: Favorilerimiz ::..
dedektör
nokta dedektör
nasıl gidilir
karikatür

..:: Son yorumlananlar ::..

''Allah (Haşa) Seçimlerimizi Bilemez'' Diyen Hocalara Cevap

KOMİK RESİMLİ YAZILAR

hadis

yemek tarifleri resimleri

HADİSLERİN EN GUZELİ


..:: Günün Yazıları ::..

KURANDAKİ SIRAYA GÖRE SURE İSİMLERİ

4 BÜYÜK KİTAP HANGİ PEYGAMBERLERE GELDİ

Peygamberimiz'den (s.a.v) 100 hadis..

umre ve cuma namazı

KIYMETLİ KADIN İSİMLERİ


Bugün Hiç Okunmadılar..

Sen yoktun...

Bir âlimin ölümü alemin ölümü gibidir

EVLİLİĞİN VE EVLİLERİN FAZİLETİ

H Z . ZÜLKARNEYN

Sanki Yüregim Yerinde Cikacak..


..:: Online Üyeler ::..


Doğum Günü Bugün Olanlar
hak_dostu , deniz ak , fedakar , kütük , cici , mhk , kültigin01620 , Melihh_09 , huseyin_1996 , hatice75 , talu , hally , nittahales_46 , islamıyaşamak , Neslihan ekinci , mihrima ,

..:: Arama ::..

Bul:  

..:: En Son Arananlar ::..

HADkehfabdesELACmescid-i nebiRadzevkyollarkalemreyyan kapısı

..:: Rasgele 5 Üyemiz ::..

   SARIHUKUK
   mim
   zelal_ismail
   a_oguz_gulbenli
   ysmnkndmr

Bu siteye eklenen yazılardan, yazıların yazarları sorumludur. Yazı eklerken alıntı yapılan kaynak mutlaka yazı sonunda belirtilmelidir. Mevcut herhangi bir yazıdan rahatsız olanlar suistimal@islamiyazilar.com mail adresine bilgi vererek duruma göre yazının kaldırılmasını sağlayablirler.