Allah bir kulu sevdi mi, onu dünyadan korur. Tıpkı sizden birinin hastasına suyu yasaklaması gibi.
..:: Menü ::..

..:: Bir Ayet ::..

Onlar senden, azabın çarçabuk getirilmesini istiyorlar; Allah, va'dine kesin olarak muhalefet etmez. Gerçekten, senin Rabbinin katında bir gün, sizin saymakta olduklarınızdan bin yıl gibidir


..:: Bir Hadis ::..

Kişinin malayani (boş) şeyleri terki İslam'ının güzelliğinden ileri gelir


Sitemizi destekleyin
islamiyazilar.com'u ana sayfanız yapın

Anasayfa » Genel Makaleler » Bir Özgürlük Mücadelesi: Adını Aray..


Bir Özgürlük Mücadelesi: Adını Arayan Coğrafya
 
Bu yazıyı facebookta paylaşıp daha çok kişinin görmesine vesile olmak için tıklayın...

Yavuz YILMAZ

Değerli araştırmacı İbrahim Sediyani’nin “Adını Arayan Coğrafya” adlı eseri, Dünyada ve Türkiye’de yer adlarının değiştirilmesi özelinde uygulanan asimilasyon türünü bütün ayrıntılarıyla inceliyor. Aslında kitabın girişinde Kızılderili Reisi Tatanka Yotanka’dan yapılan alıntı yazarın olaya nasıl baktığı hakkında yeteri derecede bilgi veriyor: “Yurdumun kötü bir adı olduğu kanısındayım ve iyi bir adı olsun istiyorum. Hem, eskiden iyi bir adı vardı yurdumun zaten. Bazen oturup düşünüyorum, ona kim bu adı yakıştırdı diye.” Kızılderili reisinin zihinsel dünyasında konumlandıramadığı problem aslında modern dünyanın daha sıkça başvurduğu asimilasyon yöntemidir.

Dinî, etnik ya da kültürel yönden kendisinden farklı olanlarla karşılaşan devletlerin veya insanların belirli davranış modelleri vardır.

1) Farklılıkları olduğu gibi kabul edip barış içinde yaşamanın mümkün yollarını aramak.

2) Kendinden farklı düşünenleri sahip oldukları kültüründen kopararak ve yabancılaştırarak asimile etmek.

3) Tehdit olarak algılanan farklılıkları etnik ya da dini jenoside tabi tutarak yok etmek.

Birinci yol hiç şüphesiz İslam’ın da benimsediği insancıl bir yöntemdir. Daha Hz. Peygamber hayatta iken Medine’de uygulamaya konan ve tarihe “Medine Vesikası” olarak geçen metin, birbirinden farklı dinlere ve kültürlere sahip insanların nasıl birlikte yaşayacaklarının mümkün yollarını gösteren çok önemli bir metindir. Nitekim Kur’an, Peygamberi inanç konusunda zorlama yapmadan sadece tebliğle yetinmesi konusunda uyarmaktadır.

İkinci yöntem olan asimilasyon ile üçüncü yöntem jenosid (soykırım) tarih boyunca uygulanmış vahşi yöntemlerdir. Esasen faklılıkları tehdit olarak gören her devlet bunlardan birini tercih etmek zorundadır. Özellikle ulus devletlerin kuruluş ve kökleşmesi sürecinde dünya ölçeğinde bu tür uygulamalara sıkça rastlanmıştır. Bu süreçte farklı kültürel değerlere sahip insanları istenen düzeye getirmek için uygulanan en önemli yöntem yer adlarının değiştirilmesi yöntemidir. Çünkü yer insanın bütün insanî, dinî ve kültürel faaliyetlerinin sürdüğü bir alandır. Bir insanın yaşadığı yerin adının değiştirilmesi sadece bir isim değişikliği değil, aynı zamanda onun kişiliğine ve kültürüne yapılmış açık bir saldırıdır.

Yazar, otoriter rejimlerde insanın özünün değiştirilmesi amacıyla bu uygulamaların yapıldığını savunmaktadır: “Bunun içindir ki otoriter rejimler ilk olarak isimleri değiştirirler. İsmi değiştirilenin “özünün” değişeceğine olan inançla hedef alınmıştır isimler, kelimeler ve diller.

Beldelerin ismi değiştirildiğinde “Belleklerin” de değişeceği umulmuştur.”

Türkiye’de yer adlarının değiştirilmesiyle ilgili olarak verilen 40 il, 368 ilçe ve 7526 köy sayısı bu durumun ne kadar geniş boyutlu olarak uygulandığını gösteriyor. İsim değiştirme uygulamasının Kürtlerin yaşadığı Güneydoğu ve Doğu Anadolu bölgelerinde yoğunlaşması, sorunun genellikle Kürtlerin asimilasyonu etrafında yoğunlaştığını gösteriyor. Zaten şu an uğraştığımız “Kürt sorununun” da kökeninde bu inkâr politikalarının olduğu açık değil mi?

Yazar, konuyu temellendirirken sadece Türkiye ile sınırlı kalmayıp, bu olgunun özellikle sömürgecilikle olan bağlantısını, dünya ölçeğindeki uygulamalarını da göz önüne alarak ve çok titiz bir şekilde inceleyerek, başarılı bir şekilde ortaya koyuyor. Şu bir gerçek ki, insanları rahat sömürebilmek için kendine yabancılaştırıp, dinî veya kültürel olarak sahip oldukları direniş ruhunu kırmak gerekir.

Kitabın önemli bir bölümü de ülkemizde uygulanan yer değişiklikleriyle ilgili bölümüdür. Bu uygulamanın özellikle cumhuriyet döneminde gerçekleştiğini düşünürsek, konunun uluslaşma süreciyle ne kadar bağlantılı olduğunu kolaylıkla tespit edebiliriz.

Kitapta verilen ilginç bilgilerden biri de 1957 yılında kurulan “Ad Değiştirme İhtisas Komisyonu”nun çalışmalarını sürdürdüğü 1978 yılına kadar 12211’i köy adı olmak üzere, 28000 ismin değiştirilmesini sağladığı ile ilgili bilgidir.

Kitap ismi değiştirilen il, ilçe, belde ve köylerle ilgili ayrıntılı bir liste vererek sona eriyor. Listenin bu kadar uzun olması ve yapılan uygulama insanın kanını donduruyor.

Türkiye’de yer adlarının değiştirilmesi politikalarının hangi boyutlara vardığını merak eden herkes, İbrahim Sediyani’nin Özedönüş Yayınevi tarafından yayınlanan “Adını Arayan Coğrafya” adlı emek ürünü ve şimdiden klasikleşmeye aday kitabını mutlaka okumalıdır. Ayrıca İbrahim Beyi şahsen tanımamama rağmen, ortak dostlarımız dolayısıyla oluşan arkadaşlığın anısına, yazdığı ufuk açıcı kitaptan ötürü saygılarımı sunarım.

Ellerine, kalemine ve yüreğine sağlık usta…Cevap yazmak için üye olun


Yazıyı çok sevdim hemen arkadaşıma göndereyim

Adınız Soyadınız
Arkadaşınızın adı soyadı
Arkadaşınızın E-Posta adresiEklenme Tarihi: 07.01.2010 23:16:00
Kaynak : http://www.fitrat.com/dusunce_analiz_detay.php?id=6583
Yazıyı Ekleyen : ömr_frk
 Bu  yazı Bugün 1 kez okundu.
 Bu  yazı Toplam 1802 kez okundu.
ömr_frk bugüne kadar toplam 12 yazı ekledi.
..:: Üye Paneli ::..
K.Adı :
Şifre  :
Beni Hatırla

..:: Favorilerimiz ::..
dedektör
nokta dedektör
nasıl gidilir
karikatür

..:: Son yorumlananlar ::..

''Allah (Haşa) Seçimlerimizi Bilemez'' Diyen Hocalara Cevap

KOMİK RESİMLİ YAZILAR

hadis

yemek tarifleri resimleri

HADİSLERİN EN GUZELİ


..:: Günün Yazıları ::..

4 BÜYÜK KİTAP HANGİ PEYGAMBERLERE GELDİ

KURANDAKİ SIRAYA GÖRE SURE İSİMLERİ

KIYMETLİ KADIN İSİMLERİ

umre ve cuma namazı

Kuran Arapçadır, Ama Hükümleri Evrenseldir


Bugün Hiç Okunmadılar..

Adı güzel kendgüzel muhammed

AMEL DEFTERİ KAPANMAZ

KURAN,IYAŞAMAYA DAVET

HAYATIN RENKLERİNİ PAYLAŞMAYA VAR MISINIZ?

İslamda Yılbaşı,Noel Baba,Hindi vs..!!


..:: Online Üyeler ::..


Doğum Günü Bugün Olanlar
duygu , nureddinbayram , parola27 , blacklion_107 , asfalt_kovboyu , tuum , ayferkanw , SEVGİEKİZLER , yaren yaman ,

..:: Arama ::..

Bul:  

..:: En Son Arananlar ::..

itikafhz. alieymenmesnevikalpHACETmescid-i nebiharutnebesuresiumet

..:: Rasgele 5 Üyemiz ::..

   vuslatımsın
   HAYAT
   SARIHUKUK
   ahmedyasin
   Ayser

Bu siteye eklenen yazılardan, yazıların yazarları sorumludur. Yazı eklerken alıntı yapılan kaynak mutlaka yazı sonunda belirtilmelidir. Mevcut herhangi bir yazıdan rahatsız olanlar suistimal@islamiyazilar.com mail adresine bilgi vererek duruma göre yazının kaldırılmasını sağlayablirler.