Kim günah işleyip de tövbe eden kimseyi, işlediği o günahtan dolayı kınarsa, kendisi o günahı işlemeden ölmez
..:: Menü ::..

..:: Bir Ayet ::..

Onlar senden, azabın çarçabuk getirilmesini istiyorlar; Allah, va'dine kesin olarak muhalefet etmez. Gerçekten, senin Rabbinin katında bir gün, sizin saymakta olduklarınızdan bin yıl gibidir


..:: Bir Hadis ::..

İyilik insanlar arasında kesintiye uğrayabilir. Fakat iyiliği yapanla, Allah arasında hiçbir kesinti olmaz.


İnternete güvenli bir başlangıç yapın
islamiyazilar.com'u ana sayfanız yapın

Anasayfa » Genel Makaleler » Bir Yaratılış Mucizesi: Yumurta Hüc..


Bir Yaratılış Mucizesi: Yumurta Hücresi ve Spermin Buluşması
 
Bu yazıyı facebookta paylaşıp daha çok kişinin görmesine vesile olmak için tıklayın...

Büyüklüğü bir tuz taneciğinden daha küçük olan yumurta hücresi insanın oluşumundaki en önemli parçalardan biridir. Renksiz ve yarı saydam bir küre şeklindedir. Dışı, jelatine benzer bir zarla çevrilidir. Erkekten gelen sperm hücresinin yapısı ise yumurtadan oldukça farklıdır. Baş, boyun ve kuyruk  olmak üzere üç bölümden oluşur.


Yumurta ve sperm hücresi buluşacakları yere ulaşana kadar bir yolculuk yaparlar. Bu yüzden yapıları, yolculuğu başarı ile tamamlamalarında çok önemlidir.


Hepimiz uzun bir yolculuk öncesi gideceğimiz yere göre planlar yaparız. Gideceğimiz aracı, götüreceğimiz giyecekleri, temizlik malzemelerimizi o plana göre hazırlarız. Yumurta ve sperm de bu yolculuk için hazırlık yaparlar. Ancak sperm için durum biraz daha zorludur. Çünkü daha önce hiç gitmediği ve hakkında en ufak bir bilgiye sahip olmadığı yabancı bir yere,  dişi organizmasına gidecektir. Karşılaşacağı sorunları ve çözümünün ne olacağını bilmesi de mümkün değildir. Kuşkusuz  bu iki hücreye buluşacakları yere kadar gitmeleri için gerekli sistemleri kuran üstün bir akıl vardır.  Bu üstün akıl sahibinin gücüne yakından  tanık olmak için spermin yapısına ve yaptığı yolculuğa kısaca bir bakmak yeterlidir.


Spermlerin yolculuğu anne haznesindeki güçlü asidik sıvı içerisinde başlayacaktır. Bu asidik ortam anne rahmini dışarıdan gelecek mikroplara karşı korur. Dışardan gelen bir çok organizmanın ölümüne sebep olan bu ortamda  sperm hücresi nasıl sağ kalacaktır?.. İşte spermin baş kısmındaki zırh, onu  bu asidik ortamdan koruyacaktır. Sperm, bu zırh olmasaydı annedeki asidik ortam nedeniyle daha yolculuğunun başında iken ölürdü.


Yalnızca zırh, spermin yolculuğunu yapması için yeterli midir? Hayır! Anne haznesindeki sıvı ortamda rahat yol alabilmesi için özel bir hareket sistemi gereklidir. Sperm tam da böyle bir hareket sistemine sahiptir. Sıvı içerisinde  kolayca ilerlemesini sağlayan güçlü  bir kuyruğu vardır. Ayrıca kuyruk, direncini arttıran liflere sahiptir.


Şimdi bir diğer sorun da yumurta hücresi ile nerede ve nasıl buluşacağıdır. Anne adayında yumurtanın geliştiği iki adet yumurtalık bulunur ve her ay bu iki yumurtalıktan yalnızca birinden dışarı yumurta salınır. O halde baba organizmasından gelen spermler nasıl olur da asla yanılmadan hangi yönde ilerleyeceğini bilebilir?  Burada mucize buluşmanın bir başka aşaması gerçekleşir. Spermin yumurtayı bulması da son derece şaşırtıcı ve olağanüstüdür.


Spermler yumurtanın olduğu yönü hiçbir zaman şaşırmazlar. Çünkü, spermler yola çıktığı andan itibaren yumurtacık sinyaller göndermeye başlar ve onlara gitmeleri gereken yönü haber verir.  Anne organizmasındaki yumurtacık, baba organizmasındaki hiç tanımadığı spermi hangi yöntemle çağıracağını nereden bilir?  Yalnızca bunu düşünmek dahi bu buluşmanın asla tesadüflere bağlı olarak oluşamayacağını anlamaya yeter.


Bir sperm, yumurtadan önce üzerindeki koruyucu ve besleyici hücreleri aşar. Yumurtanın dış tabakasında, spermin dış zarı, burada kendisini tanıyan özel bir maddeye bağlanır. Spermleri yumurtaya çeken bu madde, temas eden ilk spermin koruyucu zırhını eritir. Yumurta, kendi zırhının da erimesi ve spermin başının içine girmesiyle, diğer spermleri kendine çeken ve zırhlarını eriten bu maddeyi salgılamayı durdurur.  


Spermin yumurtaya girişi ile birlikte yeni bir mucizeler zinciri başlar: Yumurtanın içinde DNA sarmallarında saçımızın renginden, boyumuzun uzunluğuna kadar tüm özelliklerimizin kodlandığı büyük bir bilgi deposu vardır. Bir hücre DNA' sındaki bilgileri kitap haline getirebilseydik elimizde 9 katlı bir bina boyunda bir kitap yığını olurdu. İşte sperm yumurtanın içine dakikada 1000 kez salladığı kuyruğu ile girse bu bilgi deposu darmadağın olur ve yaşam söz konusu bile olamazdı.


Peki bu aşamada ne olur dersiniz? Sperm, tıpkı uzay araçlarının kullandıkları yakıt tanklarını bırakması gibi, artık işine yaramayan kuyruğunu koparıp atar. Bu işlem de asla tesadüfle açıklanamayacak bir planlama sonucudur. Kuyruk tam zamanında bırakılır; ne biraz erken ne biraz geç. Çünkü kuyruk erken bırakılırsa sperm yumurtaya ulaşamaz; ufak bir gecikme ise yumurtayı öldürür.


Yumurtaya aynı anda bir çok sperm ulaşır ve tümünün hedefi içeri girmektir. İçeriye yalnızca bir sperm girer; peki diğerlerini içeri girmekten alıkoyan nedir? Aynı elektrik yükleri birbirini iter, farklı elektrik yükleri ise birbirini çeker bildiğiniz gibi. İşte yumurtacık da bunu biliyormuşcasına, içine bir sperm girer girmez elektrik yükünü değiştirir ve dışarıdaki spermlerle aynı elektrik yüküne sahip olur. Böylece diğer spermler yumurtaya yaklaşamaz.


Buraya kadar oluşan aşamalardaki her detay, evrim teorisinin iddiaların aksine, tesadüflerle gerçekleşmesi mümkün olmayan mucizevi olaylardır. Ve tümünü ilk aşamadan itibaren denetleyen mutlak bir kudretin varlığını hissettirmektedir. Organlar ve hücreler arasındaki bağlantıları kuran, hücrelere nasıl davranacaklarını ve görevlerini eksiksiz olarak ilham eden Allah' tır. Herşey Allah' ın buyruğu ile gerçekleşir.


“Sizi Biz yarattık yine de tasdik etmeyecek misiniz? (Vakıa Suresi, 57)


Fuat Türker
Cevap yazmak için üye olun


Yazıyı çok sevdim hemen arkadaşıma göndereyim

Adınız Soyadınız
Arkadaşınızın adı soyadı
Arkadaşınızın E-Posta adresiEklenme Tarihi: 26.11.2011 08:19:44
Yazıyı Ekleyen : Fuat Türker
 Bu  yazı Bugün 0 kez okundu.
 Bu  yazı Toplam 2657 kez okundu.
Fuat Türker bugüne kadar toplam 82 yazı ekledi.
..:: Üye Paneli ::..
K.Adı :
Şifre  :
Beni Hatırla

..:: Favorilerimiz ::..
dedektör
nokta dedektör
nasıl gidilir
karikatür

..:: Son yorumlananlar ::..

''Allah (Haşa) Seçimlerimizi Bilemez'' Diyen Hocalara Cevap

KOMİK RESİMLİ YAZILAR

hadis

yemek tarifleri resimleri

HADİSLERİN EN GUZELİ


..:: Günün Yazıları ::..

KURANDAKİ SIRAYA GÖRE SURE İSİMLERİ

4 BÜYÜK KİTAP HANGİ PEYGAMBERLERE GELDİ

Avlanmak günahmıdır avcılık günahmıdır harammıdır

KIYMETLİ KADIN İSİMLERİ

Sıkıntı anında çekilecek tesbihler..


Bugün Hiç Okunmadılar..

islam sadece emirler ve yasaklar mıdır?

YENİ YILLAR MUTLU DİLERİZ.

Sıkıntılarınıza İslam kültürüyle bakabiliyor musunuz?

Yüce Allahim

Hakk'i Zikret Her Yerde


..:: Online Üyeler ::..


Doğum Günü Bugün Olanlar
sevgi , KÜBRA , sağlam , silahlı , rüzgar , poyraz2061 , ali yelligedik , herşey , mustafakaratay , aylakar ,

..:: Arama ::..

Bul:  

..:: En Son Arananlar ::..

nurensestintiharANAduaSELAT VE SELAMpeyganberimizkubbeyazarreya

..:: Rasgele 5 Üyemiz ::..

   yetimümmet
   yabancy
   N-F-K FaN
   mecnun
   kaazto

Bu siteye eklenen yazılardan, yazıların yazarları sorumludur. Yazı eklerken alıntı yapılan kaynak mutlaka yazı sonunda belirtilmelidir. Mevcut herhangi bir yazıdan rahatsız olanlar suistimal@islamiyazilar.com mail adresine bilgi vererek duruma göre yazının kaldırılmasını sağlayablirler.