Şurası muhakkak ki insanlar Kıyamet günü niyetleri üzere diriltilecekler.
..:: Menü ::..

..:: Bir Ayet ::..

Onlar senden, azabın çarçabuk getirilmesini istiyorlar; Allah, va'dine kesin olarak muhalefet etmez. Gerçekten, senin Rabbinin katında bir gün, sizin saymakta olduklarınızdan bin yıl gibidir


..:: Bir Hadis ::..

Kişinin malayani (boş) şeyleri terki İslam'ının güzelliğinden ileri gelir


Yazı eklemeye vaktiniz yoksa
islamiyazilar.com'u ana sayfanız yapın

Anasayfa » Çocuk Eğitimi » Bitkilerde Suyun Taşınması - Çocukl..


Bitkilerde Suyun Taşınması - Çocuklar İçin
 
Bu yazıyı facebookta paylaşıp daha çok kişinin görmesine vesile olmak için tıklayın...

Bütün canlıların olduğu gibi, bitkilerin de suya ihtiyacı vardır. Bitkiler, kökleri yardımıyla suyu ve mineralleri topraktan alır ve fotosentezle kendi besinlerini üretirler. Bitki kökleri ne kadar narin yapılı olsa da tonlarca ağırlıktaki bitkileri toprağa sımsıkı bağlayabilirler.


 


Bitkiler her gün yapraklarından terleyerek su kaybederler. Kaybettikleri suyun yerine kökleri yardımıyla topraktan su çekerler. Köklerin uç kısmı, topraktaki suya ulaşana kadar derinlere iner. Suya ulaşan köklerin, elbette suyu çekme işlemini başlatacak ve suyun metrelerce uzunluktaki gövdeye iletilmesini sağlayacak motor ve pompaları yoktur. Peki, kökler bu mucizevî işlemi hiçbir makineye ihtiyaç duymadan nasıl başarabilirler?


 


Bitkinin kusursuz şekilde yerine getirdiği bu işlem aslında son derece karmaşıktır. Teknolojinin çok ilerleme gösterdiği bu yüzyılda dahi bitkilerdeki bu sistemin sırrı anlaşılabilmiş değildir. Apartmanlarda suyun üst katlara ulaşabilmesi için motorla su, borulara pompalanır. Bu sisteme “hidrofor sistemi” denir. Ağaçlardaki “hidrofor sistemi”nin varlığı da yaklaşık olarak iki yüzyıl önce keşfedilmiştir.


 


Bitkilerdeki su miktarı azaldığında kökteki su miktarı düşer. Topraktaki su miktarı kökteki su miktarından fazla olduğunda, topraktaki su köklere geçmeye başlar. Yani bitkiler sadece ihtiyacı olduğunda topraktan su alırlar. Su molekülleri bitki köklerinden sırayla geçmeye başlarlar. İçeri gelen su molekülü, arkasından geleni çeker. Gövde kısmında taşıma boruları bulunur. Bu boruların içinde ilerleyen su molekülleri en üst dallardaki yapraklara kadar çıkarlar. Gövdesindeki su miktarı fazlalaştığı zaman bitkiler, suyun fazlasını yapraklarından buharlaştırarak atarlar. Yapraklardan su buharlaştıkça kökten yeni su çekilir ve bu sistem hiç aksamadan, bozulmadan sürekli devam eder. Allah her şeyi kusursuz bir düzen ve denge içinde yaratmıştır.


 


" Ki O, yarattı, ' bir düzen içinde biçim verdi' , Takdir etti, böylece yol gösterdi, ' Yemyeşil-otlağı' çıkardı." (A’la Suresi, 2–4)


 


Motor, pompa ve mühendislik bilgisi olmayan bitkilerin bu sistemi kendi başlarına tasarlamaları mümkün değildir. Bitkilerdeki taşıma sistemini de, kâinattaki her şey gibi Allah yaratmıştır. Allah bir ayetinde, bitkilerin faydalanması için gökten su indirdiğini şu şekilde bildirmiştir:

"Sı
kıp suyu çıkaran (bulut)lardan ' bardaktan boşanırcasına su' indirdik. Bununla taneler ve bitkiler bitirip-çıkaralım diye." (Ne’be Suresi, 14–15)
Cevap yazmak için üye olun


Yazıyı çok sevdim hemen arkadaşıma göndereyim

Adınız Soyadınız
Arkadaşınızın adı soyadı
Arkadaşınızın E-Posta adresiEklenme Tarihi: 13.01.2010 15:28:32
Yazıyı Ekleyen : I.Akin
 Bu  yazı Bugün 1 kez okundu.
 Bu  yazı Toplam 2174 kez okundu.
I.Akin bugüne kadar toplam 120 yazı ekledi.
..:: Üye Paneli ::..
K.Adı :
Şifre  :
Beni Hatırla

..:: Favorilerimiz ::..
dedektör
nokta dedektör
nasıl gidilir
karikatür

..:: Son yorumlananlar ::..

''Allah (Haşa) Seçimlerimizi Bilemez'' Diyen Hocalara Cevap

KOMİK RESİMLİ YAZILAR

hadis

yemek tarifleri resimleri

HADİSLERİN EN GUZELİ


..:: Günün Yazıları ::..

KIYMETLİ KADIN İSİMLERİ

KURANDAKİ SIRAYA GÖRE SURE İSİMLERİ

müslüman çocuklara öğretilmesi gereken konular

4 BÜYÜK KİTAP HANGİ PEYGAMBERLERE GELDİ

Avlanmak günahmıdır avcılık günahmıdır harammıdır


Bugün Hiç Okunmadılar..

YAĞMURDAKI ÖLÇÜ

Sünnet-i Seniye

Toplumun İlacı Şefkat ve Merhamet

namazlarım

ALLAH'IM


..:: Online Üyeler ::..


Doğum Günü Bugün Olanlar
veteriner , 26kızılcıklı26 , ffahriyer , kullum , memetto , ASO , mehmetali , 30464501126 , surali , talha. , vedat aydın , ubeyde , çınar ,

..:: Arama ::..

Bul:  

..:: En Son Arananlar ::..

wondercesetcem-iisimpeygamberkolayyollarihsan nedir642pir efendimiz

..:: Rasgele 5 Üyemiz ::..

   zümral
   kelebek
   dji159
   şehadetli
   suri binti nuri

Bu siteye eklenen yazılardan, yazıların yazarları sorumludur. Yazı eklerken alıntı yapılan kaynak mutlaka yazı sonunda belirtilmelidir. Mevcut herhangi bir yazıdan rahatsız olanlar suistimal@islamiyazilar.com mail adresine bilgi vererek duruma göre yazının kaldırılmasını sağlayablirler.